1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биткоин (Bitcoin)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SunnyGirl2, 21 декември 2017.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.193
    Пол:
    Женски
    За секоја криптовалута која излегува има предвидување за светла иднина. За ниедна немам прочитано лоши прогнози :lol:
     
    На anonymous16 и Vitaly им се допаѓа ова.
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ако почнуваш почни со етериум. Гледам се повеќе и повеќе се вртат кон етериумот. Јас почнав со биткоин па ќе видиме до каде ќе стигнам.
     
    На anonymous16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Братучед ми ко што ми кажуваше не се ни знае од каде точно никнаа овие биткоини.Витруелни се вас кој ви гарантира за нивната вредност?Може имам сега 100 бтц во мојот виртуелен новчаник и ми ги снемува едноставно, тогаш што?
     
    На MartiG му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Мета на хакерски напади може да биде секој, посебно ако поседуваш таква сума на пари. Е сега за подобра безбедност ќе си користите хардвер паричник (200-300 евра чини) а не виртуелен.
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Јас ништо од ова не капирам.А што се толку посебни биткоините?Мал милион валути има во светов до нив ли дојде?
     
  6. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Најмоќната криптовалута моментално. Најкористена. Замисли некој кој имал 10 биткоини пред неколку години која сума на пари ја има сега. Спореди го истото со човек кој имал друга криптовалута пред неколку години.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Биткоините кога јас слушнав за нив нивната вредност беше 20$, тоа мислам дека беше 2013 и замисли да си имал само 1 ( да си купил ) сега можеби ќе имаше 17.000$. Е сега што се толку посебни.... многу луѓе што почнаа од самиот почеток сега се со добра заработка. И малку да си играш со нив на берза може да станат дуло повеќе. Цената на биткоинот расте кога луѓето го купуваат, а опаѓа кога го продаваат. Мене искрено ми се добра работа сега додека ги има ( јас немам моментално номожеби еден ден ќе имам хаха) со нив можеш се да правиш, сакаш бери ги, сакаш купувај, сакаш продавај....
     
    На orevokrsacka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Порано во минатото се се купувало со злато, епа биткоинов е нешто слично на тоа само што не е легален.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hadzieva

    hadzieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    I ako gi prijavi nekoj ne mu bega zatvor edno dobri 20godini
     
  10. hadzieva

    hadzieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ima market poznat toj gi promovira site kriptovaluti, sega zasega bitkoin i etherum drzat mesto najgore ima i drugi,no moneroto e najlesno za miniranje za nego mozhe sekoj ako ima znaenje,isto i za drugite od doma,no moneroto (i drugi no ova polesno) mozhe i virtuelno da se inficiraat luge preku net,toes igri najcesto koa simnuvaat i se istalira skrien miner ,so sekoe vklucuvanje na pc ili tel raboti tajno i minira za ova mozham poopsirno ama nema potreba.

    Posledno najnovo za bitkoin i za druga kriptivaluta hakeri ruski go inficirale mesengerot na facebook,predlozuvale video da se pogledni od nekolku sekundi i nekoj go gledale namesto da preskoni odbrojuvanje,i taka vo nekolku milioni korisnici se instaliral miner i slucajno otkrile facebook administratorite zadolzeni za serverite, i nemozhat da gi trgnat bidejki toa vejke e instalirano vo telefonite sovetuvaat da se napravi fabricko podesuvanje.


    Sledno shto e sega novo e novata valuta sozdadena vo Britanija edinstvena valuta shto ja ima drzava se vika elektronium, za nea se pishuva da dostigni na pola od bitkoin za pola godina i pomalku od pola bidejki e edinstvena valuta vo drzavata i site insvestiraat vo nea i najlesno se minira,sega ne vredi mnogu bidejki se kacuva cenata,se ceka dali kje pomini na glasanje za da ja ima na glavniot market kade shto kje mozhi da se vrsi razmena so btc,ako ja odobrat kako edinstvena vladina i drzavina valuta taa mozhe da e vtoro mesto a so tek na vreme i prva ,no sega samo nagajgaat vlastite pa kje vidime shto kje se slucuva, koj raboti vo Mk so ovaa valuta mu sleduva dolg period zatvor, bidejki vo Mkd ne sakaat lujgeto da imaat pari i sakaat da imaat pristap kolkh imaat na smetka i imot.

