Биографски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од FemmeBrunette, 30 ноември 2011.

1. FemmeBrunette

FemmeBrunette Истакнат член

Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    45
    Биографските филмови се неизбежен дел од кинематографијата. Лично мене многу ми се допаѓа оваа категорија. Препорачајте. Споделете го вашиот омилен филм од овој калибар. Дајте мала рецензија за истиот...

2. gingerchild

gingerchild Популарен член

Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.496
    Допаѓања:
    4.987
    Control.

Филм за животот на Ian Curtis од Joy Division. Проследен со музиката од бендот, историјата на бендот и тоа колку е истата поврзана со неговата приватност, колку влијае на него Joy Division, и колкав дел од себеси залага во музиката. Одличен филм, мене многу ми се допадна.

3. Vikica.cuci

Vikica.cuci Популарен член

Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.282
    The Basketball Diaries биографски филм за Jim Carroll кој уште на 15 годишна воздраст се сретнува со дрогата, сексот, алкохолот, кражбата и се откажува од својот сон да биде кошаркар.Предобар филм кој ќе те остави без зборови.

4. orevokrsacka

orevokrsacka Популарен член

Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    5.002
    „Живот во розево“ - биографски филм за познатата шансоњерка Едит Пиаф. Доколку сте љубители на европскиот филм ќе ви се допадне.

Прикачени фајлови:

На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  5. friendy

friendy Форумски идол

Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    1.874
    Допаѓања:
    26.402
    The Hurricane (1999 film) - Ураганот
    Филм за боксерот Рубин Картер - Ураганот, кој е неправедно осуден за тројно убиство. Главна улога Дензел Вашингтон.

The Pianist (2002) - Пијанистот
    Филм за музичар, кој благодарение на својот талент успева да преживее во војната. Главна улога Едриен Броди.