1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биткоин (Bitcoin)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SunnyGirl2, 21 декември 2017.

 1. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.415
  Допаѓања:
  5.854
  Здраво, можеби не е за овде темата, барав не најдов тема. Преместете, избришете, доколку е потребно.

  Биткоин е дигитална валута, која што е доста раширена. Самиот збор „Биткоин“ на англиски јазик може да се толкува на два начина. Едниот е bit – делче и coin – монета, што би значело малечка монета или, пак, на друг начин – bit – информатичка единица и coin – монета, односно валута заснована на информатичка единица.

  Што е криптовалута? Како функционира Биткоинот?
   
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.411
  Допаѓања:
  44.289
  Пол:
  Женски
  Пропаѓаат биткоините, не можеш со нив ништо ситно да купиш.А во Македонија мислам дека не ни ги има освен во 2014 кога некој во МТП платил со нив.Еден од коосновачите на паричкиве ги продал своите биткоини.

  https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Биткоин
  https://www.bitcoin.com/ на вториов линк има се и сешто за биткоините.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Како мислиш ги нема во Македонија? Еве јас имам 0,17 BTC. Може со нив се да купиш, немора тоа да е на легален начин.
   
  На referentka и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.411
  Допаѓања:
  44.289
  Пол:
  Женски
  А што е поентава со овие уствари?Братучед ми напиша 20 и кусур страни на темава за дипломска ми читаше нешто ама не контам мало:?:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.868
  Допаѓања:
  133.378
  Пол:
  Женски
  http://www.topsi.mk/blog/bitkoin-za-pocetnici/
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.778
  Пол:
  Машки
   
  На *Amethyst*, referentka и Matotheja им се допаѓа ова.
 7. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.415
  Допаѓања:
  5.854
  1 bitcoin колку вредност има?
   
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  13,080 евра моментално. Но постојано расте.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.073
  Пол:
  Женски
  А што ќе купиш на нелегален начин?
   
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Се што сакаш. Буквално.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.073
  Пол:
  Женски
  Што е тоа се?
   
 12. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.710
  Пол:
  Женски
  Беше 19,000+, падна на 12,000+, сега, ете повторно се качил.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Од секакви производи кои ги има на али експрес, автомобили, дрога, оружје, хакерски услуги. Се и сешто буквално.
   
  На *Amethyst*, anonymous16 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.073
  Пол:
  Женски
  И после се било легално, така и си мислев
   
 15. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  https://charts.bitcoin.com/chart/price

  Петарди, оружје, дрога.

  Биткоинот е една голема пирамидална, поточно трапезоидна коцка.
   
  На *Amethyst*, referentka и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.415
  Допаѓања:
  5.854
  Тоа се казнува. Плаќње со биткоин?
   
 17. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  А што мислевте се е легално на светов? Инаку биткоинот е легален ама купувањето такви работи кои ги споменавме не е легално.
   
  На Kaprilove❤❤ и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 18. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Во Македонија, биткоинот не е дозволен.
   
  На Gosh, Feminka22, daylight и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Како мислиш не е дозволен?
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Не смееш и не можеш пари од биткоин да извадиш на сметка во банка. Ги стагаат exchange-овите, ти треба сметка од банка во друга држава.
   
  На Gosh, referentka, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.