1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бивши

Дискусија во 'Сингл' започната од in.love.girl, 14 јули 2011.

  1. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Не гледам потреба во стална комуникација со бивши.
    Да, може во некој незгоден сплет на околности пример работите заедно или студирате заедно, па сте принудени да минувате време еден со друг. Во таков случај неминовен е службениот однос.
    Но, вака без некоја посебна причина или пригода - ниту очекувам нешто од нив, ниту пак давам повод да очекуваат тие нешто од мене. Се знае, постои x причина зошто сме завршиле.
    Крајно почитувам поздрав и два реда муабет вака од респект за времето поминато заедно (освен ако раскидот не е бил ептен катастрофален), за повеќе не ја гледам поентата воопшто.
     
    На Cyclop, FreeToGo, honey.11 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Бившите треба да останат во минатото, но јас лично не сум во лоши односи со нив. Во смисла, ако се видиме некаде случајно, ќе се поздравиме и толку.

    Не чувствувам омраза кон нив, целосно сум фокусирана на мојата сегашна врска и не ми останува емоционална енергија за ништо друго освен за врската. И подобро што е така, негативните емоции не носат ништо добро.

    Накратко, рамнодушна сум кон бившите.
     
    На Cyclop, nevermet18, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ги мразам!!
     
    На Tari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Бившите си се со во минатото, некогаш заборавам и дека постоеле дури од шо ни ги гледам, ни сум слушнала за нив долго време.
    Небитни.
     
    На Cyclop, Bellaa1234, mira.mira и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Мене само последниот бивш ми смета хахах го следам што прави каде шета све знам што значи свесно де интересирам а после него ако имам дечко го заборавам тој па ако и тој ми стане бивш и на него ке мислам се до следниот хахаха
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Јас возрасна девојка и се заљубив во него и прв пат ми е да се заљубам баш како сродна душа и да не можам да го заборавам.
    Не знам каде згрешивме , тој ме остави и уште одеднаш да ми каже дека нема осеќања после толку месеци...срце ме боли а се борам ..:(
    Тешко со далечината ама тое
     
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Za toj sto ne treba da e vo tvojot zivot podobro da e bivshi. Vremeto e relativno I nebitno kolku ste pominale zaedno ,no sekogash ima dobra prichina sto e bivshi bez razlika dali ti si go ostavila Ili toj te ostavil. Toa shto zbunuva e samo nedokazanite raboti I nedorazbiranjeto. Chuvstvata ako se ednonasochni brzo se gubat no so nas si igra nasheto ego I nashata fikcija deka bivshiot e nezamenliv, vistinski I edinstven. Poradi toa ziveeme vo iluzija I ne izleguvame od toj spin.Naprotiv, bez sekogo se moze I sekogas ima barem uste eden takov koj mnogu poveke ni odgovara od toj shto e bivshi. Zatoa ne gubete vreme na bivshi, otvorete ochi kon tie sto se okolu vas, shto doagjaat I ke dojdat.
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Рамнодушна сум кон бившите.
    За среќа, не ми се случило да изгубам некого што сакам.
    Заљубена сум била во некои од нив, ама никого не сум сакала вистински.
    Не знам како е да страдаш по изгубена љубов и се надевам дека никогаш нема да дознаам.
     
    На Meddy, Peanut Butter и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  9. SrbinkaaaA

    SrbinkaaaA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Со сите бивши сум во добри односи, особено со првиот дечко со кого бев 5 години. И ден денес се случува да се јави. За бившите све најдобро.
    Добро за вториот не можам да го кажам тоа, уште ми е некогаш во мислите, ама како фантазија некоја.
     
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Bivsite gi brisam od zivite. Prvo, ako ne bile sigurni vo vrska so mene - zosto bile so mene? Ili daj shta dash - pa posle ke ti udram kloca? Iskreno, ako nekoj ne e siguren dali saka ili ne da bidi so nekoj, zosto ednostavno ne me izbrisale uste na sam pocetok? Kako i da e, nieden ne vredi za moeto dolgotrajno placenje ili kukanje. Vo red, sum i placela i sum bila tazna, ama se bilo so rok na traenje. Ama, mi go oladija srceto, sega ne sum orientirana kon mazi. A bogami ni tie kon mene, taka da, bese sto bese, ostarev i pomina vremeto na deckovci.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Би се смирила некогаш со некој од нив?
     
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.790
    Допаѓања:
    8.845
    Пол:
    Женски
    Не ги мразам, дури и да ме лажеле, гајле ми е, фала богу зад мене се!
    Ако ги сретнам несакајки, едно здраво и тоа е тоа. Ниту имам некој по социјални мрежи, ниту пак имам потреба. Не сум другарка со нив а и нема зошто. Секој нека си остане каде што му е место!
     
    Последна измена: 31 октомври 2021
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Небитни ми се бившите.
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Само последниот ми фали, би сакала да му помогнам ама нема за него лек. Тоа е, голем потенцијал уништен заради неговата психа
     
  15. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Немам потреба да комуницирам со нив, ниту па ме интересира што прават, но не можам да ги одбегнам. Постојано слушам моабети што прават со нивните животи од други, зошто живеат во моја околина. Ги поздравувам ако ги видам поради чиста култура.
    Но највеќе ме иритира кога знам во каква тешка состојба биле кога сме започнале и до каде стигнаа кога завршивме, кога ме плукаа пред останатите поради нервоза. Пола од тие бивши беа лути во моментот и колку и да се извинуваат никад не се простува такво ароганто однедување.
     
  16. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Преболени се, ама само на еден од нив мислам дека му должам извинување што се понашав ужасно а не заслужи.
     
  17. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки
    Некои блокирани, некои не. Контакт никаков освен ако не е нешто итно?
     
  18. TravellerS

    TravellerS Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    2.219
    Пол:
    Женски
    Контакт со бивши не одобрувам посебно кога веќе се мажиш/жениш, нели сме се разделиле веќе сме се разишле по патот кој ни бил заеднички, ми бил дечко, зборам за тие двајца тројца кои сум ги имала на долги стази, сум била интимна со него и после јас со детево и мм под рака ќе си зборам со него, ноу веј.
     
    На buba4e89, nevermet18 и Компир Манџа им се допаѓа ова.
  19. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Со сите, освен со еден шо беше скроз психо, имам океј однос, заснован на почит пред се’.

    Ако сум искрена, само во еден човек сум била заљубена и со него ми е најтешко да го одржам овој пријателски однос. 100 пати раскинувавме, па као демек пријатели, па пак се смирувавме и во круг скоро 4 години од првото пукање на тиквата.
    Верувам ако прекратевме секаков контакт навремено, немаше да си губиме дополнително време со давање на некои смешни шанси за ист крај. Сега сме исто така во океј, но сепак дистанциран однос. Друштвата ни се исплеплетени, па мора да функционираме како возрасни особи кои веќе се помириле со ситуацијата.

    Инаку, раскинувања па зборење наоколу за партнерот, па големини и дебелина муабети, па издавање некогашни тајни,
    не постои нешо шо ми е по дно од ова. Одбирам да сум океј со сите зашо на крајот од денот, сите биле мој избор. Независно за шо.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.