1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биохемиска бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pipi86, 20 јануари 2013.

  1. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Тешко е да не се оптоваруваш ама мора некако да се научиме да се справиме и со тоа.
     
  2. miakolo5

    miakolo5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2017
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Мене чекањето ме убива... 1година помина од спонтаниот ова ни беше прв обид од тогаш.. Само си мислам може не успеало зошто "работевме" по овулација, предходно не бевме во можност.. Сега уште тоа прашање ме мачи :D
     
  3. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Зошто не одиш да мериш фоликули ? Јас така останав бремена. Цела година се обидувавме, еден месец дури секој ден имавме односи :rofl:(facepalm) И кога решив да мерам фоликули , од прва се фати ...
     
  4. miakolo5

    miakolo5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2017
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Во Плодност Битола одам кај Таше, дека имам 25 год ми рече само основното да испитаме и од како се беше во ред ни рече да не се сеќираме млади сме ќе биде :D А цела година се маткаме пошо прво кај матичната праев испитувања а таа појма да си немала од ништо :D
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Следење на фоликули не е никакво испитување. Него пред плодни денови се оди неколку дена по ред др. ке одлучи кои денови , се гледа на ехо како растат фоликулите и кога ке достигне доволна големина за да се оплоди ви кажува др.кога да имате односи . И после плодниот ден одиш и гледате дали прснал фоликулот итн... Да не навлекувам сеа во толку детали :rofl: Јас за второ пак ке идам на овој ист начин Здравје :)
    Млада си ке биде не се секирај. Оди со мажот ти на одморче некое , опуштете се и уживајте :) Магично ке добиеш 2 цртки после тоа :clap:
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Pretpostavuvam deka i jas pominuvam niz ova momentalno. Minatata sabota si gi vidov dvete crti i bev presrekna da imam uste edno bebence. Ni se fati od vtor obid. Minatata bremenost mi se odvivase po kniga, nikakvi problemi.

    Vcera po mala nuzda izbrisav krv. Na sekoe odenje vo wc mi tecese po 2-3 kapki. Pri kraj na denot dobiv bolki kako za pred dobivanje.Vcera dadov krv za da utvrdime nivo na hormoni.
    Denes veke i vloska nosam;( Koga razgovarav so sestrata sabajlevo mi kaza deka na rezultatite imam 10hcg i 1.68 progesteron. Ova pokazuva mnogu rana bremenost ili pak vrednostite pagaat i ednostavno go gubam plodot, vsusnost biohemiska bremenost. Najverojatno ke treba da mi ispitaat krv utre pak i da vidat dali se namaluva pa ke mi potvrdat.

    Mi kaza deka ima mnogu dobra vest vo seta ovaa nesreka i deka toa e sto se slucuva mnogu rano, nekoi zeni ne ni osekaat deka ja imaat ako ne napravile test i mislat deka samo im docni.
    Ke se iscisti samo po sebe, bez nikakvi intervencii isto kako normalna menstruacija i veke od sledniot ciklus teloto e spremno pak da pocne.
    Se obiduvam da ja gledam pozitivnata strana na seto ova. Vcera svetot mi se srusi no denes sum posmirena i se nadevam na pozitiven test naskoro i zdrava i uspesna bremenost.
     
    На јolene, Mari*, abc1234 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Јас со 25бхцг ништо а толку се надевав за овојпат но што би рекле др ништо страшно.
     
    Последна измена од модератор: 30 септември 2018
  8. Ressana

    Ressana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене на оваа тема :( , толку се израдував кога ги видов двете црти на тестот, веднаш отидов на направам бета хцг, резултат 963 mIU/ml. Закажав преглед после два дена, на ехо не се гледаше ни сакус ни ништо. Докторот ме теши со тоа што ми рече да не се зачнало покасно иако според менструација бев 6 недели и 1 ден. Ми рече да повторам после два дена, и ете го денес бета хцг се намалило на 721 mIU/ml. Се слушнав со докторот, ми рече уште еднаш да ја проверам вредноста на бета хцг после 4 дена.....
    Разочарана, но што да се прави, животот продолжува....
     
