1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биохемиска бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pipi86, 20 јануари 2013.

  1. pipi86

    pipi86 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Не знам дали ја има оваа тема, ама јас сакав да прашам дали некоја имала вакво искуство?
     
  2. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    А што е тоа, може некој да објасни со едноставни зборови....јас прв пат слушам???
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да и мене баш ме интересира
     
  4. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене ми се случи мнатиот месец. После инсеминацијата два теста преку крв (направени 14 и 17 дена после инсеминацијата) покажаа позитивен резултат, но кога на 20тиот ден бев кај гинекологот тој ништо не можеше на ехо да види. Ме прати да направам уште еден бета-хцг тест, и на него веќе резултатот беше премногу низок и ми кажа дека нема да има ништо од бременоста. После тоа и домашен тест направив, веќе и тој беше негативен :(. Недела дена после тоа добив.
    После настанот читав прилично на интернет, и според некои доктори дури секоја втора жена (според други секоја четврта) имала ваков случај, но повеќето не се ни свесни, бидејќи само предвремените тестови ја регистрираат хемиската бременост (така се вика бидејќи нема да се види на ехо - инаку после тоа веќе се зборува за клиничка бременост). Се работи за оплодена јајце клетка која од различни причини (најчесто во хромозомите) не се вгнездува во ендометриумот, и после тоа организмот брзо се враќа во нормала. Сите "невообичаености" во циклусот после тоа - доцнење некој ден, пократок или пообилен циклус, со оглед на тоа што тест за бременост веќе е негативен, жената си го припишува на стрес, на климатски промени или слично. За среќа, се смета дека хемиската бременост не е предвесник на проблеми со следното зачнување.
    Мене целиот настан ми беше многу трауматичен, кога конечно си реков дека ете успеавме, и почнавме да си правиме муабети и планови, дури и дома кај моите и кај фамилијата на сопругот кажавме, ми следеше ладен туш. Сеуште ми е мачно кога ќе се сетам, но животот тече понатаму, и борбата продолжува, па мора и да успее! :)
     
    На eta и SimonaTino им се допаѓа ова.
  6. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Da ve prasam sto e toa biohemiska bremenost?
     
  7. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    toa e koga od nepoznati pricini ne doaga do implantacija na plodot v matkata...o koga praves test ti pokazuva pozitiven, a posle nekolku dena na eho ne se gleda nisgo i nema bremenost....mene dvapati mi se sluci posle inseminacija na 15 den pravev test pozitiven i preku krv, a koga na 20 den a pregled odam nema nisto i pri proverka na beta hcg se gleda deka se namaluva vrednosta nema bremenost...
     
    На irencule1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Dali toa vazi samo za odredena visina na betata ili kako?primer do vrednost x , pretstavuva biohemiska, a nad taa vrednost vistinska bremenost ili kako?
     
  9. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    toa neznam...mene i vo dvata slucaevi beta mi bese okolu 80 ...ama toa e epten vo rana bremenost spored mene den dva ako ti docni...
     
  10. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    A ciklus koga dobivte? minatiot petok(24/03) beta 28,5 prokrvariv i denta krvarev (ne mnogu no sveza krv) sabotata malku i nedelata imav samo sitni temno kafeavi parcenca no nemav krvarenje.ponedelnikot (27/03) bhcg 8,5 i prekinav terapija (prolutex i krinone 2x1) od togas dosega sekoj den na brisenje imam pomalku kafeav iscedok a menzis ne...imavme i odnosi i pak kafeavo nisto drugo.izvinete za dolgiov post ama zagrizena sum da ne ima nesto vnatre sto bi mozelo problem da mi napravi...
     
  11. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    u
    eve sega proveriv negde poske 5-6 dena sum dobila otkako sum prekjnala terapijata za doddeka dobijam ubavo i jas imav samo kafeav iscedok na brisenje...no posle toa ciklusot mi se poremeti dva meseci dobivav skoro na 15 dena dvapati vo mesecot i bev na kontrola no mi reoa deka se e vo red sp matkata tuku deka nastanala malo hormonso ppremetuvanje i zatoa cesto mi idelo
     
  12. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Jas ke cekam do sreda ako ne mi dojde ubavo kako ciklus ke odam na doktor porano od sto mislev.mislev da dobijam pa da odam no izgleda ke moram porano.blagodaram za odgovorot :)
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Јас кога имав биохемиска крварев скоро недела. Кога престана , бетата беше нула. Др. рече скроз се исчистило. Отиди на лекар да те видат на ехо дали е исчистено се.
     
  14. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Na 4d moze da se vidi?zakazav za vo sreda.se nadevam ne e kasno..
     
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не е. Мене мислам на обично ехо ме гледаше. И јас не отидов одма, после 10, 12 дена така нешто.....
     
  16. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu...edna biohemiska imase? mislam so ivf ostana bremena taka?
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не природно, една биох. после спонтан и сега трета среќа тераме :) Ќе биде и кај тебе мила, кај сите ќе се оствари :hug:
     
    На Meckicja, eta, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Kaj mene obratno,prvo spontan pa biohemiska i sega na treta sreka se nadevame :hug:
     
  19. irencule1980

    irencule1980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2017
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Devojki za kratko betata bese pozitivna 73 no denes se namali na 13. Toa e, odime ponatamu. Zosto se namaluva betata, sto znaci toa, deka se implantiral embrionot pa posle sto se slucuva?Pozdrav do site.
     
  20. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Тоа е биохемијска бременост, и јас го поминав истото :(
     
    На irencule1980 му/ѝ се допаѓа ова.