1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биткоин (Bitcoin)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од SunnyGirl2, 21 декември 2017.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Е незнам тоа дали ќе се плаќа даноци...Да беше така сега ќе беше легално тргувањето со криптовалутите но проблемот е што државата нема начин да зема данок од оние кои работат со криптовалути бидејќи нема контрола над криптовалутите, тие немаат централна банка или сопственик па најлесно им е да забранат. Еве јас копам биткоин, вложив прилично добра сума за минер но парите ги вратив за кратко време. Никогаш не би плаќал данок на оваа држава за тоа бидејќи таа не прави ништо добро за криптовалутите. Не разбирам што гледаат нелегално тука? Ниту е дрога ниту оружје... Сопствени пари се ништо повеќе. Ама штом неможат да ти земат нормално е да не е легално.
     
    На Дискретниот и Doozy им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Водачите си се „банка“ сами за себе, они си го диригираат курсот на биткоинот со цел да има повеќе купо-продажби на истиот. А како тоа мислиш нема водич? Серверот Bitcoin.com кој го води?
     
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Не е како обичните валути како еврото или доларот. Курсот на биткоинот зависи од тоа дали повеќе се продава или повеќе се купува и се менува автоматски. Никој не го диригира курсот како кај доларот или еврото ниту пак има централна банка. Серверот кој го вори незнам а и нема врска со валутата серверот. На него има само информации за биткоин.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971

    Епа тоа ми е муабетот, да играат малце попаметно кај нас, ќе видат и они аир, реално биткоините се голем буст на секоја економија. Претпоставив дека минираш по тоа што читав и ако, супер е тоа, мило ми е што некој и овде има аир од целата еуфорија што го дрма цел свет.

    Значи не ни треба да измислат топла вода, треба само да видат како тоа го решиле други држави во светот пред нас и толку.

    Не знам дали читаше пред некое време, Бугарија што запленила биткоини пред не знам таму колку време, година ли, така нешто беше, сега може да отплати една третина од националниот долг, што не е воопшто мала сума. :D

    Иначе, токму тоа е убавината на криптовалутите, што не ги контролира никој и зависат само од „добрата волја“ на луѓето но мислам дека со тек на годините тоа ќе се смени и некој ќе преземе контрола и врз нив, ќе видиме кој и кога. :)
     
    На *Amethyst* и Vitaly им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    А од каде ти се тебе овие инсајдерски информации? :) Нормално дека автоматски се менува курсот, ама алгоритмот за тоа автоматско менување е така направен за да ги влече луѓето да го купуваат, а сепак водачите на тој сервер да лапаат пари.
    Од каде лапаат пари? Виртуелна валута е, нема потреба ни од печатење. Се што ти продаваат е бројка запишана на нивниот сервер. Замисли ја дома имам тефтерче и на едно ливче го пишува твоето име и таму има 5 биткоини. Ти ми плаќаш 15,000 долари и јас ја шкртам 5ката и запишувам 6ка :) Нит е ова законски регулирано, нит има контрола. Полесен бизнис здравје. Алал да му е на тој што му текнало... не дека е нешто тешко за да ти текне, само треба да си свесен дека постојат многу луѓе што не размислуваат и сакаат лесно и брзо да се збогатат. Истата маса луѓе ја користат и казината, кладилниците.
     
  6. hadzieva

    hadzieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Informacii ima sekade po stranite :D toa ne e za ucenje toa e vistinata .
    Mene me interesira vitali velish btc miniras,prvo btc preku shelovi fajkani ne se minira od pc ,kako monero itn i elektronium i drugite valuti, so oprema se razbira btc ,kolku kh ti e? Pravejki se znaen vaka ne kazhuvas kolku pravis :) Shto nema shansi eden btc da pravis :) se poteska j poteska e mrezata bidejki site se skoro so botnet :)
    Ne im pravi filmovi mnogu po forumot na ovie shto ne znaat, ti da praveshe btc nemashe vo mk da si ,bidejki btc etherum trosat nenormalno struja i evn gi proveruvaat domovite sprema kvadraturata i strujata somnitelnosti :)
    Taka da .. se e gola voda tvoeto:) Mozhebi druga valuta miniras pa prodavas za minimalno btc ne eden , mrezata e preopteretena i odvaj se pravi sega zasega eden na 5 dena :)
     
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Миле ми текна. А да зееме ние да направиме нова македонска крипто валута - Шиткоин. Ќе ја рекламираме со бесплатен виртуелен новчаник, бесплатно аплицирање, без камата, без скриени трошоци и НОВО! (ова нека трепка во новогодишен стил) БЕЗ МАЈНАЊЕ. Наместо мајнање ние ќе направиме лајнање. Колку повеќе лајнаш, толку повеќе шиткоини генерираш. За ова не ти требаат компјутерски сервери да мајнаат, туку само ти, веце шоља и тоалетна. Нашиов народ го бива за тоа. Таман ќе се уклопи со новогодишнава треска, скари, кифли, руски салати, ќе има големо лајнање, шиткоини ќе фрчат. Почетна цена на шиткоинот нека биде 3 за стотче. Збогум сиромаштијо!

