1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Берово

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ma4o4female, 15 октомври 2010.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Точаци изнајмување - никаде. А лани баш им викав дека треба да донесат..ама...цврц..нема
    Тоа може ако се сместите во Манастир да ви изрентаат некој од нивните (ако сакаат де.. )

    Сместување - ако сте за природа, шетање, пешачење - на езеро. Ако сте за кафиња и ресторани - во градот.
    Јас би се сместила на езерото..ама живеам во градот, јбг:D
    Уствари сега овој месец живеам на планина над Берово, кај што нема ни пат...кој е за квалитетен одмор нека повели..:lol:
    Денес сум во градот и се мрднав од музика:whew:
    Ако сакате совет за смештај - ЛП, да ги оговараме малку вилите и газдите:D

    Јадење.... во Манастир на даска за мезе (онаа кај што има буламач и жежено сирење..тоа само тука го има бидејќи од тука потекнува), месо под вршник, Дедо Иљо Малешевски плескавица или пак клиси со праз или качамак, горски компир, бабина торта (што не треба да се пропушти, макар и само на кафе и торта да седнете). Бабината торта е традиционална за Берово, има еден куп слоеви..

    Во Мрс на плескавица со кајмак, полнет стек, помфрит со сирење, похован сладолед..

    Во Дионис на пастрмајлија и пица

    Кај Чавката т.е Бифе центар на сладолед и тулумби..па и кафе, сок, пиво

    Похована даска и печурки во сос во Болеро..

    Коктелче некое во Рефреш на плоштадот се наоѓа како и Бифе центар и Дионис

    Кафе шема во Лајф, карши Рефреш е - значи на плоштад

    И така..што те интересира слободно прашај тука или по ЛП:hug:
     
    На Milobebence, Viktorijaaa5, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.405
    Допаѓања:
    81.615
    Пол:
    Женски
    Фала,Ќе ти пишам утре лп :hug:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Мфмфм, пастрмајлиите во Дионис се TRES BIEN ! MANIFIQUE ! Но, зошто ми изгледа ресторанот некако пре пре "ефтино-циганско"?
    На "ефтино" мислам на просто, непопуларно, затаено, запустено, нечисто?

    А рест.Мрс е врв, келнери врвни, љубезни и комуникативни.
    Храната, преубава. Плескавица Мрсовица е она што можам да издвојам, печурки печени со биено сирење, буламач салата со краставица ореви и лукче и многу други.
    Напомена : Во Мрс немојте да се зезнете да нарачате пица или пастрмајлија :!:

    Ресторан Текила ми е исто ок, ок храна имаат.

    Хотел манастир ресторанот, исто супер храна, топло препорачувам.

    Во Аурора ручек не препорачувам, астрономски цени !

    Ако ви е за нешто брзо да јадете, фаст фуд Малешевија е на самиот центар, плескавицата е преубава јас секогаш јадам кога одам, па и сега ќе земам, само у гужва ептен тој период кај и да е ќе чекате, и очекувајте нервозни и келнери и продавачи бидејќи не им е лесно ни на келнерите ни на оние у сендвичара или маркет тој период да го издржат, луѓе се и имајте си трпение, знам од ланската и предланската година, во очи воочуваш колку се бесни но се воздржуваат....
     
    На Viktorijaaa5, Cosmi и Dust им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Затоа што се цигани вработија како келнери, па и ресторанчето го запуштија... без навреда кон ромите на форумов:!:
    А газдата ич не се замара, нема каде да јадеш добра пица или пастрмајлија тука, така да секако ќе има гости...сега за сега барем

    Во Малешевија новата шарска пробај ја:$
    А за хамбургери во последно време ми се свиѓаат едни карши школото, одма после кит го што е.. по скалички нагоре е, ама врска немам како се вика, не сум забележала:D Месото им е поубаво од тоа во Малешевија..
    Во Текила ако сте друштво можат јако да ве искрадат кога ќе ја видите сметката ќе сакате да утепате некого..поточно - крадат на пијачки т.е додаваат плус..
    Нас ни се случи еднаш, па после газдата ми рече да му ѕвонам ако видам макар и едно пиво плус на сметка:D and guess what... :D
     
    На Milobebence, Viktorijaaa5 и 1992g им се допаѓа ова.
  5. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Добро, да си знам за Текила :D:!:
    А чим шарска имаат на менито во Малешевија (последно ко бев, не сум забележала:?:) тоа дефинитивно ќе пробам.
    За карши школото знам за кај ми збориш, сум била таму пред да ја откријам Малешевија (Исто и кај сендвичара Терка) ама лепчето суво неизмачкано на поише пати и више не одам, иако ми пријаше жената шо работи таму закон хумор е :D
    Ме интересира, исто карши школо имаше сендвичара само од друга страна, како у подрумче влагаш, феноменални пица кифли и пирошки сум јадела години наназад таму коа сме иделе, сеа овие пати коа идам све затворено, да не е преместена негде , или ?
    Исто така, видов информација дека Пакет Макрет ќе работи деноноќнонтие денови, па можам да кажам ХАЛЕЛУЈА беровчани, најпаметна одлука ! :*
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Лепчето сега им е подобро т.е тазе:D
    Тоа долу по скаличките, кај што се продава и бурек ли? Син галеб.. таму си беше последен пат кога купував:D пошо сум си на планина врска немам:tmi: баш ќе видам утре, ако збориш за нив. За друго карши освен тоа не знам, осбен ако не мислиш на друга страна:lol:.. има и на луна гиф таква пекара со лиснати и пирошки, ама не е по скали надолу туку нагоре

    Во пакет во магацинот има влага:envy: се што земав последно, мириса на влага. Особено работите што се во картонски кутии пакувани..
    Мирис на картон помешан со влага..епа ми се згади некако:(
    Никаде не видов информација за работно време, ама па синоќа во темното се симнав од планина:D пак неупатена:tmi: ај утре ќе видам и тоа

    Во Малешевија нова е шарската, затоа не си ја видела:inlove:
     
    На 1992g му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Ама истрачаривме јако, може некој тужби да ни залепи за клевети:D
    Инаку ти пуштив ЛП.
     
