1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бело дугме (Bijelo Dugme)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Trendafilka, 17 јуни 2012.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.555
  [​IMG]
  Bijelo Dugme е екс-југословенска група која повеќе од две децении била една од најпопуларните на просторот на бившата Југословенска република.
  Основана е во 1973 година во Сараево.
  Во периодот од 1973 - 1989 година издале вкупно 9 албуми:
  1974. Кад би' био бијело дугме
  1975. Шта би дао да си на мом мјесту
  1976. Ето! Баш хоћу!
  1979. Битанга и принцеза
  1980. Доживјети стоту
  1983. Успаванка за Радмилу М.
  1984. Бијело дугме
  1986. Пљуни и запјевај моја Југославијо
  1988. Чирибирибела


  Bijelo dugme настанала од групата Утро, а своето име официјално го промениле на 1 јануари, 1974.
  Фронтмен на групата и единствениот нејзин постојан член бил гитаристот Горан Бреговиќ, додека бендот сменил 3 најпознати пејачи - Жељко Бебек, Младен Војичиќ - Тифа и Ален Исламовиќ.

  Колку ги сакате и слушате Бело Дугме? :)

  Мене морам да признаам ме потсетуваат на детството, моите најрани детски спомени се врзани за грамофонските плочи на Копчињата, ги имавме сите албуми, а највртени и најомилени ми беа
  Пљуни и запјевај моја Југославијо и Чирибирибела. :)

  Мислам дека музиката која ја правеле за тоа време била многу квалитетна, години нанапред од се' останато и многу песни ми се преубави и ден - денеска кога си ги слушам.
  Кога сакам носталгично да размислувам за минатото задолжително си ги пуштам Бело дугме.
  Поради најслушаните албуми погоре, морам да кажам дека најмногу сум навикната да ги слушам со гласот на Ален Исламовиќ, иако сметам дека Жељко Бебек бил подобар вокал.

  Омилени песни имам многу, се' што направил Горан Бреговиќ во оваа ера на постоење е генијално за мене. :)
  Чудесно јутро у кревету гђе. Петровић, Пристао сам бићу све што хоће, Овај плес даме бирају, Успаванка за Радмилу М., Хеј Славени, цел албум Пљуни и запјевај моја Југославијо, Ако има бога, Те ноћи кад умрем и Након свих ових година.

  Има нека тајна веза ме потсетува на вујко ми, како мала ми ја свиреше и пееше на гитара и денеска знам да си заплачам кога ја слушам. ;(
  Исто и оваа песна е прекрасна.
  http://www.youtube.com/watch?v=G5iKsTUG ... re=related
   
  На RockNroLLGirL, Annath и ozbilnazena им се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.526
  Допаѓања:
  78.654
  Пол:
  Женски
  Bijelo Dugme - Бело дугме

  Трендафилке, бубка за тебе и темава, заш' ми помина детството пред очи додека го читав текстот. :* :D
  Не сум дете на седумдесеттите или осумдесеттите, ама мајка ми и татко ми се stuck in the moment, поточно, стак во интервалот кога групава и сите слични од тој калибар биле актуелни.
  Во многу наврати имам спомнувано, дека татко ми е фанатик на екс ју музиката и си има солидна колекција на стари грамофонски плочи, но сепак во одлична состојба.
  Е сега, нескромно ќе си се пофалам дека ги имам(е) и ги чувам(е) сите нивни издадени плочи и верувајте, рутина ни е (а признавам и фаца е :P ) кога сме си фамилијарно расположени да си пуштиме некоја, бидејќи грамофонот ни е уште во солидна состојба, иако е стар речиси пола век. :D
  И ниту еден Ѓурѓовден не ни поминува без акустик верзија на истоимената од Дугме - во моја интерпретација, фала богу. :devil:

  Многу ја сакам нивната музика, првенствено поради тоа што пораснав со неа и уште ја слушам.
  Ма и ќе ја слушам, а сигурна сум дека и моите деца ќе ја слушаат - ако ги имам некогаш, нели. :)

  Не можам да издвојам некоја НАЈомилена песна - сите ми се драги и се поврзани со определени ситуации, случки и личности, ама ете ќе ја издвојам оваа.
  http://www.youtube.com/watch?v=twwtAFFsfXY
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Bijelo Dugme - Бело дугме

  The best of EX YU!

