1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бисерен накит

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Giovanna, 29 февруари 2012.

 1. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  Прочепкав низ темите не видов вакво нешто, па пошто гледам многумина во темата за Сваровски накитот се имаат изјаснето дека повеќе сакаат бисери, еве тема каде што може да обрнеме внимание на бисерот.

  Покрај постирање на слики би било добро и ако се развие некоја дискусија за одржувањето на ваквиот накит, како да се препознае вистински бисер, кои се најквалитетни, најбарани и сл. :)

  Според мене бисерниот накит е многу софистициран додаток. Не го прифаќам она мислење дека е само за повозрасни жени, туку мислам дека многу нежно и елегантно може да делува и кај млади девојки зависно од тоа каков е моделот, како се носи и комбинира.

  Природните бисери настануваат на тој начин што во внатрешноста на бисерната школка навлегува некое страно тело (тоа обично е песок), а школката со цел да се заштити песокот го обвива со седефеста материја. Денес поради големата побарувачка бисерите најчесто се произведуваат во индустриски бисерни школки т.е. тоа се култивирани бисери. Принципот е ист само што страното тело не е песок (туку дел од матијата на школка донор, но не ме фаќајте за збор не сум најсигурна). На овие бисери им е зголемена трајноста поради што не постои нешто што ќе почне со текот на времето да го разјадува од внатре.

  Што се однесува до боите постојат повеќе, почнувајќи од белата, кремаста, розева, некои нијанси помеѓу, па се до црната. Но бисерот никогаш не е потполно црн, туку секогаш се прелива во некоја нијанса на сино,зелено, виолетово. Овие бисери и се најскапи и најбарани.

  Исто така постојат и повеќе форми на бисери. Најбараната и најскапата е сферичната форма, потоа бисерите со крушковидна форма или форма на капка и на крај со најмала цена се оние коишто имаат асиметричен изглед.

  Што се однесува до тоа како да препознаете вистински бисер.
  Вистинските бисери кога ќе ги допрете се ладни, меѓутоа кога ќе ги ставите на вас набрзо постигнуваат топлина како вашата телесна. Потоа добро познатиот тест со забите. Бисерот се поминува по работ на забите и се осеќа неговата мекост и конзистенција. Ако делува премногу мазни тогаш најверојатно се работи за лажен бисер. Текстурата треба да биде како „песоклива“ или „sandy“. ИСтото правило важи и за тоа кога ќе триете два бисера еден со друг.

  Ете така, јас малку поголем вовед дадов :D Повелете споделете некоја слика или информација што ќе ни биде од корист :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  :clap: за темата, зо имам една забелешка, зошто не е спомнат Охритскиот бисер? сепак по него сме препознатливи.

  "Талеви е најпознатото семејство што се занимава со изработка на Охридски Бисери, традиција од 80 години. Презимето Талеви е синоним за уникатни, природни бисери. Бизнисот се пренесува од колено на колено, само од татко на син.
  Охридските бисери се многу ценети и барани во светот. Тие се изработуваат од седеф и од школки, кои Талеви ги набавуваат од странство. Секое зрно бисер тие го изработуваат рачно, за што издаваат сертификати. Пред да почне со работа,Талев ги става зрната бисер на чепкалки и ги реди на дрвена штица долга еден метар. Секое зрно се премачкува со специјална емулзија, која е семејна тајна.
  Работиме само со природни материјали. Дури и четчето со кое ги премачкувам бисерите е изработено од влакна од верверичка или од коњ. А емулзијата ја има истата формула што ја купиле татко ми и стрико ми во далечната 1924 година – вели Климент Талев.
  Секој бисер се мачка пет до шест пати, а од едно до друго мачкање треба да поминат најмалку 45 минути до еден час, за добро да се исушат. Талев вели дека не е препорачливо бисерите да се нижат истиот ден кога се направени, туку е најдобро тоа да се прави следниот ден."
   

  Прикачени фајлови:

 3. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.056
  Пол:
  Женски
  Лавли ги сака бисерите, и бисерите ја сакаат лавли. :D
  Немам многу бисерен накит, и тој што го имам е лажен. Би сакала да си купам вистински бисери.
  [​IMG]
  Ова ми е многу женствено и мислам дека секоја дама треба да го поседува.
   
