1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Битлси (The Beatles)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од love.edward, 23 јули 2011.

 1. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  243
  Водена од тоа дека има тема за Џастин Бибер, што според мене не е ни вреден за спомнување а не пак за создавање на тема. Барав по темиве што вие мислите за Битлси дали ги слушате иако оддамна не постојат како бенд, видов дека нема таква тема па се одлучив да направам па да продискутираме :)
  Инаку како што е редот:
  The Beatles беа англиска рок група, формирана во Ливерпул во 1960 година. Примарно составени во текот на нивната кариера од Џон Ленон, Пол Мекартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар.
  По објавувањето на албумот Let It Be во 1970 година и официјално се растура групата.
  Имаат издадено 13 албуми

  1963. Please Please Me
  1963. With the Beatles
  1964. A Hard Day's Night
  1964. Beatles for Sale
  1965. Help!
  1965. Rubber Soul
  1966. Revolver
  1967. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
  1967. Magical Mystery Tour
  1968. The Beatles
  1969. Yellow Submarine
  1969. Abbey Road
  1970. Let It Be

  Па, дали сеуште ги слушате, ви се допаѓаат? Кои ви се омилени песни, еве место да дискутираме за нив :)

  Можам да кажам дека скоро сите песни им ги знам омилена и да сакам неможам да издвојам ама http://www.youtube.com/watch?v=U6tV11acSRk ја има таа посебна моќ за мене, што секогаш може да ме расположи. Ајде да ве видам :D
   
 2. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  имаат супер песни :)
   
 3. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  Омилена од Битлси ми е
  http://www.youtube.com/watch?v=nfWVKQoRXhk
  Ја уништив од риплеј песнава, и секогаш кога ќе ја слушнам ме враќа во времето кога бев 1ва год, зима беше, кај другарка ми ја преслушувавме целата нивна компилација :)
  Ама доста сме носталгични :)
  Кога убаво ги гледам нивните настапи, забележувам дека се само просечни човечиња по кои публиката си корне коси. Ама гласишта за запомнување, текстови - класика, едноставно еден бенд кој никогаш нема да стане заборавен, евергрините засекогаш ќе се потпевнуваат
   
