1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Библија

Дискусија во 'Религија' започната од magic, 27 јануари 2010.

  1. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    :o Си учела хемија и биологија, а не веруваш, т.е. ја оспоруваш еволуцијата? Сега сум уште позапрепастен.

    Науката е многу лесно да се разбере, докаже и провери - за разлика од религијата. Ако ја разбираш хемијата, објасни ми по пат на која хемиска реакција Исус водата ја претворил во вино?

    Сигурно знаеш дека такво нешто не е можно, барем не од аспект на хемијата. Проблемот е што природните закони важат за сите, подеднакво, насекаде. Ако постои некое битие како Бог кое може да ги прекрши кога ќе му текне, тогаш не би постоеле ни природни закони, ни природни науки. Физиката, хемијата, биологијата - ништо не би имало смисла и поента.

    Вториот закон на термодинамиката никој и ништо не може да го прекрши - дури ни Бог; во спротивно, како закон не би ни постоел.

    Науката врши експерименти, истражува и набљудува - и на тој начин ги дава одговорите. Одговорот на религијата на се што е неразјаснето е - Бог. Науката признава кога греши, се надградува и усовршува - религијата за жива глава нема да признае дека згрешила за нешто, туку ќе проба да се извади со друго толкување на зборовите.

    Врз основа на науката можеме да правиме предвидувања - космологијата може да ни каже што ќе се случува со вселената и нашата галаксија во наредните 100 милијарди години. А од Бибијата, предвидувања може да се прават само отпосле - откако науката веќе нештото ќе го открие.

    Едно е да веруваат во Бог - веќе зборував за ова. Ако религијата се земе како исклучиво духовна работа, човек без никаков проблем може да биде и верник и лекар. научник и сл.

    Но, дали тие доктори ја оспоруваат еволуцијата, како тебе? Дали тие доктори веруваат дека Ева настанала буквално од реброто на Адам? Дали тие доктори веруваат дека сите ние денес сме живи затоа што сме се возеле на дрвен брод, со сите животни, за време на поплава од катаклизмични размери?

    Јас би рекол не, а ти слободно можеш да провериш и да ги прашаш.

    Јас имам дома неколку икони, и ми служат само за декорација. :) Црквите и манастирите ги ценам од културолошки аспект, а и ми се допаѓа византиската уметност.
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На blueberry93, Dgirlll, Papillon.Papi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Бог не се објаснува и сеуште тврдам има надеж за тебе еден ден да станеш добар верник.
    А можда и сум забегана(ла), кој знае а:)?
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На Rama и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Постојат природни,
    неприродни и
    надприродни работи (кои човечкиот ум не може да си ги објасни)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Ако станам верник, ветувам дека ти си првата на која ќе и кажам - под услов и ти да го направиш истото ако станеш атеист. :)

    Во меѓувреме, ќе си почекам за одговори на моите прашања. :?:

    Едит: Според мене, постојат само природни работи - оние кои сме успеале да ги објасниме, и оние кои сеуште не сме успеале да ги објасниме.
     
  5. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Нема шанси да станам јас атеист.
    А ти, ми се чини си верник , што провоцира овде да провери
    како луѓе кои се декларираат верници ги сфакаат работите од оаспект на вера,
    односно како и зошто поверувале/веруват во Бог.

    А ти дадов неколку примери, не значи дека ако мојот колега не ја сфатил хемијата
    дека таа не постои и дека некој друг не ја разбира.
    Едноставно некои луѓе не им дадено одредено духовно чувство.


    Не мора мене да ме информираш
    а кој чека ке дочека:), понекогаш Бог ја испитува нашата трпеливост:hai:.

    п.с.1
    а ти ако толку не веруваш што па си ја читал толку Библијата и знаеш толку податоци.
    јас пак ако нешто не ме интересира, не трошам време да го читам а уште помалку овде да пишувам толку долги написи.
    Види само колку труд вложи за да ни докажеш дека сме "забегани''( ова забегани е лично моја шега на моја сметка, не си го кажал тоа , да не испадне после и за ова да се расправаме:), ок? се разбираме барем по ова прашање нели?)
    п.с.2
    и незнам зошто имам едно силно сетилно чувство дека некаде веке сум те сретнала:), како да те познавам, така нешто.
    Да си жив и здрав.Бог со тебе.
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На Glasna и Rama им се допаѓа ова.
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    @ana-milo, јас никого на темава не нареков забеган - само ме интересираше мислењето на верниците во однос на некои работи напишани во Библијата - нешто за што, ќе повторам, ти не ми даде ниту еден конкретен одговор, на моите конкретни прашања, извадени директно од Библијата.

