1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемките и нивното значење на нашето тело

Дискусија во 'Тело' започната од Hotty125, 25 октомври 2011.

  1. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Еми ја ги ијам за увоз и извоз.
    Е сега, ако ме питате што е увоз, а што извоз незнам точно. Пошо ќе ги здрк.. ова збркам поимите. :)
    Ијам една така по испапчена на левата страна на вратот. х) А на една нога ијам околу 20тина бемки, порано си ги броев. Ама ми кажаа дека не било убаво да се брои.. и јас стигнав до 20 и некоја, и прекинав. :rofl: Ги имам у разни велични, џуџести, џиновски. Па дури има и различни бои, некои се помаранџести, некои кафеави, а некои кога ке ги погледам дури и мрежести. :^) По форма се различни, коцкасти, ама повеќето се кружни. Иначе ијам и една бемка срце
    ( :angel: )на левата рака, како и да објаснам, мислам дека нема да ме сватите, пошо ни ја нема да се сватам.
    Е сега ме натеравте да одам до огледало и да видам, на лицето колку имам. Сум имала 6, ама малецки.
    И то, нема што друго.
     
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Кога ќе видиш - сите сме биле ранети, никој не умрел од турбо фолк :D
     
    На LittlePinky, Roxanne и Ema.Sk им се допаѓа ова.
  3. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Кога последен пат бев на контрола за нештото што ми никна од бемката, при земањето анамнеза му кажав на докторот дека во последен период ми се јавија нови бемки.Ми рече дека не е ништо страшно дека тоа може да се нарече еден вид стареење на кожата кое се јавува после пубертетот, или станува збор за пригментации од претерано изложување на сонце без заштита.Ми препорача да користам 50 фактор заштита за сонце на бемките при секое изложување на сонце затоа што не е здраво да се изложуваат на сонце и соларум без заштита.
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Од сеа, не искачам од дома без заштита.... за-против сонце.
    Ама сега е ладно, ај од догодина. Поготво ја ко што сум бела, с`нцето ме дере. :wasntme:
    И да не бидам оф топик, еве јас што најдов за бемките, што значат, во кој дел од телото. :)
    http://interesno.com.mk/fun/34-interest ... niot-zivot
     
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Бемките на внатрешната страна на колковите предвидуваат љубовни неуспеси

    Ахам, иде типот/типката нагоре до Одајата на тајните и оп на бемка наидува. И бемката и вака: А, ам вака не бива, ајде сиктер да те нема.
     
    На Roxanne и Annath им се допаѓа ова.
  6. MysteriousG

    MysteriousG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    28
    хахаха ама ме насмеа сега :D :D :D
     
  7. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    имам 3 бемки...

    *на задната страна од вратот
    *на средниот прст на десната рака
    * третата подобро да не кажувам кај ми е :D :D
     
  8. RoseMarie

    RoseMarie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    18
    Само 3? :^)

    Јас ако не имам 300. На рацете имам направено триаголници од бемки(кога ке се повржат)И сега како и сите ме натеравте да си ги избројам. :lol:
    па вака:
    На левата рака : 23 :tmi:
    еј чудо и на десна имам 23 :rofl: :rofl:
    а на нозете немам многу
    И само 2 кај градите
    Али на раце :clap: бравоо сега ко некој изрод имам фаца кога избројав колку имам :drunk:
    Па мислам дека време беше и јас во нешто да сум прва :wasntme: |(

    А тоа за рани рацете ми се како реше
    али во ребрата знаеле да гаѓаат еј сигурно сум била некој криминалец во минатото. :geek:
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Имам релативно чиста кожа од бем(н)ки и сум среќна. Имам само една на челото,речиси во косата( у косата ми била бе,кај тн залисток),една на грбот,една под пазува тако звана мишка и уште една што не ја кажувам,а не е безобразна ( :D ) и две од нив се минимални,а две онака,не се да не ги приметш,ама не се поголеми од 2 мм.
    Стварно ќејф сум што е така,зошто ќе ме мава параноја цело време,ќе се мачкам,ќе се пипкам,ќе ги проверувам.
    Инаку и јас читав за тоа со раните на идивиди чинам,а и една феминка го имаше постирано.
    Еве го.
    Бемките се рани од претходниот живот

    При хипноза, која ги враќа луѓето во минатото, се покажало, дека точно таму, каде имаат бемки, биле ранети.

    Понекогаш овие рани биле смртоносни. Некои од бемките претставуваат стари лузни од жигосување во некои од претходните животи на човекот.

    Бемката на главата е најдобриот белег од претходниот живот, без оглед каква големина или формат има. Бемката на главата им помага на луѓето да бидат самостојни.

    Бемката на рамото, помага за полесно надминување на животните проблеми. Бемката на грбот помага за послесно надминување на заговорот на непријателите. Оној што има бемка на грбот ќе треба да се справи сам со надминувањето на интригите и долгогодишното непријателство.

