1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемките во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Vetruska, 18 јули 2013.

 1. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Имам една бемка која се наоѓа многу блиску до папокот од страна. Беше негде со големина од 2-3 милиметри ама гледам сега со растегнување на стомакот дека се истегна и она и стана долгнавеста и голема скоро 1 сантиметар. Рамна е и многу ми е чувствителна. До пред некој ден кога го мачав стомакот премачкував и преку нејзе ама бидејќи почна да ме боли сега престанав и не мачкам ни врз нејзе ни околу нејзе. Ме фаќа страв, од хормоните и од растегнувањето дали може да се деси нешто со нејзе, да буфне, да направи проблем :(
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Во бременоста поради хормоните доаѓа до зголемена пигментација, а од тоа не се поштедени ни бенките. Се случува да се зголемат, потемнат, да им бидат поизразени рабовите (ако се издигнати). Со тие бемки внимателно, да не ги поткачите. Не ги чепкајте, само следете ги. Јас имам една на грбот што во бременоста прилично ми се зголеми и ја поткачив неколку пати. Бидејќи ми е во ниво на градникот, сакам да ја вадам, ама некако не ми се чепка, што знам, иако неколку пати сум ја поткачила и сега, дури и крварела поради тоа.

  Освен тоа, на вратот, поточно на неговиот корен, се појавуваат мали папиломи (како висечки брадавички) кај секоја трудница, исто под дејство на хормоните. Кај некои може да ги има повеќе, кај други помалку. Непријатни се, не изгледа вратот убаво со нив, може да се поткачат со ланче или огрлица, не се опасни, ама не се ни губат после бременоста, остануваат за цел живот.
   
 3. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Тие мислам и дека може да се горат со течен азот после, дека не се опасни (иако за око не се убави, а и што велиш за ролки, ланчиња и сл. непријатно е).

  Јас за оваа мојава бемка на стомак дека е рамка, а чувствителна и нагло се зголеми ме фати паника да не ми настане некој рак :( ама се надевам дека е од наглото ширење на кожата и дека по породувањето ќе се смали пак како што беше или барем нема да ми прави проблеми...........
   
 4. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.650
  Допаѓања:
  135.484
  Пол:
  Женски
  јас имав на вратот во првата бременост такви како брадавички ,ми се појавија накрајот можеби дури во 9ти месес ама потоа се изгубија.
   
 5. mamavonajava

  mamavonajava Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  ;( откако сум бремена на вратот имам цели гроздиња со мали брадавички, ама во последно време како да исчезнуваат малите, или сум ги потфатила несакајќи.
  Ама и на другиве делови почнаа да ми излегуваат и мислам дека сега сум со +10 бемки...... е сега се надевам дека после бременоста ке ги снема или ќе може со течен азот да се средат барем дел од нив, во спротивно ќе си останам како новогодишна елка накитена со лампиончиња ...
   
 6. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.545
  јас имам бемка доле на левиот препон одма до вагината од раѓање ми е.. досега е нормална прв пат слушам дека може да дојде до промена на истите ќе внимавам повеќе на нив ,,, се надевам нема да ми е проблем кога ке раѓам.....

  и плус сега примекам дека ми излеваат и како мали ситни брункицки не се брункицки валда се некој ситни бемки не знам дали се брадавици на вратот веднас под ушето.... треба ли да се плашам или сами ќе ми поминат
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Случајно наидов на темава а се пронаоѓам затоа што мене во 5 ти месец ми излегоа висечки брадавици,ситни додуша, на ареолите, една самата се исуши и падна ама ми останаа две. . Да не има некоја трудница соова искуство зашто сепак е на осетливо место поради самото доење
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.545
  Јас имав на десната ареола, мала ситна како точка. Во клиника прашав рекоа не било страшно. Дома кога дојдовме, ќерка ми си цицеше без проблем. Сама од себе се исуши стана црна и падна. Ја најдов на мајцата што ја носев.
   
  На LoOnyD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Јас на вратот и околу него сум лом. Бемки и брадавички сигурно имам плус 20-30 и многу ми се познаваат. Сите ми ги приметуваат. Катастрофа сум, ми се појавија некадеоколу 5-6 месец. Се надевам дека после бременоста ќе исчезнат бидејќи страшно изгледам во тој дел.
   
 10. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  48.895
  Пол:
  Женски
  I jas imam ista takva, primetiv deka se menuva vo bremenosta. Ke vidime do kraj kako ke se odnesuva.
   
 11. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  805
  Пол:
  Женски
  и јас приметив ситни бемки и брадавички најмногу по вратот, и горниот дел од носот ми стана како кафеав, се надевам по бременоста ке го снема
   
 12. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  60.800
  И мене ми излегоа тие ко брадавички по вратот најмногу и тоа наеднаш и многу. Среќа од коса не се гледат ама мене ужасно ме нервираат и сакам да ги снема. Дури по некоја се најде и на рака, кога, под пазувот. Читав дека е повеќе од нормална појава тоа во бременоста и дека обично ги снемува некој месец по породување, вероватно хормоните кога се стабилизират малку, ама ако во некој случај не ми поминат сами од себе ОБАВЕЗНО ќе барам начин да ги уклонам.
   
 13. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  48.895
  Пол:
  Женски
  Која недела си? Мислам кога се појавуваат. Јас уште ги немам. Ама имам една испапчена бемка на препона и гледам си расте како си растам и јас.
   
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  60.800
  33 недела сум. Кога размислувам кога почнале се мислам дека таму некаде од 5 месец највероватно. Ама сега буквално преќу ноќ ги гледам. :|
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.628
  Допаѓања:
  121.374
  Мене ми се појавија нови бемки . Мали се , ама почнале по рацете, стомакот. Тие што ми беа поголеми, се зголемиле. Ми се јавија и пеги на лицето и како кафени дамки.... Ќе видиме дали ќе исчезнат после породување здравје, нејќам такво да ми остане лицето......
   
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  47.938
  Пол:
  Женски
  По првата неуспешна бременост двајца гинеколози ми рекоа веднаш да ја отстранам бемката која се наоѓаше на стомак, така и направив, отидов кај др Анчевски таму завршија работа, требаше да го направам тоа многу одамна.... големо олеснување