1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блискоста на бабите со внучињата

Дискусија во 'Дете' започната од eatpraylove90, 15 декември 2015.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Neznam kolku da gi osudam ili da gi razberam.... Ete jas ziveam so svekrva i sakala ili ne sekojdnevno e so maliot. Koga se porodiv srekam mirno bebe cica i zaspiva pa nemavme nekoja ivolviranost. Go banjavme grupno odnosno mm go banjase a nie pomagavme ili mozam da kazam prvite 5-6 meseci dremese nad glava posle ne ostavi sami. Edinstven problem imase sto uste prviot mesec sakase da go seta niz naselba no jas i mm fino lepo i objasnime deka e malo deka koga ke zaplace treba vednas da cica i taka lutela ne lutela ne go setase sama dodeka ne trgnav na rabota. Kako i site i taa cekase odvaj da pocnam za da mu bide majka iskreno ke vi priznam mnogu pati i jas sum izreagirala deka primetuvam deka se ponasa kako da mu e majka a ne baba i noki i noki so mm sme debatirale i sum placela. Ok da ja svrtam prikaznata od dr strana sekogas ni pomaga me slusa sto da mu napravi za jadenje porano kazuvav sto da mu oblece sega veke poslobodno i davam da odluci odkoga ja imam steknato doverbata. Porano celo meni i go pisucav sega samo za rucek kazuvam sto drugoto e nejzin izbor. Za gradinka jas mu spremam alista ja pocituva mojata zelba. Sekogas prasuva dali moze nadvor ili nekade da idat. Gledam deka deteto navistina uci pozitivni raboti pa i po cel den e so nea. Koga imam razmisluvano na tema zosto se tolku babite posesivni po vnucite mislam deka go nadognaduvaat ona sto nemozele so decata. Ete kako nas odele na rabota se soocucale so problemi nemale dovolno vreme bas kako nie sega i vednas dobivaat nekoj na koj celo slovodno vreme i ljuvov mozat da mu ja pruzat. Zatoa na pocetok rekov neznam kolku da gi osuduvam ili razbiram no sepak treba da se slusa zborot na majkata
     
    На Избришан профил 156253, tina-63, Annath и 9 други им се допаѓа ова.
  2. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Неможат бабите преку внуците да надокнадат за пропуштеното со децата.И неможе баба да го сака внучето повеќе од мајка.И неможе бабата да ја гази мајката и да одлучува за детето што е добро и што во моментот треба да се прави со него или да му се даде.Треба да си знаат кај им е местото а не да си зимаат за право да се понашаат грозно и да се маваат во гради дека се нешто што не се и не им доликува.Мојата свекрва проба да се однесува така ама сечење од старт и прекина.Имаше дури и муабет дека она ќе направела ќерка ми да ја сака неа а мене да не ме сака.Е до таму им оди умот.Само јасно и гласно кажување и ставање граница пред да искочи се од контрола и да отиде у неповрат.
     
    На Избришан профил 156253, DoubleK, Espadrila и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Вчера имавме нов момент. Додека и дадав на малата да цица од шише, измолзено млекце, се засркна, како и секој останат ден. Скоро на секое цицање се засркнува бидејќи е лакома.
    Муабетот ми беше, додека јас на свртив на меше и кренав рака да ја потапнам, одеднам гледам и мм ја чука по грбчето и свеки, а мојава рака си остана во замав...:rofl:Незнам дали да се смеам или плачам. Свеки беше на другиот крај на собата.
    Зарем јас мајка ќе дозволам ќерка ми да се угуши не дај Боже.
    Мм изреагира бурно, и се развика дека претерала. Да не изреагираше тој, ќе изреагирав јас.
    @karak мојава си планирала дека откако ќе наполни малата 40 дена ќе ја чува на спиење.

    Дефинитивно мора да си напраам муабет со женичкава да ги сфати работиве. Подобро нека се лути него јас да се нервирам и да губам млеко ради неа.
     
    На Избришан профил 156253, MilaP, kallias и 2 други им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ќе ти се налути тебе ако и речеш.
    Јас ти предалагам со мт да си зборите па тој да и рече.
    Нека и постави граници - детето си има родители, таа е баба и нека си го држи тоа место.
     
    На koritsaki, Glasna и VladeMila им се допаѓа ова.
  5. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Речено и е многу пати. Два пати е добра, третиот заборава се. А мм и се дера, ја кара бајаги.
    Во последно време замислила дека мм е лошиот и бара сојузник во мене за да и дозволам да донесе бајачки и ред др глупости.
     
