1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Библија

Дискусија во 'Религија' започната од magic, 27 јануари 2010.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Библијата со историски грешки - Авраам не можел да јава на камила

    „Израелските археолози ги потврдиле претходните сознанија дека камилите во овие простор пристигнале неколку векови подоцна од периодот 1500 до 2000 година пред Христос, кој е опишан во Библијата дека Абрахам јавал на овие животни„ (извор: Нова Македонија број 23092 | вторник 4.2.2014)
     
  2. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Не сум христијанин, да разјаснам одма, ја имам прочитано библијата со стариот и новиот завет, секако ги сметам за едни од најубавите ранохристијански и ранојудеитски дела.. Го имам прочитано и куранот.. Сепак чистата филозофија е многу убава, но сепак проблемот е што денеска луѓето запаѓаат во фанатизам и се напаѓаат меѓусебно врз реликиска основа..
    За оние кој ги прочитале Стариот Завет со Новиот Завет и Куранот, знаат дека се многу слични и носат една единствена порака.
     
  3. kosarkaaa

    kosarkaaa Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    знаете ли како можам да ја најдам библијата и куранот за да ги прочитам?
     
  4. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    Библијата можеш да ја купиш во секоја поголема библиотека а коранот јас го позајмив од комшии го имаа на македонски и затоа и го прочитав..
     
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Еве го Стариот Завет 1 дел

    http://preminportal.com.mk/pdf/orth1.pdf

    Стариот Завет 2 дел

    http://preminportal.com.mk/pdf/orth2.pdf

    Нов Завет

    http://preminportal.com.mk/pdf/prot2.pdf


    Куранот побарај го на соодветна тема, па најверојатно ке ти го дадат онлине ( мислам го имаат само на босански)
     
  6. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Добро е да се чита Библијата но уште подобро е да се живее според Божјата воља која се открива само во Библијата-Божјиот збор!
    Инаку Куранот е бледа, извртена и раштимана верзија на Библијата , ако ги споредите ке ја видите разликата!
    Библијата ке ве упати кон Исус, Коранот ке ве отргне од Исус,
    Библијата ке ве прослветли , Куранот ке ве збуни ,
    Библијата е прекрасно составена и се гледа дека е дело Божјо , а во Куранот се е испомешано и без некој редослед.
    Библија да , Куран никако!
     
    На LadyInTheDark, pikolino и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Нормално дека ќе не отргне од Исус кога е муслиманска книга. |( Ти така зборуваш оти си христјанка, за муслиманите пак, Библијата е таа што ги отргнува од Алах.И не сваќам оти има потреба да истакнуваш некоја верска книга, а да деградираш друга. За муслиманите Куранот е света книга, и со ова како да ги навредуваш нив. :?:

    И се согласувам со тоа дека треба да се чита библијата, оти денес сите се верници, а не ни знаат во што веруваат.
     
    На CameliaMiller, citiesinflames, the.one и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Највредното нешто во мојата библиотека. Кога и да сум имала некоја дилема и недоумица, не ретко одговорот прво меѓу тие страници го барам (општо за животот, не само за верата). За разлика од не мал дел на луѓе коишто се сомневаат во веродостојноста на Библијата, мене се` ми има смисла и верувам дека го читам токму она што треба да го читам како Христијанка.

    Taa e книгата на животот (на верниците) затоа не е важно дали во една недела да се прочита од прва до последна страна и да се остави. Eден Христијанин има потреба да ја чита и да и` се навраќа низ целиот негов живот. Важно е Севишиот да ни` подари разбирање да се поучуваме и да ги разбираме зборовите и уките кои ни` ги пружа Светото Писмо.

    Парабола за лошите лозари (Матеј 21, 33-46)

     
    На I <3 Books, vitamina, aerodrom и 5 други им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јован (1:19-27)
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Ај ќе ве молам некој да ми каже можам да ја најдам Библијата да ја купам во Скопје? Многу сакам да ја прочитам.
     
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    може и безплатно да ја добиеш
    за кратко ке ти пишам лп
     
    На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    На страната svetopismo.mk можеш бесплатно да ја нарачаш.
     
  13. Крадам Шахти

    Крадам Шахти Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Дали е возможно девојки коишто имаат предбрачен секс и вонбрачен живот да се декларираат за православни?

    Каков е ставот на црквата по ова прашање и дали на истите треба да им се овозможи богослужба? Мислам дека прашањата се во соодветната тема.
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    А зошто да ми е битен ставот на црквата кога Бог дава одобрување. За 20 мин бла бла Амин, бла бла АМИН 150 евра.
    За да бидеш со некој сексуално активен и во врска не ти треба одобрување од црква, туку завет пред Бога. Пишува дека за венчавка пред Бог не ти е потребен никој, туку еден маж и една жена даваат завет пред Бог самите тие и тогаш се во свет брак. Тоа значи јас сум се венчала не оваа год туку пред цели 7 год. Духовно.
    За во матично сме тазе. За црковно од нареден месец.
    Немам многу време но ке ти објаснам подоцна поопширно.
    Поповите и те како си го вртат на нивна страна оџачето.
    Во бивлијата не пишува дека мора поп да те венча ниту дека мораш во црква и матично.
     
