1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Битола

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од babyketi, 3 декември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    @kristina.k
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @ana-banana за кога ти е? Да се распрашам точно за адресите и ќе ти пишам лп, обично најпознатите фризерки за фризури и најскапи се, а лично искуство кај нив немам, можам само да ти ги дадам како предлог. Фризерот кај што одам јас е експерт за боја, balayage техники и слично, ама и фризури изработува солидно, ќе ти пишам и адреса и контакт. :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Почитувани, дали може да ми кажете некој предлог што би требало да посетам во Битола? Некој ресторан етно некој интересно место? Неколку гоидини одиме на Пелистер и секогаш излегуваме во Битола но еве можеби нешто сме пропуштиле :D
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Колку што знам во Битола нема етно ресторан во градот,но има во едно Мариовско село(Зовиќ)јас лично немам бидено,но мои блиски беа и ми кажаа дека местото е прекрасно,таму има мал ресторан во етно стил,исто и соби издаваат за да преспиеш таму,и храната била многу вкусна.Само за таму ќе ви биде потребно возило од типот на некој џип,бидејќи патот не е баш најдобар :D
    Викаш дека секоја година сте на Пелистер,па не знам дали сте биле во попатните ресторани како:Гламур,Вила Виста,и Шумски фенери? Местата се солидни за ручек,посебно Шумски фенери е феноменално.
    Искрено,друго и не знам што би можела да посетиш во Битола освен да испиеш кафе на Широк сокак во еден од многу бројните кафичи и да се прошеташ по старата чаршија...
     
    На Anaouou и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    Ако веќе барате во центарот на Битола би ги издвоил следните места:
    1. Вино бар Буре (https://www.facebook.com/vinobarbure/) кое според мене е автентично место со посебен шмек и свој печат. Ако сте за вино и вечера/ручек препорачувам. Се наоѓа блиску до „саатот“ на самиот плоштад Магнолија.
    2. Паб Бурбон (https://www.facebook.com/Pub-Bourbon-Street-1428984970713887/) место кое вреди да се посети и види. Убаво местенце онака лабаво шо би се рекло на Битолски, од сабајле до вечер е преполно и нуди различни видови на пива и убаво јадење.
    3. Пајтон (https://www.facebook.com/CafePajton) ако сте за убаво кафе низ широк сокак го препорачувам, а исто би го издвоил и мезе бар Јагода (https://www.facebook.com/jagodabitola/).
    4. Порта Џез (https://www.facebook.com/portajazz.bitola/) и Камарите (https://www.facebook.com/camarite.kamarite) - култни Битолски места. Aко сте за свирка да ги посетите.

    Релативно нови и убави местенца се АУРУМ (https://www.facebook.com/AurumKitchenBar/) кој се наоѓа карши Симпо и е малце тргнат од центарот, како и Винарија Чифлик (https://www.facebook.com/ciflikwinery/) која е веќе надвор од градот на патот за селото Брусник, но исто интересно местенце.

    И да би го додал уште и Шумски Фенери кој веќе беше спомнат погоре од @Rama.

    Убав помин.
     
    На Adi888, WildMk, Dadusicka и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Чаршијата е посебна, задоволство е да се испие кафенце во кафичите или слаткарниците. За ручек, Шумски фенери накај Пелистер, преубаво.
     
    На Rama, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.727
    Допаѓања:
    55.171
    Пол:
    Женски
    Мислење за Шумски Фенери, за ручек?
    Храната дали им е вкусна?
    Или пак Корзо кое е во самата чаршија?
     
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Корзо, преубава пица и не е во чаршијата на Широк Сокак е :)
    Шумски Фенери ништо посебно :)
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.727
    Допаѓања:
    55.171
    Пол:
    Женски
    Чаршијата не е исто што и Широк Сокак? Прв пат сум Битола, не сум запознаена со градов воопшто. На кафе сум во еден од кафичиве во близина на Корзо, што значи и тука ќе седнам. Фала.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hristov

    Hristov Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    599
    Пол:
    Машки
    @lost123 Да не се повторувам еве што би издвоил јас како Битолчанец :)

     
    На Rama и lost123 им се допаѓа ова.
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Корзо или (Широк Сокак) е целата долга улица со кафичи и бутици, се до почетокот на паркот кај што се сендвичарите, тоа таму се вика Шеталиште.
    Чаршијата е околу пазарот каде што се продава овошје и зеленчук и каде што има многу бутици за облека, слаткарници, аптеки и слично, тоа е старата чаршија :)

    Се надевам дека убаво си помина?
     