    На galapce, Glasna, eatpraylove90 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Леле @Eli23 :x баш во најосетливиот период на прилагодување и на доење, лактација, смирување хормони на доилката, воспоставување ред на бебуш... да ти кажам, ти каде што одиш јас од таму доаѓам(facepalm) ќе дојдат :sun: денови, верувај. А се согласувам со @karak, навистина и самите колку пати рекле ' во внучево си го гледам пак синот како мал', некако потсвесно им доаѓа како оживување на спомените, одново шанса да си надокнадат за пропуштеното:?:
    Моето пак прво женско, после две машки деца замислете кои мераци беа за ќерка ми! На почетокот јас и свеќи спиевме заедно во кревет и ми го подаваше бебуш, доаѓаше два пати на ден да ја искапи, пресоблече, да ми среди низ куќа, ручек, машина... јас бев инвалид буквално после царскиот. Какви депресии имав тогаш(facepalm) и млеко ми секна, и нерви ми попуштија, се осеќав баш ко шо рече некоја погоре, само дека им родив ими го одзедоа бебето.. Какви битки сум водела, кавги, солзи, ноќи неспани:x а сега со ладна глава да размислам искрено сум била голема будала. И си размислувам и сама пред себе си веламбиди искрена, дали исто ќе реагирав ако се работеше за мајка ми. Сигурно не, но ете, јас неа ја немам па ми помага свеки, се радува прво внуче, колку и да се зближи детето секогаш запаметете мајка си е мајка! Можеби сега на почетокот со влијание на хормоните, емотивни и посесивни едноставно така гледаме на работите, но како што ќе растат децата ќе видите дека и самите баби ќе си се оддалечуваат, дури и ќе дојдат моменти да им барате сами да ги почуваст малку;)
     
    На eatpraylove90, VladeMila и Elissa им се допаѓа ова.
  7. Dreams11

    Dreams11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    780
    Пол:
    Женски
    Ве читам и потполно се согласвам со мајките чии свекрви или мајки треба да бидат баби а не мајки!
    Кај мене пак обратна ситуација незнам дали да мислам дека е подобро што сме сами но понекогаш е неопходна помош посебно во првите месеци од кога ке се породиме,но го немав ни тоа !
    Мојата свеки дојде само првата ден да се бања малата и толку никаде ја нема,а јас 10 дена во болница не преспиена салам проблеми со градите првите денови а свеки само на тел као си што си јас од чиста култура неможам да и кажам де не ме замарај или ако сакаш да помогниш повели дојди имам алишта за пеглање за перење или направи ручек нешто не ми го одземај времето кое и те како ми треба! Ама не неможам да речам само си собирам во мене и ке се исплачам на мм , некогаш ми е полесно и сама да си зборам затоа што кога му зборувам за мајка му тој само молчи ! А советот да не го заборавам мора да споделам - Да сум ги намачкала градите со изметот од бебушот (facepalm) тоа ке ми помогнело,уште да ми речеше да си каснам,свашта,кај не ти помага па уште одмага и психички те замара!
    Цели шест месеци ја немаше побарано да ја види , мајка ми идеше ама од пусти страв дека нема да ја оставиме кај неа ја немаше ни побарано! И се јавив една ден на мама и и викам па добре бре луѓе немате ли внука нели сакате да ја почувате малку саат два ,ке почнам на работа детето мора да се учи малку по малку без мене , а она сирота па мене ми е страв да ја побарам ! И во право е жената , мм ме слушна и вика како така се однесуваш , како може да го оставиме девојчето на др место јас сум била лоша мајка и незнам уште што не !
    Еднаш се договорив со свеки да ја чува малата од сабајле морав да завршам обврски по дома,се согласи јас сета срекна дека утре ке си направам генералка по дома се испофалив на сите , значи искрено со бебе неможеш генералка . Јас ја спакував сета спреман со алишта со јадење ке оди кај баби и но кога дојде ми вика јас тука ке чувам,јатрвами ке одела на шопинг а дома ке имале молер па морала кај неа по дома и раскрене да и среди за кога ке дојде мајсторот :@ е тогаш пукнав.
    И кажав се што ми беше на душа,јас бремена патолошка станот лом реновиравме,дека баш тогаш се иселија старите ден не дојди да помогне,пред пораѓај дека со поминат термин знаев дека утрето ке одам на болница,дома генералка трудна со волкав стомак, за кога си дојдив да ми рече леле син ми си исчистил дома колку вреден на мајка убав он , значи за 10 дена ламинатот лом пршина еден прст,тоа е во ред дека он ништо не растурил ама дека исшистил не е исто , муабетот ме дига од кожа!
    Од една страна ми е супер што сум си сама со керката но некогаш ти е неопходна помош , уште малку почнувам со работа па должноста на свеки и мама да ја чуваат малата ...... незнам како ке биде уште сега страв ме фака.
    Кога ве читам дека вашите свекрви се опседнати со вашите мали си мислам можда му се први внуци па за тоа,ние сме втори и кај двете баби!
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се е убаво кога е умерено. Се што е на границата на невкусно што се вика ќе те извади од такт. Од една страна да се прави мајка на детето, а од друга пак да не го види со месеци, не знам, не ми се разбирливи што карактери ќе се. Јас, фала Богу, сум на златната средина. И мајка ми и свекрва ми ми се наоѓаат секогаш кога ми е потребно. Имам огромна помош од нив без да ми го вадат тоа низ нос или да ми се прават нешто што не се.
    И јас како другите мајки на почетокот реагирав бурно на секое земање на детето или помош околу неа, препишувајќи си го тоа како мој неуспех (додека мм еден ден не ми рече да се приберам и дека не можам се без помош да постигнам, дека треба да имам време и за себе инаку ќе полудам). Дополнително и што не ја доев, туку беше на АД, тоа ми беше најтешко (мислев дека нема да се поврзиме). Ама сега на 2 годинки си имам лепенкичка до мене благодарение на мојата посесивност што се вика.
    Затоа ако има некој да ви помогне, слободно дозволете му, мајка си е мајка, детето тоа најубаво го знае и разликува.
    Еве сега е моето црвче кај баба и, после ќе се качи, вечер пак кај баба некој саат и така сите среќни и задоволни. Често одам и кај моите така да сите се задоволни. И ние и детето.
    Поздрав :)
     