    На Milobebence и Dust им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Абе какво клеветење, чиста вистина е..јас инспекција би им пуштила па ќе видиме кој клевети:tmi: нека се среќни што сум во некарачко расположение пошо пред некое време се запукавме на фб за услугата низ кафичите, па си земав месечна доза витамин КаВ (кавгаџија витамин:D) и сега сум мирна:D

    Мојов рече дека по кафичите немало да ме служат веќе:rofl:
     
    На 1992g му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Дечки, бев у Манастир за ручек и пробав печено сирење со печурки, домат, сусам у фурна, пробав од пастрмајлијата (океј е), горскиот компир и тавата со качамак и клиси феноменални и најтоп на се беше питата од вишна, што и сама сум покушала да ја праам ама не ми успева :envy:
    Критика за буламачот, шефот мисли дека ако измеша павлака растителна со кисело млеко и ќе додаде сол = буламач, ама ние гурманите не се лажеме :devil:
    П.с @Dust ,после прекрасната акустика на Стефановски, ја пробав шарската у Малешевија, ја беа напраиле тост и првин бев као :headbang:, па откао пробав бев :rock:, не ја дојадов, предебела и претешка беше за вечера, битно одсеа знам дека у Вили и 7 ца коа одам ќе ги терам да ми ги тостираат плескавиците :!:
     
    На Milobebence и Tanjamm им се допаѓа ова.
  10. Berguzar

    Berguzar Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    7.314
    Сега го читам твојот пост па да ти одговорам
    За сендвичарата спроти школото по скали што се слегуваше или поточно “Сендвичара Чоч” е затворена веќе неколку години, но да дефинитивно највкусните пица кифли и пирошки ги имаа.
     
  11. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Офф, жално.
    Ако си од Берово, да не знаеш случајно дали тие луѓе можеби продаваат по килограм ?
    Пошо пред неколку години жената ми рече прави по нарачка по килограм исто па 2 пати земав.
     
  12. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Како е Берово за зима ме интересира ? Сакам некој ден околу нова година да одиме со дечко ми.

    Па сакаам мислење.
    До сега го префериравме Пелистер паа ајде за промена препорака?
     
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Во зима е ладно.. иде до -28 степени.
    Улиците ни ги чистат колку што можат, до браната гледаат да е нон стоп чист патот..
    Има туристи и во зима. Вилите скоро сите работат и зимно време. Не препорачувам во зима на Клепало да се сместите..оваа зима беше делумно исчистен патот поради тоа што нон стоп вееше..
    Рестораните и тие работат ...
    Ски лифт немаме
    Ски терени немаме..
    Ама убаво е за да дишеш чист воздух..
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kolin

    Kolin Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Добри информации најдов на форумов, сакаме да патуваме еден викенд за Берово, но ме интересира дали попуштија цените во Аурора или си држат стандард високи, кој бил скоро, споделете искуство, благодарам.
     
  15. Wallker

    Wallker Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Машки
    Екстремно скапо, убаво да но ако размислиме колку чини она што се плаќа воопшто невреди, услугата во ресторан и е катастрофална, за ноќевање имаат попуст од 300 ден на апартман и кога тоа ти го кажуват некој филм ти прават ко демек си имал 35% попуст односно 1700 ден ноќевање од али потоа се воспоставува дека е од особа значи за 2 одосби 3400 само да преспиеш :)
     
    На Kolin му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kolin

    Kolin Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Гледав има на Групер.мк понуда 1333,00 ден со доручек од лице секако, па ми падна чудно, можно ли е? Од друга страна погоре читам пишуваат дека едно кафе е 150,00 ден. Па се прашувам колку ќе не чини ручекот и вечерата? Хм...
     
  17. Wallker

    Wallker Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Машки
    Искрено не е до толку што еве ќе платиш скапо него не добиваш ништо посебно за тоа што го платиш, еве вечеравме еден ден таму ти носи зелена салата (зелка, морков, краставица и патлиџан) за една особа 240 ден, една рибанка домашен леб 60 ден, за главно јадење немаш порција под 570ден, кока кола 90 ден, вода мала 70 ден, кафето еспресото мислам дека беше 130 ден не ме држи за збор, има велосипеди ако сакаш да земеш еден да се провозиш кошта 1000 ден за еден час секој нареден се доплатувало 700 ден...лудница се, она спа и такви работи незнам бидејки се откажавме од таа идеја хаха
     
    На Kolin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MartiG

    MartiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Моја братучеда правеше свада и сакаше да направат таму фотосесија и лав стори и побарале 5000 денара за да ги сликаат во комплексот
     
  19. Wallker

    Wallker Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Машки
    :D :D не ги разбираат парите
     
    На Kolin и Ladybug98 им се допаѓа ова.
  20. Kolin

    Kolin Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Баш лудница, хахаха ама не е страшно дотолку, како што викаш. За секое добро се наоѓа купувач. Благодарам на инфото.