Бизнис идеја

Дискусија во 'Барање работа' започната од mala, 11 декември 2009.

 1. Blue97

  Blue97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  43
  Идеа за бизнис

  Дали може некој да ми помогне што би можела да работам ама малолетна, затоа што ми требаат пари? :sweat: Некој мал бизнис... незнам.. :)
   
 2. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  10.737
  Пол:
  Женски
  Идеа за бизнис

  Душо и мене ми требаат пари и полнолетна сум, но ете пак седам дома.
  Каков бизнис би почнала ти? Не те разбирам...
  Против законски е да работиш, а уште повеќе сопствен бизнис да водиш. Можеш да работиш само на пример во некој кафич каде што секако повеќето работат не пријавени.
  Кога ќе станеш полнолетна, тогаш реализирај си ги своите бизнис идеи...
   
 3. misperfekt

  misperfekt Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  31
  Идеа за бизнис

  и јас сакам да работам ама ништо, поарно фати шетај кучињата на комшиите, пери колите, продавај лимонада, нешто такво
   
 4. Petkovskaya

  Petkovskaya Нов член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  BIZNIS VO MAKEDONIJA

  Dраги феминки нова сум на форумов ама го следам подолго време. Rаботам во странство, ништо долгорочно, ама доста исплатливо :lol: , и сакам да запоцнам бизнис дома. Rазмислувам за земјоделство и сточарство ма да искрено тоа е само размислување затоа што никогаш се немам бавено со ништо слично :sweat: . Kафиќ или бутик дефинитивно не, сметам дека сме индустриско општество во кое можеме, не, туку требаме :!: да се држиме до тие принципи, не само за нас денес, туку и за нашето потомство утре. Nе зборувам за огромна фабрика, туку за несто мало што би можело да се развие во фабрика. Rазгледував производство на бекатон плочки, како и пластична амбалажа, :?: но мислам дека има нешто таму на кое не можам да се сетам а сум сигурна дека можете да ми помогнете. :rock: Pовелете дами, вашите идеи - што мислите дека недостига во ова наше државиче што би работело? :?:
   
 5. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  76

  За земјоделство и сточарство сега даваат толку голема помош преку ИПАРД програмата и колку што знам финансисираат 50:50. Само треба да се разбираш во таа работа или пак ако си во можност да вработиш луѓе кои се разбираат и да си отвориш некое фабриче или погон. Еве ги можностите http://www.pa.gov.mk/Root/mak/default_mak.asp
   
 6. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.451
  Пол:
  Женски
  Потребна ми е било каква информација во врска со формирање на агенција која ќе се работи со издавање услуги - чување на деца, помош и нега на стари лица, извршување на услуги во домаќинствата и сл.
  Имам идеја за основање на ваква агенција, но не знам каков е начинот на работа, условите за започнување на ваков бизнис, колку е исплатливо, дали треба да поседувам лиценца за работа...
  Дали сте запознаени со работата на ваквите агенции, секаква информација ми е добредојдена.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.114

  Сега за сега не се бараат никакви лиценци. Едноставно основаш фирма која дава-нуди такви услуги.
  Зависи ако чувањето на деца подразбира во одредена твоја просторија и ако се дава и јадење тогаш кујната треба да биде уредена по Хасап систем.
  Претпоставувам дека мислиш на давање на такви услуги на лице место. За подетални информации можеш да се распрашаш и во пазарна инспекција.
   
  На imorena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Девојки помогнете! Со дечкото си правиме некои планови имаме идеја да отвориме бутик со бижутерија, чанти и алишта (робата да ја порачуваме од интернет) па ако некоја од вас има сигурни информации нека пиши што и како треба, деклариции, услови ова она би ми било од помош :)
   
 9. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  2.198
  ај некој кој има искуство и знае што треба за да се отвори сопстевен бизнис -книговодствено биро....слупшав нешто дека треба да имам 2 год работено како сметководител па да полагам нешто за да добијам како диплома нешто дека можам да работам..ај некој кој знае да ми кажее сшто и како
   
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.463
  Пол:
  Женски
  ајде кажете некоја убава идеја , само НЕ за к(фиќи и бутик бидејки се најмногу застапени и голема е конкуренцијата .
   
 11. MARILENA

  MARILENA Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  имам идеја, немам пари ;(
   
 12. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.886
  Пол:
  Женски
  Девојки имам една идеја за сопствен бизнис сакам да отворам Baby shop, живеам во мал град и вакви продавници има 2 ама не се добро снабдени, немаат избор а цените им се до плафон кренати.
  Е сега ме интересира колку би било исплатливо? Од каде би можела да набавувам роба?
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Candid

  Candid Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  @tigrica92 Големи трошкови се според мене. Во денешно време подобра реклама од фб и инстаграм нема, така ти препорачувам да почнете со група или профил на фб па видете како ви иде работата. И мој совет, продавајте пристигнати продукти а не да чекаат, пошто да нарачаат и чекаат можат сите но доколку имате веднаш достапни продукти веднаш е друго :)
   
 14. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Девојки здраво. Јас сакам да отворам нешто како парфимерија, да има козметика ама и сувенири да биди нешто како продавница за подароци ... дали некој што веќе држи парфимерија може накратко да ме упати од каде да земам козметика и да ми даде некој контакт? Ви благодарам.
   
 15. SaRi4kaa ^^

  SaRi4kaa ^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дечки помош...ми треба итно бизнис план,бизнис идеја за натпреварот Get in the ring и незнам од кај да почнам доколку имате нешто на ум би ми било од помош, ви благодарам однапред :)