1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Библиотека. Колку често ја посетувате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 27 септември 2011.

  1. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Не одам често. Порано бев зачленета, не сум повеќе.
    Поубаво ми е да ја имам книгата дома, на полица. Но сум со намера повторно да се вратам меѓу рафтовите.
     
  2. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Па кога ќе ја прочитам набавената книга одам во библиотека да земам друга .
    usually 1 недела .
     
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Ич често :D Многу нечесто :D Крадам, позајмувам или купувам книги :lol: Нормално знам дека тоа не е убаво, ми се свиѓа мирисот на книгите (ама оние старите) од библиотека, во средно земав, а сега нее.
     
  4. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно а некогаш се случува и на две недели :D
     
  5. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Убаво катче е библиотеката.Кога бев мала дома со другарки секогаш си игравме библиотекарки ,ке ги наредев сите книги ,картончиња и почнуваше играта,секогаш ја сакав тетката во библиотека што издава книги ,се замислував секогаш дека еден ден сакам да ја работам нејзината професија.Се одалечив од темата но знам од мала си ја сакам библиотеката.
    Одам колку ми дозволува времето и можам со саати да ги читам насловите на книгите ми причинува задоволство.Да вчера бев и земав книга по препорака на библиотекарката ''Само најсекси маж кој постои ''од Џули Џејмс.Се канам да почнам да ја читам.
    Во мое време кога студирав со денови одев во библиотека да учам таму беше тивко и топло.
     
  6. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    На секои десет дена :) Обврска која без проблем си ја извршувам...Библиотекарка-моето совршено работно место,се надевам можеби еден ден :)
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Дефинитивно купувањето книги повеќе неможам да си го дозволам.
    Па така, барам од вас препорака во која библиотека да се зачленам.. И ако може подетални информации што-како, чланарина ово-оно да ми кажете.

    Одамна се немам зачленето во библиотека, ехе добри 4,5 години, и скоро да имам заборавено како одат работите со земените книги.
     
  8. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Порано знам бев зачлената во една библиотека во мојава населба. И скоро секоја недела идев по нова книга дека во тој период си имав доста слободно време и многу читав.
    Сега слабо идам по библиотеки, но би сакала да се зачленам летоска во оваа главнава во Скопје што е :)
     
  9. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Порано одев почесто.Сега одам многу поретко,зафатена сум,а и имам доста непрочитани книги на полица,па прво тие да ги завршам,онда све друго иде.Иначе за тоа дека сите преку привилегирани лица си земаат најнови книги,колкав број сакаат,тоа да.Ама ја земам најчесто кога одам по 2-3.

    Иначе сум зачленета у Браќа Миладиновци и многу ми е интересно секогаш кога ќе влезам е тишина внатре.Се слуша само крцкање тоа што одиш. :)

    Во библиотекава има избор,иако се доста старички книгите. :)
     
  10. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Зависи колку време ми е потребно да ја прочитам книгата. Обично на една недела или дестина дена.
     
  11. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Многу сакам да одам во библиотека во оваа нашата градска можеш да си изнајмиш и 20 книги но мора да ги вратиш по 3 недели еден ден касниш 20 центи на книга знам ена имав 7 книги изнајмено заради една семинарска задача и закаснав 5 дена си платив некаде околу 7 евра ама ако си га научив лекцијата...
     
  12. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Многу ретко :lol:.
    Не читам многу книги, најчесто се лектири. Ги позајмувам од некоја другарка, ги читам и ги враќам. :)
     
  13. nennsy.densy

    nennsy.densy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    305
    Па одам во библиотека кога треба да земам некоја лектира за на училиште.. :D
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Често. За книги кои не сум сигурна дали ќе ми се допаднат ги земам од библиотека па ако ми оставаат впечаток ги купувам оти верувајте ни мене не ми е лесно, не можам сите да ги купам немам веќе место. :lol:
    Минатата година бев рекордер околу 250-300 книги имав земено за една година. А да не броиме и дека нешто од домашна библиотека си читав и си препрочитував. Е то е. :geek:
    Ме научија тие што работат, не ми прават проблеми. Земам 4-5 книги и ги враќам за една недела а и да се заборавам ако ме отупе некоја книга ништо не ми велат.
    Но, во последно време не одам толку често бидејќи имам во домашна библиотека нови книги и така. :)
     
  15. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Па тоа кај мене зависи од обврските и смените на училиште, зашто ми е мачно да одам по втор пат во чаршија и тоа само за до библиотека. Најчесто одам кога сум втора смена, на првиот празен час. По некоја груба пресметка, еднаш на две недели, со оглед на тоа што оваа година почнав да читам повеќе книги кои ги имам дома, од тато или брат ми.

    Минатиот пат кога плаќав чланарина, на картончето мое пишуваше дека сум зачленета од 2004 година. Се зачудив, како лани да беше моментот кога со тато за раче влегов во библиотеката и се радував дека ќе навлезам во магичниот свет на книгите.

    Чланарината е 200/250 денари, не се наплаќа дополнително при земање на книга, за бројот незнам дали има ограничување, а рокот (на картичкава барем) пишува дека е 10 дена. За секој нареден ден се наплаќа по 5 денари. Се има случено и 1 месец да закаснам, но го избегнав плаќањето. Ух. :whew:

    Единствено што не ми се допаѓа кај библиотекава во Охрид е тоа што не можеш да отидеш сам да бараш книги низ полиците. Тоа ми е огромна желба, па се надевам дека во скоро време ќе се реализира. Има една многу фина библиотекарка која ми препорачува убави книги и не и е тешко да стане и да ја побара потребната книга. Како малечко дете се радувам кога ќе влезам и ќе видам дека таа е тука. :rofl:
     
  16. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас сум зачленета во библиотека, меѓутоа кај нас максимално можеш да земеш 3 книги и треба да ги вратиш за 15 дена, доколку задоцниш си плаќаш парична казна.
    Баш пред неколку недели сакав да земам 2 лектири и библиотекарот ми рече дека не можело да се земаат по 2 лектири, затоа што имало многу ученици. 3 книги може да се земат, а само една училишна лектира :!: Глупости, али тоа е :)
    Има доста голем избор на книги, така да кога ќе влезам не можам да се одлучам која да ја земам ;)
     
  17. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    често сум во библиотека, барем 2 пати неделно сигурно.
     
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Книги не читам ама затоа читам понекогаш лектири.
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    на секои 14-15 дена.......а некогаш и помалку.......
     
  20. ApoLLo

    ApoLLo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    22
    МАгијата сто се дозивува од миризбата во библиотеките и дозивуваме екстаза е не опислива.Јас редовно посетувам библиотеки не само поради магијата,туку и зелбата да процитам несто интересно,со вика баба ми да се просветлис :D И јас цленувам во библиотеката Брака Миладиновци и сосема го оправдувам покацуванјето на книгите за изнајмуванје од 10 на 15 ден.Со тоа се добиваат сретства за збогатуванје на фондот на книги во библиотеките,дека без тие сретства не е возмозно да се функционира правилно.