1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бел чај за почиста кожа

Дискусија во 'Лице' започната од lola-86, 16 мај 2011.

  1. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Дали знаете нешто во врска со белиот чај и тоа дека е прочистувач на нашата кожа и влијае позитивно врз убавината? Јас пиев долг период но прекинав и мислам дека е точно, но дали некој друг имал слично искуство со белиот чај?
     
    На avita му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Каков е овој бел чај? Кај го има? Јас прв пат слушам за него :worried: Колку го користеше ти?
     
  3. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Го има по скоро сите аптеки и маркети од повеќе фирми мислам,околу 100 ден е,а во филтер ќесички е.Се вика кинески бел чај,а читав на нет дека кинезите го користеле за убава кожа покрај и другите благодети...го користев 2,3 месеци и мислам дека стварно имаше резултати...ќе си купам пак
     
  4. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Фала за информацијата маци деновиве ќе си купам и јас па ке ти пишам што ми се десило со лицево :D
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    јас пиев едно време и морам да ви кажам дека е многу вкусен во него има и зелен чај но не е гаден, всушност има некој млечен вкус поготово кога ќе се стави шеќер, многу е пријатен за пиење.

    го земав оној на Цедевита фирмата, јас приметив дека пријатно од него се чувствувам, но многу кратко го пиев за да забележам некои поголеми резултати надворешно.
    [​IMG] баш има некоја млечна боичка :inlove:.
     
  6. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    важи душичке баш кажи ми дали ќе најдиш,ама барем месец дена пиј по 1 шолја на ден,јас така правев па мислам дека сигурно ќе имаш резултати. :*
     
  7. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    bas utre ke idam i ke go nabavam ,a so mislite ako se konzumira so seker pa ke ima dejstvo za ubava koza,ili pa da ne se izgubi dejstvoto ?

    [mod-kirilica:20hqr0ci][/mod-kirilica:20hqr0ci]
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ова нешто девојки мора да се проба дефинитивно
     
  9. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    само еднаш месечно се пие ?
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не, една шоља секој ден во рок од 1 месец.
    Јас го пијам од време на време како ми текне ама користам маска за лице од бел чај и многууу сум задоволна.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Каква е таа маска за лице од бел чај?
    Детали, те молам!
     
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ Авон има маска од бел чај од колекцијата Планет Спа. Ја немам таа пробано но имам други пробано од Планет Спа и стварно се добри, супер е ако начекаш попуст на нив :)

    А и онака пијам постојано чаеви така да може да се проба штом е вкусен. A и јас пијам чаеви од Цедевита и многу ми се допаѓаат посебно брусницата мх мх нема подобар филтер чај од брусница и калинка мешано.
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Моментално ја имам од Авон а има и една во Космо во Тинекс не ми текнува како се викаше.Еднаш неделно ставам и лицето ми го освежува и кожата ја прави глатка и мека
     
  14. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Можеш со 1 натренче,јас така го пијам...супер ми е,малку е чуден можда на почеток,но ќе свикнеш.
    ништо страшно...па ако си пушач уште поарно за кожата...и јас го имав и гелот на Авон од пел чај за лице,добар е...и пилингот исто.
     
  15. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Белиот чај се прави од младите листови и пупки на растението Camellia sinensis, кои се сушат на сонце или под дејство на пареа, без ферментација. Има многу суптилен вкус и многу малку кофеин – во 100 шолји бел чај има кофеин колку една шолја кафе. Го ценат поради природната слаткост и специфичниот вкус, како и здравствените придобивки. Претставува заштитен знак на провинцијата Фуџијан во Кина. Кај нас го има во сите билни аптеки и подобро опремени продавници...
    Белиот чај се приготвува со врела, но не зовриена вода за да не се изгуби вкусот. Само 80°С е доволно, чајот треба да отстои 2-3 минути. Специфичниот начин на приготвување зависи од сортата на белиот чај. Вообичаено е наведено на пакувањето.
    Белиот чај е направен од млади пупки и многу млади, бавно исушени лисја. Поради внимателната и бавна обработка, листовите ги задржуваат сите нивни важни антиоксиданси. Антиоксидансите се соединенија кои имаат многу корисен ефект на нашето здравје. И други чаеви содржат многу антиоксиданси, но белот чај има највисока концентрација. Антиоксидансите во белиот чај можат да помогнат во спречување на кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес, а според некои дури и да помогнат во успорување на процесот на стареење.Белиот чај нè штити од рак, срцеви заболувања и мозочен удар, водечките причини за смрт во индустријализираниот свет, како и бројни други состојби, ги олеснува симптомите на болеста и поттикува обновување, го зајакнува кардиоваскуларниот и имунолошкиот систем, коските и забите. Белиот чај може да го намали нивото на шеќер во крвта и ги ублажува симптомите на дијабетесот. Го намалува стресот и ја зголемува енергијата. Истражувањата покажуваат дека може да го забрза метаболизмот и да го стимулира телото да го согорува повеќе масти. Чајот се користи како лек многу векови, но сега, модерната наука открива она што луѓето во Кина и во целиот свет одамна го знаеле.

    Белиот чај бара голема внимателност и напор од оние кои го произведуваат. Посебениот вид на грмушки чај се избраат обично неколку години пред првата жетва. Пупките и лисјта се спаруваат и полека се сушат. Белиот чај има огромен спектар на ефекти врз телото, огромен број на предности за здравјето
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена другарка ми се пофали дека си купила ваков чај.Ајде прво кај неа да ги видам резултатите па после ако има навистина ефект и јас ќе го испробам. ;)
     
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    И има ли ефект досега ? :D
     
  18. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    па и јас ке го пробам ова па ке видам што ке биде :*
     
  19. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    сум чула за овој чај, ама незнаев дека е толку корисен, вреди да се проба, досега пиев само зелен чај сега ке земам и од овој да пробам :)
     
  20. love.summer

    love.summer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    24
    А каде го има овој чај,во аптека?Мислам да го земам па ќе ги видиме резултатите :)