1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Би го/ја вратиле дома?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од marama, 7 март 2011.

  1. cucii...ii

    cucii...ii Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    12

    Сепак си била соодветно облечена, не си била во фустанче или во штикли.
    Јас до сега не сум била у слична ситуација и се надевам нема да морам да зборам на некого дека така и така не требало. Јас би пропаднала во земја.
     
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.628
    Пол:
    Женски
    Упоште не ми е проблем,не дека ми е пресудна облеката но сакам кога ке излезам со некој да личи на човек а не да ми дојде по пижами ( под тоа се подразбира и тренерки) .Се знае што каде се носи.Јас лично тренерка освен дома,на физичко и по леб и млеко на друго место не носам.Не мора да е секогаш стегнат у кошула и сако,но полежерен изглед може да добие и со некое блузиче и широки фармерки.

    Секогаш кажувам кога сметам дека некој е несоодветно облечен,а и да не кажам имам приметено дека конкретно другаркиве пред излегување ме прашуваат што ке носам,па според тоа се организираме.Сепак неможе едната да дојде у фустан и штикли а другата у патика и фармерка.

    На дечко секогаш дали директно или индиректно му укажувам дека не сакам да го гледам у тренерки освен ако не сме кај него дома или ако не е у кола дојден по мене.Можеби плитко или злобно од моја страна но ако можам јас секогаш да обрнувам внимание како изгледам кога идеме негде,ке мора да може и он да внимава.

    Особено ми е битен изгледот и облеката на прв состанок со некој кога искачам.Ако ми дојде несреден,небричен облечен во првото нешто што му паднало при рака ми остава впечаток дека па и не му е многу битно што излегол со мене.А кога ке дојде некој,среден во кушулче па се гледа дека одвоил време за себе да ти е мерак да шеташ низ град и да седнеш на пијачка со него.

    Така да не сум вракала у буквална смисла дома некој,но имало ситуација кога другарка кај мене у буквална смисла дошла по тренерки а јас сум и дала од мој шкаф да се облече од глава до пети бидејки местото каде што требало да идеме не било за тренерка outfit.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Неможам да сфатам луѓе кои немаат никаков осет за тоа за која пригода што треба да облечат.
    Јас кога не сум сигурна што би одговарало обично барам совет и мислење од други. Подобро да си прашам дали треба да се скоцкам отколку да изгледам смешно.
    Никогу не би вратила дома поради облеката но мислам дека ако има осет сам/а ќе посака да се врати и ако ништо друго ќе се потруди да не направи утка следниот пат.
    Пред некое време на состанок типот со кој бев договорена ми дошол со пантолони и горна тренерка во ресторан. :fubar:
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    Неможам да ги разберам само оние што си даваат за право да го прават тоа.Конкретно мислам на обезбедувањето на клубовите.Со нивниот стил на облекување (наречено тепач ) со тренерки ,патики итн итн како од фудбал да дошол на работно место остава впечаток кловн.И некој таков си зема за право за да одлучи дали некој ке биде присутен во клубот или не .Жално што незнаат кој што треба да работи (се нафрлив на обезбедувањето :D ).Инаку мене не ми пречи кој како сака нека се облекува ,секој сам за себе си мисли .Ми се има случено да бидам во присуство на луѓе што си имаат свој ситл не го менуват,се издвојуваат но едноставно се прифатени бидејки се оние тие а не нивната гардероба.За на работа почитувма кодекс на облекување и ми значи.Треба да се биде среден ,културен а не како да те мавнала поплава :D .Во склоп на ова да прокоментирам еден сељак што незнаел да прифати критика .Како што е јавна личност заслужил и јавна критика .

    http://www.youtube.com/watch?v=pmwoEQR4H_0
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Досега не сум се нашла во таква ситуација, всушност секој си има право да си одлучи како ќе излезе. Моите пријатели и дечко ми знаат кога како треба да бидат облечени, некогаш сестра ми малку забегува но не сум и кажала ништо, нејзина работа си е. Никого не би го навредила и не би му рекла да се враќа и да се преоблече.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Никогаш на никого не сум рекла врати се да се пресоблечеш.
    А нема ни да речам.
     
  7. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Samo ednas sum se nasla vo takva situacija momce da mi dojde nesoodvetno oblecen. Inaku so segasniot partner ili so drugarki sekogas zboruvame za toa sto ke obleceme i poveke nema vakvi problemi.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    Секој си има негов стил .... како ке излезе така. Можеби и јас не му се допаѓам ваква на некој па шета со мене.
     
  9. Kate505

    Kate505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Доколку премногу промаши со облеката би го/ја советувал/а дека на такво место не се оди со таква облека, но за на кафе дали носи тренерки или посвечена облека не ми менува ништо :D
     
  10. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    До сега на никој немам вратено а и нема ни во иднина тоа да го сторам. Никогаш ништо не се кажува пред време ама ова го кажувам и цврсто стојам зад тоа.
    Секој со својот вкус а јас со мојот, и секој на себе што сака нека си носи.
    Кога мене би ме вратил некој, би ми било лошо и понижувачко па токму поради тоа и не би вратила никого.
    Незнам...некако навредливо ми звучит ова.
     
    На cresa-jagoda и butterfly* им се допаѓа ова.
  11. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Isto
     
    На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.