1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Белки под очите (над образите што не се стискаат)

Дискусија во 'Лице' започната од maleckaa, 23 март 2012.

 1. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  16
  Дали некој имал или знае како да ги исчистам белките од по очите.како гумени се не се стискаат и сеа почнаа многу повеке да ми испагаат ;(
   
 2. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  И јас имам такви и многу ме нервираат,знам дека на козметичар ги вадат ама страв ми е да не ми се унакази лицето уште не сум се одлучила да одам,а дали може со некои креми поима немам.Ако имал некој искуство со овие нека пише
   
 3. Brave.Girl

  Brave.Girl Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  И јас имам такви еднаш бев на кожно и ми ги вадеа со игла ама ме болеше и после пак ми излегоа и не сум била ни на козметичар ни на кожно .. а и така ако излеваат немозам на секое да одам да ми ги вадат.. така даа како што гледам нема лекк .. :^)
   
 4. minimausic

  minimausic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  па вака, сестра ми кога имаше бубулицки бесе кај анцевски на третман -микродермоабразија- и после тоа и ги снема тие белките под образот, и плус и даде креми некои со некоја киселина нз не се секавам убаво како се викаа ... ама добри беа, само ако немате проблеми со бубулуцки нема потреба да правите таков третман ;) исто така тие со текот на времето мозат сами да си испаднат, ама за некоја година дена ке се исусат, знам дека не се стискаат, ама бидете стрпливи ...
   
 5. LadyDaget

  LadyDaget Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  23
  ако мислите на такви што се како топченца белки и мислите коа ќе ѓи стиснете ќе излезе нешто.. не нема да излезе :D .. јас така правев имав едно и ми беше чудно немам видено на некој друг и мн време ми стоеше и еднаш го стискав уште што не правев пред огледало и на крајо само бев со црвено лице и ништоо... после некое време само ми паднало и се гледам на огледало и имав како дупче на тоа место изгледаше како да стоело такво топченце (да појаснам како коа станеш од спање и гледаш перницата има дупка од твојта глава :rofl: :lol: ) е така беше и со ова ама такво како дупче ми стоеше околу еден ден и еве веќе немам ништо :) ;) така што лек по се изгл мош и нема, а мош и има ама можно е и само од себе да си падне ;) :*
   
 6. MissBreezy

  MissBreezy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  2.044
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема некој лек за тие, како крема или лосион.
  И мене еднаш ми излезе во пределот кај образот, ама се запнав и го истискав некако. Многу боли и точно е дека тешко се вади, ама па не можев да го гледам. Излезе нешто потврдо од обично мозолче, бајаги помасно.
  И мајка ми имаше со години една на долниот очен капак.. па и таа како јас, еден ден успеала да ја истиска и сега на местото нема ништо, најнормално и е. :)
   
 7. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.144
  Допаѓања:
  2.668
  Пол:
  Женски
  Не знам дали збориме за истите, ама знам една другарка имаше такви ситни ко бубулички ама не беа бубулички, појќе накај мали, ситни масни ткива личеа..

  Колку ме разбравте не знам, но знам дека татко и со затоплена игра и ги боцкаше и самите излегуваа.. Може звучи како глупост но знам дека на другарка ми сите такви ситни КО бубулички и ги снема...
   
 8. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  И јас имам неколку под очите. И кога ќе ги извадам со игла некогаш, стои како мало црвено дупче под очите 2-3 дена. И по 2-3 месеци пак ми се појавуваат. Немојте со игла бидејќи остануваат лузни . Барем кај мене има 2-3 мали лузни како точки мали се.
   
 9. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  ^^

  не е глупаво.. мене често ми излегуваат и само така со топла игла си ги остранувам, ја топлам иглата (не да е жешка) и си ги боцкам.. единствен спас им е само тоа..
   
 10. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  590
  Такви излегуваат во случај на покачена телесна тежина, другарка ми беше во Принцес казиното што е , таму имаат отворено козметички салон и рекоа дека спасот е само намалување на тежината, така ќе исчезнат..
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.342
  Па еве јас сум со нормална тежина и сепак имав едно :)
  Ми го извадија на козметичар со игла и оттогаш ми се нема појавено пак. Не ги стискајте сами, оставете на некој што знае.
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.515
  same here :hai: Значи НЕМА шанси со стискање да ги извадите, само ќе направите лузни, а кожата под очите е толку нежна.
  Пробајте со игла, чиста, само врвот боцнете го од страна, нежно и пополека - треба да се направи само мало просторче за да излези белката (а навистина се како гумени топчиња -.-).
  Во краен случај, јас на мајка ми и ја препуштам оваа работа.
   
