1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биологија

Дискусија во 'Образование' започната од blueeparadise, 11 ноември 2011.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.554
  Допаѓања:
  6.322
  Веќе има теми за хемија и математика, па се одлучив да отворам тема за мојот омилен предмет - биологијата. :inlove: Освен биологијата, ми се допаѓаат и нејзините подгранки како што се биохемијата, молекуларната биологија, генетиката, анатомијата и слично. Најмногу ми се допаѓаат темите за човекот, неговите животни процеси од кои најинтересни ми се размножувањето, дишењето, излачувањето и движењето. Ги сакам и темите за вирусите и микроорганизмите. Всушност, мислам дека скоро се од биологијата ми е интересно и за мене блиско. А и биологијата го проучува се она што се случува околу нас и во нас, како функционираме ние а и целиот жив свет околу нас.

  Во оваа тема можеме да зборуваме за биологијата, дали ви се допаѓа, како ви оди, што оцена имате по биологија.. како и за нејзините подгранки и ако нешто ве интересира можете да ме прашате и ако знам ќе ви кажам. :)
   
  На QueenElena и t.i.n.k.e.r.b.e.l.l им се допаѓа ова.
 2. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Мене во средно ми беше омилен предмет. Кога и да ме прашаа моите што учиш? ја викав Биологија, зашто стварно само тоа учев :D , и константно имав 5-ка :) . Со љубов си учев Биологија, и баш бев горда што на секое тестче си вадев 5-че :lol:
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Биологија беше предмет што најмногу го учев, ама буквално.Во 3та година си отварав книгите и тетратките од 1ва и 2ра за да повторам, да ги поврзам убаво работите.Немаше параграф и скица од цела книга што не ги знаев, не се шалам.

  Сето ова не беше од моја преголема љубов кон биологија, туку заради многу строгата професорка.
  Кој учел во Корчагин знае :D
  Ама затоа и ден денес да ме прашате нешто одма можам да ви одговорам.
  Најинтересно за учење ми беше генетика, ептен го сакав тоа.Најдосадни ми беа растенијата :whew:
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Мојот омилен предмет :inlove: :inlove: :inlove:
  Секоја тема, се што е поврзано со биологијата го сакам, ама баш се. Никогаш не ми е тешко да учам биологија, а и мојте размислувања се да се запишам на факултет поврзан со биологијата( иако незнам кој е по поврзан). Се мислам меѓу фармација и биохемиско - физиолошка насока на ПМФ ( се недавам некоја феминка заљубена во биологијата како мене ќе ми каже што е подобро, поповрзано) :)
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 5. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.550
  Допаѓања:
  7.996
  Пол:
  Женски
  ^ jас сум на пмф биологија, биохемиско физиолошка насока, и морам да признаам дека е доста тешко, иако имам завршено медицина сепак треба мн труд бидејќи професорите мн бараат, ама сепак на крај се исплати.
  додека за тој на фармација не знам има доста од мојот клас што отидоа таму и викаат дека им е полесно, ама мислам дека е таму со 3 год
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Сега во трета година анатомијата ја учам со задоволство, не заради оценка туку поради тоа што сакам медицина.. ама растенијата во втора беа pain in the ass, ја пуштив корења дур да ги научам. :f:

  Инаку, каква работа следи доколку студирам на Молекуларна биологија?
   
  На unicorn360 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  1.085
  Пол:
  Женски
  Па со оглед на тоа дека сум на биологија ( биохемиско физиолошка насока ), не можам да кажам ништо друго освен дека си го обожавам факултетот :) Биологијата е предмет којшто те привлекува и те тера да истражуваш, област која нема граници. Сите оние коишто сакаат природни науки, мислам дека не може да не ја сакаат биологијата :) Сите гранки на биологијата ги сакам, но за растенија не е баш моја омилена тема :)
   
 8. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Јас па највеќе не ја сакам.
  Не знам, уште од мала имам створено некоја одбивност кон предметов ( не е до наставникот, значи самиот предмет како наука ) и не можам ама ич да го учам.
  Не знам едноставно, на пример еве физиката ми е омилен предмет пошо можам во главата да си замислам и да си го визуелирам целиот тој процес на одвивање на одредени работи, додека коа е у прашање биологијава, некако немам ни најмала идеја како тоа би изгледало.

