1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Благо или солено за појадок?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Srckata28, 7 јуни 2022.

  1. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Дали сте повеќе личност што сака благо (овошје, овесни каши, грчки јогурт, мусли, житарици, кроасани) или солено (јајца, кифли, намази со леб, сендвичи) за појадок?

    Јас 95% од времето појадувам јајца, омилени ми се наутро и речиси никогаш не крејвнувам благо. Исто не можам кафе пред да појадувам.

    Утрово немав апетит и намачкав путер од кикирики на оризови галети со овошје, луѓе организмот ми го одби. :D Very much за солен појадок сум. А знам луѓе што се будат и можат торта да појадуваат пошто посакуваат.

    Какви сте вие? :)
     
    На theowndemon, Konfetka, Bananki023 и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Генерално сум за солен и богат појадок што ќе ме држи добар дел од денот зошто јадам 2 пати на ден.

    Јајца ми се прв избор исто како тебе, ако јадам тестенини или леб/пециво гледам тоа да е наутро, открив дека многу помалку ме дуе и ме дебели ако јадам јаглехидрати наутро. Па ги комбинирам со нешто млечно или јајца, ама генерално секогаш солено. Често знам да направам како летна манџа за доручек, палента со сирење, некоја пита со кори или слично. Јогурт исто секогаш скоро пијам за доручек.

    Се случува после доручекот да земам овошје со кафето или за ужинка.

    Доколку јадам овес или нешто како галети ме држи буквално 2 саата и после тоа сум цело време гладна, па избегнувам такви оброци генерално. Знам понекогаш овес со јогурт но ретко.
     
    Последна измена: 7 јуни 2022
    На theowndemon, Bananki023, GirlRose и 6 други им се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно солено за доручек, на неколку пати кога сум била во брзање пред неколку години имам изедено благ кроасан или штрудла со џем од оние фабрички спакувани во кесичка, не од пекара (затоа не се сомневам во квалитетот) и толку многу ми се лошеше што прво се чудев што ми е, ама после неколку пати кога увидов дека организмот не ми трпи благо за доручек веќе никогаш нема да ми текне нешто благо да ставам во уста за доручек.
     
    На Herrera, theowndemon, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Обавезно прво кафе, го пијам саат/саат ипол, па после појадувам.
    Во принцип најпрво ми се јаде солен оброк, јајца, тортиља со хумус и зеленчук, авокадо на лепче, итн. Ама на работа за појадок најчесто носам благ, овес или варена хељда со овошје. Ама после 3/3 ипол саати ручам, така да, не истанувам гладна.
     
    На theowndemon, Cosmic Girl, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Искрено сеедно ми е :D
    Сум тежок, хроничен обожавател на блачко, not gonna lie.
    За појадок, некогаш тост, сендвиче, јајца.
    Некогаш житарки, благи палачинки.
    И така и така, не осеќам некоја посебна разлика. Искрено се осеќам ненајадено ако појадокот ми е некалоричен. Ако појадувам пример салата ич не ме држи :worried:
     
    На theowndemon, sweet-cherry, QweenSM и 6 други им се допаѓа ова.
  6. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.464
    Како ја вариш хељдата? Сварив еднаш и стварно ми беше грда. Дали многу вода ставив, дали ја преварив, не знам. А баш сакам да можам да ја јадам :)

    Онтопик, јас сум за солен доручек - јајца, палента, палачинки од пченкарно брашно и ленено семе, сега си најдов рецепт за „лепче“ од леќа, оризови галети.
    Веќе неколку месеци не јадам леб и брашна, се сомневам дека имам развиено нетолеранција на глутен, па еве експериментирам со други опции. Ептен ако немам време или сум мрза, јадам корнфлекс, па после банана за да се донајадам :D
     
    На theowndemon и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  7. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Не знам дали е ова права тема, веројатно не, ама ако сакаш пиши ми лп како ги правиш или во друга тема некаде да префрлиме? :)
     
    На theowndemon и see.emily.play им се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Така и треба, нутриционисти советуваат најголемиот дел од калорискиот внес да биде во првиот дел од денот, а мене мојот нутриционист исто ме посоветува благите работи да ги јадам додека е ден за да не скока шеќерот навечер.

    Кога ќе помислам порано кога се замарав со диети дека јадев јаболко за појадок, не ми се верува ич. :D
     
    На theowndemon, Cosmic Girl, Angie1432 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Обавезно преку ноќ ја држам посипена со жешка вода. Или барем неколку саати, битно да одстои така во вода. После ја истурам таа вода и во нова ја доварувам. Порано ја купував онаа во Кам и одвратна ми беше, секогаш налетував на горчливи зрна и од неа мислев општо дека хељдата е грда. Сега купувам на Бако и таа ми е супер, ептен мека и вкусна се вари. Ама обавезно прво држи ја потопена неколку саати, тоа менува многу.
     