 4. Wilde2105

  Wilde2105 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  24
  Music Conspiration Од каде да почнам....ќе почнам од идејата за Атлантида.
  Сер Френсис Бекон пишува за Нова Атлантида, која идеја во тоа време Кралицата Елизабета Прва (а башка оваа денешната) многу ја погодува. Алистер Кроули исто така ја разработува идејата.
  Се работи за врховна раса и социјално уредување, за култура која е толку возвишена што балансира со откритието на креацијата и селфдеструкцијата.
  Некои милуваат да кажат дека У.С.А. го претставува тоа денес, но јас сепак нема да кажам така. Демек, врховен совет, Собор на научници и тако дајље...демек се транспарентни со Атлантидата...
  Бекон исто така пишува дека тајните, тајните на масонскиот свет, ќе бидат познати само на езотеричен круг познавачи и одбрани = научни кругови (во секоја смисла на зборот), а истите тајни имаат најголемо влијание врз толпата.
  Што е Макијавелизмот? Трикови и тајни техники како да се манипулираат и потчинат масите, без некој да биде свесен за суконтролата.
  Сите масонски редови (дури и спротиставените, ислам, римокатолици, протестанти, ориентални правци...) имаат заеднички контролор, Највисока ложа, Врв, која некои ја именуваат како Енглеска?!?!?!?
  Геја, големата мајка божица=О.Н.
  Метод на салвација, по запишаната формула хомо деуст ест. Практична и што е најбитно-научно исправна. Секоја индивидуа е единствен битен фактор кој влијае на дивинацијата.
  Мистерии, религиозни тајни, Тие (слободното ѕидарство) ги пропагираат посилно и поефективно догмите од било кој друг, бидејќи Тие се сокриени зад името Западна цивилизација.
  Користејќи ги методите на Херберт Спенсер од психологијата нивни алатки се Телевизијата, аудиомедиите, целокупната арт индустрија....
  Супериорна раса? Уште пред Хитлер да ја ќари како добра политичка пропаганда беше многу добро изработена теоретски. Расна хигиена, интелектуална исто така.
  Разгледувајќи случаи на регрутирање во организации (а знаете дека масонеријата е тајна, демек) па ваквите се на разни основи масонски.... и разгледувајќи ги исто така и барањата кои се агресивно ставени како листа таскови на будучи адепат...доаѓам до закључак први: еден позитивен ефект на сметка на 3 негативни. Закључак втори: сепак има позитивни ефекти. Закључак реден број три: црно-класичен абјус над интегритет на една интелектуална индивидуа или бело-стандарди кои доликуваат на “хомо ипссисимус“.
  Германија-Наци експериментот! На задното седиште Светата книга, а зад воланот Осквернавениот Човек!
  С.С.С.Р. експеримент.
  У.С.А. експеримент.
  Во основата на комерцијалниот печат го сретнуваме Алистер Кроули. Оној кој жртвувал деца.
  Мислите дека е уште една неразбрана будала, која никој не ја зел здраво за готово, или несомнено највлијателниот guru на рок епохата?
  ОК, значи доаѓаме до овдека според дефиницијата, масонерија, гуру, влијание врз уметност(конкретно музика).
  Одовде па понатака нема да зборувам за тоа кој го уби Кенеди, а кој Освалд. Ниту пак за некоја мега конспирација од политичка сила.
  Ќе зборувам за бејби бум генерацијата, дрогите, хипито, уметноста која излезе од тоа, и на крај, интересната темна страна на музиката поткована на проповедите на големиот Мајстор Ѕвер.
  Она што треба за почеток (а и не треба) да се знае ќе го презентирам со зборови кои мислам ќе бидат едноставни и за оној кој прв пат се сретнува со имињава, а секако ќе бидат скокотливи конспиративни информации за понапорните музички адикти. Најсрдечно уште овде ве замолувам да не заземате цврсти ставови во поглед на било што, бидејќи се работи за таблоидни ствари кои треба(се надевам) само да ја срушат тезата на Вуду дека музиката е “само“ за слушање и за ништо друго, а да го поткрепат мојот метод на селебрација на модерните поп богови.
  Ако ништо друго бар да го хвалоспеват највлијателниот албум во историјата на музиката воопшто.