    Плус, бидејќи луѓето ќе бидат алчни по шиткоини, со ова ќе се зголеми и продажбата на лаксативни средства. Па може да си брендираме и еден наш лаксатив - шитолакс. Со едно апче идете три пати у веце и генерирате 10 шиткоини. Ха!
     
    Последна измена: 26 декември 2017
    На WarriorMind, *Amethyst*, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ептен е cringy да гледаш луѓе кои појма немаат од криптовалути како се обидуваат да докажат дека тие се во право.
    Нормално, страв од нешто кое што не го разбираш :)
    Само од таа причина не ја ни отварам темава. Секогаш има некои најпаметни експерти на форумов :tmi:
     
    На +++ и NeoX им се допаѓа ова.
  9. hadzieva

    hadzieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Bogami ne treba da ja otvarate :D aj nie shto minirame so shelovi drugi valuti kje se snajdime :D vas kje ve vozat niz forumceto nekoj shto nacekal nekoi pojma da nemaat i kje im objasnuva :D
    Btw vitali ne mi odgovori so kolku kh si ?
     
  10. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.448
    Допаѓања:
    8.483
    Па така и се замислени да функционираат, целосно децентрализирани и надвор од канџите на светските олигарси. Што знам, барем јас гледам интересни можности кај одредени криптовалути кои еден ден ќе бидат пионери за создавање на некој нов интернет. Ама може и грешам, тоа е убавината на новите нешта - немаш искуства, само претпоставки кои сепак ги темелиш на нешто.
    Е сега не дека ќе нема обиди да се уништи крипто-бизнисот, од страна на банките и државата секако, пробуваат и тоа како. Ама има и некои кои сметаат дека крипто веќе не може да се игнорира како прелазна настинка, па му се придружија. Како Путин на пр. за да нема одлив на средства од руски граѓани кон други земји, тој им направи домашна направија: крипто - рубља. Парите вложени за неа, тргување, даноци, и сл. да си останат дома. Ем Путин сит, ем копачите накопани.
    Времето ќе покаже се`, на крајот од краиштата.
     
    На *Amethyst*, Doozy и Vitaly им се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Информациите ми се од интернет а и со тоа се занимавам. Водичите на тој обичен сервер се ништо во споредба со некои луѓе кои тргуваат или имаат фарма за биткоин. Ако е ова незаконски законски ли е банката да го ограбува народот? Тука имаш тотална слобода, никој не ти бара данок, од твојот труд зависи заработката највеќе. Можеш и ти да си направиш своја криптовалута, неколку часа работа е. Така најдобро ќе научиш како функционира и дека не е направена да профитира само оној кој ја создал. Само оди направија позната како биткоинот или етериум, лајткоин и други познати.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Едвај те разбирам пишувај кирилица ако може и тагниме друг пат бидејќи вака може нема да прочитам па испаѓа намерно не одговарам. Имам пишувано во друга тема за криптовалути колку струја трошам и колку заработувам. Од опрема имам стар минер со модификации (минер+графички) BHC копам потоа во BTC ги претварам, според мене е исто. На почетокот BTC копав но вака се надевам дека повеќе профит ќе има.
    4.77 TH/s hashrate.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.888
    Допаѓања:
    52.884
    Пол:
    Машки
    Ѕинго кога слушнал за биткоини..
    [​IMG]
     
    На *Amethyst*, +++, Outlook и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.090
    Допаѓања:
    163.465
    Пол:
    Женски
    Професии на фб:
    2010 - Works at на приватно со тетин ми бунари копаме
    2018 - Freelancer at копање биткоини
    #хехе :bandit:
     
    На *Amethyst*, Outlook, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Дискретниот

    Дискретниот Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Машки
    Etherium си гази, више не го ни погледнувам bitcoinot
     
    На orevokrsacka и Outlook им се допаѓа ова.
  16. ljube.bube

    ljube.bube Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво
    нов сум на форумов ја читав темава и некако постовите и објаснувањата ми се баш таман, сакам да се занимавам со копање на крипто валути и како со напиша на почетокот КАЈ НАС НЕ Е НЕЛЕГАЛНО ДА КОПАШ, дали некаде воопшто има закон подзакон или некоја изјава кај што е регулирана оваа точка за копање на крипто валути, каде укажува дека не се крши законот и дека со копање на крипто не правиме нешто нелегално. Ќе те замолам ако имаш некоја информација било каква поврзана со копање крипто валути да ми ја постираш.
     
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
  18. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.122
    Пол:
    Женски
    Од различни луѓе различно слушам па да прашам тука можеби има некој упатен, дали на крипто берза да тргувам со наша македонска картичка, со сметка во наша банка или да тркнам до Србија и да отворам нерезидентна сметка?
     
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.144
    Допаѓања:
    4.122
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Продавам mining rig со 4 графички карти. 2x gtx 1080 ti, 1x gtx 1050 2gb, 1x 1050 ti 4gb. Бидејќи нема леб од аматерско мајнање биткоин.