1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Би правеле ли повторно свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од rrrrrrrrrr, 22 септември 2014.

 1. rrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  136
  Девојки, сите вие што веќе сте правеле свадба и сте поминале низ свадбената еуфорија, што мислите сега за тој чин, дали вреди сето потрошено време, пари, стрес и доколку ви се врати времето дали повторно би правеле свадба?

  Слушам различни мислења од оние кои се задоволни од свадбената церемонија, но исто така многубројни се и оние кои викаат дека се' околку свадбите е претерано и се трошат премногу пари и енергија за неколку саати.

  Ме интересираат вашите искуства т.е. постискуства :lol: дали доколку ви се врати времето повторно би правеле свадба? ;) :*
   
  На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cvekjence

  Cvekjence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  200
  Дефинитивно не, освен ако не извадат некој прирачник како на пример: how to survive your wedding :dance:
   
  На rrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  2.291
  Допаѓања:
  91.269
  Пол:
  Женски
  искрено јас повторно би правела.
  се омажив пред 10 години.тогаш немаше премногу претеруванја во однос на свадбите .сега има многу новитети во изведбите ...а и цените се тродупли....ама пак би направила и би се водела по девизата -пушти ги нозете колку што ти е долга чергата ;)
   
  На coolgirl123 и rrrrrrrrrr им се допаѓа ова.
 4. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.513
  ми се допаѓа темата.
  Јас не сум мажена ама навистина и мене ме интерсира ставот на оние кои имаат направено свадба, така да дефинитивно ми се допаѓа темата.
  се надевам дека ке има повеќе одговори ;)
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.111
  Допаѓања:
  56.345
  Пол:
  Женски
  И тоа како! Се договоривме со мм здравје, за десет или 15 години пак некоја таква прослава да си направиме. Преубаво беше, ептен со лесно помина, најнезаборавниот ден во мојот живот. :)
   
 6. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  902
  Дааа :clap:
  Ние правевме свадба пред еден месец, и може зошто сега скоро беше, ама јас мислам дека дефинитивно вреди да се има тој ден на сконцентрирана и максимална радост и исполнетост :) Јас не можам да опишам колку бев среќна, како никогаш, и сакав само да играм и да се смеам :). Секако не може да не се забележи тоа што се спремаш спремаш толку гужва паники мислења одлуки, и после на крај за неколку саати се ќе помине.. :) Ама сепак мислам дека вреди и тоа како!

  Ние морам да кажам не правевме никакви адети зошто сме од различни градови, и веќе се имавме регистрирано, па на денот на свадбата имавме само венчавка и после во ресторан. Бевме свежи, одморени и многу расположени и мислам дека така беа и сите гости :). Можеби имаше удел тоа што иако посветувавме време на секакви детали, мислите ни беа дека главниот дел е венчавката, и целта на сѐ што правиме е да добиеме благослов и од Бога за нашата заедница, и да се молиме да ни се умножува љубовта.. А потоа беше многу убаво да се сподели таа радост со сите.
  А парите секако ќе се потрошат и пак ќе се појават, на моменти многу се сомневав за некои одлуки кога трошевме многу пари, за музиката, за фустанот :$ , но сепак радоста покрива сѐ и трошоците се забораваат а прекрасните спомени никогаш! :)
   
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.454
  Пол:
  Женски
  Не. Веројатно затоа што се одлучивме да не ја правиме ни првиот пат. :D Не сакам гужви, комплицирани организирања, еуфорија за небитни работи у нашиот иден брачен живот. А искрено, скратувањето на тој (реално голем за наши стандарди) трошок се виде многу корисно и добредојдено во почетоците на нашиот брачен живот. А за блиските, ако навистина сакаат да се порадуваат со мене, нема потреба од повод. Ако некој сака да се дружи со мене, нема да чека да му платам порција во кафана за да се видиме.

  Пред да бидам сфатена погрешно, тотално ги респектирам оние коишто си уживаат во вакви манифестации коишто мене, дури ни како гостин не ми биле привлечни и интересни и на кои сум одела да испочитувам блиски личности пред се`. Има креативни невести коишто сето тоа го планираат до ниво на уметност. Секоја чест и почит за трудот, креативноста, љубовта и ентузијазмот со којшто го прават сето тоа. Имам на ум конкретен пример на невеста од овој тип. Абе жената точно си знаеше што сака, после свадбата и другарки нејзини се консултираа со неа. Кутрата како да им објасни дека е битно да знаеш точно што сакаш од прославата. :rofl: Мене да ме праша човек каква би ми била свадбата, би ме замислил така подолго време, би го гледала ко теле у шарена врата, ко професор на чијшто испит сум дошла само со добра воља и силна желба за кафе со колегите у бифе отпосле. Може би одговорила „Шознам, торта, балони, украси... :D

  Попрво би се трудела почесто да се гледам со роднини и пријатели кои ми значат, па макар било на едно кафе, слатко и вода. Или на едно од триве. :D :D :D
   
  На MeowMeow, RedWine, dunika и 3 други им се допаѓа ова.
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.593
  Допаѓања:
  56.545
  Пол:
  Женски
  Еве помина една година и нешто фазла, и после една година јас викам ДА, би правела повторно свадба и не би сменила ништо, освен можеби венчаницата :lol: Јас имав прекрасна свадба, преубав ден, не би сменила ништо, ниту време, ниту место, ниту луѓе. Мене свадбата ме чинеше минимално, на сите млади им го давам истиот совет, да гледат да поминат скромно а убаво, да не фрлаат пари на работи кои не се битни и да се опуштат.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  „НЕМЕТ шанси“
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.337
  Пол:
  Женски
  Не. Само регистрација во матично и ручек со најблиските.
   
 11. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  9.422
  Пол:
  Женски
 12. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.147
  Допаѓања:
  18.672
  Пол:
  Женски
  Да, многу ми беше убаво, уште истата вечер можев уште еднаш се од почеток.
   
 13. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  803
  Пол:
  Женски
  Да! Желба на мм, многу убаво му било :D
   
 14. princess5

  princess5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  3.845
  Допаѓања:
  25.180
  Пол:
  Женски
  Da.
   
  На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  1.149
  Пол:
  Женски
  Да, зошто и првата јас и маж ми сами си ја организиравме, сами си биравме ресторан, музика, црква, покани и сл. Не дозволивме никој од страна да ни се меша. И затоа си поминавме најубаво.
   
  На molikaMk и NEA им се допаѓа ова.
 16. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.970
 17. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  1.903
  Пол:
  Машки
  Дефинитивно да:inlove:
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.439
  Допаѓања:
  223.480
  Не.
  Попаметни начини има да се потрошат тие пари.
   
  На SummerGirl и S.W.A.G им се допаѓа ова.
 19. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  1.439
  Допаѓања:
  2.817
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно НЕ!
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.197
  Допаѓања:
  32.411
  Пол:
  Женски
  Со истиот ми маж да.
   
  На Ostaveniot му/ѝ се допаѓа ова.