Библија

Дискусија во 'Религија' започната од magic, 27 јануари 2010.

1. EvAngelos

EvAngelos Популарен член

Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.237
    Допаѓања:
    8.789
    Не го правам лажго. Исус навистина рекол: Вашиот татко е ѓаволот. Еве ти и референца од Библијата за доказ (ев. Јован 8:44, Библијата)

2. Orthophill

Orthophill Популарен член

Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    3.004
    Јас прво го цитирав сведоштвото Господово за Црквата, на што Вие ми вративте:
    Што следи дека Вие тврдите дека зборовите Господови се аргументи од типот: жими мајка.
    И убаво што сте го прочитале 44. стих од 8. глава од светото Евангелие Јованово, ама да ја прочитавте и цела глава повеќе корист ќе имавте, зашто ќе знаевте дека сведочанството на Господа Иисуса Христа е вистинито!

Од Јована свето Евангелие, глава 8
    13. Тогаш Му рекоа фарисеите: „Ти сведочиш Сам за Себе; Твоето сведоштво не е вистинко.”
    14. Исус им одговори и рече: „Макар што сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво е вистинско, зашто знам од каде сум дошол и на каде одам; а вие не знаете од каде сум дошол и на каде одам.
    15. Вие судите по телото, Јас не судам никому.
    16. И ако судам Јас, Мојот суд е вистински, зашто не сум Сам, туку Јас и Отецот, Кој Ме прати.
    17. А во Законот ваш е напишано, дека сведоштвото на двајца луѓе е вистинско.
    18. Јас сум што сведочам за Себе, и Отецот, Кој Ме прати, сведочи за Мене.”

Смирено Ве молам, покајте се, ако не затоа што го кинете хитонот Христов, тогаш барем затоа што не го земате Неговото сведочанство за вистинито!

На Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  3. Читател

Читател Истакнат член

Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    5.790
    Дали има во Македонија нефорламни групи за проучување на Библијата некој да сподели ?

Фала однапред :)