1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бидермаер

Дискусија во 'Свадба' започната од IvanaMkd, 13 февруари 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^тоа што велите немажени/нежените, искрено мене многу ме нервира кога ќе видам дека мажине застанале и кршат нечива женска радост, е жими се по ќиф ќе ми биде мало девојче да фати отколку машко.
     
    На BunnyGirl, Nevena.Smilevska, martinuska и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Кај нас никогаш не било адет да се фрла бидермаерот, тоа почна некаде пред 20тина години, знам паметам како било порано, а како е сега. А тоа која ќе го фати, ќе биде следна - ич, ама ич нема врска. Тоа е влијание од западот, конкретно америчкине романтични комедии. И јас го фрлав бидермаерот, точно, иако не сакав, сакав да си го чувам :wasntme: Ама ајде, го фрлав и го фати моја братучетка која абер нема за мажење. Сакам да ви кажам, забавувајте се, ако сакате да го фаќате, фаќајте го, ама не правете драми и тепачки од тоа фаќање како што знаат некои да се затепаат... со сила ни мајата нема да ве фати ;)
     
  3. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не се работи за икакво потценување! Јас кога прашав за бидермаер баш по некоја случајност со божур, и тоа онака голе, ми беше кажано дека чини 4000 денари.. Епа секако дека ќе си купам божури и сама ќе си го направам, и ама баш ништо нема да му фали... Без никакво потценување, кај пишува дека мора некој да го прави професионалец. :?:
     
  4. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    мојот бидермаер беше црвен со 9 црвени ружи и со голема бела машна врзан :inlove: обичен без светки и најубав :inlove:

    само мене најмногу што ме иритира на свадбите е тоа што некои невести не ги фрлаат своите бидермаери туку некои пластични или некои други ...која е целта да го чуваш бидермаерот кај тебе?тој и онака ќе овене? бар ќе краси некоја друга куќа и ќе буди насмевка кај некоја друга девојка која чека на мажачка. :)

    пластични бидермаери никс :puke:
     
    На eleni23 и Snow-Queen им се допаѓа ова.
  5. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Што убаво цвеќе
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    а некој знае што цвеќе е ова?
     
  7. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Ова цвеќе се вика plumeria и расте како дрвце еве го [​IMG] Во Израел ги имаше на секој чекор,прекрасно изгледа како да не е вистинско.Кај нас незнам дали може да се најде или нарача.
     
    На thinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Па сигурно може да се нарача, нооо може и ќе чини.Кој знае, ама баш е убаво :inlove:
    Ако некој некаде го види нека пише, а баш во прва прилика во цвеќара ќе прашам :)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.750
    Допаѓања:
    65.205
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На eleni23 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  11. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    ^ Преубав!

    А за тоа што велите за фрлањето,па другарка ми имаше 2,еден пообичен,со пластични цвеќенца за фрлање,а другиот што си го носеше таа :) Можи и така,некој не многу скап втор :)
    А тоа дека таа што ќе го фати е следна,не важи многу :D Јас го фатив,па никако да стигнам на ред,ме претркаа :D Ама секако интересно е :D
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^можеби веќе и имам спомнато во темава...јас искрено не ја гледам логиката на 2 бидермаера :?:
    прво, што ќе му прави невестата, за 10дена ќе се исуши и при прва генералка ќе го фрли
    втор, нека истата таа невеста се сети колку пати кога таа стоела за бидермаерот си помислила,ихх што не го фрлаше нејзиниот :)

    али ок секој има свое мислење
     
    На BunnyGirl и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Се слагам, не гледам логика на фрлање на бидермаер ако тоа не е бидермаер - освен тој што го држи невестата за време на церемониите, другото е обичен букет цвеќе.
    Но секако, секој нека прави како си сака :)
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    И јас имав два и искрено се каам поради тоа. Имав еден со рози што сакав да си го сочувам и купив еден со вештачко цвеќе (убав беше) за фрлање. Накрај испадна џабе фрлени пари затоа што за два три дена го фрлив и тој со розите затоа што на ништо не личеше. Еден е повеќе од доволен.
     
  15. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Која е логиката да го чуваш одкако ти завршила свадбата?Цел ден носен натака навака,пола веќе овенал па барем други девојќи нека се радуваат.Па уште и пластичен за фрлање :puke:
    Поентата е тој истиот кој веќе го носела невеста да го фрли за друга девојка што ќе го фати да се омажи.Не велам дека ако не го фати нема да се омажи туку дека тоа е целта и традицијата со фрлање на тој истиот бидермаер а не друг :^)
    Што ќе ми го дома,за во вазна?За во вазна ќе имам доволно буќети од свадбата :D

    И да не сум офф

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Е незнам јас,кој како сака,таа така имаше направено.Јас незнам,можи ќе имам само еден,здравје да стигнам до тоа :) Епа тогаш,ако не беа 2,ќе го фатев вистинскиот :) Додуша па,и ден денес си се радувам со тој пластичниот фатениот :) Другиот сигурно и се исушил на другарка ми :D
    Хахах значи затоа мене не ми се пренесло тоа да се омажам :lol: Се зафркавам де...
    ДА,можи поубаво е да се радуваат после и другите :) Секако невестата поминала цел ден со него,доста и е :)
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Уникатно и преубаво, само сеуште не ми е сватливо :?: имате видено нешто вакво
    [​IMG]
     
  18. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Дома си го имам, си го чувам во вода , батулето го фати на свадба, преубав ми е :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    • bidermaerot.jpg
      bidermaerot.jpg
      Големина на фајлот:
      109,4 KB
      Прегледи:
      291
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Во план ми е украсувањето за престојната ми веселба да биде во бели, лила и розе тонови. Со огледна тоа, мене овие бидермаери ми фаќаат око
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    meU 1,6 i 8миот букет ми се допаѓаат.
    Имам некои интересни слики во тие тонови, па утре ќе ти поставам некои слики,чисто онака да си видиш.