1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биостатика со медицинска информатика

Дискусија во 'Образование' започната од ilovemedicine, 29 ноември 2014.

  1. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Сакам да се запишам на општа медицина но математиката ич не ми оди.Дали коритите математика кај овој предмет биостатика со медицинска информатика ?
     
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
  3. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Ич не му ја мисли. Проста математика е то, со формула се решава задачата. И мене математиката ич не ми одеше, ама статистика 10ка имам. 2 часа ти е учење пред колоквиум :)
     
    На ilovemedicine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Па зар да се откажеш од медицината само заради еден испит во кој има математика?
     
  5. eagle.eye

    eagle.eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    89
    ЛЕЛЕ НАЈГЛУП ПРЕДМЕТ НА МЕДИЦИНСКИ ААААААА..... ЈА МРАЗАМ СЕА У ЈАНУАРИ ПО 3 ПАТ КЕ ЈА ПОЛАГАМ ....
     
  6. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    На мене буквално не ми оде ич ама ич.Само таблицата,собирање и одземање знам :tmi:.Што мислиш за една 6 треба ли задачи ?
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Предметот е боза, мене ми беше супер интересен . Има малку теорија и по некоја задачка, ама се е преку неколку формули кои лесно се учат.
    Ако одиш на вежби и ги следиш, нема да ти биде воопшто тешко. Многу зависи и асс, ако се труди да ви разјасни нема да имате проблеми.
    Јас немам слушнато некој до сега да заглави на предметот или да го остави факултетот поради него.
    Од математичките функции освен собирање и одземање не ти треба друго , плус нас ни дозволуваа да користиме и дигитрон:D
    Во суштина, освен формулите, кои не беа повеќе од 5 на колоквиум,ништо друго не ти треба.
    На испит бевме усно, само теорија.:)
     
    На ilovemedicine му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Двата колоквиума се само задачи, ама се е преку формула и многу е просто и едноставно. Без гајле, статистика е ништо во споредба со одредени предмети.