  Сигурно сте запознати дека во 1971 Џими Пејџ ја откупува Болескин. Болескин е вила на брегот на Лох Нес, на двд изданието на Цепелин, Медисон Сквер Гарден, кога одат интро клиповите, само пред да започне концертната Рок ен рол, Пејџ седи на лединка, до езеро во кое пливаат црни лебеди, и свири на хурду гурдну (оној чуден инструмент со она за вртење рачката...), и очите му поцрвенуваат во пламен..."Eyes that shining burnin' red, dreams of you all through my head..." Онаа позади него куќа што се гледа е Болескин. Болескин го има за сопственик и дотичниот Алистер Кроули, за детални информации од која до која година не знам, но интересното е дека Алистер изведува Енохијански призиви во годините пред 1903, значи ја откупува оваа вила за да може девет месеци да се посвети на овие активности. Но е прекинат од Алан Бенет чија здравствена (и економска) состојба е влошена, и оди за Париз. Бенет е гуру на Алис, значи. Муабетот е дека То Мега Теерион не изведува ритуали на дисбанишмент, а Енохијанската магија како една од најризичните, заради необавувањето на ритуал на абанишмент или протерување на духовните ентитети, од Болескин направува куќа на духови.
  Понатамошните сопственици на куќата слободно можат да издадат серија се што чудно и зачинето со крипи мистерија се издешавало низ Болескин, и као 90 и некоја поради тоа Пејџ ќе ја продаде Болескин на нов “несреќен“ сопственик.
  Но затоа пак нема да се откаже од книжарата во Лондон која е 2ра во свет покрај онаа на О.Т.О. по оригиналните изданија на Алис.
  Покрај сета Цепелин Фама, Плант си дозволи како комерцијален трик да го користи аутохендврајтингот, одлична основа да се мечтае дека Скалилата до небото се лост поезија, или во најмала рака претранскрипција на May Queen од Алистер (мајка му го викала Алик, а тој не можел убаво да го кажува Р).
  Понатаму, на Dazed and Confuzed мафтањето со гудалото најмалку е сценска изведба, а наблиску е до Магички ритуал. Оставам да пронајдете кој.
  Но сепак, ако мислевте дека ќе зборувам за антитлет или 4те руни на Цепелин албумот, погрешивте. Секогаш муабетите од овој тип ги поврзувам со Цепелин, кои се моја фетиш група, но никогаш немам спомнато дека единствена повеќе за муабетење ствар се Битлси. НЕ?!?! Има ли некој што мисли дека Фините момчиња од Ливерпул немаат никаква врска со Алик?!?!?
  Тогаш ете го најголемото изненадување.Неодамна беа прославени 40 години од Sgt. Pepper lonely hearts club band. Овој албум, кој понатака во текстот ќе го кажувам кратко Наредникот, претставува нешто најголемо, не по продажба или славност, ами по конспирација и по револутивноста која ја носи со себе.
  Летото 68 сите го познаваат како лето на љубовта. Но запрашан Дејвид Гилмур, а што беше пред тоа лето на љубовта, тој кратко одговара дека 67мата дојде Љубовта.
  Теодор Рајзен, музички уредник вели дека 67ма е година на почетокот на Западната Цивилизација од аспект на применета уметност. Овде негде мислам дека е вредно да спомнам за не толку светлата (или пак кој повеќе милува мрачната) копија на Наредникот-Ролинг Стоунс, албумот, Реквестот на нејзиното Сатанско Величество.
  Уште нешто интересно во оваа година, Смртта на Пол.
  Теодор Вајзенгод вели дека секој заработен пени на Битлси се должи на Наредникот. 1ви јуни 1967, Британската инвазија го пушта својот гласник. И секако уште еднаш повторувам Смртта на Пол. Симбол или навистина замрчкани ствари...За тоа понатака.
  Резурекција на мртов бенд би требало да претставува и во обата случаи.
  1965та на 6ти август излегува Хелп, 13 август во Америка....Филмот. Група младиќи, индиски култ којтреба да жртвува девојка на Кали, божица на уништувањето.
  Недостасува прстен за ритуалот. Ringo го има прстенот на себе. Поклонет му е од врховната свештеничка, сестра на девојката која треба да биде жртвувана. Пробуваат да го украдат од Ринго, цел култ иде у Лондон, но прстенот е заглавен на прстот на Ринго. Ондак жртва ќе иде Ринго.
  Научници, пробуваат да го симнат прстенот. Не може. И ондак научникот постанува мад сајентист...Сфаќаат дека прстенот има моќ и всушност ппретставува талисман. Одат за Швајцарија...Избегнуваат замка, со помош на хај прајцесата. Се бркаат низ Бакимгамската палата. Па на Бахамите. Ги брка и Скотланд Јард. Ринго замалку ќе се удави бидејќи не знае да плива. Но на рајот, прстенот сам паѓа и завршува на раката на првосвештеникот, што значи дека тој треба да биде жртвуван.
  Филмов по жанр е...замислете, комедија.
  Дечките што до пред скоро пееја All my lovin, I want to hold your hand, She loves you...снимаат филм за човечки жртвувања?!?!?!?
  Самиот албум пак, Хелп има омот кадешто четворката презентираат знаци кои се користат во воздухопловството, поморството и сообраќајот. Но не бидете изненадени ако четирите пози кои ги претставуваат не се H.E.L.P.Mhm...туку нешто веома слично на шифрата на 3тиот албум на Цепелинци....