    A so kriptovalutite nema sansa da znaat covek kolku ima, isto taka maraja keri i mnogu poznati glumci insvetiraa vo btc i etherum pa zatoa naglo se kreva a sega pajga momentalno varira bidejki praznici se pa ima namalenosti mnogu i mnogu od lugeto gi koristat kriptovalutite za pazarenje.
    Isto taka valutata BTC ima svoi moneti i vo zemjite kade shto e dozvoleno imaat avtomati stavas pari ti pajga btc moneta i nekoi drugi imaat no seuste nema avtomati za niv.

    Britanija so novata elektronium vejke gi pustija vo pogon site novi moneti koi kje im sluzat isto kako BTC .

    E sega ako nekoj od vas ceka da vi prefrlat pari na smetka tie shto kupuvate treba da pisi deka rabotite programer ili poddrska za da mozhe bankata da gi isplati parite, inaku ako ss pishi za bilo koja valuta bankata ne gi prajka bidejki pokazhhva deka za mkd e zabraneto toa.

    Btw najkoristena smetka za mkd shto lujge prodavaat nivi kujki i vlozuvaat parite vo btc i drugite moneti smetkata e na payyoner preku nejze odat kaj mn ,i edna od nekolku smetki shto odbiva da sorabotuva so makedonskite banki za da dava izvestaj za korisnicite i nivnite transakcii nadvor od mk.
    Vladata vo zemjava nasha 1000% minira toa e vejke sigurno,ako ne tie sig nekoj od politicarite itn nekoj shto znae ili ne znae ama se educiral.
    Plus so ovie valuti vo stranstvo mozhete i ostrov da kupite ,ednostavno parata vredi ja cenat se vlozuva ,pajga cenata koga se prodava za eftino ,primer btc padni za nekolku posto,togas toa e nekoj shto ima botnet i minira so toa ,botnetite pravat do 100iljadi evra mesecno moze i povejke zavisi kako e razvijan, i togas naednas gi prodavaat za evtino
    ,(kolku da zemat pari,na tie ne im e bitno kolku e cena vazno e da se zemi namesto 100 kje zemat 50iljadi evra mesec primer ova da ne pisuvam tocna statistika bidejki i povejke odi)
    Najcesto kupuvaat kujki setaat.
    E sega da vi kazham edno interesno na stranaa kade shto so users trejdovi (razmena ) se pravat, ima edno prilepcance masko , nudi pari za btc,ama uslov da se vidite vo kafe koj bilo kafic,e sega na koj pamet vo ovaa drzava so zakon zabranet kje odi nekoj licno da zemi pari?? Nikoj, ne se cudete ako procitate nekogas deka ima uapseno nekoj,e taka ke gi namamat mutavite da otidat a tie nekoi inspektorcina shto cekaat zrtva da i natovarat se em toa shto trebalo da zemi i da plati em sramot pogolem e :D

    da ne pisuvam vejke dovolno e :D
     
    Последна измена: 25 декември 2017
    На *Amethyst* и anonymous16 им се допаѓа ова.
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Уште едно соопштение од НБРМ од 28.9.2016:

    „По добиени информации за постоење на дигитална (крипто) валута ONECOIN во која инвестираат и граѓаните на Република Македонија, Народната банка изврши анализа на оваа дигитална валута, како и начинот на кој се вршени трансакциите за нејзиното купување. Со ова соопштение, Народната банка сака да укаже на постојната законска регулатива поврзана со овој вид трансакции, но и високите ризици кои ги носи инвестирањето, чувањето и разменувањето на оваа дигитална (крипто) валута. Воедно ја информираме јавноста, дека, во изминатиот период, повеќе странски регулаторни тела издадоа слични соопштенија за оваа дигитална валута.

    Согласно со Законот за девизното работење, отворањето односно имањето сметки во странство е пропишано со посебна одлука донесена од Народната банка на Република Македонија. Резидентите (правни или физички лица) на РМ не можат да отворат, односно да имаат сметка во странство, ниту да чуваат парични средства на тие сметки, освен под посебни услови, како на пример врз основа на регулиран престој во странство подолго од три месеци или добиена работна виза во странство, како и други услови пропишани во наведената одлука. Исто така, вложувањето на резидентите во хартии од вредност во странство, како и вложувањето во деривативни финансиски инструменти чија цена директно или индиректно зависи од цената на хартијата од вредност, странската валута, берзанскиот производ или висината на каматната стапка, не е дозволено, освен за одредени исклучоци пропишани во законот.


