1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бивши

Дискусија во 'Сингл' започната од in.love.girl, 14 јули 2011.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Бившите се дел од моето минато. Не сум имала некои бурни прекини и меѓусебни повредувања така да не чуствувам омраза кон ниту еден од нив. Сите врски ги имам прекинато на добар начин. И до ден денес на улица кога ќе сретнам некој од нив се поздравувам и сврзувам некој краток муабет. Не се дружам со нив, не ми е природно некако да излезам на само со некој од нив или пак да излезам со сегашниот во друштво во кое е некој мој поранешен. А искрено, и мене не би ми било драго сегашниот да одржува блиски контакти и дружби со некоја девојка од порано.
     
    На Cute_girl14 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Amon Ra

    Amon Ra Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    тури им пепел
     
    На josifova1000, mira.mira и Neophodna им се допаѓа ова.
  3. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    За разлика од нив, никако не се однесувам незрело.
    Не ми е ни мене лесно да преминам преку некои работи, пошто нели во еден случај кај мене станува збор за развод, не за прекинување на врска, што е апослутно друго рамниште и неспоредливо.

    Меѓутоа се однесувам зрело, нема потреба од тензија, колкаво злопамтило сум е приватна работа и не дозволувам агресијата да избие на површина.

    Иронично или од чист инает, бифшиот ми е колега и морам службено да му се обратам, Не дека го мразам нешто посебно, гневот е уште свеж па се трудам да го одбегнувам колку што е можно повеќе. Не одговарам на провокации.

    Во генералија, сакам да останам во добри односи, што речиси никогаш не ми успева. Јас сум воздржана и решителна личност, нема сексови после разделба, и кога раскинувам го правам тоа најдостоинствено и цивилизирано. Меѓутоа од другата страна не е секогаш така.
     
    На Tanjamm, Dadusicka, minne992 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки
    Не знам ни што да пишам конкретно на темава, полн сум со нервоза и ќе почнам да кажувам колку сум бил во право со сето тоа што излезе на крајот, ама веќе и на себе си си станав досаден и продолжив понатаму. Генерално, секоја девојка што сум ја имал и сум ја сметал за сериозна има свои предности и маани, ама не би сакал да останам во контакт пред се поради интимноста и начин на кој јас ја гледав неа, што сум правел и што сум ветил, едноставно глупаво ми е да се вратам едно ниво.


    Единствено нешто за да остани почит кај мене кон неа, е да биди искрена и да кажи како стојат работите и како дошло до тоа, а не да ми раскини на убав или грд начин. Ако воопшто ја интересирале моите чувства ќе поработела на тоа да не се распадне врската. :D
     
  5. Cute_girl14

    Cute_girl14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Со бишиот имам добар пријателски однос бидејќи имаме исто друшто се почитуваме, понекогаш разговараме за нашата врска и се потсетуваме на убавите моментии.. Но нема никакви шанси повторно да бидеме во врска. Само пријатели сега, а понатаму можеби и не...
     
  6. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Не сум завршила со ниеден на болен начин, во смисол, да умираме еден за друг, да плачеме, да правиме инцинденти сред град или кафичи.
    Со сите си имам пријателски муабет. Сме пробале, не одело и толку.
    Сега зависи и тоа како некои завршуваат.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Бивши што ги имав ги имам и сега како мои другари, освен еден од нив кој се ожени и жена му е болно љубоморна па го однесе во друг град да живее бидејќи бил сообраќаец па да не сме се сретнеле случајно:rofl:
    Маж ми не е воопшто љубоморен бидејќи нема ни зашто. :)
     
