1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Близнаци

Дискусија во 'Дете' започната од Frogy, 8 септември 2010.

  1. JustBlack

    JustBlack Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Здраво феминки,

    Јас сум Ви нова на форумов и еве ме во оваа категорија близнаци:)))
    Посакувам лесна бременост на сите и успешно доаѓање на свет на малите ангелчиња
     
    На BLIZNACINJA.AB, TSS и elena.mak им се допаѓа ова.
  2. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Јас сум мама на близнаци (палавковци Денис и лошото дете Хуго ) . Уште кога ми кажаа дека се близначиња започнаа таа еуфорија и среќа. Беше тешко на почетокот не викам не и сега е тешко ам кога ќе ти се насмевнат две муцинња и ќе те допрат 4 рачиња- уффффффффффффф :inlove: :inlove: :inlove:

    Тешко е околу чување, мораш да организираш минимум 2ца(две баби), колички во Мк тешко се наоѓаат добри, па прилично големи се и не секаде ги собира. Еве ние шетаме релативно малку со количка зошто на многу места или не вратиле или не не собира |( Финансиски е дупло поскапо, но се е минливо. Еве ние имаме 5 месеци и сега веќе почнав да ги увидувам овие работи претходно не. Имаше денови кога ни идело со мм да збеснеме од нервоза, истоштеност и умор, ама издржавме. И сега сме палави и многу немирни, но сепак помина она адаптирање едни на други. Само јаки нерви и многуууууу љубов се се издржува кога се во прашање најмилите :inlove:
     
    На tina-63, Bebulleee, Elen4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    при еден преглед мојата докторка ми кажа дека имам две зрели јајце клетки и дека големи се шансите да родам близначиња,искрено знам дека се тешки за чување(моја пријателка има машко и женско)но многу се интересни
     
  4. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Другарка ми има брат и сестра близнаци пред месец полнеа една година. Бидејќи често одам кај неа постојано сум со нив и многу се интересни :rofl: :*
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Ние во блиската фамилија си имаме близначиња- две лоши ѕверчиња кои бараат многу енергија и слободно време.

    Кога кај нас доаѓаат на само неколку часа буквално ме изморуваат и психички и физички :lol: .
    Кога беа бебиња, баба ми спиеше кај тетка ми да и помага, бидејќи нормално си бараат внимание. Со едно тешко се справува, не пак со две.
    Сега се потпораснати ама како растат толку се потемпераментни и по лоши. А од Септември одиме во градинка :emo:
    Се буцкат еден со друг, и се натпреваруваат кој ќе направи поголема глупост. Како и да е, ги чекавме многу долго време и се тоа се нашите две мали ангелчиња.
     
    На Konstrakta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cookie19

    cookie19 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    prashanje.. dali e vistina deka bliznacite ragjaat bliznaci?
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    ^^Нема врска ова, некои велат, после второ или трето колено, ама и ова не е потврдено
     
  8. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    Мојата ситуација е следнава:
    Од страна на татко ми:
    -Дедо- Дедо ми имал браќа и сестри близнаци т.е. еден пар од две сестри и еден пар од брат (починал како бебе) и сестра;
    -Баба-сестрата на баба ми има ќерка која има внуци близнаци (двајца машки), тие се синови на нејзината ќерка т.е. мои втори братучеди;

    Од страна на мајка ми:
    -Дедо- не знаеме дали имало близнаци, веројатно не;
    -Баба- баба има еден пар близначки, нејзини родени сестри, тетки а мајка ми и мои баби кои денес веќе се починати;

    Моето прашање сега е: Дали има шанси јас да бидам мајка на близначиња?
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    јас знам случај таткото има близначка и неговите деца се близнаци но немора да значи
    мојата баба родила близнаци (тетка ми и вујкоми) па уште никој од фамилијата нема близнато (ни другите тетки ни братувчедовците шо имаат деца)...
    .. зависи како ќе дојде..
     