  Знам нешто од нешто, ама сигурно не бидејќи сум научила од мерак :)
   
 9. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Имам учено и биохемија и анатомија :) :) Биологија е многу интересен предмет според мене и ми оди добро, најомилен ми е делот за животните :) :)
   
 10. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  837
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Заљубена :inlove: , Со биологија е поврзана медицина, ветерина, молекуларна биологија со генетика, стрикно биологија на ПМФ е најповрзана, :rofl: додека фармацијата не е блиска со биологија, туку повеќе со хемијата. :inlove:
   
  На LovelyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Еден од моите омилени предмети во основно. :inlove:
  Во средно не учевме биологија.
  Да се пофалам, за едно полугодије 5 5ки редив. Едното го добив само за еден збор што го реков. :!:
  Кога ќе учевме за нешто за кое сум видела документарец, јас ќе предавав. :wasntme:
  Наставникот имаше некои тегли, со секакви морски животни. Интересно ми беше да ги гледам. Работев и проекти, и никогаш не ме мрзеше, дури сама работев. :!: :angel:
   
 12. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  А по завршувањето на биохемиско физиолошка насока кои работни места се отвараат, што можам да работам?
  бтв ти пишав ЛП ама незнам дали ти е стигната бидејќи нешто не ми се во ред пораките, ти ја испратив пораката а се уште вели дека се испраќа
  Ако може да ми одговориш, или некој друг што знае :)
   
 13. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Биологијата ми е еден од најдосадните предмети.
  Петки имам но со сила учам и дефинитивно ми треба ного време додека да научам.Ако лекциите по останатите предмети ги прочитувам по 2 пати за лекциити по биологија ми треба 4 :( И не гледам ништо интересно во овој премет што ке ми привлече внимание за да седнам со мерак да учам.
   
 14. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Од оваа година биологијата ми е изборен предмет. Инаку го учам веќе 7 години.
  Како наука ме привлекува. Но некои одделни гранки од биологијата не ме привлекуваат како биохемија, биофизика, генетика :tmi: .
  Дали неможам да го сфатам, дали тој период кога го учев ова ич не обратив внимание, незнам.
  Сега оваа година со мерак ја учам биологијата. Ова сега што го учиме ни е чиста физиологија.
  Е оваа гранка ме привлекува и со разбирање ја учам. Не ми е потребно повеќе од 3 пати читање да ја запомтам. Предходно со слушање на часот. Толку преубаво се објаснува, што неможеш а да не слушаш.
   
 15. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  1.085
  Пол:
  Женски

  Пратено во ЛП :)
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Биологија секогаш имав петки, ај што учев, ама и ептен интересно ми беше.
  Некаков чуден склоп на љубов гаам и кон јазиците и кон природните науки :D

  Во основно имав ептен откачена наставничка од која многу научив и едно нешто што ми се чини никогаш нема да го заборавам е дека: Клетка е основна структурна и функционална единка на сите живи суштества. Бре секој час по милион пати ја повторувавме дефиницијава! :D

  Биологија, според мене е нешто што МОРА не само да постои како предмет на училиште, туку и да се ЗНАЕ. Срамота е луѓе, некои уште не знаат на која страна им е срцето.

  Едитирам за да дополнам нешто на што ме потсети Убавичка: иако репродукција кај човекот се учи дури во осмо одделение, репродуктивните органи се единственото нешто за чија локација учениците се информирани уште од петто :D
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  Taka e Hipica se soglasuvam.Jas od neodamna sum profesorka po biologija i smetam deka sekoj mora da ima nekoi osnovni znaenja, a ne organite na svoeto telo da gi baraat na pogresni strani :D
   
 18. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Ајде штом толку учите биологија ќе ве замолам да ми помогнете... :worried: :sweat:

  1.Кои организми имаат морфолошки диференцирано јадро?
  за избор се ставени: вируси, бактерии, протоза или габи.

  2.Која органела е одговорна за биосинтеза на протеините?

  3.Од што се изградени хлоропластите?

  4.Структура на Амино-киселина?

  5.Органели одговорни за дишење и складирање на енергија во вид на АТР се: _________ ?
   
 19. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  1. И протозоата и габите (поради што и двете спаѓаат во царство на виши протисти и имаат еукариотски тип на клетка т.е. морфолошки диференцирано јадро)

  2. рибозоми

  3. Хлоропластите се исградени од двојна мембрана наречена строма која се дели на внатрешна и надворешна. внатрешната образува сплескани мембрани наречени тилакоиди наредени едни врз други. Во мембраната е сместен зелениот пигмент хлорофил.

  H
  4. амино група NH2 - C - COOH - карбоксилна група
  R - радикал
  H и R треба да се над и под С, со единечна врска ама овде не можев така да ги направам


  за последното да ме убиеш не ми текнува :worried: :/...
  се надевам ти помогнав иако се пишани по сеќавање :)

  5.
   
 20. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Одговор на 5-то е митохондрии.