1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Библија

Дискусија во 'Религија' започната од magic, 27 јануари 2010.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не го правам лажго. Исус навистина рекол: Вашиот татко е ѓаволот. Еве ти и референца од Библијата за доказ (ев. Јован 8:44, Библијата)
     
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Јас прво го цитирав сведоштвото Господово за Црквата, на што Вие ми вративте:
    Што следи дека Вие тврдите дека зборовите Господови се аргументи од типот: жими мајка.
    И убаво што сте го прочитале 44. стих од 8. глава од светото Евангелие Јованово, ама да ја прочитавте и цела глава повеќе корист ќе имавте, зашто ќе знаевте дека сведочанството на Господа Иисуса Христа е вистинито!

    Од Јована свето Евангелие, глава 8
    13. Тогаш Му рекоа фарисеите: „Ти сведочиш Сам за Себе; Твоето сведоштво не е вистинко.”
    14. Исус им одговори и рече: „Макар што сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво е вистинско, зашто знам од каде сум дошол и на каде одам; а вие не знаете од каде сум дошол и на каде одам.
    15. Вие судите по телото, Јас не судам никому.
    16. И ако судам Јас, Мојот суд е вистински, зашто не сум Сам, туку Јас и Отецот, Кој Ме прати.
    17. А во Законот ваш е напишано, дека сведоштвото на двајца луѓе е вистинско.
    18. Јас сум што сведочам за Себе, и Отецот, Кој Ме прати, сведочи за Мене.”

    Смирено Ве молам, покајте се, ако не затоа што го кинете хитонот Христов, тогаш барем затоа што не го земате Неговото сведочанство за вистинито!
     
    На ynboo, Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  3. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Дали има во Македонија нефорламни групи за проучување на Библијата некој да сподели ?


    Фала однапред :)
     
  4. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Дали Библијата е книга достапна во библиотеките? Какви верзии има и која верзија е најточна?
    Би сакала да ја прочитам. Инаку имам прочитано само некои извадоци до сега. Новиот Завет ми е поинтересен.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Може ли некој, ако знае да ми објасни што сака да каже стихот во 1. Мојсејева 3:15
    А јас ќе ставам непријателство помеѓу тебе и жената, и помеѓу твоето потомство и нејзиното потомство. Тој ќе ти ја смачка главата, а ти ќе го раниш во петицата“.
     
    На Sahlene и Orthophill им се допаѓа ова.
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Буквално: Луѓето и змиите реално се непријатели. Змиите ги касаат луѓето, луѓето ги убиваат змиите со смачкување на главата.
    Алегорично значење: Змијата е ѓаволот, кој го малтретира и уништува човечкиот род, преку ширење на соблазни и гревови. Потомството на Ева, тоа е нашиот Господ Иисус Христос, Кој е роден од Дева и преку Распнувањето и Воскресението и` ја смачка главата на змијата, односно на Сатаната.
     
    На kuc и Sahlene им се допаѓа ова.
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Да, повеќето бибилиотеки имаат примероци. Но разни преводи на македонски достапни се и онлајн.

    Во издание на МПЦ:
    http://mpc.org.mk/vest.asp?id=6268

    Во издание на некоја од протестантските цркви:
    https://www.bible.com/bible/311/GEN.1.MKB

    Во издание на Јеховините Сведоци:
    https://www.jw.org/mk/biblioteka/biblija/bi12/knigi/

    Постојат уште и преводи на Душко Константинов и тнр. динамичен (современ) превод но не ги наоѓам онлајн.


    Првин треба да се сфати дека Библијата не е една книга, туку збирка на повеќе книги отпечатени како една целина која пак се дели на Стар и Нов Завет. Самиот збор Библија во превод значи Книги.

    Проблемот е што никој во светот ги нема најпрвичните записи т.е. оргинали од тие книги, туку во најдобар случај стари преписи на преписи од преписи.
    Слична судбина имале и списите на другите религии (иако понекогаш дел од верниците го негираат тоа) но и не само списите на разните религии туку и филозофските списи (на пр. тие на Платон, Аристотел...) различните епови (Илијада, Одисеја на пр.) имаат различни и понекогаш противречни верзии. Тоа е така бидејќи во древните времиња немало печатници туку текстовите се препишувале на материјали како кожа, камења, глинени плочи, лисја од разни дрва и тн. Таквиот материјал не секогаш опстојувал низ времето (пожари, поплави, земјотреси и тн.).
    Исто така треба да се има в предвид дека јазикот е жива материја - поатојано се надградува но и менува. Она што еден ист збор значел за некого од претходните векови, за луѓето од денешницата може да има делумно или сосема поинакво значење.

    Па така има различни верзии или поточно преводи но во глобала земено на она што се раскажува е исто.
    Различни верски заедници ставале акцент на различни работи. Постојат преводи во поархаичен стил, преводи во посовремен стил, компаративни преводи и тн.

    Библијата или поточно книгите од кои таа е составена се пишувани на неколку стари јазици: старохебрејски, арамејски и коине-грчки (варијанта на старогрчкиот). Како и во сите јазици, така и во нив постојат зборови кои можат да се преведат на различни начини, при тоа целата реченица да звучи навидум дека има смисла а таа смисла да е сосема сменета поради одбраната варијанта како тој збор да се преведе.