    На јolene и ArmaniCode им се допаѓа ова.
  9. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Mnogu e bolno znam, ama mora da bideme cvrsti i pozitivni. Nikogas vo milion godini ne pomisluvav deka vakvo nesto ke mi se sluci. I ajde pomina, no damkata sto ti ja ostava na psihicka osnova e ogromna. Sega ke cuvstvuvam strav i sledniot pat, nikogas nema da mozam da bidam mirna i celosno da se otpustam i raduvam na bremenost od pusti strav deka pak nesto ke se sluci.
    Se nadevam ima devojki so pozitivni iskustva posle biohemiska bremenost, da ne ohrabrat malku i da ni dadat nadez.
    Bev na pregled i pravev pap test pred nedela dena, se bese ok. KOga razgovarav so doktorkata za ova sto mi se sluci mi kaza deka e premnogu cesta pojava i nisto strasno. Mi vika ako pocnes da razgovaras so drugarki ke sfatis deka ni si prva ni posledna, samo sto lugeto ne zborat mnogu za ova pa si mislime deka nesto ne e vo red so nas i deka ova e retkost.

    Ti posakuvam naredniot pat da imas zdrava i uspesna bremenost. Ova ti bese prvo ili?
     
    На bela.m, јolene и eli25 им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Ќе прогуглам за оваа состојба,навистина ме интересира. но како ако си бремена на ехо да нема плод? Ние октомври месец имавме обид за забременување но не во плодни денови. Добив на 29 дена и само 3 дена што ми падна многу чудно а ми трае 6 дена. Ноември во плодни денови пробавме чекав да ми задоцни на 5 дена од доцнењето направив тест позитивен на 15дена после доцнење закажав термин,среќа што појдов порано. Контроли 3 во 3 недели од кои првите 2 ми поминаа со стрес и сега сваќам дека докторот бил во право. Прво ми кажа има вгнездување на плод ама мора витамини пазење ова она многу е рано и е многу ризично. Втор пат вика има форма на ембрион ама сеуште е рано. Се додека не се чуе срцева акција се било ризик.
     
  11. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    И од кога ке се чуе срцева акција, повторно е ризик, се до 12 недела, па и понатаму.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    но штом веќе има плод со срцева акција не би требало да станува збор за биохемиска бременост туку може да дојде до спонтан,барем јас така мислам.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Да, да, штом има срцева акција, веке не е биохемијска бременост, туку клиничка бременост, потврдена од гинеколог.
    Но сакам да кажам дека постојано има ризик, дека не дај боже, нешто може да се случи.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anetoo93

    anetoo93 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo saka da prasam dosega 2pati Sam ifv. I 2 pati biohemiska bremenost so e problemo a jas se pravam kako sto treba
     
  15. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Девојки, сега и овде да пишам. Денес бев на доктор бидејќи ми касни 10 дена скоро. Не можеше ништо да види докторката, во лев јајник има фоликула која треба да пукне. Утре треба да направам тест преку крв , ама еве сега нешто прокрварив :( Можно да е биохемиска? Темна крв беше ..А и дека ме гледаше вагинално, поссле тоа имав како предменструални болки....посебно во левиот јајник
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    За жал можно е.
     
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    И сега има смисла утре да правам тест преку крв? :( Јас сакам да направам за да видам сепак како се движи бетата...
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас месец дена пред да останам бремена исто ми каснеше некој ден имав некои чудни симптоми и добив исто темна крв која количински малку крварев и место 6 ми траеше 3 дена. Не знам што ли можеше тоа да биде
     
  19. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    - A sega vo red vi e bremenosta?
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да немам никаков проблем фала му на Бога. Еве веќе крај на 6ти месец сум. А што беше тоа што ми траеше 3 дена како менструален циклус не знам. Му спомнав на матичниот ама не ми кажа ништо конкретно
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.