  Детство, младост и старост, класика.
  Мислам дека песниве нивни никогаш нема да престанат да се слушаат, со еден збор квалитетна музика. Им ги знам сите песни, порано на касети :), па на mp3, сега на you tube. :)

  Со еден збор-ЛЕГЕНДИ.

  Ако имате некои информации за концерт да прават пишете. Мислам дека лани концертот што го имаа им беше последен но... ќе видиме.
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.333
 5. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
 6. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  13.220
  Bijelo Dugme - Бело дугме

  Бијело Дугме се еден од моите омилени бендови, а ги има многу.
  Ги слушам често, нема ден а да не пуштам нивна песна, или бар да си запејам.
  Најчесто ги слушам: „Липе цвату“, „Не спавај мала моја“, „Ружица си била“, „Тако ти је мала моја кад љубиш Босанац“, „Ако има Бога“. Инаку и овие ми се убави: „Битанга и принцеза“, „Лоше вино“, „На задње сеништа мога аута“...
  А фемина90 како што рече нема прослава да помине без „Џурџевдан“.


  Инаку од Ален Исламович омилена ми е „30 квадрата“, секогаш ме растажува, ама преубава е.
   
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.552
  Bijelo Dugme - Бело дугме

  Ау многу ги поштувам, многу слатки спомени ми будат браво за темава

  Оваа секогаш кога ја слушнам ми враќа спомени на мојот битанга :lol:

  http://www.youtube.com/watch?v=dXqmAJslfUQ

  Меѓу омиленит ена кои што сега можам да се сетам ми се:
  http://www.youtube.com/watch?v=o3tXvVj6Wtw

  http://www.youtube.com/watch?v=5liEDjwYFvg

  http://www.youtube.com/watch?v=Ce6cTxhYiHw

  Ма што зборувам јас па сите ми се омилени :lol:
   
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.555
  Некаде мислам дека прочитав дека оваа песна му била омилена на Бреговиќ од сите на Дугмето.
  http://www.youtube.com/watch?v=ouO-Xjd-ULw
  Многу емотивна.

  Исто и оваа. Ме доведува до солзи.
  Одредени нивни песни ми предизвикуваат толку многу емоции, и верувале или не - ми враќаат спомени на кои обично не се ни сеќавам. До толку се моќни.
  http://www.youtube.com/watch?v=IyawdmDZ ... re=related
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 9. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Еден од моите омилени екс-ју бендови. Ги слушам и тоа многу. Скоро сите нивни песни ми се убави, оригинални текстови и музика. Ги имам слушнато и во живо, преубаво беше.
  Би ги издвоила: Izgledala je malo čudno u kaputu žutom krojenom bez veze, Sanjao sam noćas da te nemam, Bitanga i princeza, Ipak, poželim neko pismo, Na zadnjem sjedištu moga auta, Čudesno jutro u krevetu gđe. Petrović, Pristao sam biću sve što hoće, Pun mjesec iznad Bosne, Evo zakleću se, Ako ima Boga, Nakon svih ovih godina и целиот албум Бјело Дугме.
   
 10. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Една од најдобрите екс-ју групи. Кога ги слушам татко ми е зачуден, од нивно време па до сега се слушаат. Мислам дека тие песни нема никогаш да изумрат, текстовите се оригинални и фасцинантни! :clap:
  Омилена ми е: http://www.youtube.com/watch?v=qTeKC5p_hho
  А би ги издвоила и : http://www.youtube.com/watch?v=F9JcaWGv ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=GRxqPlA2Q1w
  http://www.youtube.com/watch?v=lKfowlVq ... re=related
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.555
  Трибјут бендот за Бело Дугме на овогодинешниот Пиволенд 2012 беше срам и ужас за бендот.
  Да звучеа барем една десетинка добро како оригиналот ќе бев задоволна.
  Кога се вратив дома си ги пуштив омилените песни, а воедно читав нешто повеќе за распаѓањето на бендот.

