1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бисерен накит

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Giovanna, 29 февруари 2012.

  1. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Прочепкав низ темите не видов вакво нешто, па пошто гледам многумина во темата за Сваровски накитот се имаат изјаснето дека повеќе сакаат бисери, еве тема каде што може да обрнеме внимание на бисерот.

    Покрај постирање на слики би било добро и ако се развие некоја дискусија за одржувањето на ваквиот накит, како да се препознае вистински бисер, кои се најквалитетни, најбарани и сл. :)

    Според мене бисерниот накит е многу софистициран додаток. Не го прифаќам она мислење дека е само за повозрасни жени, туку мислам дека многу нежно и елегантно може да делува и кај млади девојки зависно од тоа каков е моделот, како се носи и комбинира.

    Природните бисери настануваат на тој начин што во внатрешноста на бисерната школка навлегува некое страно тело (тоа обично е песок), а школката со цел да се заштити песокот го обвива со седефеста материја. Денес поради големата побарувачка бисерите најчесто се произведуваат во индустриски бисерни школки т.е. тоа се култивирани бисери. Принципот е ист само што страното тело не е песок (туку дел од матијата на школка донор, но не ме фаќајте за збор не сум најсигурна). На овие бисери им е зголемена трајноста поради што не постои нешто што ќе почне со текот на времето да го разјадува од внатре.

    Што се однесува до боите постојат повеќе, почнувајќи од белата, кремаста, розева, некои нијанси помеѓу, па се до црната. Но бисерот никогаш не е потполно црн, туку секогаш се прелива во некоја нијанса на сино,зелено, виолетово. Овие бисери и се најскапи и најбарани.

    Исто така постојат и повеќе форми на бисери. Најбараната и најскапата е сферичната форма, потоа бисерите со крушковидна форма или форма на капка и на крај со најмала цена се оние коишто имаат асиметричен изглед.

    Што се однесува до тоа како да препознаете вистински бисер.
    Вистинските бисери кога ќе ги допрете се ладни, меѓутоа кога ќе ги ставите на вас набрзо постигнуваат топлина како вашата телесна. Потоа добро познатиот тест со забите. Бисерот се поминува по работ на забите и се осеќа неговата мекост и конзистенција. Ако делува премногу мазни тогаш најверојатно се работи за лажен бисер. Текстурата треба да биде како „песоклива“ или „sandy“. ИСтото правило важи и за тоа кога ќе триете два бисера еден со друг.

    Ете така, јас малку поголем вовед дадов :D Повелете споделете некоја слика или информација што ќе ни биде од корист :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    :clap: за темата, зо имам една забелешка, зошто не е спомнат Охритскиот бисер? сепак по него сме препознатливи.

    "Талеви е најпознатото семејство што се занимава со изработка на Охридски Бисери, традиција од 80 години. Презимето Талеви е синоним за уникатни, природни бисери. Бизнисот се пренесува од колено на колено, само од татко на син.
    Охридските бисери се многу ценети и барани во светот. Тие се изработуваат од седеф и од школки, кои Талеви ги набавуваат од странство. Секое зрно бисер тие го изработуваат рачно, за што издаваат сертификати. Пред да почне со работа,Талев ги става зрната бисер на чепкалки и ги реди на дрвена штица долга еден метар. Секое зрно се премачкува со специјална емулзија, која е семејна тајна.
    Работиме само со природни материјали. Дури и четчето со кое ги премачкувам бисерите е изработено од влакна од верверичка или од коњ. А емулзијата ја има истата формула што ја купиле татко ми и стрико ми во далечната 1924 година – вели Климент Талев.
    Секој бисер се мачка пет до шест пати, а од едно до друго мачкање треба да поминат најмалку 45 минути до еден час, за добро да се исушат. Талев вели дека не е препорачливо бисерите да се нижат истиот ден кога се направени, туку е најдобро тоа да се прави следниот ден."
     

