1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биографски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од FemmeBrunette, 30 ноември 2011.

 1. FemmeBrunette

  FemmeBrunette Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  45
  Биографските филмови се неизбежен дел од кинематографијата. Лично мене многу ми се допаѓа оваа категорија. Препорачајте. Споделете го вашиот омилен филм од овој калибар. Дајте мала рецензија за истиот...
   
 2. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.991
  Пол:
  Женски
  Control.

  Филм за животот на Ian Curtis од Joy Division. Проследен со музиката од бендот, историјата на бендот и тоа колку е истата поврзана со неговата приватност, колку влијае на него Joy Division, и колкав дел од себеси залага во музиката. Одличен филм, мене многу ми се допадна.
   
 3. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  The Basketball Diaries биографски филм за Jim Carroll кој уште на 15 годишна воздраст се сретнува со дрогата, сексот, алкохолот, кражбата и се откажува од својот сон да биде кошаркар.Предобар филм кој ќе те остави без зборови.
   
 4. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.807
  Допаѓања:
  6.248
  „Живот во розево“ - биографски филм за познатата шансоњерка Едит Пиаф. Доколку сте љубители на европскиот филм ќе ви се допадне.
   

  Прикачени фајлови:

  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 5. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  31.143
  Пол:
  Женски
  The Hurricane (1999 film) - Ураганот
  Филм за боксерот Рубин Картер - Ураганот, кој е неправедно осуден за тројно убиство. Главна улога Дензел Вашингтон.
  [​IMG]

  The Pianist (2002) - Пијанистот
  Филм за музичар, кој благодарение на својот талент успева да преживее во војната. Главна улога Едриен Броди.
  [​IMG]