    На citiesinflames и Joi им се допаѓа ова.
  15. Крадам Шахти

    Крадам Шахти Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Тогаш зошто македонскиот народ ги градел сите тие преубави цркви и манастири кога тогаш не ни постоело институција МПЦ и сета условно кажано бирократија?

    Значи имал потреба да биде блиску до своите браќа и сестри по род, јазик, вера така? Црквата не е место само за да однесеш леб и чорапи, туку одржување на духот, заедништвото на еден народ, верник или било што.

    Еве еден убав текст во врска со темата, па ако сакаш прочитај го. Штета што е на српски јазик.

    Хришћанин никада није сам, зато што се у Цркви налази поред своје браће и сестара. Није могуће бити хришћанин и при томе не ићи у Цркву.
    Греше и обмањују себе и друге људи, који кажу: „Бог ми је у души, најважније је бити добар човек. Зашто су ми потребни сви ти ритуали, зашто је потребно молити се Богу, када Он ионако све зна? Зашто је потребно молити се светима, када нам нису потребни посредници између нас и Бога?“ Постоји велика група људи, који себе сматрају верујућима и при томе налазе све могуће разлоге да не би ишли у Цркву.
    Имати Бога у души је недовољно за то да се постане хришћанин, - чак шта више, многи од тих људи, који сматрају да им је Бог у души, у ствари Бога у души немају. Имати Бога у души – то значи непрестано се сећати Њега и постојано усмаравати на Њега сав свој живот, непрестано се обраћати Богу кроз молитве и црквене Тајне. На тај начин, немогуће је носити Бога у души а да се не буде у Цркви.
    Религија јаких духом
    Хришћанство је религија за људе јаке духом. Али то не значи, да слаб човек не може наћи себе у хришћанској вери. Црква је отворена за сваког: у њој се налази место и за праведника и за грешног, за богатог и сиромашног, за здравог и болесног, за јаког и слабог. Црква даје могућност слабом да стекне духовну снагу, стекне духовну енергију, а болесном човеку – ако се не излечи од телесне болести, то, да у сваком случају нађе снагу у себи да је поднесе са стрпљивошћу и надом на божанствено милосрђе. Црква помаже сваком да поднесе искушења, незгоде и невоље које га сналазе.
    Црква је, како су говорили свети оци, духовно лечилиште – место, где човек долази ради тога да би добио исцељење, пре свега исцељење од грешног начина живота,
    грешних навика. Али Црква је – и школа, која је апсолутно незаменљива за човека, коју не могу заменити никакве књиге, никакве научне дисциплине, зато што је Црква школа духовног живота. Та школа помаже човеку да правилно гради не само своје узајамне односе са Богом, него и да гради узајамне односе са светом и људима који га окружују. Управо због тога, Црква је извор духовне снаге, и због тога је Црква може направити од слабог, човека са јаким духом.
    Наћи смисао живота
    Данас многи млади људи пате не због тога што немају довољно новца, забаве или некаквих материјалних вредности, него због тога што им недостаје смисао живота: имају све, али не знају зашто живе. Тај унутрашњи конфликт много младих људи води ка наркотицима, алкохолизму, неприродном начину живота и то су неки од узрока не само превремене смрти, него и самоубистава.
    Бесциљно, бесмислено постојање, лишено Бога, лишено вишег смисла, а то значи и виших вредности – ето шта, као коначни закључак предлаже човеку безбожни секуларни свет. Данас потрошачко друштво обезбеђује младом човеку све могућности за задовољавање његових материјалних потреба. Узети од живота све – таква је идеологија потрошачког друштва. Како више зарадити, стећи новац, успех, напредак у каријери – су идеали, који се нуде, између осталих, и младим људима. Ничега се не одрицати, ни у чему себе не ограничавати, забављати се, наслађивати се животом, зато што је кратак, и не приметиш, како младост прође: ево идеологије по којој живи много младих људи.
    Ми, православни хришћани, дужни смо да помогнемо тим људима да схвате, да је човеку немогуће да нађе смисао живота, ако он буде сву своју скалу духовно-природних вредности оријентисао искључиво на потрошњу, успех, каријеру, на достизање земаљске среће и забаве.
    Ми смо дужни, чврсто уверени, у чему је смисао нашег сопственог живота да помогнемо и другим људима да живе са одређеним циљем, који мора бити духовно усавршавање, да би свако од нас постао бољи, да би се око нас, како је говорио преподобни Серафим Саровски, спасило хиљаде људи.
    Млади хришћанин је позван да буде мисионар
    Каква је одговорност младог хришћанина у савременом свету? Сваки хришћанин је позван да буде мисионар и апостол – млад и стар, здрав и болестан, образован и необразован. Али млад човек, зато што има још много снаге и енергије који нису протраћени на непотребне ствари, може донети посебну корист себи и другима, ако буде са свом озбиљношћу схватио своје хришћанско призвање.
    Млади човек данас је окружен са много саблазни, и та идеологија, која влада савременим светом, оставља мало места за духовни развој личности, за то да човек у животу оваплоти хришћанске идеале.
    Да би се било со земље и светлост свету, треба имати јак природни и духовни унутрашњи стожер, а то се не може стећи путем механиког одрицања од нечег.
     