  8. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Bivshi, Sega so site si zboram.No vo mladost posle raskinuvanja so drami , plachki I teatar so nekoi I ochi nekev da si vidam. Posle 30 god , zenite im gi zapoznav, muabeti si terame no site se na distanca. Cuvstva za nikoj nemam. Sto budala sum bila pa so godini sum se shtrecala koga ke gi videv na ulica, ili mislev fatalni ljubavi bile. Vsushnost ako bile arni I me sakale iskreno nemale da bidat bivshi I da me rasplakuvale. Ona gledanje so bivshi I druzenje ne podrzuvam.Ne sakam.Koga se stava kraj , kraj e zasekogas.
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Деновиве ми дојде мисла на оваа тема, баш ме интересира некој со искуство да ми одговори на она што се запрашав, но јас не можам да си објаснам затоа што не сум била во таква ситуација, а знам дека се случува ова. Знам такви парови, а и на форумов имам читано, дека после некое време, дури после неколку години, некој повторно почнува врска со бивш партнер. Како се случува тоа? Во меѓувреме одиш со некој друг, се сакате, а кога со тој ќе раскинете, што ве тера да се вратите на бившите? Дали чувствата биле всушност тука цело време, дали повторно нешто сте почнале да чувствувате или во таа врска сте се чувствувале убаво па сакате да се вратите таму, занемарувајќи ги причините поради кои сте ја прекинале некогаш?
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Бившите се бивши со причина. Е сега евентуално може да има некоја разлика во созревање и кај двајцата ако се гледале да речеме на 17-18 години и после се пронаоѓаат повторно после 30та година. Во тој случај да, можно е љубовта да се појави пак ако раскинале од банални причини.
    Ама во ситуации да раскинат и после година-две да пробаат повторно, ретко кога успева
    Треба една убава анализа да се направи што било лошо во врска ( И да, лошите работи повеќе влијаат од оние добрите) Зашто лошите работи се оние кои пак ќе испливаат на површина при првата караница.
    Јас сум имала ситуација кога сум се смирила со бивши после неколку месеци и беше грешка.
     
    На DaLu, candy.cane и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  11. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Јас имав ситуација лани кога се гледав со еден и ни се деси еден немил настан. Одма помислив на еден бивши со кој идевме 4 години и сакав да го видам. Мислам од навика повеќе ми беше, дека знаеше се' за мене, и добро и лошо. Сега, не ми текнува воопшто да им пишам на бившите а камо ли па да се смирувам со нив. И порано и јас се убедував дека ако не е судено сега, можеби ќе се поврземе некако во иднина пак, али морам да признаам дека ептен јак филм сум си правела во глава, ако тогаш не успеало нема шански во иднина да процвета таа "љубов".
     
    На candy.cane, mira.mira и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  12. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Бивши...толку многу ме научиле на убави работи. Од типот да останам јака и да не верувам на секој збор,потег.
    И тие ќе останат запаметени по нешто,нели ?
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Според мене, ако двајца треба да бидат заедно, судбината ќе направи повторно да се спојат . Имам пример во животот на мои блиски што како млади имале голема љубов и поради младоста, грешки и слептки од лоши и завидливи особи и нивни пред се преќинале, и после цели 15 години тој имал друга жена со дете се разведува и сега повторно се заедно со првата личност и со прифатено дете и свее и имаат преубав живот. Дали некој особа ќе остане во минатото, и ќе дојде некоја нова или пак после месеци или години повторно ќе се спојат е судбина.
     
    На Traveler91, Tanjamm, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Јас искрено во судбина не верувам.
    Не мислам дека од 4 милијарди луѓе, 1 личност е предодредена за тебе и судбината ве спојува туку повеќе е сплет на околности.

    Според мене, враќање на личност од минатото влечи некои подлабоки проблематики од само љубов.
    Може да е разочараност од љубовниот живот, реализација дека таа личност ти одговарала повеќе, како и фактот што некогаш си бил прифатен од таа личност, па сега ти е полесно, и на крај немање можност за наоѓање на тоа што го бараш, па одиш со премиса дај шта даш, и го ставаш бившиот партнер како 2, 3, 100ти избор.

    За мене, ако нешто се завршило еднаш, завршено е засекогаш. Скршеното колку и да го лепиш, нема да биде исто. Освен, нели, во мал број на исклучоци поради Х - фактори како и од фактор време и ако двете личности не продолжиле со животот понатаму во меѓувреме.
    А дека се враќаат, се враќаат, ама според мене повеќето се враќаат не од љубов, колку од оние причини што ги набројав погоре.

    Не ги романтизирам враќањата на бивши воопшто.
     
    Последна измена: 21 септември 2020
    На Ana.brojka, AmericanWoman, Bellaa1234 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Еднаш читав пост на бројче @1209 каде што раскажуваше за нејзината животна судбина. Ми остана врежано во глава една реченица во која кажува “Бевме разделени можеби две години,тој имаше девојка,јас го побарав да разговараме можеби сеуште можеме да спасиме, и не ми беше битно што имаше девојка,ако сеуште ме сака не мора да се лажеме”.