    На Избришан профил 156253, iki26, Winter Lady и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Леле ама се плашам од темава :tmi: Чувствувам дека и кај мене ќе биде претерано со двете баби на исто место :headbang:
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Во друга тема се имам искажано во врска со ова прашање ама ајде и тука да се искажам бидејќи има нови моменти во приказната. Мојата свекрва ИЧ не ми помагаше ама буквално, повеќе ми одмагаше со нејзиното дрндорење над глава дека не сум добра мајка, дека незнам дете да чувам, дека немам млеко а еве го син ми 19м и сеуште успешно се доиме. Од септември тргна во градинка а јас на работа, немаше кој да го чува и моравме со маки го навикнавме ама сега обожава да е во градинка. Таа уште од старт кога се роди син ми кажа дека никогаш не би го чувала и секоја и чест си стои на зборот. Пред 3недели кога беше посвежо времето беше слободна а јас на работа прва смена, доаѓам од работа и после пола саат ја гледам го носи син ми целиот наврнат, жива вода, отишла да го земе од градинка, да не седело детето до 4 да го чекал татко му. А притоа не се консултирала со никој дали да го земе, и плус врнеше истура а таа без чадор. Кога го видов детето премрзнати обравчиња и уши, срцето ми се скина, само и го земав од раце и ја прашав кој и рекол да го земе, и таа ми вика никој не ми рече ама да не седи до 4 греота е. Си влегов дома и ништо не и одговорив, само го гушнав и се изнаплакав од мака, ако толку ти било грев требаше да ми речеш мила не го носете Матеј во градинка јас сум слободна, јас ќе го чувам ама не, туку после по дождливото време ќе изигрувам загрижена баба. Маж ми потоа и одржа добра лекција и од тогаш никогаш го нема земено без наша дозвола, маж ми си го зема од работа. А пред тоа некогаш кога ќе го земеше од градинка обавезно му даваше благо во автобус да не плачел и кога ќе дојде дома јас брзам да му направам ручек, тој несака да јаде бидејќи јадел глупости. Јас сум многу против благото а таа освен благо незнае друго ништо да му даде, бидејќи само тоа има по кесите од задушници што собирала по гробишта. Еднаш кога го причува му давала да јаде сув леб и потоа ми кажува со гордост дека Матеј си се насркал сув леб, срамота. Баба го чува внукот пола саат и за тоа време успева да го нарани со сув леб, ако те мрзи нешто да му зготвиш качи се горе јас секогаш имам нешто зготвено. Ретко се качува да се игра, ретко го чува, ич не ме слуша што ќе и речам околу него, и затоа ниту она има желба за да го причува, ниту пак јас и го оставам. Кога сум прва смена си го чувам јас, кога сум втора маж ми го чува и детенцето ми е злато од дете бидејќи си го воспитуваме сами, а ако се мешаше она ќе беше невоспитано. Јас никогаш на внуче не би го викала од милост к.рка
     