  10. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Jas imam bliznacinjaa zhenskii no imam rodnini kojii se bliznackii mozheebi i zatoaa :))
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Мноогу би сакала да имам близначиња машко и женско ама моиве роднини немаат па нема и јас да имам :(
    Многу сакам да имам, ако неман јад барем сестра ми нека има ќе ги сакам како мои :):)
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Kakvo detence i da imas raduvaj se zosto go imas bidejkii decat se eden golem dar od boga golemo bogastvo..
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Добро велиш мене родителите не можеле да ме добијат се мачеле 6 години постеле оделе Скопје на прегледи Ако не бил еден поп немаше да се родам и дал на мајками зрно грозје од Свети Симеон од лозата. Вчера го најдовме попот и вели имаш многу добри родители чувај ги ми кажа вака Ти си поинаква ти си испросена од Бога :)
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Јас имам керки близначки и се по 3 ипол месеци, а јатрвата ( жена на брат од маж ми ) има исто така близмаци машки стари 9 месеци, значи свекорот и свекрвата имаат 4 внуци близнаци -2 машки и 2 женски со разлика од по 6 месеци :) сега се чувствува разлика, но за една година ке бидат како 4 близнаци
     
    На fighter, victoria, kristina.k и 2 други им се допаѓа ова.
  15. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски

    Imam drugar bliznak. Negovata majka isto bliznacka.

    Inaku i jas sum bliznak, dvojajcen. Fizicki ne licime mnogu no na dusa isti. Edno srce, edna dusa koe sto zivee vo dve tela.
     
  16. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ако имаш близнак можеш да родиш и ти близнаци. Први братучетки на мајка ми се близначки и едната од нив роди близнаци.
    Инаку и мене ми се интересни премногу и слатки се за гледање...посебно додека се помали, па исто облечени :inlove: И јас би сакала да имам, и реално имам шанси ако гледаме по генетика...од страна на мајка ми ете тие две први братучетки.
    Од страна на татко ми... дедо ми имал брат близнак, ама починал додека бил дете. После и сестра му на дедо родила близнаци. (први братучеди на татко ми)
    Може и по страна на идиот маж ќе има поголеми шанси за близнаци и таман (hollest)
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Кај мене ,нема никој во фамилија близнаци. Ниту од на мајка ми страна , ниту од татко ми.
    Мене ми се интересни додека се бебиња..па и до 2години. После не толку..
    Има една жена ..со 4 дечиња. Првите се две близнаци машки, после роди по втор пат ,пак близнаци женски. И сега еве бремена е пак ,и и викаат дека се пак близнаци..
    Инаку мене не ми е толку важно дали е машко ,женско,близнаци..важно ми е само да ми е живо и здраво. Какви се раѓаат со аномалии..и болести..уште да бирам..
     
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    На мајка ми татко е близнак, за жал починал брат му на некои 2-3 годинки, потоа вујко ми е близнак и брат му е починат на истата возраст и тие имаа близначиња и едното почина на 5 годинки.
    Јас лично многу сакав близнаци многу, ама кога дознав дека и за едно дете ризикот е преголем, се откажав. Се молам Господ да ми даде макар и едно.
     
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Bogato semejstvo ste vie @volsebna...
    Da vi se zivi i zdravi maleckite..
    Mnogu sakav bliznaci.. Za prvava bremenost ne se izraduvav a imase sansa.. Imase uste edna "tockicka" cie srcence ne pocna da cuka..
    Si se nadevam na vtora bremenost.. Taman da ne go macam soprugot za treto :) :D
     
    На volsebna и irenna им се допаѓа ова.
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Бабами носела близнаци, мајками, тетками (сестра на таткоми).
    Можи ќе биди некогаш и кај мене 2 ништо чудно:inlove:
    Ама и едно ако е да е здраво и право :)
     
    На podravka, mal.ecka и Lolipop23 им се допаѓа ова.