  Секогаш бев под импресија дека бендот се растурил поради Горан Бреговиќ, неговиот нарав и суета, меѓутоа вистината сепак била поинаква:
  Почетком 1989. године Бијело дугме је кренуло двомесечну турнеју. Бреговић је о последњој турнеји изјавио: „Посљедње турнеје се сјећам као врло мучне. Упале се свјетла, а оно препуно српских застава. Као по иронији, сутрадан свирамо у Хрватској. Исто мрак, и из мрака хрватске заставе. Камионе смо имали ишаране са „Србија Über Alles“. Послије то исто у Хрватској. Једва сам чекао да се заврши та турнеја“.[8] После концерта у Дервенти 15. марта 1989., Ален Исламовић мучен боловима у бубрезима је напустио групу и отишао кући у Бихаћ. Турнеја се нагло прекинула, отказани су концерти у Кини и Совјетском Савезу. Прави разлози за распад групе нису никада откривени, али већина људи мисли да је распад СФРЈ изазвао распад групе, јер је група често сматрана за симбол јединства народа Југославије.
  Извор:
  Bijelo Dugme Wikipedia

  Колку и да бил суетен и чудњак, верувам дека го сакал бендот, бидејќи е единствениот кој се задржал од самиот почеток до крајот во Бело дугме, секако му годела славата и целата таа фама.

  Многу ме фаќа носталгија, никој не дава гаранција дека бендот би траел ден-денеска, ама жално е што распадот се склучил под такви лоши околности... :(

  Плус, кој друг може да смисли песна со ваков наслов бе. :D
  Izgledala je malo cudno u kaputu zutom krojenom bez veze
  http://www.youtube.com/watch?v=HwtkMXKH ... re=related
   
 12. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.976
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам, и мене ме потсеќаат на детството, со братучедите многу ги слушавме заедно со другите екс-ју групи како Рибља чорба, Дивље јагоде...И ден денеска ги слушам иако не им ги знам сите песни, во план сум сите албуми да им ги симнам.Омилена од нив отсекогаш ми била и ќе ми остане:
  http://www.youtube.com/watch?v=l5h6l60rjBs
  Многу емоции ми надоаѓаат кога ја слушам, дури и очи ми се насолзуваат од што ја сакам песнава.
  Исто така им ги сакам и:
  Ружица си биле, Хајдемо у планине, Напиле се улице (на еден многу убав период ме потсеќа), Има нека тајна веза, Битанга и Принцеза, Не спавај мала моја...
   
 13. Barbie20

  Barbie20 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  10.720
  Пол:
  Женски
  ГИ ОБОЖАВАМ! :)
  Не можам да издвојам некоја посебна песна,сите ги сакам.
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.334
  Допаѓања:
  63.993
  Пол:
  Женски
 15. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  8.923
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува дека има некој што не ја сака југословенската музика, па дури и тие што не слушаат музика од таков тип.
  Всушност и сѐ што потсетува на можеби најубавиот период за сите ју носталгичари, а тука влегуваат и сите песни од тоа време, а јас како некој што не го проживеал тој период жалам многу.
  Но... барем можам да слушам музика од тоа време. :)
  Колку ги сакате и слушате Бело Дугме?
  - Ги обожавам, секој звук, секоја мелодија, секој текст. Најубав ми е моментот кога заедно со татко ми си ги слушаме, а тој ми кажува случувања за било која нивна песна и што му се случило тогаш и на која возраст бил кога ја слушал.
  Спомени, музика, љубов. Сѐ се.