1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биотехнологија

Дискусија во 'Образование' започната од wild.wild, 28 јуни 2012.

 1. wild.wild

  wild.wild Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  3
  ако има друга ваква тема, оваа аут. :rofl:
  ме интересира нешто повеќе во врска со овој факултет. Што може да се работи, какви се студиите и све по ред. Благодарам однапред. :rock:
   
 2. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  БИОТЕХНОЛОГИЈА

  Значи студии имаш на Технолошкиот факултет и на Фармација има некој 3 години ама тоа не е стрикно биотехнологија. Биотехнологијата ти е наука за ферментациите за производство на лекови, на храна со пробиотици, на ензими. Се користат микробни, растителни и животински клетки и делови од клетки за индустриско производство.
  Биотехнологијата е еден вид наука, за неа работа во Македонија нема, а факултетот е претежок, никој досега за 4 години го нема завршено.
   
 3. Miamigirl

  Miamigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  25
  А за прехрамбена технологија како е? И ова е многу тешко или се постигнува некако? :)
   
 4. guardatela

  guardatela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  85
  ајде да ја обновам темава за дискусии .. ми требаат подетални информации студирам на факултетов и сакам да го изберам модулот биотехнологија сакам да сум добро информирана и да знам во што се впуштам help :)
   
 5. missmk

  missmk Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  16
  Јас студирам на овој смер.. За во Македонија ништо не ви менува дали сте прехрамбен технолог или биотехнолог.. Како и да е истата работа ќе ја работите.. Ако веќе сакате да поминете малку полесно, тогаш одберете Биотехнологија ( далеку од тоа дрка е лесно, ама малку полесно од прехрамбена). Разликата помеѓу овие два смера се само неколку предмети ( ако не се лажам околу 7-8 во трета и четврта година).

  Е сега, ако сакате да продолжите некаде во странство, тогаш јас, како Биотехнолог, сметам дека е многу поперспективно да студирате биотехнологија. Во секој случај, нема да погрешите што и да одберете. Убави се и двата смера и пред се интересни ( за тие што имаат желба да учат и што се спремни и по 5-6 саати да работат во лабораторија), само не очекувајте премногу.. Условите во лабораториите се мизерни и тоа ми е најголемо разочарување, ама ако си одите на пракса во убава институција каде што ќе сакаат да ве научат, тогаш нема да имате проблем.

  Со среќа феминки :)
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NikiBastore

  NikiBastore Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Имам завршено за технолог за прехрамбени производи и искрено ни на душман не му препорачувам ваква насока, залудно потрошив и време и пари за да после дипломирање да не можам да најдам работа ни во обичен бутик, а имав далеку убава замисла као ке работам у фирма и слични срања...
   
  На Miamigirl и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 7. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  како тоа баш скоро правев муабет со еден технолог вика дека мн се плаќало и дека немало доволно технолози а во бугарија и по 1000 евра месечно давале
   
 8. guardatela

  guardatela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  85
  se osekjam deka nie biotehnolozite vo makedonija sme zaboraveni deka postoime ..bas steta prekrasna ni e strukata i sega za sega nemam namera da se otkazam od mojata zamisla za happily ever after .. kaj se drugite biotehnolozi da spodeluvaat nesto?? Sakam da pravam praksa letovo ama nema bas nikade otvoren konkurs na taa tema toa bi znacelo da prasuvam po firmi dali nudat praksa .. nekoe iskustvo nekoj bilo koj? :D