    Бемките на лицето укажуваат на непромислени постапки. Бемките на градите се осудени на љубовни маки. Бемките на стомакот се знак дека човек треба да е внимателен кон здравјето.

    Бемката на задникот зборува за тоа дека човек може лесно да западне во смешни ситуација. Бемките на внатрашната страна на колковите предвидува љубовни неуспеси.
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А ако имаш на сите спомнати места што треба? :P :D

    Мене ова ми е смешно и не верувам во истото.

    Јас имам доста бемки- повеќето се мали, една извадив, и не се замарам со нив- ако ми смета ја вадам и готово.
    А изгледа многу сум била ранувана во претходните животи според истражувањата- среќа не било со базука како што спомна некој погоре, мене со игли и шајки ваљда ме боцкале :emo: :D
     
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Јас имам многу бемки, вклучувајќи и една мала во средина на левиот образ. Порано ја мразев,сега не толку...Скоро сегде имам бемки,дури имам и измеѓу прстињата на нозете,1на. :D

    И..зарем ме ранил некој во сред образ? :^)

    Како што кажав,сегде имам бемки,значи се ова што го наброја Лилит треба да се важи за мене.Пф.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    во тие стории за толкување на бемки се мисли на тие поголемите кај ти се наоѓаат што значат.
    сигурно не е за секоја на телото зашто мене секое толкување би ми одговарало :rofl:
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Пф далеку од тоа дека е ова вистина,особено пак претходен живот.Глупост е да веруваш во бемка,алооо,утре ќе се најде некоја будала и на бемки ќе почне да гледа.Онака за забава,нешо ко хороскоп. Нема човек што нема барем една бемка на телото.

    Туку Сесилија,не е зезање вадење на бемки,не им давај идеи за масовно вадење сега :D .Не секоја треба да се чепка.Ако ептен ти е проблем,те нервира,ти менува нешто,ајде некако,ама и тоа,пре убеди се дека не ти смета,отколку да правиш циркузи.

    Пффф Каша,аристократија сум онда ако бара специфични,жива глава сум извадила или сум тазе душа на светов,па немам гревови и болки од претходните животи :D (од друга страна пак ќе се коси со тврдењето на една луџакиња што ми рече дека имам стара душа..одеднаш немам во што да верувам и животот ми нема смисла!!! :( ).
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Имам неколку повпечатливи точкици ,кои сметам дека би било најлитературно ако би се викале беНки.Јас така си ги знам.
    Невр мајнд ,батали литературата.
    Имам две под левата веѓа ,една до друга се и изгледаат како лузнички од пирс ( многупати ме имаат прашано дали имам носено пирс на таа веѓа :D ).
    Една на десниот образ ,на јагодичната коска ,латерално према увото.
    На лице - толку.

    На рамото имам една ,веднаш до лузната од БСЖ кога сум била бебе :)

    На лев цицка имам нишан :lol: Мал е ,ама пак е нишан ,посебно ако ме нишанел некој на тоа интригантно место :lol:

    На рацете имам по некоја ,од сончање претежно ,како и по некое кератомче ,ама тоа за стандардна беНка не се смета.

    Е сега најголемата - колку една маслинка ,е лоцирана некои 10-тина цм над десниот глужд.
    Порано ,кога ќе облечев хулахопки ,сите ми викаа дека ми биле извалкани ,а тоа бенката се проѕира од под нив :D


    Врз основа на ова ,ќе имам ли светла иднина или да се снабдам со халогенки? :?:
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Па и БЕНКИ се викаат а јас цело времки беМки па беМки ааааа :@ и сите бемки
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Тие теориите за значењето на бемките се измислени, и тоа за да на некој начин „се утешат“ луѓето.

    Ако некој имал на пример впечатлива бемка на одреден дел од телото, наместо да се чувствува нагрден, луѓето и измислиле позитивно значење, бидејќи нели бемките, барем во минатото, не можеле да се отстрануваат.
     
  17. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Јас имам 3 под око. Некој ми брцнал вилушка? :rofl:
     
    На Golden, LittlePinky, odbojkarka и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Нивно значење? Патолошка пигментација, т.е хиперпигментација со меланин. Готова је прича.

    По оваа логика, јас сум била жртвено јагне.
    Повоочливи бемки: една на десниот образ така, малку поголема, ми дава посебен шмек, заедно со таа над устата у кабаре стил. И една у бандини филмче, меѓу очите, ама ситна е не се познава многу многу :D На гради имам две -три и една на задниот сегмент, да не кажам -гз. Некои ептен огромни немам, се си е океј...
     
  19. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Јас во претходниот живот сум била мета на терористички напад. :D

    Не стварно, имам многу бемки и сум слушала дека се знак за лепота. Демек побемкастите луѓе биле поубај. |(

    А, и имам 2 на стомакот централно симетрични на папокот. Што може тоа да значи?? :?:
     
  20. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    хеех исто и јас ме изнасмеа :D