1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бизарни секс обичаи (во минатото и денес)

Дискусија во 'Секс' започната од I I, 5 април 2017.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Пријател се зависи од перцепцијата. Името и сликата во синхнор иницираат на нешто вистинито а не и тајна дека нашите родители се плескале па ние сме плод на нивниот плес. :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Црногорски КУМ се викало тоа :))
     
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    каква Европа, го имало и кај нас во Македонија....прашајте баби постари тетки
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како па да не, баш во времето на баба ми и тетка ми го имало. Искоренето е дотогаш.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Е па зависи кое годиште си ти и тие. Во времето на баба ми и мајка ми дури го имало. А тоа е драга моја 50-70 те
     
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Фрапирана сум. Во моето семејство не се знае за такво нешто. Баба ми била во mid-thirties кога ја родила мајка ми, така што, веројатно беше постара од твојата баба, и пак за вакви работи не сум чула, ниту можам да замислам.
    Детално си го знам семејното стебло од почеток на 20-ти век, се распрашувам за начинот на живот тогаш, немам сознанија за вакви ритуали.
    Можеби зависи од местото каде живееле.
     
  7. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Немам коментар, дали е до местото или е до луѓето и нивното воспитување. Јас воопшто не сум фрапирана на вакви муабети бидејќи лично сум слушала како мојата мајка ми кажувала како мои тетки кажувале.

    Среќа што мојото татко бил покултурен да речам од неговата мајка и не дозволил мајка му да го види чаршафот.

    А тоа се случувало 70-те ....
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  8. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Svi marsh na ples :):)
     
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ова со крвавиот чаршаф го има и денес во Арапските земји (имам и филмови гледано за ова),додека младите имаат секс,надвор тетки,вујни и стрини чекаат да видат крвав чаршаф т.е дали била невина снаата :D

    А за кај нас,во време на нашите баби имам слушано дека ако не била невина невестата ја качувале на коњ или магаре и ја покажувале пред цело село.
    Забегани луѓе,и едните и другите :D
     
    На m.i.g, crazylady и Victorian им се допаѓа ова.
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Многу сте гледале Жаде, за тоа со чаршавите :D
     
    На chokova93, hermosa, КикиМаус и 9 други им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Го имаше во серијата Клон прикажано. Кога Жаде има однос со Саид.
    Тогаш сите надвор дремат да се види дали е невина она, а тој со чаршаф во рака( ама таа не беше невина, па тој се исече направи лажен доказ демек) и го дава доказот и овие се радуваат, кршат флаша алкохол.

    Ова сум го видела на сите ромски свадби на кои сум била, кај па 3 дена прават свадба, кај невестата мора да ги облече сите фустани, 4 ден и ова. Последниот пат бев од кај младоженецот и кога бабицата ја прегледуваше, невестата пишкаше од болка. Таа пред тој чин жива се тресеше, носеа крпи, носеа вода. Стварно не знам што и прави бабицата толку ама сигурно боли исто како да се породува, јас се наежив искрено. Истата вечер имаат однос и кажуваат на сите дали е невина или не.

    Јас се извинувам има и муслиманки на форумов и не знам дали и кај нив е така, ако е така однапред се извинувам.
    Јас знам само дека кај муслиманите кај нас треба невина да земат, останато не знам.
     
    На hermosa, КикиМаус, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Ова за ескимите сепак не е целосна вистина т.е. до некаде се работи за мит создаден од христијанските мисионери кои не ја познавале доволно културата на ескимите. Не одело тоа баш така кај нив... да беше така секс туризмот одамна ќе се насочеше кон Гренланд.

    Во реалноста, пред сè порано, постоела практика да две различни фамилија кои живеат мошне далеку една од друга се спријателат со цел да се разработи имотот или за истиот се грижи пријателот додека мажот е на пат. Тогаш привремениот домаќин имал право да легне по потреба и со жената, но истовремено се грижел неколку месеци за целиот имот и истото се очекувало од другата страна. Со други зборови кажано некој од Скопје или Долнодупени да отишол таму на гости не ќе ја добил жената на домаќинот за секс во име на гостпоримство. Најмногу би добил ноќевање во иглото и сушена риба со малу гренландска зелка (вид нивна туршија што успева преку лето на ниски температури).
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Кај ромите сеуште

    Да така е но ова со бабицава незнам а тоа дека надвор чекаат куп луѓе вистина е (facepalm)
    Сеа младиве си вршат работа пред неколку дена во хотел и ако родителите на момчето се упорни во тој обичај се договараат младите да излажат демек тогаш тоа го направиа и демек овие надвор чекаат ... Катастрофа најсрамно нешто е ова и кознај до кога ќе трае :x
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да ама на невестата и се слоши.
    Таа бабицата направила нешто толку да дојде до крварење и да заврши во болница.
    Докторите им рекле дека не се нормални што правеле.
     
  15. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Можда, јас имам и во учебник по социологија за ова прочитано (ама сепак се остава резерва дека можи и да не е вистина).
     
  16. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    А, имам слуашано за т.в. "снохачење". За ова има и книга Нечиста крв. Тука, младите момчиња кои млади ги женеле не биле доволно зрели за секс, и свекорот со снаата имале односи. На тоа младоженецот (младото момче) не се бунело, бидејќи сметал дека кога и тие ќе имаат синови, тие ќе го прават истото со снаите.
     
    На Катерина М му/ѝ се допаѓа ова.
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Имаше на јутјуб едно видео за некое племе каде што машките деца морале да имаат секс со некое животно (коза, јагне или така нешто беше) за да станат мажи. И родители и роднини и другите селани ги охрабруваат дека после тоа се мажи. Греота.

    Не е се сјајно у државава, ама за овие работи фала му на Господ што сме се родиле у 21ви век у Македонија.
     
    На lovestoneddd, hermosa и КикиМаус им се допаѓа ова.
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ти ми рече да сме ги прашале бабите и тетките, а моите баби и тетки не би знаеле да ми дадат такви податоци. Затоа ти викам, можеби биле обичаи на вашето место.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да да, ова го имам гледано.
    Имаше и еден бизарен обичај за индијанските племиња ама не ми текнува како беше...
     
  20. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Не е до толку да излегуваат надвор со чаршавот уште тоа и таман ќе беше :rofl:
    Можеби порано пред 30 40 години.

    Сеа само свекрвата влегува во соба и некои две три жени блиски што се влегуваат го гледаат тоа, е има некои и од страна на девојката сакаат да го видат па го носат и го покажуваат само на мајката и исто така блиски жени Не е јавно..

    Но како што иде уште некоја године ќе биде минато и овој беден обичај голем број веќе не го практикуваат.
     
    Последна измена: 7 април 2017