1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бизнис идеја

Дискусија во 'Барање работа' започната од mala, 11 декември 2009.

  1. Blue97

    Blue97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    44
    Идеа за бизнис

    Дали може некој да ми помогне што би можела да работам ама малолетна, затоа што ми требаат пари? :sweat: Некој мал бизнис... незнам.. :)
     
  2. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Идеа за бизнис

    Душо и мене ми требаат пари и полнолетна сум, но ете пак седам дома.
    Каков бизнис би почнала ти? Не те разбирам...
    Против законски е да работиш, а уште повеќе сопствен бизнис да водиш. Можеш да работиш само на пример во некој кафич каде што секако повеќето работат не пријавени.
    Кога ќе станеш полнолетна, тогаш реализирај си ги своите бизнис идеи...
     
  3. misperfekt

    misperfekt Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    Идеа за бизнис

    и јас сакам да работам ама ништо, поарно фати шетај кучињата на комшиите, пери колите, продавај лимонада, нешто такво
     
  4. Petkovskaya

    Petkovskaya Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    BIZNIS VO MAKEDONIJA

    Dраги феминки нова сум на форумов ама го следам подолго време. Rаботам во странство, ништо долгорочно, ама доста исплатливо :lol: , и сакам да запоцнам бизнис дома. Rазмислувам за земјоделство и сточарство ма да искрено тоа е само размислување затоа што никогаш се немам бавено со ништо слично :sweat: . Kафиќ или бутик дефинитивно не, сметам дека сме индустриско општество во кое можеме, не, туку требаме :!: да се држиме до тие принципи, не само за нас денес, туку и за нашето потомство утре. Nе зборувам за огромна фабрика, туку за несто мало што би можело да се развие во фабрика. Rазгледував производство на бекатон плочки, како и пластична амбалажа, :?: но мислам дека има нешто таму на кое не можам да се сетам а сум сигурна дека можете да ми помогнете. :rock: Pовелете дами, вашите идеи - што мислите дека недостига во ова наше државиче што би работело? :?:
     
  5. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    За земјоделство и сточарство сега даваат толку голема помош преку ИПАРД програмата и колку што знам финансисираат 50:50. Само треба да се разбираш во таа работа или пак ако си во можност да вработиш луѓе кои се разбираат и да си отвориш некое фабриче или погон. Еве ги можностите http://www.pa.gov.mk/Root/mak/default_mak.asp
     
  6. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    Потребна ми е било каква информација во врска со формирање на агенција која ќе се работи со издавање услуги - чување на деца, помош и нега на стари лица, извршување на услуги во домаќинствата и сл.
    Имам идеја за основање на ваква агенција, но не знам каков е начинот на работа, условите за започнување на ваков бизнис, колку е исплатливо, дали треба да поседувам лиценца за работа...
    Дали сте запознаени со работата на ваквите агенции, секаква информација ми е добредојдена.
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Сега за сега не се бараат никакви лиценци. Едноставно основаш фирма која дава-нуди такви услуги.
    Зависи ако чувањето на деца подразбира во одредена твоја просторија и ако се дава и јадење тогаш кујната треба да биде уредена по Хасап систем.
    Претпоставувам дека мислиш на давање на такви услуги на лице место. За подетални информации можеш да се распрашаш и во пазарна инспекција.
     
    На imorena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Девојки помогнете! Со дечкото си правиме некои планови имаме идеја да отвориме бутик со бижутерија, чанти и алишта (робата да ја порачуваме од интернет) па ако некоја од вас има сигурни информации нека пиши што и како треба, деклариции, услови ова она би ми било од помош :)
     
  9. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    ај некој кој има искуство и знае што треба за да се отвори сопстевен бизнис -книговодствено биро....слупшав нешто дека треба да имам 2 год работено како сметководител па да полагам нешто за да добијам како диплома нешто дека можам да работам..ај некој кој знае да ми кажее сшто и како
     
  10. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    ајде кажете некоја убава идеја , само НЕ за к(фиќи и бутик бидејки се најмногу застапени и голема е конкуренцијата .
     
