Белата масаи (Корин Хофман)

Дискусија во 'Книги' започната од jelena.rozga, 23 јуни 2015.

1. jelena.rozga

jelena.rozga Истакнат член

Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    170
    Книгата ја читав пред една недела. Не е нешто баш нај, нај ама интересна е. Книгава е всушност вистинска приказна за нејзиниот живот.
    Во овој роман Корин Хофман ја раскажува својата животна приказна. Таа заминува на одмор во Кенија и таму се вљубува во еден Африкански воин од племето Масаи.
    Таа поради љубовта ја напушта цивилизацијата и оди да живее во сосема поинакви услови - во племето на својата љубов во неговата мала африканска колиба, каде што поминува четири години заедно со него и со неговите родители.
    Но таму открива дека не е сè баш како што замислувала и тука започнуваат нејзините авантури, но и проблеми.Приказна за растргнатоста, промените и огромната љубов, "Белата Масаи" е роман и за романтичарите и за авантуристите.

На stefanoskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

ALISA0000 Форумски идол

Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    4.716
    Допаѓања:
    41.222
    одамна ја имам читано и кај мене остави некоја трага ептен ми се допадна книгата
    ја препорачувам да се прочита има и втор дел од неа ама не е толку интересна

На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elimkd

elimkd Форумски идол

Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    3.219
    Допаѓања:
    30.024
    Да не беше пишувана според вистинска случка, ќе ми се допаднеше многу повеќе. Додека ја читав книгата бев запрепастена, цело време ми се моташе една иста мисла- како можеше авторката од едно обично патување во Африка да се "заљуби" во човек кој не го ни познава, ниту се разбираа ради јазичната бариера, а за условите пак, обичаите и племињата кои се опишани ....:xнезамисливо ми беше, не ми се допаднаа книгите воопшто.

4. Baby-bubu

Baby-bubu Популарен член

Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    13.277
    Додека ја читав книгава останував занемена од љубовта и истрајноста на Корин. Ми се допаѓа тоа што многу детално го опишува секојдневието, животот со и после Нкатинга (така мислам дека се викаше маж и ако добро се сеќавам). Ги прочитав и двата дела, третиот ми го украдоа во хотел, па немав можност да дознаам за што се работи..

5. Тетка Биберче

Тетка Биберче Истакнат член

Се зачлени на:
    27 февруари 2017
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    352
    Ја барам книгава
    трите дела
    Дај кажете кај да ги најдам
    сакам да ги купам

6. ALISA0000

ALISA0000 Форумски идол

Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    4.716
    Допаѓања:
    41.222
    ја од бибљотека ги земав
    инаку има филм на ју туб за првата книга кратки видеа се

7. L-a-r-a22

L-a-r-a22 Популарен член

Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    10.748
    Останав будна цела ноќ за да ја прочитам. Ми се допадна, многу. Го прочитав и вториот дел. Сега го барам третиот дел но не можам да го најдам.

8. Тетка Биберче

Тетка Биберче Истакнат член

Се зачлени на:
    27 февруари 2017
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    352
    јас електронски ја читам прв дел
    кај ги најде ти?
    втор и трет дел ги нема електронски :(

9. L-a-r-a22

L-a-r-a22 Популарен член

Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.328
    Допаѓања:
    10.748
    Ги има една другарка, таа ми ги даде да ги читам. Третиот дел го немам читано, не можам да го најдам.