Бизнис идеја

Дискусија во 'Барање работа' започната од mala, 11 декември 2009.

1. Blue97

Blue97 Истакнат член

Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    43
    Идеа за бизнис

Дали може некој да ми помогне што би можела да работам ама малолетна, затоа што ми требаат пари? :sweat: Некој мал бизнис... незнам.. :)

2. L-a-r-a22

L-a-r-a22 Популарен член

Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    10.729
    Идеа за бизнис

Душо и мене ми требаат пари и полнолетна сум, но ете пак седам дома.
    Каков бизнис би почнала ти? Не те разбирам...
    Против законски е да работиш, а уште повеќе сопствен бизнис да водиш. Можеш да работиш само на пример во некој кафич каде што секако повеќето работат не пријавени.
    Кога ќе станеш полнолетна, тогаш реализирај си ги своите бизнис идеи...

3. misperfekt

misperfekt Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    Идеа за бизнис

и јас сакам да работам ама ништо, поарно фати шетај кучињата на комшиите, пери колите, продавај лимонада, нешто такво

4. Petkovskaya

Petkovskaya Нов член

Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    BIZNIS VO MAKEDONIJA

Dраги феминки нова сум на форумов ама го следам подолго време. Rаботам во странство, ништо долгорочно, ама доста исплатливо :lol: , и сакам да запоцнам бизнис дома. Rазмислувам за земјоделство и сточарство ма да искрено тоа е само размислување затоа што никогаш се немам бавено со ништо слично :sweat: . Kафиќ или бутик дефинитивно не, сметам дека сме индустриско општество во кое можеме, не, туку требаме :!: да се држиме до тие принципи, не само за нас денес, туку и за нашето потомство утре. Nе зборувам за огромна фабрика, туку за несто мало што би можело да се развие во фабрика. Rазгледував производство на бекатон плочки, како и пластична амбалажа, :?: но мислам дека има нешто таму на кое не можам да се сетам а сум сигурна дека можете да ми помогнете. :rock: Pовелете дами, вашите идеи - што мислите дека недостига во ова наше државиче што би работело? :?:

5. Lemon

Lemon Истакнат член

Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    72

За земјоделство и сточарство сега даваат толку голема помош преку ИПАРД програмата и колку што знам финансисираат 50:50. Само треба да се разбираш во таа работа или пак ако си во можност да вработиш луѓе кои се разбираат и да си отвориш некое фабриче или погон. Еве ги можностите http://www.pa.gov.mk/Root/mak/default_mak.asp

6. imorena

imorena Популарен член

Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    332
    Допаѓања:
    1.451
    Потребна ми е било каква информација во врска со формирање на агенција која ќе се работи со издавање услуги - чување на деца, помош и нега на стари лица, извршување на услуги во домаќинствата и сл.
    Имам идеја за основање на ваква агенција, но не знам каков е начинот на работа, условите за започнување на ваков бизнис, колку е исплатливо, дали треба да поседувам лиценца за работа...
    Дали сте запознаени со работата на ваквите агенции, секаква информација ми е добредојдена.

7. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.020
    Допаѓања:
    4.449

Сега за сега не се бараат никакви лиценци. Едноставно основаш фирма која дава-нуди такви услуги.
    Зависи ако чувањето на деца подразбира во одредена твоја просторија и ако се дава и јадење тогаш кујната треба да биде уредена по Хасап систем.
    Претпоставувам дека мислиш на давање на такви услуги на лице место. За подетални информации можеш да се распрашаш и во пазарна инспекција.

На imorena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tigrica92

tigrica92 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    121
    Девојки помогнете! Со дечкото си правиме некои планови имаме идеја да отвориме бутик со бижутерија, чанти и алишта (робата да ја порачуваме од интернет) па ако некоја од вас има сигурни информации нека пиши што и како треба, деклариции, услови ова она би ми било од помош :)

9. presiosaP

presiosaP Истакнат член

Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.196
    ај некој кој има искуство и знае што треба за да се отвори сопстевен бизнис -книговодствено биро....слупшав нешто дека треба да имам 2 год работено како сметководител па да полагам нешто за да добијам како диплома нешто дека можам да работам..ај некој кој знае да ми кажее сшто и како

10. anakonda88

anakonda88 Популарен член

Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.458
    ајде кажете некоја убава идеја , само НЕ за к(фиќи и бутик бидејки се најмногу застапени и голема е конкуренцијата .

11. MARILENA

MARILENA Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    50
    имам идеја, немам пари ;(

12. Umbrella22

Umbrella22 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.884
    Девојки имам една идеја за сопствен бизнис сакам да отворам Baby shop, живеам во мал град и вакви продавници има 2 ама не се добро снабдени, немаат избор а цените им се до плафон кренати.
    Е сега ме интересира колку би било исплатливо? Од каде би можела да набавувам роба?

На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Candid

Candid Истакнат член

Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    488
    @tigrica92 Големи трошкови се според мене. Во денешно време подобра реклама од фб и инстаграм нема, така ти препорачувам да почнете со група или профил на фб па видете како ви иде работата. И мој совет, продавајте пристигнати продукти а не да чекаат, пошто да нарачаат и чекаат можат сите но доколку имате веднаш достапни продукти веднаш е друго :)

14. tigrica92

tigrica92 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    121
    Девојки здраво. Јас сакам да отворам нешто како парфимерија, да има козметика ама и сувенири да биди нешто како продавница за подароци ... дали некој што веќе држи парфимерија може накратко да ме упати од каде да земам козметика и да ми даде некој контакт? Ви благодарам.

15. SaRi4kaa ^^

SaRi4kaa ^^ Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дечки помош...ми треба итно бизнис план,бизнис идеја за натпреварот Get in the ring и незнам од кај да почнам доколку имате нешто на ум би ми било од помош, ви благодарам однапред :)