 13. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Mене на козметичар ми ги исчистија, и сега за сега немам забележано ново. Но сепак тие за да излезат мора да узреат, зошто како што ми кажа доктроката не се чепкаат малите. Така да сеуште имам некои малечки. Морам да признаам дека по третманот лицето ми беше како да ме нокаутирал некој, и бидејќи имав доста, имав и мали лузнички раскрвавени кои ми заздравија по неколку дена.
  Битно си иглата воопшто не боли, иако јас кога ја видов одма станав, крпи фрлив се што имав, мислев дека е болно.
  Не препорачувам дома да се вадат, ете јас се раскрварив на неколку места, сепак на козметичар е постерило. Друг лек им нема нив.
  Инаку како што кажа докторката, тие биле наследни, и не се појавувале поради никоја посебна причина, туку од ништо, само ако имаш некој таков ген :)
   
 14. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Леле, не. Не би рекла дека е до тежина покачена.
  И јас имам такво ама нешто меѓу корниот капак и веѓата, не е од покачена тежина, барем не е во мојов случај.
   
 15. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  16
  ниту јас немам преголема тежина дури сум и слаба ама имам и тоа од секогаш вакви белки само сеа почнаа повеке да испагаат или па мене до сеа не ми сметале
  значи лекот е само на козметичар да одам друго нема
   
 16. Lukrezia

  Lukrezia Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Коренот на проблемот со белите топчиња лежи во претераното комсумирање на чоколадо и чоколадни производи на кои сум „закачена“. Проблемот го решив вака: умерено јадење на чоколадо и тоа со поголема содржина на какао и поголема консумација на овошје. Забалежително се намалија, всушност исчезнаа, дури не се сеќавам кога ми се појавиле последен пат. А за нивно отстранување дома потребна е една игла која ќе ја потопите во шпиртус, па ќе ја поминете над пламенот од свеќа и внимателно ќе направите дупченце на белката и леснко ќе стиснете. Претходно исчистете ја белката и местото околу неа со памукче натопено во шпиртус. Откако ќе ја извадете белката помите пак со натопено памукче и ако иамте намачкајте некоја маст со антибиотик (кутерид на пример). Така ќе спречете појава на црвенило.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Katiija

  Katiija Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  10
  епа нема врска, јас нити сум некоја што јаде многу благо, тоа се случува пред да ми дојде јадам така благо, имам нормална тежина и имам бели такви под очите, и вујко ми ги има, рекоа дека се генетски и дека секогаш излегуваат колку и да ги вадите, и дека и сами си паѓаат. и мене ми е страв да одам на доктор да ми ги чепкаат под окото ми се веднаш мали, кога ќе си ставам пудра не се познаваат само има едно мало се знае малку повеќе
   
 18. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Ја имам вакви веќе два месеци и се чудам што ли е ова ? :o Мајка ми рече дека се ваделе со игла ... Имам неколкку под левото око скоро и се поврзуваат со носот . :doh:
   
 19. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Јас имав исто вакви бели под очите и на образот.
  Пробав да ги стискам не излегуваше ништо само црвена се направив на местото кадешто се обидував да ги истискам. Го оставив да ми помине црвенилото некој ден и после тоа ги решив со игла. :D

  Значи прво исечени нокти, ќе си купите стерилна игличка за шприц од аптека малечка, (2 или 3 ден. е).
  Ќе ги измиете убаво рацете и лицето.
  Со игличката боцкате малку со врвчето во белото и после тоа со показалците притиснете за да излезе белото низ дупчето кај што сте боцнале.
  Малку може ќе се зацрвени и после пак измијте си го лицето и не се чепкајте. За ден два ништо нема да се познава.

  Јас вака ги отстранив и ништо не ми се познава на местото. :)

  Инаку мене почнаа да ми се појавуваат кога почнав да користам еден лосион за отстранување на црнки од Орифлејм. Можеби има нешто улога лосионов. :^)
   
 20. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Лелее и јас го имам тоа ... многу ми е глупаво , не се стискаат , сум пробала , морам да се консултирам со козметичарката :D