Бел чај за почиста кожа

Дискусија во 'Лице' започната од lola-86, 16 мај 2011.

  1. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Дали знаете нешто во врска со белиот чај и тоа дека е прочистувач на нашата кожа и влијае позитивно врз убавината? Јас пиев долг период но прекинав и мислам дека е точно, но дали некој друг имал слично искуство со белиот чај?
     
    На avita му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Каков е овој бел чај? Кај го има? Јас прв пат слушам за него :worried: Колку го користеше ти?
     
  3. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Го има по скоро сите аптеки и маркети од повеќе фирми мислам,околу 100 ден е,а во филтер ќесички е.Се вика кинески бел чај,а читав на нет дека кинезите го користеле за убава кожа покрај и другите благодети...го користев 2,3 месеци и мислам дека стварно имаше резултати...ќе си купам пак
     
  4. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Фала за информацијата маци деновиве ќе си купам и јас па ке ти пишам што ми се десило со лицево :D
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    јас пиев едно време и морам да ви кажам дека е многу вкусен во него има и зелен чај но не е гаден, всушност има некој млечен вкус поготово кога ќе се стави шеќер, многу е пријатен за пиење.

    го земав оној на Цедевита фирмата, јас приметив дека пријатно од него се чувствувам, но многу кратко го пиев за да забележам некои поголеми резултати надворешно.
    [​IMG] баш има некоја млечна боичка :inlove:.
     
  6. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    важи душичке баш кажи ми дали ќе најдиш,ама барем месец дена пиј по 1 шолја на ден,јас така правев па мислам дека сигурно ќе имаш резултати. :*
     
  7. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    bas utre ke idam i ke go nabavam ,a so mislite ako se konzumira so seker pa ke ima dejstvo za ubava koza,ili pa da ne se izgubi dejstvoto ?

    [mod-kirilica:20hqr0ci][/mod-kirilica:20hqr0ci]
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ова нешто девојки мора да се проба дефинитивно
     
  9. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    375
    само еднаш месечно се пие ?
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.336
    Не, една шоља секој ден во рок од 1 месец.
    Јас го пијам од време на време како ми текне ама користам маска за лице од бел чај и многууу сум задоволна.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Каква е таа маска за лице од бел чај?
    Детали, те молам!
     
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ Авон има маска од бел чај од колекцијата Планет Спа. Ја немам таа пробано но имам други пробано од Планет Спа и стварно се добри, супер е ако начекаш попуст на нив :)

    А и онака пијам постојано чаеви така да може да се проба штом е вкусен. A и јас пијам чаеви од Цедевита и многу ми се допаѓаат посебно брусницата мх мх нема подобар филтер чај од брусница и калинка мешано.
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.336

    Моментално ја имам од Авон а има и една во Космо во Тинекс не ми текнува како се викаше.Еднаш неделно ставам и лицето ми го освежува и кожата ја прави глатка и мека
     
  14. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Можеш со 1 натренче,јас така го пијам...супер ми е,малку е чуден можда на почеток,но ќе свикнеш.
    ништо страшно...па ако си пушач уште поарно за кожата...и јас го имав и гелот на Авон од пел чај за лице,добар е...и пилингот исто.
     
  15. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Белиот чај се прави од младите листови и пупки на растението Camellia sinensis, кои се сушат на сонце или под дејство на пареа, без ферментација. Има многу суптилен вкус и многу малку кофеин – во 100 шолји бел чај има кофеин колку една шолја кафе. Го ценат поради природната слаткост и специфичниот вкус, како и здравствените придобивки. Претставува заштитен знак на провинцијата Фуџијан во Кина. Кај нас го има во сите билни аптеки и подобро опремени продавници...
    Белиот чај се приготвува со врела, но не зовриена вода за да не се изгуби вкусот. Само 80°С е доволно, чајот треба да отстои 2-3 минути. Специфичниот начин на приготвување зависи од сортата на белиот чај. Вообичаено е наведено на пакувањето.
    Белиот чај е направен од млади пупки и многу млади, бавно исушени лисја. Поради внимателната и бавна обработка, листовите ги задржуваат сите нивни важни антиоксиданси. Антиоксидансите се соединенија кои имаат многу корисен ефект на нашето здравје. И други чаеви содржат многу антиоксиданси, но белот чај има највисока концентрација. Антиоксидансите во белиот чај можат да помогнат во спречување на кардиоваскуларни болести, рак и дијабетес, а според некои дури и да помогнат во успорување на процесот на стареење.Белиот чај нè штити од рак, срцеви заболувања и мозочен удар, водечките причини за смрт во индустријализираниот свет, како и бројни други состојби, ги олеснува симптомите на болеста и поттикува обновување, го зајакнува кардиоваскуларниот и имунолошкиот систем, коските и забите. Белиот чај може да го намали нивото на шеќер во крвта и ги ублажува симптомите на дијабетесот. Го намалува стресот и ја зголемува енергијата. Истражувањата покажуваат дека може да го забрза метаболизмот и да го стимулира телото да го согорува повеќе масти. Чајот се користи како лек многу векови, но сега, модерната наука открива она што луѓето во Кина и во целиот свет одамна го знаеле.

    Белиот чај бара голема внимателност и напор од оние кои го произведуваат. Посебениот вид на грмушки чај се избраат обично неколку години пред првата жетва. Пупките и лисјта се спаруваат и полека се сушат. Белиот чај има огромен спектар на ефекти врз телото, огромен број на предности за здравјето
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена другарка ми се пофали дека си купила ваков чај.Ајде прво кај неа да ги видам резултатите па после ако има навистина ефект и јас ќе го испробам. ;)
     
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    И има ли ефект досега ? :D
     
  18. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    па и јас ке го пробам ова па ке видам што ке биде :*
     
  19. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    сум чула за овој чај, ама незнаев дека е толку корисен, вреди да се проба, досега пиев само зелен чај сега ке земам и од овој да пробам :)
     
  20. love.summer

    love.summer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    24
    А каде го има овој чај,во аптека?Мислам да го земам па ќе ги видиме резултатите :)