  Филмот излегува значи на 29ти јули 1965, трае 92 минути. Некои сметаат дека овие броеви се поврзани со 666, но овој муабет е премногу проѕирен и нема да го започнам.
  За една година, 65та Битлси издаваат 3 албуми. Yesterday and Today, 66та, со фамозниот Butcher Cower. Знаете за што омот станува збор? Секако дека не знаете, бидејќи е повлечен од продажба за една недела. Облечени во бели касапски мантили, накрвавени до уши, распарчано месо и искасапени бејбидолс по подот. Оригинален омот, уште еднаш повторувам, за дечки од Ливерпул кои до пред скоро пееја....Она те сака, је је јееее...
  А замената на омотот....Не знам ама она како Пол се наоѓа во камион мене многу појќе ми личи како тој да е во ковчег.
  28ми август, Револверот...магични кругови, Абракадабра, Битлси на сафари....Овие три албуми упорно за една година го подготвуваат теренот за дотичниот Наредник. Ленон имал отсекогаш смисла за хумор...секако врвот е со оваа реченица:"Who wrote this song Dr. Robert?"-Lenon или I Do No?
  Доктор Роберт Фрајнман, тогаш 60 годишен пријател кој во тие години ги опслужувал ѕвездите со ѕвездена прашина, било кога, било каде....
  Значи дрогите, сатанизам...ова е зародиш на врвот кој ќе го имаат во хипи ерата.
  Колекција олдис, нешо као бест оф на Битлси, излегува 10 септември 66та, има колекција 62-66, 8 хита и осум други песни. Според одредени извори, ова е ритуал за сонцето, или стручно инвокација на Наредникот.
  1 јуни, 1967....Омот...Ринго изјавува, октомври 76 на Хит Парада магазинот, стр 17 за подетални информации, значи луѓето кои ги сметале за свои херои и чии слики држеле на ѕид, ги ставиле и на омот. Ок, најдете список кој се таму има, колку вкупно човечки фигури се....и на крај само некако да ми кажете од кај на кај во таа комбинација Алик?!?!? Уште еднаш повторувам, трансформација од бенд со цел да онесвестува женска публика, за една година до...ОВА! Можат ли 4 обични Ливерпулски дечиња за само една година да се навлечат на мистицизам и на дроги?!?! Најверојатно, може!
  Патот во Индија, Харисон ја внесува ситарата во снимките, Махариши јоги...Оние дезени на алишта...брадите...Спиритуалниот поход, така е наречен...Макар што на документарците доста се извадија со онаа демек Пол имал дијареја, па со Линда напуштиле гуру храмот, Ленон имал нека ствар му изкрснала, а Ринго не бил као у филм....Па што знам?!?!?
  Факт е дека улогата на Наредникот бега и од претходниот метод, албум па турнеја и настапи и презентации во живо. Овој бенд реши да се повлече, и како што Елвис го праќаше
  златниот кадилак наместо себе на турнеи, Бубачките пратија “специјално“ изненадување до аудиториумот. И тоа мислам...“СПЕЦИЈАЛНО“...
  Сега накратко ќе спомнам дека излегува муабет дека Битлси повеќе не снимаат сами, него во студиото се довлечени секаков тип музичари и текстописци, од “масонските“ редови...Клептон, Пејџ, Хендрикс од гитари, но нивното име не е спомнато на омотите...Ај ова ќе го кажам попсле, што мисли школованата страна у поглед разлика Наредникот и натаму у однос претходните албуми. Секој слушател на Битлси може да го забележи извонредниот продукциски квалитет на Наредникот и следбениците, многу поразличен од другите, методот на градење на целина албум, поврзаност на песните, за текстовите да не говорам...
  Е сега, на 12 октомври 1969, на радио Мичиген се јавува некојси Зак кој подоцна излегува дека е Том Зарцки...и бара да се пушти Револуцијата бр.9 од Белиот албум. Самиот бел албум е доста тежок за слушање, а пак песнава која чука некои 8 минути и 19 секунди(?!?!) и е некоја турлитава од секакви звучни клипови, и тоа Зарцки да т бара да биде пуштена баквард песнава, патем за да сподели тагата за смртта на Пол со фановите. Немам информации дали повеќе биле запрепастени од веста дека Пол е мртов, или кога слушнале на навидун невиното...nummber 9, number 9....реверс се слуша Turn me on, deadman! Ете тоа е денот кога со најдобриот можен пример е покажано дека Бубачките мирисаат на нешто чудно кое не е риба. Кога преѓеска реков резурекција на мртов бенд...мртов бенд, мртов....дефинитивно се умртвува детинственоста на Ливерпулската четворка, а кој има нај бејби фејс од нив? Секако Поооол...
  2004та Ендрју Рив издаде книга која е насловена Трн ми он дедмен.Кога сме веќе овдека, еве го заглавјето:

