1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бели лаги

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ceca-1, 15 јули 2012.

 1. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Дали употребувате бели лаги и дали ги опревдувате?Или сметате дека лага си е лага?На пример другарка ти си купила фустанче но тебе не ти се допаѓа.Дали ќе и ја кажеш вистината иако знаеш дека можно е да ја навредиш или ќе и кажеш дека супер и стои т.е. бела лага?Дали белите лаги имаат некакво значење и што всушност кажуваат за човекот?
   
 2. rikita7

  rikita7 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Јас секогаш настојувам да кажам точно и искрено што мислам.Ма да имам приметено дека на постара личности и да не и стои нешто неможам да и кажам,и често знам да излажам,најверојатно ради почит. А вака на другарки секогаш им кажувам со што запазувам да кажам дека тоа е само мое мислење па ти како сакаш. :) Зошто каква другарка би била,ако не и кажам искрено дека изгледа како кловн,или слично?
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  тотално се согласувам со rikita7 и јас исто така :D
   
  На rikita7 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  Ниту бели ниту никакви лаги не практикувам, го кажувам тоа што го мислам, подобро човек да знае што и како мислиш за него или неговата облека сеедно, отколку да го залажуваш, искреноста секогаш е добредојдена. :)
   
 5. Anna-Karenin

  Anna-Karenin Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  289
  Toa е тоа "PIA FRAUS" - добронамерна лага за да не ги повредиме најблиските.
   
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.157
  Допаѓања:
  4.133
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Секогаш има начин и начин нешто да се соопшти. Генерално, се трудам да кажам што мислам искрено, но при тоа зависно од ситуацијата се трудам да одберам соодветни зборови. Не ми успева секогаш, но сметам дека континуирано климање на главата и кажување само на она што другата страна сака да го слушне не е добро за личниот развој ниту за едната ниту за другата страна.
  На форумов пак си кажувам подиректно што си мислам, па макар моите ставови биле непопуларни кај мнозинството. Од тапшање по рамо нема корист ако бродот тоне или не мрднува од мртва точка.
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Кажувам што мислам и чувствувам, но внимавам на каков начин тоа го кажувам,а не она што сакаат другите да слушнат.Бидејки ако им кажам тоа што сакаат да слушнат, порано или подоцна ќе дознаат дека сум ги лажела, без разлика за што станува збор.Нема фајде ако човек кажува тоа што другите сакаат да слушнат, само оставање на лош впечаток за себе си, ништо друго.
   
 8. Unica

  Unica Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2010
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  603
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Ако тоа е реалноста немам проблем да го кажам, ама ако пример другарка ми лудува по некој тип а тој не знае за неа дека постои, не ја примеќа не можам да и кажам .. еее јас мислам луд е по тебе..
  Или за гардероба, изглед.. во било која ситуација јас го кажувам тоа што го гледам и мислам оти знам како е некој да ти го кажува тоа што сакаш да го слушнеш, а после да ја откриеш реалноста па да не можеш да се свестиш.
   
 9. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.735
  Допаѓања:
  32.032
  Пол:
  Женски
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Никогаш не кажувам нешто што сакаат другите да го слушнат, туку едноставно си го кажувам моето мислење
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  4.879
  Пол:
  Женски
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Секогаш го кажувам она што го мислам.Значи сум искрена.Не сакам никого да лажам,затоа што не сакам и мене да ме лажат.
   
 11. inuska

  inuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Колку го кажувате она што другите сакаат да го слушнат?

  Со некого којшто го запознавам неодамна, знам да прикријам некои работи, меѓутоа, ако се спротивставам со нечие мислење или ако на пр. не ми се допаѓа фустанчето на другарка ми, знам да и кажам, иако сум свесна дека и јас на нејзино место не би сакала тоа да го слушнам. Знам некогаш и да го кажам тоа дрско, иако не било потребно, но ете, таа сум и неможам да се сменам.
   
 12. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Значи додека не се знам уште толку многу со некој, се трудам да имаме слични или исти интереси за повеќе да се зближиме, сепак не користам толку многу глума. А со оние поблиските, во последно време и кажувам се искрено и гајле ми е, прашуваат за мислење- го добиваат. ? |(
   
 13. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Овие бели лаги како што ги нарекувате воопшто не се опасни зошто на пример другарка си купи фустан и мене ако не ми се допаѓа да и кажам стварно не ми се свиѓа? Ќе испаднам љубоморна или незнам што. Подобро ќе кажам убав е да не и го навредам вкусот зошто секој си има различен вкус нели.
   
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.157
  Допаѓања:
  4.133
  Ваквите ситуации се малце незгодни, ама ако речеш бела лага дека ти се допаѓа тогаш другарка ти или од некого кому таа кажала дека имате ист вкус за фустани - можеби утре ќе ти дадат на поклон таков фустан за роденден и сл.
   
 15. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Еее да може да биде зезнато па ќе мора да го продадам фустанот после хаа
   
 16. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Се тоа е ок, но зашто да кажеш лага кога можеш да и кажеш дека е добар само не по твој вркус, дека сепак имате различен вкус и глупо е сеа да и кажеш не е убав кога сепак тоа е по нејзин вкус.
  Нема потреба од лажење и измислување ако сте навистина блиски другарки. Можете едноставно се што мислите да го кажете, а она ако е другарка ке свати. Сепак се работи за различен вкус.. :)

  А што се работи до мене.. Секогаш ја кажувам вистината. Таква сум, најмногу што ми смета е лага па макар и бела била. Сум кажала на сите што треба да знаат дека повеке ке почитувам ако се искрени па дури и да ме повреди тоа. одколку да ме излажат дека е се убаво, добро и такви слаткоречиви зборови. Секогаш искреноста ми е пред се’. :)
   
 17. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Користењето бели лаги значи дека си оној вид на „личност“ кој луѓето го нарекуваат „дволична личност“. Нема потреба да се крие вистината. Луѓето кои вредат доволно да ја слушнат вистината нема да се налутат, а оние другите не вредат доволно за да го слушнат моето мислење. ;) ;)
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  9.312
  Пол:
  Женски
  И јас.
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.274
  Допаѓања:
  77.206
  Пол:
  Женски
  Сите ги користиме малите лаги, но сепак за мене лага е лага и се лутам кога некој ме лаже. А верувајте дека многу можете да смените ако искрено кажувате се. Кога некој не крие ништо од мене и се ми кажува, тоа ме прави подобра личност, ме замислува и ми е поттик да сменам нешто, да поправам.
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Лагата е лага, но понекогаш има моменти каде е неопходно да се употреби бела лага, за да се спаси некоја ситуација. Белите лаги ги сфаќам како незлонамерни. Но, сепак генерално не е добро да се лаже и треба да се трудиме да не лажеме.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.