Биографија

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Justinna, 20 март 2012.

 1. Justinna

  Justinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  29
  Колку читате биографии? Мислите дека има убави работи кои можат да се прочитаат за некој ваш омилен писател, актер.. или воопшто не се пронаогате?

  Еве јас искрено никогаш не помислив дека некогаш ке читам биографии, а сакам книги.

  Но ме заинтересира животот на Стив Јобс. И секогаш кога ке најдев нешто за него неможев да не прочитам Пред се затоа што бил бизнисмен, претприемач... но исто така затоа што извршил револуција во шест различни индустрии: персоналните компјутери, анимираните филмови, мобилните телефони, музиката, таблет компјутерите и дигиталното издаваштво.
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.173
  Пол:
  Женски
  Читам биографии, нормално покрај делото.Уште поголем впечаток ми даваат, повеќе информации за создавањето на истото, интересни ми се.Се што ќе прочита човек е плус, со тоа ништо не губи, само добива.А секако дека човек може да се пронајде себе си во нечие дело, биографија, повеќе или помалку, затоа што луѓето минуваат низ исти или слични ситуации од животот, но и не значи дека би биле идентични, целата работа е што тоа овозможува да се добие одредена слика за реалноста.
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
  Сакам да читам биографии, иако македонското издавштво не им е баш наклонето.
  Ја имам прочитано автобиографската Во постела со демонот на Ерика Јонг и ме воодушеви, една од најомилените книги на списокот.
  Безуспешно пробувам да ја исчитам автобиографијата на Маркез, премногу е обемна, и многу влегува во детали, богато и сложено, не е за секој ден, туку бара потполна читачка концентрација.

  Воедно, предложете некоја добра биографија на македонски јазик.
  Јас ретко налетувам на истите. :)
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.768
  Допаѓања:
  50.052
  Пол:
  Женски
  Има една интересна едиција во издание на Топер која вклучува романизирани биографии на познати уметници. Јас ги прочитав Мулен Руж (за Лотрек) и Жед за живот (за Ван Гог), а колку што знам има уште неколку книги во едицијата. Сакав да го прочитам и романот за Микеланџело но не успеав да го најдам.

  Двете што ги прочитав се интересни. Секако, не се чисти факти и ништо не кажува за уметникот повеќе од неговото сопствено дело, но вака романизирани приказни некако ја доближуваат личноста повеќе. Ова сега го видов на веб страната на Топер и ме заинтересира, ќе го побарам: http://toper.com.mk/toper-izdanija-1/be ... ratot.html
   
 5. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.516
  Допаѓања:
  9.338
  Кога читам книги онака, он љубопитност ја прочитам и биографијата. Инаку на книгата „Првата љубов во розевата улица“ многуме насмеа во биографијата писателната имаше напишано родена таа и таа година по сеуште непознати причини. :D
   
 6. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  Читам биографии само кога треба да раскажам некоја лектира и затоа морам и да напишам биографија за писателот.
   
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.768
  Допаѓања:
  50.052
  Пол:
  Женски
  Дечки темава е за Биографија како литературен жанр, не се мисли на краткиот текст од последната страница на романите што се чита нормално покрај делото.

  Нели? :?:
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.468
  Би требало. :) Стив Џобс како што знам не напишал книга.
   
 9. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Често читам биографии. Интересни ми се! :)
   
 10. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  3.455
  Пол:
  Женски
  Знае некој каде во Скопје можам да ја најдам Биографијата на Стив Џобс ама на англиски ?