    Прикачени фајлови:

  3. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Лавли ги сака бисерите, и бисерите ја сакаат лавли. :D
    Немам многу бисерен накит, и тој што го имам е лажен. Би сакала да си купам вистински бисери.
    [​IMG]
    Ова ми е многу женствено и мислам дека секоја дама треба да го поседува.
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Убави ми се бисерите, ми делуваат многу отмено и елегантно!
    Но не ги носам премногу т.е порано ич во последно време почнав почесто и да купувам и да носам
    Ми имаат кажано дека бисери значеле солзи!
    Не дека верувам на вакви рекла казала, но не ги носам пречесто.
    Особено прав виситнски бисер имам еден дома само, и тоа на мајка ми е.
    Има моментално една алка со мали бисерчиња која ми е најомилена сега, па си ја носам најмногу од сите бисерни.
    т.е оваа
    [​IMG]
    Ама не од природни бисери, нормално.
    Сакам ваков ѓердан како на Керолајн многу, ама премногу
    [​IMG]
    и не мора да се толку големи.
    Ама сакам :(
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Бисерот е како jeansот никогаш нема да излезе од мода.
    Таа елеганција и грациозност што ја дава е прекрасно нешто.
     

    Прикачени фајлови:

    • Planer (62).jpg
      Planer (62).jpg
      Големина на фајлот:
      11,8 KB
      Прегледи:
      438
    • Planer (75).jpg
      Planer (75).jpg
      Големина на фајлот:
      12,8 KB
      Прегледи:
      437
    • Planer (56).jpg
      Planer (56).jpg
      Големина на фајлот:
      14,7 KB
      Прегледи:
      437
    На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    имам еден прав бисер.. мислам штета е да си од охрид а да го немаш :$ :lol:
    друго се е фејк хаха ама ретко го носам!
     
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски

    Se soglasuvam
     
  8. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Од бисерен накит сега за сега имам само обетки. И мислам дека тие ми се доволни за возраста. Не би требала да носам премногу скапоцени работи на мене, знаете какво време е сега.
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    за во секоја прилика и никогаш нема да излезе од мода...
     
  10. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    уф уф уф ги обожавам бисерите, кога бев невеста маж ми го натерав до Охрид да отидиме да ми си купам бисерен накит, да го најдам кабелот од апаратот, ке ги сликам и ке ви ги ставам тука да ги видите какви се моите бисерчиња :inlove:
    А дали сте знаеле дека оригиналните бисери не треба да стоат во затворена кутивка, туку требало да бидат отворени за да дишат :!: :?: мене така ми кажаа во продавницата кај што ги купив и за тоа така и ми стоат отворени.
     
  11. Lady07

    Lady07 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    8
    http://www.amazon.com/gp/product/B008HR ... d_i=507846 prekraseen mi e i menee
     
  12. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Огромен љубител сум на бисерен накит, мислам дека е, и секогаш ќе биде класика. Онака дамски изглед се добива со бисерот. Имам дома неколку ланчиња, обетки, алки и си ги носам претжно за нешто посвечено, за некоја пригода. Во последно време и за вечерни излегувања.
     
  13. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    И јас
     
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    баш го сакам затоа што е класика и никогаш не излева од мода...
     
  15. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Ги обожавам бисерите.Едноставни и елегантни.Ми одат со повеќе комбинацији,пример и на обична фармерки и мачка со сако би одговарало.Неодамна си се почастив со еден бисерен ѓердан :)
     

    Прикачени фајлови:

  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.989
    Допаѓања:
    166.686
    Пол:
    Женски
    Обожавам бисери иако се симбол на тага. (што не мора да значи) :)
    Вистинските бисери кај мене дома се на мајка ми. До сеа не сум ги имала на мене :$
    Имам мои (невистински) бисери, кои шо се бели, а одамна се канам да си купам црни, и никако да стигнам да го напраам тоа. :|
     
  17. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Обожавам бисери нема ништо поелегантно од бисери! :inlove:
     
  18. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Сакам бисери..никогаш не излегвет од мода и мојт многу интересно да се комбинираат.. имам 2 бисерни ланчиња и едни обетчиња шо ми се посебно драги зш ми се поклон :D
     
  19. freesoulbaby

    freesoulbaby Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2022
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    9
    Сакам да купам бисерен накит од Risteski. Знаете ли како се движат цените и дали се оригинал?
    Благодарам однапред
     

    Прикачени фајлови:

    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Ohridski biser spored mene e original i ne e so astronomska cena