    Смешно е да го споредуваш разбирањето на хемијата со сфаќањето на религијата, а трагично е што имаш позадина од природните науки, а сепак да ја оспоруваш еволуцијата.

    Што им фали на католиците кои си се верници, а ја прифаќаат еволуцијата, Big Bang и ред други научни откритија? Помали верници ли се од тебе, само затоа што ги прифатиле овие научни вистини?
     
  7. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Не нарече и јас дадов објаснение , дека е шега од моја страна на моја сметка.
    А понатаму за Бог нема што да се објаснуваме од мене толку.
    Јас се почитувам што пишуваш и што се трудиш, но од твоја страна не приметив такво нешто.
    Што толку се мачиш да докажеш некои работи, која ти е мисијата ако може да знам?
     
    На Glasna и Rama им се допаѓа ова.
  8. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Целта ми беше да го дознаам мислењето на верниците за работите кои ги наведов - и да видам дали ги доживуваат како мене или некако поинаку. Ама, изгледа залудно се трудам. :)
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Замисли, постоеле луѓе кои сакаат да се описменат и да прошират знаење!:o За возврат, вие верниците би требало исто така да се описмените околу науката, колку што атеистите знаат за Библијата, но за жал дедо Боже ваш ќе се лути зашто само тој ви е вистината и доказот. Имавте милиони години за да докажете дека Господ постои, а уште не можете подобро од „Ќе видите вие, само кога ќе умрете“.
     
    На crimson и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  10. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Но комент.
     
  11. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Немаше конкретен коментар или одговор на ниту едно од моите прашања, па не знам зашто и за ова би било поинаку. :)
     
    На blueberry93 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  12. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    :angel:ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
    ВО ИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

    Се гледаме на оној свет.
    Ако Бог даде.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    А зошто ваков коментар?
    Ако ти не веруваш никој не може да те натера, твое право, ама да се исмеваш со оној кој верува дека не е описменет, со други зборови глуп, и дека не може да докаже постоењето на Бог е веќе безобразлук.

    Погледни околу себе, сите прекрасни совршени планини и дрвја, и сета природа, и животните и се. Толку се совршено и прекрасно создадено да Бог не можам да го порекнам.
    На крајот човек, толку совршен. Ти - функционално совршено создание.

    Такво совршено од што е настанало, од експлозија во свемирот? Такво тврдење е за мене глупост.

    Ако толку не веруваш не знам зошто толку се замараш и си огорчена толку на Бог и Библија и се?

    Мене навистина воопшто не ме занима дали некој ќе каже дека доказот за Бог не постои, зашто знам што сум и на што сум, ама една духовна вистина е точна: тој што не сака да го најде и види, никогаш и нема.
    Затоа уживај, Тој за тебе не постои. Толку едноставно.

    И патем, спрема Библијата Земјата не постоела милион години туку од некаде пред 6-7 илјади.
    Ама небитно. Ионака си/сте тука да докажете колку тоа Библијата е погрешна, па што и да се напише ќе извлечете нешто во против-доказ.
     
    На _Schmetterling_, Abrakadabra, Аliсe и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    А, каде е Бог за да ги нахрани гладните, каде е Бог за да им овозможи дом на бездомните, каде е Бог за да ја „спречи хомосексуалноста“ (која патем се појавува не само кај луѓето, туку и животните)? Ако гледаме филозофски, Бог сум јас, Бог си ти, Бог е секој од нас (зборови на Ошо), но Бог, како личност која нѐ контролира и казнува сите нас, не верувам дека постои. Создателот на светот не може да биде личност, не може да зборува, да се клади, како што човек може. Создателот е ништото, празнината во која живееме, зашто без ништо ќе нема нешто. Животот на овој свет е создаден од бесконечната празнина или како што би кажал Лао Це- Таото (преведено: Небото). Нашиот живот не зависи од никој друг освен од нас, ако направам сообраќајка тоа значи дека јас, или другиот возач направил грешка, а не дека Господ ме казнил. Создателот остава да влијае релативноста, за да се задржи балансот во универзумот. Животот не може да се нарече живот ако во него постои само среќа, животот се нарекува живот зашто во него постои и среќата и тагата подеднкво. Ова е мое верување и затоа не сметам дека припаѓам во било која религија и најлесно можам да го опишам со Атеизам.
     
