1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Белешките на Лајла Грејс и на неа сличните

Дискусија во 'Слободно време' започната од Miss-dior, 22 октомври 2012.

  1. Leona88

    Leona88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    51
    Јас ќе бидам со црвен кармин совршено нанесен.
     
    На Макрис му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Црвен кармин ќе биде знак на распознавање дека сме од Фемина. :makeup:
     
    На CameliaMiller, Ingvild, crazylady и 4 други им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.048
    Јас не јадам чоколадо со овошје.
    #basicbitch :/
     
    На Ingvild, Papillon.Papi, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Bankarkata

    Bankarkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2017
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Ама тоа е чоколадо СО малини, а чоколадо ОД малини направено па еве незнам нека не просветли нели она е хемичар, фармацевт ор самтинг таму.
     
    На Ingvild, Cinderfakinrella, Макрис и 3 други им се допаѓа ова.
  5. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Пробувам да не омаловажувам некој што напишал нешто, но не секогаш успевам, и не ја делам литературата на добра и лоша. Има сиви нијанси. И така најмногу ми е битно каков ќе ми биде субјективниот впечаток за книгата, значи дали ќе ме збогати како човек, зошто книгите по мој вкус тоа ми го прават. Исто сакам книги и од носталгиски причини па ми е слатко да прочитам нешто со лик кој размислувал како мене на времето, да се изнасмеам.
    Поголемиот дел од книгите што ги сакам се класици. Но и класиците неретко не ми се допаѓаат, и од нив многу бирам, не трошам ни 5 минути на нешто што не ми се допаѓа. Ете во последно барам и барам нешто што ќе ме тресне одземи како што тоа го направи „Фантомот од Операта“, „Кармила“ и „Дворецот на Карпатите“. Нема, дури ни од класиците. Јас читам и поради страста на мојата душа, поточно тоа ми е пасија, но повеќето книги кои ги читам ме инспирираат и ме чепнуваат длабоко внатре. Веќе не минам ни 5 минути на книга што не ми се допаѓа, па тоа нека бил или Достоевски или Спаркс. Тоа не значи дека друго дело од Достоевски нема да ми се допадне. Мислев ќе паднам во транс од Маркиз Де Сад „Јустина“, па поочајна книга од таа немав прочитано никогаш. Преводот беше катастрофален , тематиката... се знае што пишува тој, сепак ми дојде премногу.
    Ова го изнапишав за да сфатите дека навистина сакам да читам, дека тоа е за мене потреба силна како и дишењето.
    Марија Јаневска... лоша, квалитетна, незнам каква, но спрема мене книгите и поседуваат некој шарм на кој публиката од тинејџерски години паѓа и можам да сфатам зошто. Таа зборува за горди кукли и фраери, а такви ги има многу. Таквите ги нема кај Набоков, па нормално ќе ја претпочитаат Лајла Грејс.
    Сузе... оФ. Големо ОФ. Се смеам на глас, од што е плитка а се доживува како мудра.
    Драган ми е кутар... недефиниран. Не ми е јасно каков е неговиот мозок, како е возможно некој да напише такво нешто, каква е неговата перцепција на светот околу него?
    Дарко, премногу се оголува себеси на публиката, секогаш јас јас и јас и делува малку егоцентрично, но лично јас наоѓам некоја вредност во неговата поезија.




    Јосип Коцев...:inlove: Најдобриот. Ете си кажав. Под најдобар мислам според мене најдобар, тука спаѓаат и светските и класичарите и модерните. Што ако е младо македонче и релативно непознато, тој утисок го оставил на мене. Во Гевгелија има и други добри поети, како Стефан Марковски, може сте слушнале за него, многу пофални критики и зборови за него.
     
    На pushmetotheedge, Novecento, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  6. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Ако жалам за нешто во животот тогаш тоа е тоа што си фрлив пари за книгите на Таневски и Жива меѓу мртвите.

    Сепак извлеков поука и од нив.
    Знам што никогаш веќе нема да земам да читам.
     
    На Shmizzla, CameliaMiller, tirkenbal и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    1512772236778.jpeg
    Жива меѓу мртвите...
     
  8. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Ооо во мое време вакви бљувотини пишувавме по споменари. А сега се објавуваат и се ставаат на полици до почитувани писатели.
     
    На Bankarkata, Sar-Ste и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Страшно, веќе искоментирав... Ај што е една обична површна шмизла без трошка талент и вредност, туку и одвратен нечовек.
    Во општество во кое преовладува добар вкус, обидите на ваквите да се прослават со пишување треба да завршат очајно и да останат анонимуси, никаков фактор во јавноста. Ете, на некои од нив до толку незаслужената слава и неоправданата самодоверба им удира у глава...
    Се надевам барем после ова дека никому на памет нема да му падне да фрли ни пара на нејзината таканаречена литература.
     