    Оттука, купувањето, односно инвестирањето од страна на резидентите физички лица во дигитални (крипто) валути, според регулативата во Република Македонија, не е дозволено. Анализата на Народната банка покажа дека граѓаните иницираат трансфери во странство при вложување во дигиталната (крипто) валута ONECOIN, и тие најчесто не се извршуваат во корист на нивна сметка во странска банка (сам на себе), туку кон некое странско правно лице коешто ја дава таа услуга за издавање или чување на дигитални крипто валути. Налогодавач е физичко лице кое уплатува парични средства на нерезидент правно лице врз основа на школување, обука или набавка на книги, брошури, друга литература и слично. Доколку самата банка, на било кој начин, добила сознание дека при таквото плаќање се работи за вложување во дигитални (крипто) валути или депозити, таа треба да го одбие извршувањето на трансакциите.


    Во однос купувањето, чувањето или разменувањето на сите дигитални (крипто) валути, Народна банка ја информира јавноста за следните ризици:


    1. Може да имате реална загуба на парите кои сте ги вложиле. За да купите дигитални (крипто) валути треба да имате пристап до платформа, односно софтверска апликација на која се разменуваат овие валути. Овие платформи најчесто се нерегулирани и интерните правила на создавачот на платформата се предмет на чести измени. Има голем број случаи кога овие платформи запреле со работа, без никаква најава. Клиентите треба да бидат свесни дека овие софтверски платформи не се банки, и дека не постои правна заштита за средствата кои ги вложуваат преку нив. Доколку платформата престане со работа, не постои механизам во кој клиентите ќе бидат обештетени, како што е тоа случај со средствата вложени во банка која има дозвола за основање и работење издадена од гувернерот на Народната банка.

    2. Вашите дигитални пари може да бидат украдени. Во моментот кога ќе купите дигитални (крипто) валути, тие се сместени во т.н. дигитален паричник на вашиот компјутер, лаптоп и/или паметен телефон. Дигиталните паричници имаат дигитални клучеви или лозинка која овозможува пристап до нив. Доколку ја изгубите лозинката или клучот за пристап до вашиот дигитален паричник вашите средства се неповратно изгубени. Не постои централизирано место во кое се сместени лозинките или можноста да се измени лозинката со нова за да се пристапи до истиот дигитален паричник. Дигиталните паричници се најчеста мета на напади на хакери. Регистрирани се голем број случаи кога клиенти изгубиле значителни финансиски средства на ваквите платформи, без шанси за нивно враќање.

    3. Вредноста на вашите дигитални (крипто) валути може многу брзо да се намали, дури и да падне на нула. Цената на bitcoin и на останатите дигитални (крипто) валути брзо се издигна, поради рапидно инвестирање на голем број клиенти. Пазарот на овие валути е нестабилен, и нивната вредност се менува генерално врз основа на побарувачката за нив. Доколку опадне популарноста на одредена дигитална (крипто) валута и нејзината вредност може лесно да се измени или да падне на нула. Доколку се генерираат повеќе дигитални (крипто) валути отколку што се потребни, може да се случи клиeнтите да имааат повеќе дигитални средства во дигиталниот паричник, но тие да вредат помалку во реалниот живот.

    4. Трансакциите поврзани со дигиталните (крипто) валути може да се користат при криминални активности, вклучувајќи го и перењето пари. Трансакциите со виртуeлните (крипто) валути се јавни, меѓутоа налогодавачот и примачот на парите се анонимни. Тие им нудат на клиентите голем степен на анонимност, но најчесто трансакциите не може да се следат. Затоа токму овие мрежи на дигитални (крипто) валути најчесто и се користат за трансакции поврзани со криминални активности, перење пари и финансирање на тероризам. Доколку се појави сомневање дека одредена платформа се користи за вакви активности, државните органи според своите законски овластувања, може да ја блокираат платформата и да ги замрзнат сите средства на сите корисници.


    Кабинет на гувернерот


    линк
     
    На WarriorMind, *Amethyst*, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Нормално е вака да викаат бидејќи криптовалутите се ноќна мора за банките.. Мора да ги направат незаконски криптовалутите инаку како би продолжиле да крадат од народот ако тој се врти се повеќе кон криптовалутите... Се додека јас ја имам 12 зборовна фраза од мојот биткоин паричник не ми можат ништо.
     
    На Lemon и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Onecoin беше пирамидална шема која ја водеше некоја бугaрка. Кој прател - знае. Многу луѓе се зезнаа, скоро сите држави издадоа предупредувања. НБРМ закасни тогаш, веќе пропаднати беа парите на луѓето кога го издаде соопштението :D
     
    На *Amethyst*, daylight и Doozy им се допаѓа ова.
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Колку треба да си коцкар у душа за да купуваш биткоини и да се надеваш дека ќе рипнат и дека некој ќе ти ги купи потоа? Не се будалете, само основачите на оваа виртуелна превара ќе се офајдат со сигурност и тоа од луѓе кои сакаат инстант да се збогатат без работа и труд. А ова со биткоинов со сигурност нема да издржи на долг рок. Башка и тоа што не е правно регулирано..

