Бизнис идеја

Дискусија во 'Барање работа' започната од mala, 11 декември 2009.

 1. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  12
  mi treba biznis ideja
   
 2. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  za so potocno sakas? Najmnogu se zaraboyuva so butik ili prodavnica za obuvki bidejci sekojdnevno se kupuvaat tie raboti a i marzata inm e golema sopstvenicite odat so 50-60 %
   
 3. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  :idea: ...I mene...vo paket so biznis menager...
   
 4. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  јас пак имам еден куп идеи во главава....ама немам доволно средства да ги реализирам,а и морам да се стрпам за некој месец да си земам диплома од факултет :D
  многу добар бизнис е бизнисот со недвижности, поточно агенција за недвижности. Процентот кој го земаат агентите за еден склучен договор за купопродажба или изнајмување на земјиште, локал, стан, објект е солиден ;) а плус нетреба некое големо познавање на работата, со малку пракса и обука брзо се учи, само е потребно да имаш добри комуникациски вештини и способност за презентирање и убедување, а пред се снаодливост :)

  луѓе има мал милион идеи и начини на заработка, само треба да бидете отворени за нови предизвици, да не се плашите од промени и да превземете ризик....ние економистите велиме ПОГОЛЕМ РИЗИК - ПОГОЛЕМА ДОБИВКА :mrgreen:
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. curiosgirl

  curiosgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Во вакво време кога не има во огромен број невработени, и покрај тоа што голем дел од нас се високо образовани, со стручни познавања на различни области а сепак седиме дома и никој не ни дава можност за докажување не останува многу избор за нас, или да го бараме спасот во странство или да се обидеме да креираме нешто самите. Размислував за вториот предлог, но сепак ништо креативно не ми пага на памет, па зато сакав да слушнам дали некоја од вас има идеа. Во моментот имам деловен простор којшто е лично мој, така да сум ослободена од плаќање кирија и слично, дали имате слушнато за некоја компанија во проширување што би сакала да отвори свое претставништво во Битола, или пак идеа за некоје биро и какви услуги би можело да нуди, со оглед на тоа што имам дипломирано од областа на економијата. Се надевам на нешто што би можело да успее, па не да имам работа само за мене туку и да вработам други луѓе што сигурна сум дека ги има многу што чекаат на некој што би им подал рака .... Ајде давајте предлози да создадеме нешто за нас! Да не чекаме повеќе оваа наша корумпирана држава да се сети на нас!
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.402
  Допаѓања:
  121.805
  давајте идеи и предлози

  Па види...секоја идеја чини пари.Ок е таа твоја благородност,покрај себе да вработиш и други,мислам супер,фала богу,ама тоа е само позитивна екстерналија која е многу мала,отколку оној кој би бил газдата кој ќе го собира кајмакот.
  Не знам,јас имам идеи,една е во фаза на реализација(далеку е од белиот ден и сјај на сонцето,односно успешност,тек на почеток е),ама ниедна од нив не би ја ставила,тука на форумов.Знаењето и креативноста чинат пари и не секој ја има таа привилегија да ги има готови или да ги учи од некаде.Малце е ... чудна идејата за темава...
  А што се тиче купување франшизи,кои се веќе готови идеи,со цел тој маркетинг итн итн,кои бараат малку креативност и влог...е исто така ту мач ту аск,затоа што тие гајтани и контакти,исто така чинат знаење кои може некој друг да го искористи и исто така да биде благороден-да вработи други луѓе,а да биде главниот.
  Деловниот простор во случајов е...премногу мал влог,со сета почит кон тебе и без да ме сфатиш погрешно и негативно.
   
  На glosipgirl и Minnie-e им се допаѓа ова.
 7. curiosgirl

  curiosgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  давајте идеи и предлози

  Значи темата повеќе беше во смисла за некој што има желба или некој што познава некој со желба за проширување на веќе постоечки бизнис а не да крадам нечии идеи :) Пример познавам луѓе со желба да најдат ваков предлог за во друг град , и од таму се појави идеата дека некој што е заинтересиран може да прочита. Ти благодарам за забелешките но сепак не беше тоа смислата :)
   
 8. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  ^^... нема ништо погрешно во намерата,.. а уште помалку во смислата... поготово за наши услови можеби единствено логично размислување во моментов за започнување на нов бизнис нешто као
  џоинт венчер,..
  Jас сум за таква соработка... и доколку стварно има битолчани заинтересирани да се прошират во Скопје,.. слободно нека достават понуди...
  Друго,.. без дилема во најголем број на случаи успехот на деловниот потфат исклучиво зависи од деловниот простор и атрактивноста на неговата локација,.. што значи можеби си во предност а
  можда и не..
  Трето,.. идеите постојат за да се крадат,.. поготово тие кои се добри и веќе функционираат... пошто идеа као идеа не вреди ништо ако нема кој да ја реализира... односно финансира,.. така да не ти е лоша замислата друг да финансира... но колку мене ми е познато и тоа во моментов не функционира...
  За жал таква е реалноста,.. сурова... а Лилит знае на момети да биде премногу реална... :)