    Последна измена: 28 февруари 2016
    На blueberry93, Emy867, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Бог каков ти го познаваш, всушност не го познаваш, туку така си слушнала, е поинаков од оној каков јас го знам, верувај.
    Бог сака да има лично заедништво со секој еден од нас.
    Давидови Псалми се одличен приказ, пример на такво заедништо.
    Да Му кажеш се, и најскривените и најлошите мисли, бидејќи Тој веќе го знае тоа што ти е во срцето, и пред да го изговориш. Абе Исус е одличен пријател! :) Човекот ќе разочара, Бог нема.
    Можам да се лутам на Бога, можам да се карам (не е е богохулство), ама накрај трпеливо ќе ме проведе преку се. Како јас да ви дадам доказ за ова што зборувам? Како? Кога тоа е чувство кое те обзема целосно, кое ти дава мир и ти го полни срцето со љубов и простување. Те менува.

    Има да се зборува на оваа тема, конкретно на сите прашања што ги постави, и не знам колку да се обидувам, колку ќе ме разберете. Всушност сакате ли да се обидете да ме разберете. Ама еве само некои мисли.

    Бог го создадел човек со слободна волја, сам да оддлучува. Од почетокот, од рајската градина, Бог му остави избор на човекот, да го послуша или не. Човекот оддлучил против волјата на Бог, гревот влегол во светот. И понатаму сите ние имаме слободна волја. Да избереме да го нахраниме оној до нас, да му дадеме облека на оној кој нема. Тоа е одлука на човекот, на нас сите, Господ ни дадел одврзани раце.
    Во духовниот свет постои борба помеѓу добро и злото, според Библијата кнез на темнината, исфрлениот Луцифер, владее на Земјата, има моќ и сила, онолку колку Бог му дозволува.
    Спрема Библијата, се знае крајот веќе на злото, и крајот на Гаволот, ние сме во духовна војна, водиме битки, ама ратот е веќе добиен.

    Господ не не казнува. Не казнува гревот кој самите избираме да правиме. Секоја лоша постапка има свои последици. Ако украдам, убијам човек или што и да е - спрема земниот Закон треба да сум во затвор.
    Ако законот на Земјата закаже, тоа значи дека непокајаниот човек со извршен грев сепак ќе полага сметка еден ден. Спрема Библијата, Судниот Ден го знае само Бог и никој друг, и Бог чека и чека и ги повикува сите да дојдат при Него. Бидејќи Бог сака да простува и сите да се спасат.
    Бог простува, Тој не казнува.
    Ако се случи нешто што не ни се допаѓа, смрта на ближен или слично, и ако не ја знаеме причината, сметаме дека не е фер, сепак веруваме дека Бог е во контрола и ништо што се случило не поминува без Неговиот совршен план. Тоа Библијата ни го кажува: ниту влакното од главата нема да ми падне, без Тој да знае.

    И нормално дека и нашите избори носат последици. Ако јас имам сексуален однос со секој втор (лелее примеров) и ако закачам сида, нема Бог да ми е крив нели? Последицита јас ќе ги сносам.

    Библијата кажува дека се ни е дозволено, ама не ни е се во полза. Токму тоа. Секој избор има свои последици.

    И уште нешто. Бог е особа. Со чувства, токму затоа ни служи Библијата. Бог се радува, тагува, се жести, има смисол за хумор.
    Христијаните веруваат во Троедини Бог; Отец, Синот и Светиот Дух.
    Тоа е Еден Бог, ама во три личности. Како јајце што има три дела, луска, белка и жолчка. Е така некако.
    Од вознесение на Исус, Светиот Дух е присутен на Земјата. Ни е ветен како советник, помошник. Тоа е оно тивко добро гласче :)

    Не ми требаат мене веќе опипливи материјални докази, иако кажав веќе јас ги гледам секаде околу мене. Совршенството не може да се создаде од празна материја, случајно. Ајде едно нешто случајно да настанало, ама сите овие чудесии околу. Почнувајќи од создавање на нов живот во билките, животните, па накрај човекот, целиот тој совршен процес. Само тоа е доволно да се погледне.

