1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биологија

Дискусија во 'Образование' започната од blueeparadise, 11 ноември 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    На мене ова ми е најдосадниот предмет!
     
  2. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    На мене ова ми е најдосадниот предмет! Koга ке го слушнам зборот биологија или хемија косата на глава ми се крева :lol: :lol:
     
  3. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој оддговор на ова прашањеа?

    Кои рецептори ги има во окото и како се поделени?
    Што е сензорен реццептор наведи неколку примери?
    Што е адаптација и кај кои сетила постои?
     
  4. Princess.Serena

    Princess.Serena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    102
    Го мразамм! Најдосадниот предмет! ]:) Баш утре имаме и тоа втори час. Ќе не рашени наставникот со тестот. :rofl:
     
  5. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    И јас утре правам тест па затоа и ми требаат оговори на овие прашања

    Знае ли некој оддговор на ова прашањеа?

    Кои рецептори ги има во окото и како се поделени?
    Што е сензорен реццептор наведи неколку примери?
    Што е адаптација и кај кои сетила постои?
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Ја сакав...во 5то.
    Ама откога ми се смени наставничката во 6то, и неа ја замрзев, и предметот го замрзев.Со сила учам, шта ќеш.Интересно ми е само она за нега и хигиена на бубрези, око, полови органи и сл, а оние лекции за состав на органи, функција кога ги имаме на час не ми се доаѓа.
    Ај, уште неполн месец, па после ќе се отарасам од предметов.
    Засекогаш. :geek:
     
  7. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Не ја сакам баш биологија, иако секогаш сум имала 5. Најдосадни теми ми се за растенијата и за клеточните органели :geek:
     
  8. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Ај да не ја сакам, на катедрата за Биологија сум студент :D .
     
  9. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    И јас си ја сакам биологијата :inlove: . Многу ми оди. Уште од основно си ја засакав и затоа се запишав средно медицинско. Секако имам 5ка. ♥ :inlove:
     
  10. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Па интересна ми е како час и секогаш настојувам да го слушам наставникот додека предава затоа што многу е полесно за учење доколку внимаваш на час. Во петто и шесто одд. ни предаваше една многу строга наставничка :devil: , среќа што си отиде :lol:. На секој час мораше да и однесеш проект што си го направил дома, тоа ни беше како домашна задача. Ај тоа што треба да правиш - ќе направиш, ама многу пребираше и скоро на никого не и се свиѓаше како го направил проектот. Мене многу ме замараше кога забележа дека се трудам, учам и сакам да стекнам некакво знаење. Секој час и носев проекти и потоа само јас и уште едно девојче од клас имавме петки, иако тоа не ни го покажуваше многу многу, некако како и нас да не мразеше, незнам како да објаснам. Никогаш не најавуваше испрашување, секогаш кажуваше дека треба да бидеме спремни и да си ги учиме лекциите по ред како што ги земаме и на време (па можда и во право си беше жената, меѓутоа на секој час да бидеш спремен...па не ти е само еден предмет...). Тестови ни најавуваше ама секогаш наоѓаше некаква ситна грешка за да ти намали бод (поен, како и да е). Беше жена во години и многу често ја болеше глава ова-она па ни се жалеше дека сме ја замарале и дека многу ни објаснувала, а ние демек ништо не сме сфаќале. Но, за среќа, на почетокот на седмо одд. си отиде и ни дојде нов наставник кој што кога го видовме прв пат ни остави впечаток како лош наставник кој што бара дисциплина и знаење. Кај некои деца тоа мислење не се промени, но кај мене се промени. Сфатив што бара и што сака наставникот. Него битно му е да го научиш тоа што треба, да стекнеш некаква основа за во средно (доколку одиш во гимназија и сл.) и исто така да бидеш добро дисциплиниран. Секогаш кога ме испрашал, сум била спремна. Си најавува испрашувања (2 часа пред да испрашува) и тестови (1-2 недели пред да го даде) и тоа ми се допаѓа. Бара знаење, но и дава знаење. Си имам петка затоа што наставникот смета дека имам знаење за 5ка, не става оценки од ракав и за 2ка си сака да му кажеш барем 2 реченици, а не само да ти попушти, ај да не е 1 нека биде 2ка. Ни кажува планчиња и најбитно од се е што не бара проекти како претходната наставничка која што не умре со тие нејзини проекти кои што демек морала да ги дава затоа што и биле дел од програмата, а нема врска дека мора толку често да ги дава колку што ни ги даваше. Со овој наставник си ја засакав биологијата некако, интересна ми е, убаво објаснува и што не ти е јасно можеш да си прашаш и да ти објасни, а не како претходната наставничка да ти рече што не ме слушаше кога објаснував, а нема врска дека објаснила. Ќе видиме понатака како ќе ми биде со овој наставник, а секако и материјалот ќе видам каков е за понатака.
    Секако, отом - потом. П.С. Се извинувам што напишав реферат :$ :lol:.
     
  11. t.i.n.k.b.e.l.l

    t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Биологијата многу ми оди,интересна ми е ,а воедно и ми е омилен предмет.А има ли средно биологија во струмица??
     
  12. BornToBeWild

    BornToBeWild Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    15
    Ич не ми оди.Мислам дека подобро кинески ке научам отколку биологија.Првата единица (во животот) ја извадив биологија и оттогаш може да се каже дека не ја сакам. :)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Исто, исто, исто! Не дека ја мрзам, ама не и дека ја сакам. :wasntme:
     
  14. kolache.99

    kolache.99 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    Еден од моите омилени предмети :inlove: :inlove:
     
  15. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    може некој да ми одговори на следниве прашања: 1.мускулите нагрбот се изградени од: а)напречнопругасто мускулно ткиво б)мазно мускулно ткиво в)срцево г)мазно и епително 2.епителните клетки на респираторниот систем имаат__________________________и создаваат__________________. 3.наведи4 органи кои влегуваат во составот на респираторниот систем_____________,_______________,_____________,________. 4.соединителното ткиво може да биде: _________________,________________,________________,_________________. 5.нервниот систем е составен од: _______________,______________,__________,___________. 6.наведи кои ткива влегуваат во составот на желудникот: ______________,__________,_________,________. мн ви благодарам ај да видиме кој ја сака и знае биологијата!!!
     
  16. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    ajde be devojki pomognete mi ve molam!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  17. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    Првото, второто и петтото не ги знам.
    Третото, за респираторниот систен, е составен од овие органи: носот, голтникот, гркланот, душникот, бронхијата, бронхиолите, белите дробови..
    Четвртото, за соединителното ткиво односно сврзно (претпоставувам е истото) може да биде меко, фиброзно, тврдо и течно сврзно ткиво.
    И шестото, желудникот е изграден од главно мускулно ткиво, и споредни ткива - сврзно, нервно и епително ткиво. :)

    Се надевам дека помогнав. ;)
     
  18. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    мн ми помогна фала ти многу :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  19. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    а сигурно ли соединително е исто што и сврзно???? помош!!!!
     
  20. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    Извини, моја грешка. Соединителното ткиво може да биде жилно, 'рскавично, коскено, крвно и масно ткиво. :)