    И тука сфатив дека изреката “Не знаеш што имаш додека не го загубиш” е вистинита бидејќи времето е клучот за се. Без оглед колку долго сте биле разделени,кога ќе спласне сѐ и кога ќе се смири срцето,самиот човек созреза многу повеќе до степен да се смири и со бившата со која делел леб и кров,но, само ако постои вистинска љубов.
     
    На Tanjamm, candy.cane, Hellobeautiful и 8 други им се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Веројатно за некои важи онаа народната " Не знаеш што си имал , додека не го изгубиш " .

    Јас и мм имавме раскинато околу месец дена , по сплет на околности , се смиривме .

    Секако дека јас бев истата , воопшто не се сменив , но тој беше сменет . Од незрело дете , за еден месец станал зрел млад човек . Што му се случувало во тој период - не знам . Знам дека секој ден ми се јавуваше , иако имавме раскинато , како другар секој ден ме прашуваше како сум , што правам итн . Често и на кафе сме оделе онака пријателски во тој еден месец . Вечерта пред да се смириме , не знам од како , почувствувал нешто , нешто го вознемирило и прво на мене помислил . Дошол во кафичот каде излегував со друштвото . Не ме нашол таму и испаничил , згора на тоа не сум му се јавувала на телефон ( јас таа ноќ бев сексуално нападната од друг бивш дечко , среќа се добро се заврши , не успеа во намерата гадот ) .. ме барал секаде , ја нашол и другарка ми , која го излажала дека сум отишла до дома и ќе дојдам пак . После таа случка , тој целосно се смени . Не сакаше да си оди таа ноќ , иако сеуште не бевме смирени . Толку пати ми повтори дека веќе не ме остава сама , дека веќе никогаш нема да ме пушти од себе ..

    Можеби тоа беше пресудно што одлучив да се смириме пак . Сега сме во брак со деца :) .

    Би рекла дека некогаш е пресуден и мозокот на човекот . Да не се сменеше , можеби никогаш не би му се вратила . Но , тој се смени , се за што предходно се каравме , се што ми пречеше тој го промени кај себе . Дали сфатил дека му значам повеќе од што мислел предходно .. не знам .
     
    На Traveler91, cresa-jagoda, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  17. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.220
    Пол:
    Женски
    На последниот бивш му благодарам што ме направи јака личност.
    Страдав по него ама и научив лекција од него.
    Лекција која ќе ми служи за цел живот.
    Сега знам како да се одбранам себе, како да ги проценувам луѓето, како да не верувам лесно.
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Иако било оддамна бившиот ми има многу згрешено, ама премногу иако и сам знаеше каде ја по*ра работата, а се правеше и тогаш, а мислам и сега дека поима си нема, дека не е он таков, дека е ептен фин и одговорен лик и такви ми ти некои негови его-трип си-фи сра*а. Не разговараме, не ни сакам, особено ми се стемни кога откако се омажив по толку години молк и немање комуникција ми пиша да сме излезеле на кафе, да сме си поразговарале како е во брак, дека тој неженет па јас да му објаснувам како било. Ми се споврати со каков лик сум изгубила па и добар дел од младоста. Ама се е добра лекција, ми се отворија очите и чакрите и конечно научив на дело како да не дозволувам некој да ми ја цица позитивната енергија и како да сечам од старт наместо да поминувам преку се и си ја чукам главата на крај за буквално небитни ликови. И така, се е добра животна школа и една многу јака лично за мене наменета лекција
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Огромен распон на бивши имам.
    Од разни бранши, социјален статус, националности, ниво на образование, возрасти...
    Сите си имаат свое место, затоа што се дел од она што ме направи личноста која сум денес.

    vvvv.jpg
    :lol:
     
    На candy.cane, Biljarkata и dankee им се допаѓа ова.
  20. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Само 1 бивш имам и не би му се вратила,го мразам и несакам да го видам,а има и причина:ме има изневерено повеќе пати во врската и плус јас дознав од други,а тој негираше(имав доказ дека ме изневерил).И едноставно изгубив чувства,му раскинав во лице,тој пушти некоја солза демек но јас си заминав.И сум среќна што раскинав.Е сега фала богу си имам врска во која ми е супер и сум задоволна,иако не сме од ист град,сепак ни е убаво во врската,се гледаме колку можеме почесто и од исто друштво сме.
     
    На cresa-jagoda, hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.