  PAUL'S DEATH

  9 ноември, 1966, среда, 5 сабајле, се снима Наредникот. Пол излегува од студиото, на една улица се наоѓа Рита, овој се загледува во неа и не ги видува светлата (на семафорот како се сменуваат)-"He didn't notice the lights had changed on", удира во столб, каркраш и дента е прогласен за мртов. Но.....
  "That day pappers didn't come"-Lady Maddona, осле неколку дена погреб, Abbey road-Blue Yer Way(walking)-the cower...место на несреќата. Патем некој ја забележа ли хинду наметката на омотот, или мене ми се причинува? Возило-Мини Купер 6.
  Ова се деталите, мада колку невистинито изгледаат, имаат неверојатна покриеност во текстовите афтр и со Наредникот.
  Официјално, Полј ануари 67ма има сообраќајна незгода, а во 65 се тумба од мопед. Papperback writer, во текстот и на клипот за песната има податоци...Некои велат дека лузната која ќе остане на левата усна на Пол е причина тој да почне со гроуинг мустајќи.

  Да се вратам на албумот...
  "It was 20 years before today,
  when sgt. Pepper tell the band to play..."
  Која коинциденција што Алис умре 47ма?!?!?
  Песната пред крајот оди со текстот:
  “So let me introduce to you
  The one and only Billy Shears
  And Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.
  бииииилииии шиииииииррррс!“
  Вилијам Били Шиарс или Шепард, пријателче на Ленон од пред и раните Битлс години. Свирел бас(само не знам на кои албуми, ха ха ха)...
  Омотот на Наредникот, според познавачи на шифровањето треба да претставува погреб, бидејќи онаму кадешто се цвеќињата се наоѓа свеж гроб., има кукличка со скршена глава, го претставува Пол и неговата повреда...
  Има и една кукличка во десна страна со блузичка на пруги која мене гласно ми кажува Goodbye Paul, welcome Roling stones. Според информации по наредба на високите масонски старешини, на кои отвореноста на Стоунси во Реквестот им се бендисал појќе од Наредникот.Истата кукличка на коленото има ауто играчка а во раката држи што?!?! На омотот има и искључен ТВ, демек за тагата од смртта.Онаму каде во цвеќето е напишано Битлси, под Л има фигура која личи на бас гитара, и тоа на истиот цветен аранжман ЌбасотЌ има 3 жици, каде е она едната?!?!? Има мала фигура на Кали, уништувачката од Хелп...Онаа сама скулптура долу е Едгар Алан По.Земете огледало и поставете го хоризонтално по средина на BEATLES цветниот аранжман, ќе прочитате BE NICE 3. Над бубањ насловот кај што се облечени во ориентални алишта, Сите имаат метални инструменти, кои одат во оркестарот за погреби, Пол држи црн кларинет, лево пак пред четворката е поставена на земја туба, замена на басот кај дувачките инструменти. На овој состав со ориенталните алишта, Пол е во сино, бојата на жалот, и со рака на гради, уште еден симбол на смртта. Додека тројцата се под агол, Мек Картни како исечен од картон е стрејт напред. (бидејќи ова го пишувам по сеќавање и немам убава резолуција омот пред себе ве замолувам ист таков да си најдете низ нетов, и да ги проверите детаљиве, и ако имам грешки негде, се извинувам).
  Понатаму, после цветниот аранжман Битлс има еден круг кој заедно може да се прочита и како BE AT LESO, а Лесо е грчки остров кој групата го откупува, демек некои муабети, гробот на Пол е на Лесо.
  Една од најинтересните работи е ако на оној бубањ кај што е напишано Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band , ако го ставите огледалото како претходно над хоризонталната лента со Lonely Hearts, добивате no1 one I X HE^DIED. Ова треба да биде како број еден(no1) еден (one) еден (римско I) па икс (Х) и тој стрелка нагоре умре. Стрелката нагоре, секако покажува кон Пол.
  Но исто така може да се преведе и со 1 1 9 (IX) HE DIED, односно 11.9 он умре, или по америчко запишување дати, 9.11. тој умре....ха хам.
  Понатака, орнаменталните алишта, секој од 4етворката покажува по еден знак од глувонемото писмо. Зборот е LOVE, но се прашувам зошто баш Пол го има земено О кое е всушност нулата?!?!? О е и симбол на сонцето, со точка внатре, потекнува од древното запишување на бројот 6. Само Пол нема О во името, Paul McCartney, значи нема сонце во себе, нема кармичка поткрепа, па оди жртва.
  На внатрешната страна на омотот, кој не вервам да го најдете, но сепак ќе спомнам што е најинтересно, Харисон на пр. покажува таму кон линијата на текстот “Wednesday morning at five o'clock as the day begings“ од She's Leaving Home .
  Сега сакам да напоменам дека внатрешната страна со текстовите дава уште неколку вакви бомбастични заклучоци, како дека Луси е песна за Алистер, Whitin you whitout you, Лавли Рита, всушност поснавајќи ја конспиративната теорија за “Смртта на Пол“ единствено текстовите добиваат на значење, поинаку ми се навистина неразбирливи.
  Има и уште еден интересен сегмент во инлејот, Пол, на манжетната има знакче OPD-oficially prounaunced dead, демек, но всушност станува збор за Онтаријски Полис Департмен, или канадски цаец.
  Според едни, по смртта на Пол групата прави аудиција мост лајк Пол на кој избор победува некој канадски полицаец како леан на лика од Пол.
  Е сега според прегашното кажување, кога свртената револуција 9 од белиот албум излезе дека звучи као Turn me on, се сетив дека на Day in the life песната од Наредникот го има истиот текст, и тоа Ленон го повикува Пол да го започне кршењето на средето песна....Додека пак самава песна зборува за сообраќајна несреќа, во која на 9.11.1967 загинува Тера Браун, млад лорд од фамилијата на Гинис, познат по тоа што имал доста активен живот во кој контактирал со англиската рок сцена, и по тоа што при официјалната мопед несреќа на Пол, бил вмешал. Овие двајца Пол и Тера Браун, 65та година, се тркале, овој со кола а Пол на мопед, по што Пол ја добива дотичната лузна. Може ли да има некаков свич Тера Пол во 67?!??!? Ако Тера е лорд, многу е еднакво на Тера е масон....ставам знак питање фонт 48.