    Неколку примера:

    ст.хебр. збор јом некои го превеле со ден па според тоа испаѓа дека Бог го создал светот за 7 дена. Проблемот е што тој збор има и значење на долг период, раздобје . Па тогаш се менува и смислата, наместо Бог за 7 дена, светот госоздал во текот на 7 раздобја или периоди.

    Ст.хебр. комбинација од буквите Ј-Х-В-Х би значеле „Јас Сум оној кој што СУМ„ но во едни преводи е наведено како Јахве во други како Јехова, во трети се преведува едноставно со зборовите: Бог или Господ.
    Некои христијани, како на пр. Јеховините Сведоци инсистираат дека тој збор треба да се остави така бидејќи според нивното толкување тоа било личното божјо име. Според нив, слично како што на пр. името Светлана или Тихомир не би го превеле со Lighty или Silent Peace на англиски бидејќи е лично име, не би го превеле ниту Јехова, бидејќи личните имиња при преведување не се преведуваат. Другите христијани велат дека тоа не може така да се толкува и дека зборовите Бог или Господ се сосема на место и тн.

    Или на едно место во Новиот Завет (поточно во едно од евангелијата) Исус предупредува дека оној кој се фаќа за меч од меч и ќе загине. Тоа некои преведувачи го превеле вметнувајќи го зборот треба па испаѓа дека наводно Исус рекол: „кој за меч се фаќа од меч треба да загине„. - што на некои им дало „оправдание„ за изрекување на смртна казна иако Исус тоа не го рекол.

    Исто така треба да се има во предвид дека библиските книги понекогаш се нарекуваат и преведуваат со различни имиња, но се работи за една иста книга, на пр.:
    Прва книга Мојсеева се преведува и со насловот: Битие, а некои ја преведуваат како: Книга за настанокот или Настанок.
     
    Последна измена: 17 август 2020
  8. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    "Проблемот е што никој во светот ги нема најпрвичните записи т.е. оргинали од тие книги, туку во најдобар случај стари преписи на преписи од преписи.
    Слична судбина имале и списите на другите религии (иако понекогаш дел од верниците го негираат тоа) но и не само списите на разните религии туку и филозофските списи (на пр. тие на Платон, Аристотел...) различните епови (Илијада, Одисеја на пр.) имаат различни и понекогаш противречни верзии. Тоа е така бидејќи во древните времиња немало печатници туку текстовите се препишувале на материјали како кожа, камења, глинени плочи, лисја од разни дрва и тн. Таквиот материјал не секогаш опстојувал низ времето (пожари, поплави, земјотреси и тн.).
    Исто така треба да се има в предвид дека јазикот е жива материја - поатојано се надградува но и менува. Она што еден ист збор значел за некого од претходните векови, за луѓето од денешницата може да има делумно или сосема поинакво значење."

    Важно е да се спомне дека времето од оригиналот до првата копија на сиде древни пишани дела најкрако е кај Новиот Завет во споредба со другите преписи на древните литературни дека јие се развлекуваат и со векови од оригинал или прва до втора копија (препис).
     
  9. -GIRL-

    -GIRL- Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Сакам само да прашам дали има некој правила при читањето на Библијата,бидејќи сакам да ја читам сега за време на летниот распуст.И знам дека оваа прашање е глупаво но дали може да се чита додека се има добиено.
     
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Почни да го читаш Новиот Завет, читај ги светите Евангелија, делата на светите апостоли, посланијата и светото Евангелие според Јован се малку потешки. Потоа можеш да читаш од Стариот Завет: Петтокнижието Мојсеево (првите пет книги од Библијата), Судиите, Царствата, Исус Навин, Рут, Товит, Јудита... Таму каде што ти е досадно слободно прескокнувај.
    Можеш да читаш и кога имаш добиено. Не грижи се.
     
    На Need for Speed, BabyCakes и -GIRL- им се допаѓа ова.
  11. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Колку време би му требало на просечниот човек да ја прочита целата библија, ако да речеме чита по 10 такви глави секоја вечер? Јас стигнав до судии за околу еден месец но некогаш читав повече некогаш помалку (и со скипање по некоја вечер)
     
  12. -GIRL-

    -GIRL- Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали може да се прочита само Новиот Завет или мора да се прочита и Стариот?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Може, зошто да не.
     
    На -GIRL- и Orthophill им се допаѓа ова.
  14. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    https://www.sveto-pismo.mk/ дали е ова таа верзија од библијата или се некои извадоци само?
     
  15. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    по 4 глави секој ден, се чита точно за една година.
     
    На unike му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    Овде се ставени и некаконски книги. Од Макавејските се првите некаконски. Овде имате повеке различни преводи и пребарувач и повеќе избор. https://www.biblija.mk/
     
  17. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам библија за молитва за здравјето, исцелување...?
     
  18. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Во црква
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Каква е таа библија?
     
  20. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    Не постои наменска Библија. Библијата е една единствена целина.