1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Битола

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од babyketi, 3 декември 2009.

  1. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Ти очигледно не си од Битола...па како знаеш битолчани како го доживуваат кафето на широк сокак? (не ме сваќај погрешно само дикутираме)
     
  2. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    Не сум ама знам.
     
  3. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Секој во својот град си се осеќа некако специјално,секој пред секого сака да се покажи (не зборувам само за Битола така е во сите градови) ..Па и чим така се осејќаат битолчани значи имаат добра причина (имаат на што,бидеќи Битола е еден од поубавите градови во нашата ни мила Македонија)
    Малку си се испофалив :P али не кажав лага...таква мие линијата де (Битолските кабадаи) 8)
     
  4. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Немаше ниедна продавница што ми се засвиѓа. Кафе-шема како што се збори, немаше. А бев летно време, недела после 5 часот. Убаво сончево време, а по кафичите никој. Ми се допадна само од семафорот до стадионот. Таму имаше онака убаво за пешачење.

    Незнам зошто толку многу си го фалите тој Широк Сокак а нема ништо. :shake::drunk:
     
  5. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    Е женски жими шо има добри:D
     
    На Marick14 и Svetulkaaaaaa им се допаѓа ова.
  6. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Секој различен вкус....а за фалење секој си го фали своето :emo:
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Битолчанките се едни од поубавите во Македонија. Сепак ги ставам после Струмичанките. Тие ми се Број Еден.
    Не се лутете, ништо лично. :lol::lol::lol:
     
    На Svetulkaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Нема љутиш де :lol:
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    И јас се сложувам со твојот став дека Битола е еден од најубавите градови во Македонија. Ама ете, Широк Сокак не ми се допадна. А во Пелистер и другите работи сум заљубен. Пак би дошол во Битола. Мене ми е убава.
     
  10. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @Marick14 си го погодил и времето и денот, кој будала сакаш да е на кафе во 5 сатот попладне во недела? Во кој град во лето во 5 сатот попладне некој пие кафе? Во Битола и -20 да е кафе се пие во 12 часот на пладне. И јас се чудам, како може некој да пие кафе во 12 часот на пладне, дали тие луѓе работат воопшто ама ете така е. Во 12 на пладне, без разлика викенд или работен ден, нема игла кај да фрлиш по кафичи и тоа надвор. Иначе еве јас како битолчанка, го сметам Битола за еден од најамбиенталните, најромантичните, најтоплите градови со душа, со архитектура, со историја, ама менталитетот и луѓето во последно време ич не ги сакам, ама ич. Се поселјачи цел град, цел. Во последниве години многу го засакав Скопје и скопјаните како менталитет.
     
    На butterfly33 и PogbaPol им се допаѓа ова.
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Штип што е помал град, па има појака кафе-шема од Битола. Баш тоа време е поладно и баш тогаш треба да има повеќе излезени. Слаба ви е кафе-шемата.
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @Marick14 Ретко сум во Битола, ама кога и да сакам да одам на кафе одвај наоѓам место. Вие во Штип ако пиете во 5 сатот попладне во недела кафе ок. Јас два пати сум била во Штип во сабота и двата пати жива душа немаше, ама од два пати што сум била не сакам да донесувам никакви заклучоци.
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Не сум од Штип ама често сум таму. И подобра кафе-шема има. Ти незнам кога си била. Сигурно во 5 сабајле. Нема шанси да немало никој во 5 попладне.
     
  14. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @Marick14 Бев цел ден во Штип од сабајле до вечер. А во Битола никој не пие кафе во 5 попладне. Ако не ти се допадна Битола, ок не ти се допаѓа, не планирам да се расправам со тебе. А лично ме заболе гз каде има подобра кафе шема, кафе пијам кога сакам и имам време.
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Не реков дека не ми се допадна Битола. Само не ми се допадна Широк Сокак. Премногу си го преценувате.
     
  16. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Градот дали ќе биде убав или не, зависи од граѓаните. Мене градот ми се свиѓа вака горе долу, ама луѓето што потекнуват од овој град се шта да ти причам. Сите се кренти, потценуваат кого сретнат, мислат дека се најдобри во се, женските шмизли невидени, мажите себични егоисти. Секоја чест на исклучоците. Познавам само 2 девојки што се фини, добри, културни и ми оставиле добар впечаток ама другите.... Немам коментар.
     
    На Tanjamm и babyblond им се допаѓа ова.
  17. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @JollyGirl За жал таке е , во право си . :|
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Cloudy Girl*

    *Cloudy Girl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    407
    Iako sum bitolcanka , moram da priznaam deka gradot ni se rasipa skroz,se napolna so luge so nemat vrska so Bitola,ni se poselanci grado,ni dijalektot nas go nema poke niz grad,samo novi faci gledas nekoj niz korzo,kuznaj od kade ,pa uste ko ke ti zborni i to e
    Ama jbg ...
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Ме потсети на моја колешка од факс од Битола. Видна личност е сигурно ја знаете. Многу богата фамилија се, тетин и беше министер, татко и бизнисмен, чичко и конзул мислам и многу навредуваше, какви се не погрдни и прости муабети употребуваше. Буквално “да ми ја изедеш“, „да ми ја бричиш“, „во увото само сум невина3, „ќе те фрлам низ џамооо“, абе што ти не. Ме потсети на неа, па се насмеав. Инаку градот е убав, мене ми се допаѓа, си има шарм Битола.
     
  20. little Katie

    little Katie Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случи лошо искуство со битолчанки но не значи дека сите се такви и дека не чини градот поради нив. Но зошто има многу кои се однесуваат грдо?