  Официјално, револуцијата бр 9 е прва песна осудена за беквард маскинг. Во 80сти се формира друштво на родители и свештеници кои ќе ја чешлаат цела рок музика во потрага по скриени (сатанистички) пораки, и после судењата со Запа, со мен оф Твистед Систерс за цензурата демек.
  Самава песна има толку многу клипови внатре што би ми требало 10 поста за да изредам се што е, од кај е и што претставува.
  Официјален мој став е дека дотичното друштво на “загрижени“ родители и свештеници трудејќи се да го зацрнат...го направија токму спротивното, ја прифатија теоријата на Рон Хабард за беквард маскинг ефективност. Сполај му на бога, да не беа тие, денес ниту ваков пост немаше да напишам...
  Како и да е, од поинтересните хинтови у вези беквард кај битлси ги издвојувам:
  - Lucy in the Sky with Diamonds е ноторикон на LSD и претставува насоки за погребот дадени од Алистер Кроули;
  - На крајот на Within You Without You многу тивко се слуша плачење;
  - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, свртете го рефренот, се слуша it was a fake mustaches...на почетокот кога почнува репризата како 12та песна, оди броење one, two, three(го кажува Пол, па вреснува Џон dead!), four!
  - Полицаецот од Онтарио се вика William Campbell, што значи дека Били Шерман можеби си го зел делот кога бил спомнат во Бангало Бил, додека замената Шеардс е за полицаецов...патем после Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band почнува With A Little Help From My Friends, која треба да е прва песна во историјата на Битлси што ќе ја отпее Ринго (или пак некој друг?!?!?)....
  Ги приложувам текстовите од албумот како зип подолу. Омот потрудете се да најдете сами. Доколку го немате овој албум од Битлси, страмота е. Ако не сте чуле ништо више од бест оф Битлси е веќе резил, а ако Вуду каже дека музиката е само за слушање, радо ќе му ги откинам ушите за да му покажам дека можат да се носат и како ѓердан исто така.
  Закључак:
  9.nov.1967
  R.I.P. inocence of Beatles