  11. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    имам идеја, немам пари ;(
     
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Девојки имам една идеја за сопствен бизнис сакам да отворам Baby shop, живеам во мал град и вакви продавници има 2 ама не се добро снабдени, немаат избор а цените им се до плафон кренати.
    Е сега ме интересира колку би било исплатливо? Од каде би можела да набавувам роба?
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    @tigrica92 Големи трошкови се според мене. Во денешно време подобра реклама од фб и инстаграм нема, така ти препорачувам да почнете со група или профил на фб па видете како ви иде работата. И мој совет, продавајте пристигнати продукти а не да чекаат, пошто да нарачаат и чекаат можат сите но доколку имате веднаш достапни продукти веднаш е друго :)
     
  14. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. Јас сакам да отворам нешто како парфимерија, да има козметика ама и сувенири да биди нешто како продавница за подароци ... дали некој што веќе држи парфимерија може накратко да ме упати од каде да земам козметика и да ми даде некој контакт? Ви благодарам.
     
  15. SaRi4kaa ^^

    SaRi4kaa ^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дечки помош...ми треба итно бизнис план,бизнис идеја за натпреварот Get in the ring и незнам од кај да почнам доколку имате нешто на ум би ми било од помош, ви благодарам однапред :)
     
    На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mini89

    Mini89 Нов член

    Се зачлени на:
    3 септември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Sakam da investiram na nekakov biznis do 30.000 evra.
    Ke moze li nekoj da mi dade nekoja dobra ideja....
     
  17. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Што мислите за идејата да се отвори локал со готвена храна во Скопје..дали би имало заработувачка? Или можеби некоја друга бизнис идеја да ми даде некој
     
  18. MemoryOfUniverse

    MemoryOfUniverse Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2022
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Машки
    Имаше еден куп, и се затвараа. Со достава, кога ке отвориш кликнијади.мк kе видиш колку има, дел има и веро без достава и некои други слични.

    -- Ти треба амбалажа, некои го викаат стиропор, имаш и пластични, или хартиени/картон, имаш и готови по порачка и со достава (по 200-1,000 во паковање се мислам минимум, околу 300 мкд минимум).
    -- Со достава има сервиси, можеш да се приклучиш на постоечките.
    -- Ти треба локал (чим спомна), кујна, ако плакаш кирија тешко како почетник... ако имаш свој простор или бесплатен ДА.
    -- Најважното е каков избор, тоа што се бара, а обично е по временски сезони и некои работи стално преку цела година.
    -- Квалитет: Кај некои цена игра улога, но кај сите заедничко е вкус и брза испорака кога ке се одлучат кај кого да купат или што. Ако е добро, брза испорака, ке имаш што ке се вратат кај тебе, повторно и повторно.
    -- Маркетинг... летоци, реклами,
    -- натписи, торби, печатени маици со лого, печатени кеси, (се може понатаму) ...

    -- Негативности и губење на порачки: Ако е спора испорака, ако треба да е топло (а испорачано ладно), ако треба да е меко (а испорачано тврдо), истурено, ... ред ред, нема да имаш порачки после 2 па и една порачка од еден ист па нивна блиска фамилија или пријатели.

    -- Ако имаш мал простор/кујна, треба да се ориентираш на одредено со помал опсег, пример слатки / десерти / торти / колачи / мелени јатки миксови / ладни сендвичи / ход-дог / , без готвење или печење кои се со ѓубре и маснотии.
    -- Ладен и секогаш чист простор /соба /склад, каде ке се складираат суровините.
    -- Поголеми работни пултови/маса/маси со полици изнад и од страните околу работните маси, најпрактични се мазни челик, но може и дрвени добро лакирани па и слој ладен порцелан за слатки..
    -- Чистење на крај на секој работен ден, секој ден. Плус на периоди детална генералка.
    -- Водење евиденција (компјутерска најлесно е Excel програм) за датуми истек на рок на постоечки магацински набавени и место каде е секое.
    -- Ако имаш печка без вентилација : варени јадења без маснотии (десет дневното или месечно чистење генералка на вентилациски системи тешко кој може да го покрие финансиски - нема под 10,000 мкд сервис)
    -- За бургери и скари и масни меса печења и риби/морски, се е тоа со индустриска вентилација од инокс или челик со решетки и јаки вентилатори/мотори и канали до висина, кои сами тешко ке постигнете за чистење а сервис спомнав погоре (па и постојните во Скопје не постигаат ниту финансиски ниту временски на време да ги чистат од маснотии - и претставува најголемиот проблем во бизнисот и работата). Има и специфичен подобар од канали за вентилација но тоа не може во згради, треба или подрум простор близу или двор и цевката не иде горе до покрив туку иде надолу/хоризонтално во вода казан со повеке филтри кои пак треба да се чистат но, предноста е нема мирис во околина и нема канали поред куки /згради до кровови.