  п.с...не верувам дека ќе навратиш,..но еве два линка као пример...
  .......можеби ќе помогнат... да ти падне нешто на памет... :)

  http://www.introgroup.co.cc/index.html
  http://raff.mk/
   
  На curiosgirl и ozbilnazena им се допаѓа ова.
 9. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  и јас би сакал да започнам нешто приватно,,,,барам и барам работа но се е џабе...имав идеја да отворам бутик со алишта за девојки,пантолони,јакни,блузи...па потоа да проширам со чевли доколку напредува работата....или па постелнини,,сум слушнала за пазарите во солун,,од каде пто земаат ртговците роба..па што мислите како з апочеток колку пари би ми требале за роба?...а дуќан ќе најдам под кирија..ај некоја од вас што с еразбира повеќе нека ми помогне...
   
 10. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.922
  Пол:
  Женски
  пак ако се пријавуваш во трудот колку што сум запознаена подржуваат бизнис идеи само треба да се пријавуваш и да аплицираш оди во трудот и прашај аплицирај доколку е прифатлива бизнис идеата за нив ја финансираат за некои бизниси се неповратни средствата за некој се враќаат по неколку години значи даваат грејс период,јас на пример сакам книговодствено биро имам шанси да отворам но немам пракса а тоа е многу одговорна работа значи земајго во предвид и тоа....
   
 11. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Што мислите дали и колку е добро да се започне со изработка на накит и продажба на истиот? Потребно е трпение и вложен труд, но дали ќе има заработка? Зборувам конкретно за во Битола, дали има голем број на продавници за накит.
   
 12. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  да,ќе се распрашам,,мора некако да се започне,,инаку вака не ја бива...да,одговорност голема е тоа,,,прво можиш да одиш на праска во некое биро,,за бес пари оди ама важно ке научиш па после неколку месеци ќе си тераш//
   
 13. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.922
  Пол:
  Женски
  Јас сум од Битола и според мене има премногу продавници за накит,и и скрено рачно изработен накит кај нас незнам колку ќе помине и дали ќе се продава повеќе бараме нешто оргинално барем јас лично не велам дека рачниот накит ќе биде лош но сепак тоа е мое мислење а ако сакаш толку тогаш преземиго ризикот секој бизнис е ризик искрени да сме....
   
 14. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  Имам идеја! Проблемот е што треба да креирам сајт на интернет,а незнам како.Се обидував нешто ама таму пишува виза незнам што треба да се плати..А јас сум малолетна..Дали знае некој страна за правење веб сајт ? Ако знаете ВЕ МОЛАМ пратете ми во ЛП !!! Идејата ми ја подржаа и сестра ми и мајка ми..Би била корисна за сите. :)

  Јас сум од Скопје,незнам како ќе ти иде бизнисов во Битола,но можам да ти предложам преку http://mojagarderoba.mk/ да се обидеш да продадеш нешто..Тука има и ценкање,ако земеш повеќе ќе намалам цена..и слично..Сеа нека те охрабрат оние рекламине „Осмели се,направи го првиот чекор!“ :D
  Јас мислам да пробаш.Прво почни со помала “количина“ па ако иде супер,ќе знаеш што бараат луѓето што да правиш..Ако не иде барем нема да си у голема загуба тиа или ти самата ќе си ги носиш или на подарок ќе ги дадеш..Ти си знаеш,само немој многу да ретеруваш со цените затоа што на луѓето не им е битен трудот кој си го вложила туку сакаат поевтино а убаво да купат..
   
  На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. agiagi

  agiagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  4
  Здраво девојќи.. Сакам да почнам некаков приватен бизнис.. сакам да ми помогнете со тоа што ќе ми кажете некои идеи што ви паѓаат на памет и што се актуелни како на пример.. кафич, бутик за алишта итн. ве молам за помош :))))))))))))
   
 16. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  8.637
  Идеи за бизнис?

  Во Македонија нема соодветен хотел за миленици. Каде што соодветно ќе бидат чувани извесен период додека газдите се на одмор на пример. Зависи колку пари планираш да вложиш во бизнисот. Ова е голема инвестиција и добро треба да процениш дали ќе има побарувачка за ова.
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Ми треба бизнис идеја за во школо, ако има некој готова ќе му бидам многу благодарна :)
  Или барем да ми каже како да ја направам, зошто јас појма немам.
   
 18. GentlemansChoice

  GentlemansChoice Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  29
  Споделувам неколку бизнис идеи беспланто! Ако ги искористите професионално како што ќе ги опишам, гарантирам профит и огромна можност за напредок и развој.
  Прво сакам да ви напоменам дека секој бизнис бара максимален труд и Екстремно, дури и Болно Професионален однос! Секој бизнис бара да истражувате и да напредувате, да анализирате и имплеменитрате. Пред да започнете било каков бизнис најискрено ве советувам да побарате литература на интернет (има бесплатно еден куп, пишете ми пп ќе ви побарам јас ако сакате) да прочитате и да ги усвоите законите на успешниот бизнис.