  Доста долга статија која фановите нивни можеби би сакале да ја прочитаат ... Дело на другар ми кој моментално пишува книга на оваа тема и се надевам ако имате трпение да го дочитате до крај дека ке ви се допадне !!! :) :) :) :) :)
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
 6. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
 7. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.401
  Пол:
  Женски
  Често ги слушам и малку ме нервираат тие морбидни муабети што се вртат за нив поврзани со се и сешто, па испитување анализирање на нивните слики од албуми како застанале, која фигура направиле, ковчег имало и слично од страна на некои квази себенаречени научњаци
  Еве нешто по динамично од Beatles, Ринго е опасен со чадорчето и Пол ми е смешен тука
  http://www.youtube.com/watch?v=3t8MeE8Ik4Y
   
  На Mrs.Cuper му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cupcake27a

  cupcake27a Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  21
  На Македонски, така? Баш би скала да ја прочитам :)
   
 9. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  ЛЕГЕНДАРНА ГРУПА.. Сите песни ми се омилени!!!!!
  * Let it be
  * Yesterday
  * Get back
  најубави ♥
   
 10. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
 11. happY-smiLeY

  happY-smiLeY Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  48
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.647
  У принцип песните на Битлси или страшно ги мразам или ми се меѓу омилените. Пример лет ит би ми беше хит во основно кога Марта ми беше меѓу омилените книги, ама сега ми е здосадена и не би ја слушала ни за жива глава. Слично и Yesterday.

  Но, :!: кога се работи за моите омилени од нив, немам лош збор. Прават црно-бел филм со светли точки насекаде по екранот; интимно, топло местенце, само твое; како иглата на грамафонот да ти зуе и како да е зима, а тие да ти се топло ќебенце. И плус многу се ... на мој начин романтични.

  http://www.youtube.com/watch?v=lY5i4-rWh44

  http://www.youtube.com/watch?v=jJdQTbChn70

  http://www.youtube.com/watch?v=UaSMROk-D-A
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Се запознав со Битлси преку Марта, мојата омилена книга кога бев мала. :wasntme:
  Се срамам од фактот што до тогаш немав апсолутно никаква идеја кои се Битлси, не ги знаев нивните песни, делото... :x Од тогаш редовно ги слушам. Многу повеќе ме опушта и ми лежи ваква музика отколку она што е ново и актуелно.

  Не знам дали го има гледано некој филмот за нивните почетоци..ако не, вреди да се погледне!!
   
  На Hayley му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Битлси многу ретко ги слушам на компјутер.
  Преферирам да ги слушам нивните грамофонски плочи.
  Што знам, има некој поубав шмек музиката кога ја слушате на грамофон.
  Крчкањето ве носи во некое друго време.

  Битлси се едни од изведувачите со кои израснав.
  И благодарна сум му на татко ми што ги сочувал повеќето негови плочи од кои научив што е музика.

  И просто е невозможно да изберете омилена песна кога имате таква дискографија!
  Ама ајде ќе ја издвојам Oh! Darling која многу често си ја слушам.
  Како да ми е срасната за душата.
  http://www.youtube.com/watch?v=8PZWGGkrMCk
   
  На Novecento му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Верувале или не ама јас без Let it be не заспивам :)
  да се надоврзам нема потреба да се споменува тука Џастин кој штотуку ја започнал својата кариера со веќе позната светска група....
   
 17. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  2.257
  Пол:
  Женски
 18. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  иако сум од помладива генерација која е затрескана у уан дајрекшн сепак ги слушам.И сметам дека бенд како Битлси не се раѓа.
   
 19. Play

  Play Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  69
  Ми се допаѓаат онака убава и лесна музика. Омилени песни од нив би ми биле Lucy in the sky with diamonds, And I love her, Eleanor Rigby и Strawberry fields forever. Инаку имам гледано доста филмови за нив за како се соединиле за какви биле пред да станат популарни и премногу се изненадив од Џон Ленон кој ако некој има гледано некои од тие филмови ме сфаќа :D Голема промена од со mother issues до човек кој води револуција. Ми се допаѓаат омилен Битл ми е Пол Мекартни таков ми е топол и сладок, мил едноставно :inlove: И сметам дека се неповторлив бенд никој не достигнал,а не верувам и да достигне толкаво ниво на популарност заслужено па со тие девојчињата што се онесвестуваат и вриштат плачат,а обезбедување ги носи бидејќи од сета гужва некоја да падне таму :D ах never underestimate the power of fan-girling :D
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.158
  Пол:
  Женски