Бермудскиот триаголник

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од velesanka, 3 ноември 2010.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Постои легенда, постојат наводно и сведоци а јас имам слушнато од стари Охриџани дека на тоа место има многу исчезнато чамци. За преспанското чудовиште немам чуено;)
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.140
  Допаѓања:
  3.871
  Пол:
  Машки
  Мое објаснување за ова е дека се знае што е тоа ама не кажуваат јавно.. Еве логично е. Нека пратат безпилотно летало и да видиме што ќе се случи.... :)
   
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  така е лепотане ;)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.263
  Пол:
  Женски
  Самото тоа дека од 1973 се нема случено нова несреќа во тој простор говори дека во прашање не е виша сила, проклетство, зли духови туку замена на старите уреди за навигација со нови, електронски кои магнетните полиња кои го покриваат тоа подрачје не можат да ги изместат, што било случај со старите.
   
  На theowndemon и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.183
  Пол:
  Женски
  Тајната на Бермудскиот триаголник, односно доказот како функционира може да се објасни на едноставен начин;

  1. Исечете парче хартија од тетратка по математика со коцки.
  2. Исечете го така што ќе има 13 коцки по 5 коцки.
  3. Нацртајте една дијагонална линија по целата должина и од почетокот една линија надолу по петтата коцка, и од дното, една линија нагоре по петтата коцка кои ќе завршуваат со дијагоналната линија.
  4. Исечете ги парчињата по линиите и поинаку подредете ги парчињата за да формирате квадрат.

  Знаеме дека 13 х 5 = 65, но ако исечените парчиња ги наместите поинаку ќе видите дека ако ги изброите коцките нема секогаш да бидат 13 х 5 = 65.

  Тајната е во тоа што коцките не се совпаѓаат.
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. +++

  +++ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  8.047
  /\

  Бермудскиот триаголник ја стекнува својата слава после Втората Светска Војна откако ќе биде испратена една авионска ескадрила од авијацијата на САД на вежби во истиот триаголник и ќе исчезне. После тоа ќе биде испратен исто така уште еден авион да трага по овие исчезнати авиони и исто така тој ќе исчезне. И авионите никогаш не се пронајдени.


  Да се надоврзам само. :)
   
  Последна измена: 24 декември 2017
  На Црна Ружа и Briar Rose им се допаѓа ова.
 7. Dim40

  Dim40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Машки
  Хмм уште луѓе веруваат во ова?Бројот на несреќи во пределот на Бермудскиот триаголник е просечно еднаков на бројот на несреќи што се случуваат на кое било друго место во океаните.

  Само мал претеризам, многу книги и телевизијата си вршат работа ова да го направат да изгледа некој абнормален чудествен регион.
   
  На Lianna Anna и +++ им се допаѓа ова.
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.950
  Пол:
  Женски
  Од секогаш ми било мистерија ова.Не сфаќам како тоа ги усисава одеднаш?
  Тко преживи прича че.
   
 9. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  Интересна работа со Бермудскиот триаголник. Баш сабајле гледав една емисија баш за то. Еден преживеан раскажуваше шо поточно се десило. Викат демек како што бил во авионот престанал да работи сите направи престанале да функционираат и авионот почнал сам да управува. Осетил како да е на некое друго место како во облаци.
   
 10. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  3.482
  Пол:
  Машки
  Многу лош филм е тоа, пак уште и 5+ саати трае, ама тоа е, зависноста од мистерии ме тера понекогаш да имам трпение и за крајно сомнителни Б филмови :worried:

  Летот 19 со 5 ТБМ Авенџери и веднаш потоа и Мартин Маринер хидроавионот кој бил пратен да ги бара, вкупно 6 авиони и 27 пилоти и остали летачи :worried:
  Без разлика на триаголникот, исчезнување на 6 авиони во такви околности без никаква трага е ненормално добра мистерија :party:
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Уште од пред неколку години е разрешена мистеријата(facepalm) Се работи за огромни количини на метан и некои метали на дното што го променале магнетното поле. Се надевам стана појасно :D
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.423
  Допаѓања:
  17.601
  Пол:
  Женски
  И јас видов на некој портал дека мистеријата за Бермудскиот триаголник е решена . Ако успеам да ја најдам објавата ќе се надополнам .
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.