  Бизниси кои можат брзо да успеат кај нас:

  1. Брза храна. Овој бизнис ќе ви биде успешен само доколку понудите ново мени на брза храна. На интернет можете да најдете огромен број рецепти за совршено вкусна брза храна која ќе се издвои кај нас и ќе се рамни со Мекдоналдс, Лесковачка, Гиро и слично. Немојте ни под разлог да помислите на стандардна сендвичара (ќе ви биде најголемото разочарување во живот). Одберете одредена група рецепти за брза храна што според вашите истражувања добро се барани и се продаваат во европа, сад па и балканов. Но! Мора да биде вкусно, одличен квалитет и одлична цена! Бателете пица! Пица веќе има на секој чекор. Ако влезете во бизнисов со уникатни вкусни рецепти и ќе ја задоволите сласта на луѓето по пристапна цена, тогаш ќе добиете огромен број лојални купувачи и вашиот бизнис драматично ќе расте! Смислувајте комбинации, помфрит (има рецепти за оригинал помфрит како на мекдоналдс на јутуб), похован кромид во комбинација со помфрит, кока кола во комбинација со вкусен уникатен бургер и сл. Не застанувајте тука, изборот е огромен, можностите исто така.


  2. Кафе за носење. Старбакс уште немаме, но и кога ќе го отворат не верувам дека цената ќе биде пристапна. Локацијата исто така нема да биде поволна на старбакс. Затоа вие имате можност да го освоите овој пазар и да создадете нов Македонски бренд кој ќе стане статус симбол на кафе за носење. За ова ви е потребно да креирате бренд, да му дадете соодветно име, да создадете соодветно лого, да ви направат чашки со соодветното лого, да создадете квалитетно мени, да ја купите потребната апаратура и да креирате и по некој нов рецепт за кафе. Рецептите за добро кафе секогаш имаат можност за модификација. Па така кафе со стапче цимет може да излуди одредена група потрошувачи и да го купуваат секој ден. За овој бизнис модел ви е потребна и добра локација. Место каде има солидна раздвиженост на луѓе кои одат кон работно место и сл. ГТЦ, Рекорд, Кеј, Бисер, Градска Болница, Рамстор, се најповолни локации за позиционирање на ваков нов бренд. Професионалниот пристап, комплетната понуда, доброто мени и поволните цени ќе направат овој бизнис многу лесно и брзо да процвета.

  3. Бизнис модел - БРЗА ИСПОРАКА
  - Сигурно сте се нашле во ситуација да ви се пријаде лесковачка во 12-1 навечер. Лесковачка работи ама што не врши испорака тоа е друга работа (некои и носат ама не ми е тоа муабетот). Муабетот е дека во Македонија сеуште нема БРЗА, ЕФИКАСНА и ЕФТИНА испорака. Овој модел е проверен но исто така бара професионален пристап, дискреција и одлични комуникациски вештини. Фирма не ни мора да отварате за почеток. Доволно ви е да соберете екипа со 1-2 веспи и 1-2 коли на плин за зимскиот период. Ќе вршите достава на секаков вид нарачка! Па така пазарот кон кој ќе целите вклучува: Стари луѓе (можете да купувате намирници за нив и да им ги доставувате до врата), Деловни луѓе (директна испорака на документи, во заклучено куферче со загарантирана дискреција), Фирми (испорака и транспорт на важни документи, продукти и сл.), Обични луѓе (испорака на цигари, намирници, цвеќе, љубовни пораки, кондоми во ниедно време и се што може да им притреба на луѓето)

  Треба да калкулирате колкави трошоци имате за транспортот (со плин ќе ви биде живо џабе) и да поставите цена нешто малку повисока за испораката. Па така вие ќе имате чист профит и задоволни клиенти кои не биле страшно удрени по новчаник за две ќеси намирници. Со секој трошок приложувате фискална сметка и вашата задача е завршена. Профитот може да биде одличен доколку се потрудите да се изрекламирате убаво, на социјални мрежи, во весници (медиум на старите) и да остварите соработка со фирми, кои ќе го надополнат вашето резиме и ќе ви овозможат дополнителен развој понатаму.

  Толку од мене тука. Доколку некој има идеја и бара изработка на соодветен бизнис план по пристапна цена може да ми се обрати во приватна порака и ќе се договориме околу деталите.
  Понатаму ќе постирам уште бизнис идеи кои имаат потенцијал во Македонија. Во меѓувреме добив главоболка и неможам да пишувам повеќе.

  Поздрав
   
  На CarrieBradshow, cresa-jagoda, sunmoonstars и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.922
  Пол:
  Женски
  а што мислите за одење на курс за шминка или надоградба на нокти нешто од таа област и да почнеш сам да си работиш?
   
 20. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.979
  Како што прочитав погоре ,ти си од Битола а моментално во градот има приличнно доста отворено салони каде што се врши надградба на нокти и шминка -баш вчера бев на отворање на еден од нив.Исто така знам доста девојки кои што го прават тоа дома.Идеата не е лоша,можеби и ќе успееш ако знајш добволно луѓе и ако има кој да те пробие.Обиди се со нешто ново,до сега што го немало барем во нашиот град,так се надевам дека повеќе ќе ти успее.