1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бидермаер

Дискусија во 'Свадба' започната од IvanaMkd, 13 февруари 2012.

  1. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    [​IMG]
     
    На nela.oh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
  3. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    [​IMG]
    Овој ми е прекрасен, ама на наредниов неможам да ја сватам поентатата ама ај...
    [​IMG]
     
  5. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Еве бе момиња бидермаер од божури, во секој втор двор ги има. Јас на пример ќе земам едно 30 божури од тие на мајка ми, така поголем бидермаерот од мене да биде, ќе ги подврзам со една манилка, па на неа една машња и оп за ич пари бидермаер за мерак. Па кога ќе го фрлам ќе ја поткастрам манилката и ќе се разлетаат цветичи на сите страни, сите немажени што гаат желба да се омажат нека си земат по еден.
    Без љутења и тепачки, фер.
    Дури на оваа вторава слика ко троа прцеветан е божуров, ама нејсе убаи се.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    А и нешто вака ми се доапажда, во неколку бои, така појаки, пошто нели фустанот ќе ми биде во некои сивкасто-кремкасто-белкасти-слонова коска нијанси и скоро па све ќе ми одговара.
    Ќе гледам на пример бидермаерот и штиклите у тон да ми бидат, зошто ич нејќум бели штикли, одпосле нема да ги носам, зошто и вака ко ќе видам девојка со бели штикли знам дека сега брзо свадба правела.

    [​IMG]
     
    На 1209, Trendafilka, tinkerbelll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
  8. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Сама ке си подврзеш божури и тоа ке ти биде бидермаер??? МИслам,да не ги потценуваме тие што го работат ова....
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ако мислиш на вакво нешто
    [​IMG]
    со малку креативност, може да се направи, ама занешто по SPECIAL,ептен треба да си професиоалец за да го направиш сама
     
  10. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Па да му се пљукнам на бидермаерот, за 500 денари толкави икебани прават со цела цветна градина обрана а ова дека е за свадба му пукаат цени, па убаво спомна некој ќе си скинам од бавча ќе ги врзам со машна, поубаво ќе ги украсам. Па и да си купиш ружи онака и да ги врзеш сам поевтино ќе искочи. Јас баш и не сакам ружи, гербери ми се поубави или некои разнобојни ливадски цвекиња. Ама па луѓево какви се ќе речат види ја немала пари за ружи па ги обрала од ливада :lol:
    Бидермаер, китенки, бомбони,украсувања... почнав да се губам во времето и во просторот :worried:ilent:
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ЈБГ......такво време дојде, да тие работи станаа поскапи од водат и лебот што ќе ги платиш за цела година, а ова е за еден ден.
    Само разликата е во тоа,што не памтиш од каде си го купил лебот вчера, а венчавката се памти цел живот.....this is the reality of life :)
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Не само што ќе ја памтам, ќе памтам и колку ме чинеле сите тие тракатанци, бонбончиња, китенки, бидермаер кој ќе го фрлам на крај, ќе го земе некој и кој знае во која канта ќе заврши, па после фризура шминка што само за свадба имаат дупла или тродупла цена.
    ....the reality of life sucks... :D
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.702
    Пол:
    Женски
    А не го купува кумата бидермаерот? Кај сестра ми беше таков случајот, и мислам дека имаше 2, едниот го фрли другиот демек ќе го чуваше ама и тој го фрли после една година, ако не и поското. Мене ми се допаѓаат оние еднобојни ама не стандардни, ружи и лисја од кокос, нешто поинтересно. Додуша не знам што летам во облаци, ја далеку сум од таква работа ама пак си погледнувам, се си викам дане ме изненади дечко ми, па да си бида спремна. Инаку да, навистина цените се преголеми, и тврдам дека би си напраила подобар бидермаер која ко го плакам сама и веројатно ке си го направам, додека пак за останатите работи, бомбончиња, китенки, покани, нема шанси да давам пари за готови, па имам и раце и креативност, впрочем за свадбата на сестра ми сите ги напраивме сами ние двете, и декорациите во ресторанот и се, и да ви кажам изгледаа феноменално, баш ми е мака што имаше глуп фотограф кој не сликна ништо и што немаме никаков спомен од тоа. А дека вреди да даваш пари вреди, па сепак свадба е, ако и на тоа штедиш мислам дека нема смисла таквиот чин, подобро едноставно да си с регистрираш у матично, у црква и ајт сите по дома веќе коа се трудиш да заштедиш, нека биде мала свадба, но да биде убава со убави моменти и детали, е сега што сме племиња огромни и сите со сите поврзани ко црева па нема смисла да не ги поканиш тоа е друго :D Јас имам веќе се смислено, уште дечко ми да ме побара за жена и ќе почнам и поактивно да дискутирам на темиве а не вака да бидам само нем посматрач ;)
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И јас колку што знам, кумата го купува.
    Инаку тоа што купуваат 2 бидермаери ми е мнооооогу глупо,без навреда, ама што ќе му прави???у рамка ли ќе го стави? :^) е ај ако не се дупло да се купи. +тој бидермаер што го носи невестат поготово во црква е венчален бидермаер(светен) и тој се фрла за да ја фати мајата некојанемажена девојака (ќе ја фати не викам не,само кога...хехе)
     
  15. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ич да не се срамите да се ценкате,јас никогаш не сум го правела тоа но за свадбава се изнервирав од толку напумпани цени баш за овие ситни работи,и се договорив( стиснав заби,си побарав попуст,глумев дека имам и на друго место ангажирано) и се исценкав за 2000 бидермаер,3 китенки со живо цвеке,венче за врата. Стварно бидермаерот ми го разубави ептен изгледот дека бев ептен просто облечена. А и да не заборавам и свеките беа исти како бидермаерот и китенките. китенки само на младоженецот кумот и старосватицата им ставив,другите немаа.
     
  17. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Да, и мене ми рече кумата дека ќе го платела бидермаерот, така се правело. Ако сум сакала и два можам да имам. Јас за еден едвај се наканив, па два. :D
    Инаку си одбрав веќе, еден поедноставен, ама баш во мој стил некако. :)
    Добро е, и цвеќарата е шкртната од списокот. :whew: Идемо даље. :)
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Кај нас пак деверот го плаќа бидермаерот .Секаде различно значи.
    Кумовите ни се од друг град ,и кумата рече јас ќе го платам-кај нив било така.
    И ај се :^)
    Изгледа ќе имам два :lol:
     
  20. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051