  11. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Мојата Звеки е хаос, одвоени сме но сепак во иста куќа и по цел ден таа сама, јас сама со бебето ама не и ни текнува да се качи да го види, порано јас ќе и го симнев и ако нема никој абе не го ни гледа и уште од врата ми вика аааа ја ручек правам, треба да чистам блабла бла, алиии ако има публика е тогаш го зима во раце го шлапа бебеее мило дојди кај баба и сите мислат дека она ми го исчувала детето, а од прв ден СЕ правам сама со помош од мм. Кога му кажав на мм како се однесува кога сме сами не му се веруваше али после почна да приметува некои работи и гледам криво му е, ама па што и можам јас. И во почеток пред публика викаше јас ќе го чувам, треба едно креветче доле да ставиме, а сега и по 2 недели поминуваат во иста куќа она не го гледа, а за глупави совети секогаш е тука, чудна жена, али мене искрено вака ми е подобро отколку да ми се меша секој ден.
     
    На Избришан профил 156253 и VladeMila им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Јас сум многу против тоа бабите да се пикаат кај што не им е место.
    Сфаќам дека им е драго и дека им се мили, ама секој треба да си го знае местото каде му е.
    Во минатото имам негативно искуство со свекрва која на времето работела и неможела да си ги гледа децата како и растат па сакаше моите деца нејзини да бидат.
    Се случуваше бебето да ми заплаче во 2-3 ноќта, некогаш од глад , некогаш од грчеви...бабата како попарена трчаше и без тропање влегуваше во спалната без разлика дали сме облечени или голи.
    Ќе го земеше бебето со себе да го нишкала, да го смирела ...
    Ај еднаш..ај двапати, ама еден ден ми пукна филм и отворено и реков да не влегува во соба навечер без најава и да не инсистира детето да го зема кај себе, јас сум мајката, не е таа.
    Една недела се ,,дурлеше,,.
    И помина лутината и пак по старо продолжи.
    Ако таа науми нешто, не отстапува.
     
    На SimonaTino и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Блискоста меѓу бабите и внуците се ствара ако минуваат подолго време заедно.
    Не може од ден - два или од 3-4 часа дневно. Ако вашето дете седи со баба цел ден, баба го чува, го храни, го заспива, го шетка и на крај заедно си заспиваат тогаш нормално дека блискост ќе има. Не допуштајте така да биде и верувајте нема да биде загрозена вашата близина со детето.


    Кога ги прочитав некои феминки погоре, ми се идеше да претрчам до кај свеки и да ја избацам. Леле оваа мојата бомбонка била бе, до душа никаде досега не сум се пожалила од неа зашо стварно не е терсене човек и ми се наоѓа кога ми треба а и јас нејзе.
    Сакам моето дете да има близина со бабите и со тетки, стринки, дедовци, братучеди. Едностано не му ја кратам таа љубов на детето, за доброто на детето, за да си створи од мали нозе близина со луѓето кои му се крв и да ги сака и осека блиски. Ама УМЕРЕНО е правилниот збор кога станува збор за таа близина.
    Не може мене свеки да ме третира како небитна во животот на детето, ниту една баба не смее да го заземе местото на мајката, ниту смее таков обид да направи.
    Ако го сака нека го сака како баба, нека го чува кога треба, нека го посетува кога и се стегнала душичката за детето НО нека ги почитува правилата кои родителите на детето ги поставиле. Ако треба до 4 да седи во градинка, ако треба во 8 да се бања, ако треба ,,тоа и тоа, да го руча тогаш така МОРА да биде зашо родителите така мислат дека е најдобро.
    Една мајка не смее да допушти да биде втора виолина во животот на своето дете ( се додека не порасне и не створи своја фамилја тоа дете). Јас лично би се борила за своето место и за својата близина ако се почувстувам загорзена од некој.
     