    Внимавајте со овие нови „економии“ што нудат лесно збогатување. Скоро сите се превари или пак некои модернизирани верзии на мултилевел маркетинг каде што се офајдуваат само првите нивоа, а подолните треба да се утепаат од работа и сите пријатели да си ги претворат во „муштерии“ и ако прелажат доволно луѓе ќе земат некој денар.
     
    На *Amethyst* и daylight им се допаѓа ова.
  15. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Кажи ми повеќе. :talk:
     
    На hadzieva му/ѝ се допаѓа ова.
  16. hadzieva

    hadzieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Evangelos sekogas ima kupuvaci,navistina sega zasega cenata e super se razbira za nas standart i so zavisi kolku kh se minira i kolku se mineri pusteni ,ima nekoi ne se zavisi ne vredi da se pushtaat za dzabe,no sega zasega so tie pari shto se pravat na nekolku dena edno ,da ne pisuvam opsirno mozhe da se namesti na 1 da se isplajka, toj eden mozhe da e od sekoja valuta i se prodava za btc,edno btc e dovolno za zhivot vo Makedonija mesecno :D Primer samo,a posebno onie shto pravat na dva tri dena :D se se isplajka,i sigurni se stranite posebno glavnata na btc,i dosega ne se slucilo izmama, koa se trejduva se ceka malku i plus kje pravat trejdovi kaj nekoj shto ima pofalbi a ne kaj tie shto pisuva nekoj shto se zhalel,ehee se ima samo lugevo tuka mislat podrugo,edna niva da prodadat 1000evra, i da gi vlozat vo etherum ili pomalite valuti i kako shto rastat ako ne za drugo barem kje se isplati shto ja prodal nivata :D
     
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Биткоинот нема главна банка или не е предводен од некој водич. Така да дали ќе се офајдиш зависи од твојот труд највеќе.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Јас имам баш убаво мислење за криптовалутите, барем од тоа што имам прочитано. Патем, може да се преименува темава во Криптовалути, не мора да биде само за биткоинс.

    Нормално, сите велат исто - бидете претпазливи и вложете само толку, колку што сте подготвени да изгубите. Исто како и берзата. А што е сигурно во денешно време, ако размислиш убаво?

    Штета што во Македонија не може легално да се купат, инаку се интересирав, ги гледав етериум и лајткоин, биткоинот рипна веќе додека се освестив што се случува. :D Според мене, иако штедењето е добра варијанта за да се дојде до пари, многу подобро е дел од штеденото да инвестираш во нешто што ќе ти донесе заработка, небитно на краток/долг рок.

    Да можам да купам легално од Мк, ќе купам веднаш без размислување. :)

    Памтам дека читав статија кога Хрватска дозволи плаќање со биткоини, ако не се лажам и повеќе од година има поминато... за жал, ние повторно и повторно ќаскаме и ќаскаме назад.

    А не се размислува дека и државата ќе има корист од тоа некој да тргува со криптовалути во Мк, ама ајде, можеби ќе се смени тоа.
     
    На *Amethyst* и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Баш за тоа што државата нема никаква корист од тоа за тоа е незаконски. Кажав погоре, криптовалутите посебно биткоинот се доќна мора за банките. А и немора да купите криптовалути за да тргувате со нив и постварите профит.... Еве копајте криптовалута, помала инвестиција е а и нема што да се загуби.
     
    На Lemon и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  20. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Да, да, те разбирам што сакаш да кажеш, меѓутоа, ако некој тргува, значи дека ќе оствари и добивка, а ќе треба да плати и данок на таа добивка. А со оглед на вредноста на криптовалутите, тие суми нема да бидат воопшто мали, па затоа цел свет ги дочека со отворени раце. :)

    Општо целиот процес на тргување/работење со странство треба уште многу, многу да се средува, а да не почнам да зборувам пак за Пејпал. Значи, тие услуги треба да се направат достапни и за нормалниот граѓанин, да може, пример, Трајко од Валандово да може да купи биткоин исто како што може Тејлор од Њујорк.

    Јас лично немам интерес за мајнинг, а веројатно нема да имам ни време. Сум човек што детално влегува и се посветува на работите, мислам дека за тоа треба да се посветиш, а можеби и сум грешка. Мене конкретно ме интересира берзата, отскокнување, растење, паѓање и слични коцкарски пориви. Дека уште такви немав. :D