1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бели пецива

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од aNy-to, 22 јули 2010.

 1. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Дали ги сакате и колку сте зависни од бели пецива?
   

  Прикачени фајлови:

  • kolac.jpg
   kolac.jpg
   Големина на фајлот:
   31 KB
   Прегледи:
   2.143
  • lisnata-pta.jpg
   lisnata-pta.jpg
   Големина на фајлот:
   18,6 KB
   Прегледи:
   2.143
  • pletenki.jpg
   pletenki.jpg
   Големина на фајлот:
   37,6 KB
   Прегледи:
   2.144
  • testenini57hrana.jpg
   testenini57hrana.jpg
   Големина на фајлот:
   35 KB
   Прегледи:
   2.144
 2. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Не да ги сакам- абе просто ги обожувам. Тоа е и нашата традиција, питите и зелниците се дел од нашата македонска кујна. Јас секогаш попрво би одбрала некое вкусно пециво, зелник или бурек отколку најубавото месо.

  Знам понекогаш и да замесам нешто, сукам ама незнам да правам зелник со тегнати кори.
  Ако некоја девојка знае слободно нека напише како.
  Јас најдов рецепти за тоа како се прави тестото за тегнење кори- демек се е исто само не се става квасец туку 2 лажици оцет. Продав да правам, корите ми се тегнеа ама зелникот беше ептен тврд. Стварно незнам што му беше грешката или грешките :tmi: :lol:
  Па девојки уште еднаш ќе ве замолам споделете некој рецепт за домашни бели пецива.

  п.с. Браво за темата
   
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  И јас многу обожавам бели пецива. Особено наутро како ми е убаво да си каснам мх мх :D
   
  На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да јадам бели пецива. Пити, бурек, пирошки, кифли, лиснато, перек, ѓеврек, и др.
   
 5. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  i jas.....mmmmmmm
   
 6. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  додуша само тоа знам да готвам најдобро :lol:
  и секогаш е послатко кога самата ќе го направиш .. :$
   
 7. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  и јассс .. бурек порано колку сум јаделаа, страшно .. затоа сега сум крава :D :D
   
 8. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  ај...едноставно ги обожавам....јадам и бурек и зелник и кифли се што е од бели пецива..... :) мх мхмх....
   
 9. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  обожавам бели пецива особено пица-бурек листано со шунка,кашкавал,печурки и кечап и ѓевреци
   
 10. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Обично тесто, брашно, квасец, малку сол, вода, го месиш средно јако тесто и сучиш помали и дебели кори колку пола прст дебелина и ги премачкуваш со слој масло (малку повеке ) и една врз друга, и потоа само ги тегниш на чаршав за да можеш потоа лесно да ја собериш кората.
  Се надевам ме сфати :) и можеби ке направиш во скоро хехе :*
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ОБОЖАВАМ бели пецива!
  Особено тие кифличките мајка ми што ги прави, да ме закопаш во нив ќе излезам.
  И додека одев на школо, секогаш тоа ми беше доручекот - трк до најблиската пекарница.
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Тикве ти ова го напиша од гледање или си ги правела така :^) Ако не ти биде тешко објасни ми го целиот процес детално, па да пробам некој ден да ги направам.

  Добредојдени се совети и од други домаќинки за “проблемов“
  :*
   
 13. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Правено, докажано и вкусно :)
  Кило брашно, 1 квасец(зафатен предходно), малку сол за печење, млака вода. Го замесуваш тестото не мн јако но и не премногу меко. потоа правиш топчиња колку тупаница од раката и ја расукуваш малку (дебелина колку прстот нека биде, или малку потенка) ја ставас во тава и ја премачкуваш со подебел слој масло. И секоја следна кора ја ставаш една врз друга. Потоа ке почнеш од таа што си ја ставила прва, и ја тегнеш... е сеа внатре можеш да ставиш што сакаш: сирење, спанаќ, кромид итн итн. и ја собираш кората. :) Се надевам овој пат ме разбра, па пробај или припрашај :) не е мн тешко а е вкусно ммммммммм нјам нјам
   
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Па чекај бе, јас мислев дека стомачево ми е од друго, ама нееее...само од тесто ми е :lol:
  Шала на страна, белите пецива ми се препревкусни, омилени, лиснати, киснати, кифлички, мазници, зелници, буреци, се јадам, се обожавам. И секако највкусни ми се оние на мама и моите, што мераклиски ќе си ги направам сама. Ете вчера имавме киснато, локумчиња по старо, мхмх, со јогурт, или домати, превкусно. Најомилени ми се кифличките внатре со сиренце и озгора со сусам и оригано, пресно извадени од рерна, да чадат, а јас да лакомам :$ :lol: :D
   
 15. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Просто ги обожавам :) Највкусни ми се зелникот,кифлите,суканото,питите што ги прави мама.Исто и јас убави кифлички правам :D Нема пекара во градов јас кај што не сум јадела.И секој град и држава кај што сум била пола впечатокот го создавам од белите пецива :$ :D
   
 16. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Тикве ќе го пробам рецептот некој ден, па ќе ти кажам критика ;)
  Фала во секој случај.
  Само имам уште едно прашање- дали откако ќе се испече се вади тавчето и се става врз него влажна крпа за да биде меко или се остава така да седи? Јас еднаш не го покрив и беше камен :D Сега да го покријам или не?
   
 17. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Да можам, само ова би јадела!
  Пита со сирење, пирошка, ѓеврек, перек, чешел од Вегера :) , бурек со спанаќ, ама врхунац ми се кифличките од баба ми. Немаше одмор во школо да носам, а да не пробаат сите ;) .
   
 18. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  Од бели пецива, јадам се, буквално се. Најмногу ги сакам кифличките на комшиката :lol:, секогаш кога ќе направи обавезно ми носи, затоа што просто ги обожавам! Исто така сакам да јадам пити, бурек, симит погача, се‘, се‘! :D
   
 19. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Јас ќе ти кажам :D Прво попрскај го со вода,ама малку-не да го потопиш,доволни се неколку капки :D И потоа покриј го и ат тхе енд спремно е за јадење :D :D
   
 20. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Може и така, но може и само со крпа да се прекрие и од самата пареа ке омекне. :*