    На MilaP, iki26, tina-63 и 9 други им се допаѓа ова.
  14. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ve citam pisuvate za vo gradinka jas neznam kako ke uspeam da spomnam na gradinka kaj mojata svekrva zakon e deka decata gi cuva babata ako ne raboti ( a zal mojava cel zivot prci noze ) i gradinka posle 3/4 god. Jas zborev so mm iako nesakam da go nerviram so ovie raboti okolu bliskosta, ali mu kazav da i prenese da doagja bar preku eden den zatoa sto jas stvarno nemam poveke zivci i sila. Kolku sto jas sum so sun mi tolku e i ona i sekogas koga ke zaplace trca i vcera bese haos zatoa sto sin mi spiese i jas jadev, odednas pocna da place i zenava trcanje nakaj spalna mi ja butna vaznata pokraj tv koja cinese 100evra i za sekunda stana pepel i sto e najstrasno sin mi se izvadi od pamet :( A mene zalakot vo grlo mi ostana, ke se zadavev od sto se preplasiv.Stalno trca za koga ke stane prvo nea da ja vidi znam...Koga primase vakcina pominuvase denot i gledam ne si odi ali si kjutam i mm i vika - ti ne si odis? Ona fino lepo si se izrazi - Ne ne tuka ke spijam. Si vikam vo sebe dali mozebi trebase da prasa, da kaze...
    Pred nekoj den nesto mu zbori aj na baba koga ke krsis se, koga ke tegnes carshav od masa.. Jas i kazav mojot sin ke si igra so igracki i niv ke gi krsi, a casite na masa se za pienje, priborot za jadenje...Ona glasno me popravi NASIOT SIN!!! sum trebala da kazam nasiot deka i nejzin sin e..Of lugje mnogu mi e tesko denovive neznam do kaj ke odi i do koga vaka ke bide ali stalno za da ima harmonija, mir ( jas sum taka rastena i vospitana ) si kjutam i da kazam nesto ( sum kazuvala) se zaborava sledniot den i se taka 7 dena vo nedelata
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Свекрвата на мојата сестра не и го чуваше детето , не ни го креваше , хранеше и итн , туку секој ден одеше 8 часа на ден кај керкаи нејзина да го варди детето нејзино , а тоа што дома си имаше бебе нема везе , сестрами сама го вардеше , хранеше , и во вц дури одеше со малото ( единствено јас одев и татко ми да и помогниме околу детето ) , сестрами беше нон стоп уморна , со намален имунитет , постојано беше болна , дури еднаш имаше спонтан абортус , и свекрвае ми се јави и ми вика коа ке ојте вболница , поминете земете ме и ке ме оставете кај керками а вие ке си ја земете (сестрами) , детето си порасна , баба му за него е странец , затоа бидете благодарни ако свекрвите ви помагаат околу детето , инаку не ке можете до вц да отидете
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Читам за оној другиот тип на свекрви тука,како не помагале ништо,како не се замарале со детето и незнам што ама јас мислам дека ние децата си ги раѓаме за ние да си ги чуваме а не да ни ги чуваат свекрвите или се да ни работат по дома па ние да сме само со бебето.Имате среќа што не ви се погодила некоја таква како во примерите погоре па да си ги кинете нервите и да неможете да поседите еден саат сами со бебето.Јас и мм се тргнавме од заедница под кирија дур бев трудна само за да бидеме сами и да му го ставиме редот ние самите на бебето.Големо е задоволството кога сам ќе си го израснеш детето и кога дома ти ќе си средиш а свекрвата и мајката ќе ти дојдат на гости и ќе му се радуваат на внучето неколку саати во некое време.
     
    На Избришан профил 156253, Пчела, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми не ми помагаше ниту го чуваше малиот во првата година. Кога малиот наполни година и пол, почна поактивно да се вклучува во животот на детето, со тоа што го чуваше повремено кога ќе излезев да земам нешто или со мм. Кога почна во градинка го чува попладне додека да си дојдеме ние од работа (свекор ми го зема од градинка), и по потреба кога е настинат или кога сме излезени. Сака, и полесно и е да го чува вака поголем, бидејќи е посамостоен, а таа не е баш најдобро со здравјето. Нејзе и е мерак да поминува време со него, а и малиот сака со неа, ама се знае кој се и што се мама и тато. Никаква патолошка посесивност нема од нејзина страна. Малиот поретко ја гледа мајка ми, не е толку близок со неа, колку со татко ми на пример, кого исто толку ретко го гледа.
    Не одобрувам патолошка посесивност, во ред е детето да поминува време со баби и дедовци, ама не тие да му ги заменат родителите свесно и намерно.
    @Eli23 и @eatpraylove90 мора да си кажете што ви лежи на душа, да поставите граници, не ми се допаѓа ова што го читам од вашите свекрви.
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Едно е баба што сака да помогне од срце, а друго е баба што сака да доминира и да се истакне и да те фрустрира.