    На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    2 години по ред во лето си бев во Битола по 20дена си седев во од Епинал куќата пошто од школо на пракса не праќаа. Значи градов е Ок, во лето од 6-7 до 12 навечер на Широк Сокак вријаше од луѓе. Никако не можев да се навикнам едвај чекав да поминат деновите, некако чудно ми беше и сега кога треба да се запишувам на Факс ич не ми се праи ќеф за БТ како антипатичен град мие (не ми се лутете:D). Инаку сум Прилепчанец :D
     
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Е аман де, не дека нема во ек на летото голема фреквенција на луѓе, ама ти опиша како гужвата Битола да е ко да имаш чувство оти во Њујорк живееш или Париз:D
    Нека не те плаши, кратко трае тоа, после во есен и зима, со двоглед има да бараш луѓе и да не најдеш:D:D:D
     
  14. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Абе не за тоа, сум бил и среде зима. За живот некако ич не можев да се навикнам, се прашував како можат овде да живеат тие 20дена едвај чекав да поминат.. Иначе беше топ сето. :D8)
     
  15. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    12.765
    Пол:
    Женски
    Јас сум од Охрид и можам да ви кажам дека и тука има такви што секогаш мора да излезат дотерани. Не е се до штиклата јас можам да ви гарантирам. Се е до стилот на девојките. Секоја девојка сака да изгледа совршено на свој начин. (fingers)

    Некоја сака да е природна без шминки и исклучиво спортски, а некоја сака да е во секоја прилика нашминкана и дотерана. Е тоа се 2 типа на женски. А за штикли, кој носи кој не носи. Јас спаѓам во спортскиот тип. И не планирам да го сменам стилот некогаш засега.

    А имам и една брачеда во Струга и таа е исто така многу по дотерувањето. Секогаш мора да е шминкана за да се фотографира или за да излезе каде и да е. А исто така и штикли да облекува.
    Во Скопје знам дека е гужва и брканица. Сите што ги познавам се таму во брзање кај и да одат па така незнам колку имаат време за дотерување баш во секое време. Но секому ќе му биде средено кога ќе има испланирано.
    За други градови незнам да кажам, дека не ги познавам. Инаку јас ги сакам градовите во Македонија. Многу сакам да ги прошетам кога ќе имам прилика. Зошто да не.
    А за Битола имам да кажам дека е прекрасна. Јас повеќе ги сакам природните места како Пелистер. Очи ми плакне. :inlove:
    Прекрасно е и Хераклеа е прекрасно место.
    Многу сум воодушевена јас од убавините во Битола. Многу се гордеам со убавините што ги имаме во Македонија низ градовите. Имам и некои пријатели во Битола и знам дека се многу фини и дека не постои никаков лош збор за Битолчани. :x
     
    На Ivanna23., Hristov и Rama им се допаѓа ова.
  16. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Чупиња лични,Каде да најдам козметика на Мис Спорти кај нас? :)
     
  17. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво сакав да прашам колку вкупно продавници во битола има под назив " се по 99" и каде се расположени?
     
  18. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    4.780
    Пол:
    Женски
    Девојчиња битолчанки :) имате ли снег на Пелистер, Нижеполе...? Каде да се оди, предлог за планински смештај?
     
  19. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Хотел со добар затворен базен во Битола предлог
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Мојот роден град, мојата љубов, моето детство, мојата младост.
    Сите падови и дигнувања, сите солзи и насмевки од првите 25 години од мојот живот се случија таму.

    Нема ќоше во градот, кое не ми буди некаков спомен. :inlove:
     
    На tinka-mace, minne992, Rama и 4 други им се допаѓа ова.