  16. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    А зoштo сaмo девoјките ги спoмнувaш? Кaкo штo знaм спoред библијaтa и двaјцaтa пaртнери требa дa се вoздржaт oд тaкви aктивнoсти пред брaк...
    Сееднo, тoa е прирoднa пoтребa и не сфaќaм зoштo е демoнизирaнa..
    Пoбитнo е дa бидеш дoбaр чoвек, a не дaли си се вoздржaл дo брaк
     
    На tessie, Bender Rodriguez и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Зошто црквата дозволува венчавка до 3 пати ( за пари секако) а во бибилијата на пр јасно пишува дека никој не треба да се ожени со распуштеница ( разведена)
    Зошто црквата му контра на Божјиот збор?

    Пишав погоре, за двајца да влезат во свет брак не им треба одобрување од никој ( поп, родители, матично, државен закон нз уште што). Треба само да си дадат ветување пред Бога ( според Библијата)
     
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Се` е возможно, ама свети апостол Павле вели: „Се` ми е дозволено, но се` не ми е на корист!“ Така и вонбрачните полови односи ги практикуваат некои кои се нарекуваат Православни, ама тоа не значи дека е благословено од Бога! Дека не зборувам глупости и нецрковни теории, сведок ми е светото Евангелие според св. ап. Јован. Таму стои дека Христос бил на свадбата во Кана Галилејска, каде се случило првото чудо и Христос, по молитвите на Својата Мајка претворил вода во вино. А дека Христос против оние кои живеат невенчано, вонбрачно, доказ е разговорот со Самарјанката од истото евангелие. Дијалогот оди, вака некако:
    Христос: Оди, викни го мажот ти!
    Самарјанката: Немам маж!
    Христос: Право велиш дека немаш маж, до сега си имала петмина, а и овој што сега го имаш не ти е маж.
    Каква богослужба да им се овозможи?
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Демонизирана е од неписмениот народ.
    Неможам сега да преведувам
    Seksualni odnosi – stvoreni da bi izrazili ljubav

    Apostol Pavle je u Efescima poslanici, jasno prikazao da su seksualni odnosi način izražavanja ljubavi. ,,Muževi! Ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju, da je osveti očistivši je kupanjem vodenim u reči; da je metne preda se slavnu crkvu, koja nema mane ni mrštine, ili takvoga čega, nego da bude sveta i bez mane. Tako su dužni muževi ljubiti svoje žene kao svoja telesa... Toga radi ostaviće čovek oca svojega i mater, i prilepiće se k ženi svojoj, i biće dvoje jedno telo'' (Efescima 5,25-31).

    Šta apostol Pavle kaže o svrsi braka i šta znači postati jedno telo? Svrha je ljubav.

    Ali seksualni odnosi poput bilo kojeg drugog Božjeg dara, mogu da se zloupotrebe. Ljudska bića su kroz vekove, podlegala seksualnim seksualnim željama izvan braka.
    Međutim, to je zloupotreba seksualnog dara za šta Bog jasno kaže da je greh. Mnogi smatraju da nema ničeg lošeg u predbračnom seksu ili u seksu izvan braka. Ali, Biblija to naziva bludom i preljubom, dovoljno ozbiljnim uvredama koje zaslužuju smrtnu kaznu (uporedite 3. Mojsijeva 20,10. s Rimljanima 6,23). Sedma zapovest (2. Mojsijeva 20,14) zabranjuje takvo ponašanje, a Biblija jasno tvrdi da će ,,kurvarima i preljubočincima suditi Bog.“

    Mnogi su svesni činjenice da bi brak trebalo da bude odnos sagrađen na ljubavi. Ali, oni ne shvataju najvažnije. Odnos između muža i žene trebalo bi da bude slika koja prikazuje zajednicu ljubavi između Hrista i Njegove crkve. Nakon što je izjavio da muž i žena treba da postanu jedno telo, u Efescima 5,31, apostol Pavle kaže: ,,Tajna je ovo velika; a ja govorim za Hrista i za crkvu'' (32. stih).
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Крадам Шахти

    Крадам Шахти Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Сексот е биолошка потреба нормално. Не само поради размножување и обновување на генетскиот код, туку и емоционално и телесно задоволство. Порано машките и девојките влегувале многу порано во брак кога биолошки е најздраво за семејство, па немале некоја потреба од сексуали револуции и заразни болести.
     
    На citiesinflames му/ѝ се допаѓа ова.