    Мене не ми е тешко да пишувам навистина, она што го знам од Библијата, моите познавања од Бог, ама едноставно не сакам да пишувам на сила.
    Ако сметате дека се она што го пишувам е смешно и неразбирливо, кажете, не е поента да пишувам без почитување на она што јас имам да го кажам.

    Е ај сега ако ме прочитавте до крај, да ви кажам браво :)
     
    На Ana.brojka, _Schmetterling_, faye и 12 други им се допаѓа ова.
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Тoa штo ти гo oбјaсни е твoјaтa психa и пaт зa нaoѓaње нa мир. Јaс сум свеснa декa мирoт мoжaм сaмa дa гo креирaм и дa не зaвисaм oд прaвилa нaпишaни нa хaртијa oд мнoгу oдaмнa.

    Интереснo е штo Луцифер, вo целaтa Библијa, единствените личнoсти штo ги убил се децaтa нa Јoв, дoдекa Гoспoд предизвикaл бурa oд штурци, крвaвa вoдa и бoлест кoјa убилa милиoни Еѓипќaни и невинo дете (принцoт, синoт нa Фaрaoнoт) сaмo зa дa ги "зaштити" Евреите и Мoјсеј. Интереснo е штo Бoг јa предизвикaл пoплaвaтa (сигурнo пaднaл вo депресијa тoгaш, пa тoлку дoжд имaлo) зa дa гo исчисти светoт oд грешниците и дa гo oстaви Нoе и негoвaтa фaмилијa (кaкo негoви следбеници). Зaр тoлку е низoк Бoг пa дa ги имa кaрaктеристиките нa еден чoвек? Дaли е нaвистинa гoлем?

    Не викaм декa се е сoздaденo oд случaјнoст, нaпрoтив, пoстoи сoвршенствo кoе не сoздaлo, нo ние никoгaш немa дa мoжеме дa гo дoстигнеме негoвoтo нивo нa рaзмислувaње, мoжеби некoгaш пo милиoни гoдини евoлуцијa, нo ќе биде злoупoтребенo. Јaс ништoтo не гo рaзбирaм кaкo случaјнoст, туку кaкo причинa пoрaди кoјa живееме, ништoтo јa сoдржи релaтивнoстa, штo гo oдржувa бaлaнсoт и движењетo вo oвoј свет (oвa гo учевме нa Физикa, секoе телo се движи, вo спрoтивнo, истoтo не би пoстoелo). Пoврзaнo е, и еднoстaвнo. Нo, aкo не сaкaш дa ги пoвредиш чувствaтa нa твoјoт Бoг, не ме слушaј и кoнтрaј си.
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @Bender Rodriguez me citirase denovive,a jas namerno se vozdrzuvav dosega od povraten odgovor,sakav da te postedam odnosno temava da ne se redi tolku of topici,ke se prasas zosto? Od pricini sto ne se razbirame nikako,dovolno se
    macea so zalydni objasnuvanja
    @ana-milo & @Sky-butterfly ...

    Sum ja procitala biblijata odamna ,denes pocnav da citam Nov zavet,ne mi e vazno dali ima nesovrsenost,kontradiktornost i sl,jas so celo srce veruvam vo se sto e napisano vo nea,koj znae mozebi eden Ke bidam dostojna da gi razberam
    Prasanjata sto tolku vi bodat oci na vas ateistite :D
    Sakam da te demantiram so toa sto velis nametnata ni e religijata od ragjane,gresis i toa kako!! Tocno e deka nekoi ne se pronasle i stanale ateisti,ama jas se kolnam deka nikogas nema da se osekam deka mi e nesto nametnato i da trgnam po nevernicki pat...istrazuvam i jas za mojata vera i religija,ama ne e vo nasa mokj da znaeme se,jas izbrav i uste izbiram da odam po ovaj pat po patot na vistinata i verbata vo Gospod kako Trojstvo,na ostanatite srekno neka vi e !!!