    Ако се ориентира некој, најлесно е ладни : салати (овошни зеленчук), сендвичи, јатки миксови, шејкови, кремови, ... и се што ке побара некој а да не треба греење и готвење, со тоа што се намалува проблемот и за перење/чистење.

    Wow, ... зависи од порачките на ден, мајсторите колку се спретни, ... ускладеното платен список вработени и заработката на шефот поделба.
    Еве пример:
    -- 2 особи во смена + власникот се 3, плус еден (25%) се става како резерва при рачунање материјали, расипани машини, поправки, посуди искршени, осигурување.. ред ред има многу, главен мајстор и помошнен (мајстор се мисли и на мајсторка), треба да направат х4 дневно за дневници продажба за нормално функционирање, тоа е
    -- салати, ладни сендвичи, ход-дог, ...(ред споменати) просек 60 мкд (достава посебно сервисите), за европски стандард треба не помалце/минимум од 6€ или 400 мкд на час или 10€ или 600 мкд /час за средно за секој х4 е 40€ или ако е смена 6 часа е 250€ на ден во профит од материјалите и трошковите, што промет би било најмалце дупло или во сума 500€ промет во смена. Тоа значи
    -- 500€ * 62 mkd = 31,000
    -- 31,000 / 60 мкд (производ просек) =~ 515 производи / спаковани / продадени во една смена две особи.
    -- или 86 производи на час, ... ако се исти па сериски може, но различни, ... затоа ги викаат шефови на кујна = спретни / брзи / да не прават губре / прецизни / да не остануваат неискористени материјали за губитоци / ... ...
    Има шанси ????

    Но ако шефот на кујна е сопственикот = ти, помошниците со одредби да им се каже што да направат/прават ... полесно би функционирало.
    -- Помошникот треба да знае да испере работни одела, да мие садови, да чисти од полици до подови до тоалети до садопери до влез и двор, да набави материјали, да нареди по полици, да запише во компјутер датуми и место, ... и во пауза да ти направи чај.

    ??? А?

    Чекај, листа:
    -- Ако имаш двор, перална за генералка подновување внатрешно и моторно чистење на возила, потребно = една пумпа прскалка за овоштарници 500 мкд , неколку крпи 200 мкд, четкица за заби (за детали и фино) 50 мкд, 2-3 пасти за полирање 2000 мкд, 2-3 средства за одмаснување 200 мкд, ... време и еден сендвич со јабука и сок.
    -- Ако имаш соба или празен балкон ..., епа отвори wish.com од дрвени украсени кутии за бижутерија и накит, столчиња мултифункционални, маси од епоксидна смола, украси од епоксидна смола, истите од ладен порцелан, кутивчиња за зачини, лампи, самонаводнувачки саксии од пластични флаши-обоени, закачалки за метален кујнински прибор со вградени магнети, дрвени полици со фиоки за лаптоп за на маса, дрвени послужавници со ограда/оквир, дрвени закачалки за бања,...(wow,... turbo mi stana pametot)
    -- Ако имаш поголем двор, порачка црн бамбус семе од интернет што расте до 1 метар на ден, и само гледај го како расте (летно време)...
    -- Ако немаш ништо од тоа а само соба и еден квадрат слободен, ... јаже 100 м и лепак и еден картон за подлога, и вртено форма летни сандали и “влечки“ (ептен елегантно)
    ...
     
    На Gulliver му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Понови идеи за сопствен бизнис ?
     
  20. Ich liebe

    Ich liebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Kako odat ovie proektive od zavod za samovrabotuvanje...dali se zaebani?
    Prasuvav nekolku mi imaat kazano deka zavisno od firmata sto sakas da se otvori,ti odobruvaat nepovraten kredit,ama zadolzitelno e firmata da se drzi vo funkcija dve godini...nekoj ako ima poveke info?