1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Библиотека. Колку често ја посетувате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 27 септември 2011.

  1. The.girl.in.pink

    The.girl.in.pink Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    13
    Јас многу сакам да читам,меѓутоа во библиотеките кај нас нема избор воопшто.Например јас побарав некои тинејџерски ми рекоа дека немале.Па сеа јас со 13 години сигурно нема да читам некои книги со содржина за повозрасни-којашто ми е досадна..И тоа е причината што не ја посетувам баш често.
     
  2. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Идам на секои две недели бидејќи сум зачленета во библиотекава Браќа Миладиновци и секогаш земам по три книги :)
     
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Два-три пати месечно. Зависи од слободното време, некогаш и не одам. :) Кај нас не даваат да земаш по две-три лектири, ќе можам да земам само ако сум над 18 години. :^)
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Исклучиво по потреба.Ако ми треба некоја конкретна книга.
     
  5. AngelAny

    AngelAny Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    1
    Здраво феминки! Не знаев каде да го поставам прашањево, но дали во Националната Библиотека во Скопје мора да бидеш зачленет за да отидеш во читална да учиш? Логично е да не, ама ај реков да прашам?
     
  6. Vezilka

    Vezilka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    311
    На суптилен начин кажано, ми ги знаат личните податоци без да му ја дадам членската картичка :wasntme:
    Лани, бидејќи земав книги и ги враќав по два дена (прочитани), вработените ме испрашуваа за содржината за да се уверат дека навистина ги читам :geek: .
    А јас сум страствен оратор, па нивни ризик беше ако ме поттикнат да се отворам за моите импресии од делата. :D
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Многу често одам во библиотека :)
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    На 10 или 7 дена одам. Ми даваат и по 2 книги. Сега има рок ако не ја вратиш за 15 дена плаќаш нешто минимално. Убава навика е читањето.
     
  9. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    во библиотека сум 3-4 пати неделно.едноставно го сакам светот на книгите и постојано барам,барам.... :angel: :D
     
  10. WeHeartIt

    WeHeartIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    130
    Обожавам да читам но во оваа нашава биб. нема многу избор! Баш штета...
    Инаку често си одам,скоро секоја недела. :*
     
  11. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Јас секоја недела одам во библиотека и земам по 2 книги,а понекогаш знам да земам книга и за повозрасни,па библиотекарката ми се чуди,на мојот избор. :lol:
     
  12. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Најчесто одам 2 пати месечно, но може да се случи да одам и почесо, ама и поретко. :)
     
  13. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Планирам да се зачленам во библиотека, освен оваа Браќа Миладиновци што е накај рампа, околу центар има негде на др место? или накај бит пазар?
    Бев во средно зачленета во Браќа Миладиновци ама не се сеќавам, колку беше членарина? Добро ли е снабдена со книги, ги има ли на пример од Николас Спаркс, Гијом Мисо.. ?
     
  14. Grejsi

    Grejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    73
    Можам да речам дека пречесто ја посетувам, посебно откатко сум во возрасниот оддел, еднаш книга за релаксација, еднаш лектира па врати ја, па продолжија но сега практикувам по телефон да ја продолжам. Искрено градската библиотека во Битола е прилично снабдена во последниве 2-3 години. Ме изненадија со новите книги што ги имаат.
     
  15. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Знам дека освен во зградата на Кјуби има и до градежен факултет библиотека на Браќа Миладиновци.
    Чланарината мислам дека им е 250ден. (може за студенти и ученици да е и помалце, ама не ме држи за збор) и плаќаш по 15ден. за секоја земена книга |(
    Имаат секакви книги - Спаркс, Мисо, Стил, Робертс ... од сите автори и жанрови, е сега нели и среќата како ќе ти се погоди во моментот, дали е книгата издадена или не :lol:
     
  16. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Доста често-многу сакам да читам колку што ми дозволува времето,па така да на секои 15 дена земам нова книга,некогаш и побрзо од 15 дена ;)
     
  17. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Мислам дека и во Чаир има Браќа Миладиновци, е сега ако си зачленет во една само од таа можеш книги да зимаш или и во другата? зошто во средно знам зимав и од таа во Центар и од таа во Чаир и сега не знам дали и во двете сум била зачленета или...
    И да порано беше 10 ден за секоја книга, значи сега покачиле : ))
     
  18. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    Скоро секој ден , градска и школска.Го обожавам мирисот на книгите.
     
  19. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Идам и во градската и во школската библиотека неколку пати во неделата и понекогаш ми се случува да се изгубам во книгите и да се задржам малку повеке па библиотекарката почнува да прави некои гримаси.Обожавам да одам во библиотека бидејки го сакам мирисот на книгите и тишината што владее таму :)
     
  20. Kalinka94

    Kalinka94 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Многу често :)