    P.s me narece licemerna deka ne sum veruvala vo tehnologija,nauka a sum koristela laptop i internet,smej se i cudi se kolku sakas,da koristam,se so cel da se vklopam vo moderniov real life i komunikacija,ama nikogas niedna nauka ne bi ja stavila ili priznala prvenstveno pred Bog..pozz i sekoe dobro,se izvinuvam ako bev gruba ama morav da se doobjasnam ( iako spored tebe ne dobivas nikako odgovor na zadadenite prasanja,sto i do nekade e tocno ,ama cekaj i ke docekas,ke najdes odgovori od nekoj koj e nad nas,nekoj koj znae,gleda i slusa se :) )

    @Papillon.Papi oh ne znaev deka ovde se diskutira i razmenuva stavovi se duri ne mi objasni ti napisano so golemi bukvi i toa :D

    Devojce ke te zamolam da si go gledas
    Patot svoj i ucenjeto,posveti se na toa a ne da mi bides ateist na 12 god i da se karas tuka so licnosti koi moze da ti se majki,oh ova e javen forum znam,ama ne ti e vo domen da se razgnevuvas tuka na Gospod i da mi bides ateist,veruvaj mi od mene nesto me jade koga gledam ateisti naokolu,ova ne se odnesuva na onie mirnite koi ne te cepkaat kako vernik,i mirno si odat po svojot izbran pat,tuku na onie kako tebe,mesto da si igras so kukli ili da ucis ti od najmali godini go ismejuvas i poreknuvas postoenjeto na Gospod,ah da bese moe dete samo ;)
    Ovde zavrsuvam i se natamu bi bilo izlisno !!
     
    Последна измена: 29 февруари 2016
    На Baby-bubu и ana-milo им се допаѓа ова.
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Темава зеде скроз погрешна насока. Ве читав и не коментирав затоа што дискусијата е бесцелна, како и секогаш кога се разговара на оваа тема. Можеме да вадиме цитати од контекст до бескрај и никогаш нема да се доведеме до заклучок.

    Само нешто дојдов да кажам - доказот се бара во себе. Ете пробајте со експеримент. :D Пробајте да го исчистите умот од предрасуди, посетете некој манастир или одете во чиста природа, покрај вода, седнете, смирете се, затворете очи и помолете се. Не значи дека сте верници - експеримент е, пробајте. Еднаш, два пати, неколку пати. И бидејќи е експеримент, пристапувате без предрасуди. Можеби нема да најдете ништо и ќе се уверите дека нема ништо, а можеби и ќе го најдете тој мир што го пронашле многу луѓе.

    Не потценувајте со аргументи дека религијата е наметната. Некој барал и пронашол. И тој доказ што го барате некој го нашол во себе... тоа не можете да го поколебате со потценувачки став.

     
    Последна измена: 29 февруари 2016
    На Rama и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Или совршенство наречено закон за зачувување на енергија т.е

    The first law observes that the internal energy of an isolated system obeys the principle of conservation of energy, which states that energy can be transformed (changed from one form to another), but cannot be created or destroyed.

    :)
     
    На Bender Rodriguez и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  20. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Да ви појаснам некои факти околу Библијата...
    Библијата е света книга, свето писмо и претставува кодекс на живеење, психолошки учебник изразен во парафразичен формат на исказ од милионите автори бидејќи станува збор за една идеја која што е пренесувана од колено на колено многу години.
    Сите свети книги зборат една иста суштина само на различен начин и тие се едно исто само систематизирано поединечно за контрола врз масата на разчични делови на планетата.
    Во овие свети писма се збори во приказни кои опишуваат психолошки настани и процеси во минатото и во нашето секојдневие , секој може да се пронајде во било кој дел...
    Сите тие имиња кажани во Библијата во суштината претставуваат синоними.
    ПРИМЕР: ИСУС е синоним за ЉУБОВ ; Исус е Љубов, Светиот Дух во секој од нас кој што претставува Љубов...
    Луѓето најчесто се заебани од погрешното толкување на Библијата... Доколку би ја гледале традиционално и како што се збори тоа би било многу брутално... така да има некоја поголема суштина , знаејќи ги овие факти околу темата , сфатете дека тоа се приказни за да сфатите посебна порака која ја дава писмото кое што во секој случај е пренесувач на вистината и е направен за добро на човешството.
    Читајте си Псалми и ќе се чуствувате прекрасно! :)
     
    На ana-milo и Rama им се допаѓа ова.