    На theowndemon, Cosmic Girl и see.emily.play им се допаѓа ова.
  10. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Јас, човек што преретко јаде доручек:
    elmo-shrug.gif

    Кафе? :D

    Се терам со сила да јадам наутро, ама сеедно ми е дали е благо или солено. Затоа јадам малку солено, па малку десерт. :D
     
    На theowndemon, staycalm, Bananki023 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    374
    Некогаш благо некогаш солено зависно што ми се јаде во моментот..кога немам многу време благ крем на леб или житарки со овошје. И обавезно кафе
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    И јас сум повеќе за солен појадок, ама во последно јајцата ги заменив со овошје и/или овес во комбинација со протеин и путер од кикирики зашто само со овес бев гладен за 1 час.

    Инаку отсекогаш сум се чудел на луѓето кои наутро јаделе кроасан, леб со еурокрем/мармалад и сл. :puke:
     
    На Konfetka, Bananki023, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Појадок? Не знам што е тоа. Мноооооогу ретко појадувам, само ако треба авион да фаќам па знам нема да имам кога или цел ден ако ми е презафатен. Ама желба за појадок имам многу ретко, само на одмор, не знам зошто. Не се осеќам убаво кога појадувам, притисокот ми паѓа, ми се приспива и цел ден ми е таков, едвај туркам. Јас сум - 2 кафиња, па за 6 саати ручек. (facepalm)

    Јајца ретко јадам, ми се гади од пржени работи наутро. Најубаво ми е овесни со јогурт.

    Да не бидам офтопик, веројатно за благо сум повеќе.
     
    Последна измена: 7 јуни 2022
    На Cosmic Girl, Demi_, QweenSM и 2 други им се допаѓа ова.
  14. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.967
    Пол:
    Женски
    Благо.:D
    Протеинско барче, темно чоколадо, било какво овошје/овошен микс, смути со овошје, пудинг…
    Не можам да јадам прженици за доручек, претешко ми е. Некогаш ќе прогледам низ прсти за бурек или мекици, ама ретко. И после тоа осеќам како цел биоритам да ми е пореметен.
     
    На Demi_, Dream-Girl, Ugly Duckling и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Мене благ доручек никако не ме најадува.
    Наутро обично јадам carbs со хумус, или некој друг намаз и зеленчук.

    Овесни каши, чиа пудинзи, или 10 кришки леб и еурокрем, ко десерт ги доживувам.
     
    На theowndemon, Celltica, Guns N` Roses и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Скоро секој појадок ми е нешто солено. Благото не ме држи долго време сита и тешко ми е на стомакот ако првиот оброк е нешто преблаго од типот на кроасан. Единствено не ми смета коцка чоколадо или лажичка крем во овесна каша, иако преферирам само со овошје да се кашите.

    Исто, не можам да јадам на сабајле разни месени работи, поточно пецива и буреци. Ем нема да сум најадена, ем ќе бидам цел ден подуена :| Во случај да не можам да појадувам дома, попрво ќе земам кроасан отколку некое пециво.

    Лелеее не ме потсетувај на ова :worried: За мене дефинитивно нема полош појадок од овошје, подобро гладна да сум.
     
    На theowndemon, Bezimenka90, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    :u::u:
    Чудо на природата сме ние :makeup::P
     
    На Dream-Girl, Ugly Duckling, Waverly Raven и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Зависи што ми се јаде, јадам и благо и солено, едноставно обожавам храна :D.
    Ако станам рано сакам појадокот да е покалоричен и да ме држи, тогаш преферирам да е солено, а доколку станувам покасно појадувам нешто лесно овесна каша, овошје.
    Никогаш не прескокнувам појадок затоа што е најважниот оброк во денот и доколку не појадувам мислам цел ден дека сум гладна, навечер имам потреба да јадам повеќе а тоа не е добро.
    Исто така овошје и благи работи навечер не јадам.

    @Srckata28 не знам дали е до благото или оризовите галети, јас за појадок пробав да ги јадам оризовите и никогаш повеќе. Така можам да ги грицкам ама за појадок никако, тежина ми ствараат на желудникот.
     
    Последна измена: 7 јуни 2022
    На Cosmic Girl, Dream-Girl, f.girl и 4 други им се допаѓа ова.
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Знам дека е оф, ама за матени јајца не ти треба зејтин, само нелепливо тавче. :wasntme:
    Или варени.
    Од благ појадок, американски палачинки можеби би избрала over солен.
     
    На Cosmic Girl, Demi_, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    И јас исто сакав да пишам, живеев со луѓе кои правеа вафли за доручек еднаш неделно и ги јадевме со јаворов сируп и крцкава сланина и погоден појадок беше, некогаш е и такво расположение.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.