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Убави ми се бисерите, ми делуваат многу отмено и елегантно!
  Но не ги носам премногу т.е порано ич во последно време почнав почесто и да купувам и да носам
  Ми имаат кажано дека бисери значеле солзи!
  Не дека верувам на вакви рекла казала, но не ги носам пречесто.
  Особено прав виситнски бисер имам еден дома само, и тоа на мајка ми е.
  Има моментално една алка со мали бисерчиња која ми е најомилена сега, па си ја носам најмногу од сите бисерни.
  т.е оваа
  [​IMG]
  Ама не од природни бисери, нормално.
  Сакам ваков ѓердан како на Керолајн многу, ама премногу
  [​IMG]
  и не мора да се толку големи.
  Ама сакам :(
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Бисерот е како jeansот никогаш нема да излезе од мода.
  Таа елеганција и грациозност што ја дава е прекрасно нешто.
   

  Прикачени фајлови:

  • Planer (62).jpg
   Planer (62).jpg
   Големина на фајлот:
   11,8 KB
   Прегледи:
   435
  • Planer (75).jpg
   Planer (75).jpg
   Големина на фајлот:
   12,8 KB
   Прегледи:
   435
  • Planer (56).jpg
   Planer (56).jpg
   Големина на фајлот:
   14,7 KB
   Прегледи:
   435
  На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Melany.Macedonia

  Melany.Macedonia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  67
  имам еден прав бисер.. мислам штета е да си од охрид а да го немаш :$ :lol:
  друго се е фејк хаха ама ретко го носам!
   
 7. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски

  Se soglasuvam
   
 8. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Од бисерен накит сега за сега имам само обетки. И мислам дека тие ми се доволни за возраста. Не би требала да носам премногу скапоцени работи на мене, знаете какво време е сега.
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  за во секоја прилика и никогаш нема да излезе од мода...
   
 10. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  уф уф уф ги обожавам бисерите, кога бев невеста маж ми го натерав до Охрид да отидиме да ми си купам бисерен накит, да го најдам кабелот од апаратот, ке ги сликам и ке ви ги ставам тука да ги видите какви се моите бисерчиња :inlove:
  А дали сте знаеле дека оригиналните бисери не треба да стоат во затворена кутивка, туку требало да бидат отворени за да дишат :!: :?: мене така ми кажаа во продавницата кај што ги купив и за тоа така и ми стоат отворени.
   
 11. Lady07

  Lady07 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  http://www.amazon.com/gp/product/B008HR ... d_i=507846 prekraseen mi e i menee
   
 12. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Огромен љубител сум на бисерен накит, мислам дека е, и секогаш ќе биде класика. Онака дамски изглед се добива со бисерот. Имам дома неколку ланчиња, обетки, алки и си ги носам претжно за нешто посвечено, за некоја пригода. Во последно време и за вечерни излегувања.
   
 13. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  И јас
   
 14. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  баш го сакам затоа што е класика и никогаш не излева од мода...
   
 15. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.690
  Ги обожавам бисерите.Едноставни и елегантни.Ми одат со повеќе комбинацији,пример и на обична фармерки и мачка со сако би одговарало.Неодамна си се почастив со еден бисерен ѓердан :)
   

  Прикачени фајлови:

 16. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  7.015
  Допаѓања:
  121.896
  Пол:
  Женски
  Обожавам бисери иако се симбол на тага. (што не мора да значи) :)
  Вистинските бисери кај мене дома се на мајка ми. До сеа не сум ги имала на мене :$
  Имам мои (невистински) бисери, кои шо се бели, а одамна се канам да си купам црни, и никако да стигнам да го напраам тоа. :|
   
 17. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Обожавам бисери нема ништо поелегантно од бисери! :inlove:
   
 18. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.022
  Пол:
  Женски
  Сакам бисери..никогаш не излегвет од мода и мојт многу интересно да се комбинираат.. имам 2 бисерни ланчиња и едни обетчиња шо ми се посебно драги зш ми се поклон :D