    На piglet1, kikkki, Црна Ружа и 4 други им се допаѓа ова.
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Нема што да се коментира за огорчена личност. Очигледно е во некоја депресија, а дека и фали нешто не е ништо ново.
    Не знам само како може некој да ја поддржува и да ја чита.
    Психијатар не ќе може да и ги извлечи љубовните болки и горчината, така да нема спас за оваа. Ќе си умре сама без љубов.
     
    На Cinderfakinrella и Sar-Ste им се допаѓа ова.
  11. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Жалам за времето што го изгубив читајќи ги Белешките на Лајла Грејс и Нежниот хулиган од Драган Таневски. Мислам дека немам прочитано поглупави книги од овие две и дефинитивно веќе не читам книга од македонски писател...
     
    На Just.do.it, Shmizzla и Rama им се допаѓа ова.
  12. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Sar-Ste мислам дека има книги од мак автори кои се вредни за читање. Само треба да ги пронајдеш :)
    Искрено со овој став малку сум загрижена и за мојата книга, односно иако засега студирам овде и ја објавувам мак верзија на книгата ( не англиската - оригиналот) се прашувам дали и таа воопшто ќе има читаност поради огорченоста од вакви ,,wannabe,, писатели болни за слава (макар и тоа да е 5 мин.) и пропуштаат да ја оценат вистинската литература ...

    Мислам дека и претходно се изјаснив на темата, сметајќи дека вистинските таленти се ставени во сенка токму поради овие ,, писатели ,, ...
     
    На Cinderfakinrella, IM.TMKQ, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose судејќи по твоите ставови и мислења овде на форумов, верувам дека твојата книга е прекрасна и вредна да се прочита. Секако ние читателите ќе го препознаеме твојот квалитет и ти посакувам среќа и успех за да ги спуштиш македонските "писатели" кои мислат дека имаат напишано врвни дела, а уствари нивните книги не вредат ништо.
     
    На Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
  14. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Sar-Ste ти благодарам :l:
    Всушност, мојот стил на пишување е сличен на класичните книги со елементи на поезија.
    Свесна сум дека тоа е доста поразлично од чик лит која е многу популарна во оваа држава и поради тоа се чувствувам несигурно во поглед дека книгата нема да биде ценета и разбрана од мак народ.
    Јас секако планирам да ги објавам сите мои дела назад во Канада за каде сум посигурна дека ќе добијат поинаков третман но како што кажав - додека студирам овде, не сум сигурна каква ќе биде реакцијата - или ќе биде добро прифатена и ценета како нешто различно и квалитетно, или ќе биде одбиена и несфатена ...
     
    Последна измена: 10 декември 2017
    На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Леле оваа Моника Димитровска до толку ли забегала? Не искоментирав ништо за да не паднам на нејзино ниво.

    За неа и таквите како неа имам погоре напишано, а од македонската литература само старата вреди. Но, се надевам дека @Briar Rose ќе биде успешна писателка затоа што по мислењата на форумот се гледа дека има богат речник, а со самото тоа што кажа дека се ориентира според класиците, сигурно книгата ќе биде прифатена од тие што сакаат квалитетна литература.
     
    Последна измена: 10 декември 2017
    На Cinderfakinrella и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose познавам многу луѓе што обожуваат класична литература, па твојата книга ќе им дојде како освежување. Штом твојата книга е поразлична, откако ќе ја објавиш, ќе ја препознаам со сигурност и секако ќе ја прочитам ^__^
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Sar-Ste @mode-kristina ви благодарам многу за поддршката, навистина многу ми значи :l:
    Всушност, се обидував летово да ги контактирам мак издавачки куќи и за моја среќа една од нив ми понудија договор кој само треба да го потпишам.
     
    На mode-kristina и Sar-Ste им се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    [​IMG]
    Пoезијa ли е, рaп песнa ли е...
     
    На Tan4ence, theowndemon, Sanjichka007 и 14 други им се допаѓа ова.
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.260
    Те молам, немој да го вреѓаш рапот...

    Ова само вака е пишано, за да има повеќе страници у книгата... Да фаќа повеќе место.
     
    На piglet1, theowndemon, Sanjichka007 и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    http://www.zivamegjumrtvite.com/zabranetata-ljubov-cesto-zavrsuva-tragicno/
    Луѓе ова не е за мајтап како што се дрзнати деца да купуваат од овие лудите. Посебно тинајџерки кои имаат ''огромни'' љубовни проблеми. Лудачата споменува самоубиство, а дали воопшто е запозната со фактот дека таквите случаи се во пораст. Треба да се и се забрани да пишува дефинитивно. Дали куќата од која ја издала книгата воопшто прочитала што се поттикнува и оправдува овде? СТРАШНО.
     
    На theowndemon и Purplelilac им се допаѓа ова.