    Во околинава имам еден ваков примерок, просто ти оди да и влепиш една за да се освести.
    Неа се најмногу ја сакаат внуците, другите баби не, она најдобро ги успива, она најдобро ги чува, она најдобро ги храни.
    Она само може да ги смири.

    А додека па снашкава тактизира во однос на оваа баба, за да ја понижува и девалвира свекрвата. Неа и оди во прилог зошто со оваа баба, прави свекрва и да се осеќа помалку вредна, а на снаава тоа и е битно. Но оваа баба е и нечија свекрва, истото ќе се случува и со нејзините снаи кога ќе имаат деца, па ќе ги иритира мајките на снаите.
    И кога ќе каже - мене најмногу ме сакаат.

    Па нормално дека и ќе те сакаат и ќе ти заспиваат зошто штом ги земе во раце, намерно ги нишка за да се успијат за да го истакне тоа, ете јас сум добра, кај мене само заспиваат и упорно повторува - ДЕЦАТА ОСЕЌААТ.

    Добро светињно, ти си мајка, божица, госпоѓа, пресвета...

    Децата им се само ресурс за докажување пред другите луѓе, а не суштества према кои чувствуваат вистинска љубов и грижа.

    Конкретно, ваквите личности немаат врска со фамилијарната улога која ја носат, туку воопшто по природа се лоши и фрустрирани, пред се нереализирани личност кои се перат преку децата.
     
    На Избришан профил 156253, Madrugada, Glasna и 7 други им се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Не сакам да ми помага, од прв ден сама се правам и капење и преслекување и се, знаев дека ако почне крајот нема да се гледа. Како што напишав во другата тема мм и девер ми се растени со баба, свекрва нејзина, а бабава и на скоро 80 години е доминантна и не смее никој ништо да и каже. Особено свекор ми, т.е син и. Се таа знае најдобро. Ко се запознав со мм прво за баба му ми кажуваше, секогаш мајка му во сенка. Не сакам да дозволам такво нешто да се случи, а гледам дека сака да надомести. И тоа сине мајкин или синче мое многу ми сметаше, мм и рече и ја немам слушнато од тогаш. Еднаш ми рече децата повеќе ги сакаат бабите од мајките. Само ладно и одговорив некои деца, не сите.
    Би се сменила со вас што сте во обратна ситуација одма. ]:)
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Свеκρва ми живее во стρанство,мајκа ми е туκа,но има пρемногу обвρсκи плус двете внучиња на бρат ми се со нив,таκа да нема многу вρеме за κај мене. Помош немам и сум немала ниκаκва. Свеκρва ми е таκов недефиниρан κаρаκтеρ,κој ρетκо се ρаѓа. Неа ништо не ја интеρесиρа. Гледа таа да си е дотеρана,пρошетана,погодена,најадена итн.ни внуци ја интеρесиρаат ни син ни сопρуг. Не знае што синκо јаде да му κупи,дали му тρебаат пампеρси,неκоја нова облеκа и сл.Тоа κога се овде на гости. Κога е κај ќеρκа и е дρуга пρиκазна. Знае се за внуците,и κога тρеба да му κупи поκлон и κога му е нешто потρебно. И κога беше овде летосκа,κупува за дρугите,за синκо не. Ме погоди тоа,но што е туκа е. Платите не им се потценувачκи,напρотив,а неа ниκогаш не и теκнало да ρече еве едно изненадување за внуκот.
    И да не испадне деκа само свеκρвата се оговаρа,мајκа ми си дρжи дистанца,гледа да и угоди на снаа ми,што сметам деκа е ноρмално.
    Сепаκ,тешκо ми е,напоρно,стигнувам да спρемам двајца(за мене одвρеме навρеме :)),одρжувам κуќа,јадење,син ми сеκаде го носам со мене,но ниκогаш на ниκој се немам пожалено. Напρотив,благодаρна сум што сами со мм,успеваме да го воспитаме и одгледаме нашиот син. Поштедена сум и од неρвози. Свеκи го гледа на сκајп само,а јас се тρудам да му вρежам во глава сеќавање за нив,па κога ќе ги види им виκа баба деде. И поκρај нејзиниот κаρаκтеρ,јас саκам син ми да ги почитува баба и дедо.