1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блискоста на бабите со внучињата

Дискусија во 'Дете' започната од eatpraylove90, 15 декември 2015.

  1. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    И двете баби можат од контакт да ме извадат кога станува збор за мојата ќерка,а покусо да не останат тука се и дедовците.Последно нешто што ми се случи е во врска со свекор ми.Ја зел малата и и купил една безвезна капа поголема дупло од нејзиното главче(а и мн грда).Значи ајде ке речам се потрудил човек купил ок на поклонот во заби не му се гледа ама...Не ми се допаѓа,а ни неа.И ако не ја носи малечката капата кога одиме кај нив има коменати од типот зошто ,како,што и јас збеснувам.Ова ми се случува во врска со што и да купи лично тој ,а претходно не му било ни речено ни побарано.
    За бабите да не кажувам.Како кај повеќето од Вас истото однесување е , како тие знаат се, тие пораснале 2-3деца и тие се компетентни за се освен јас.
    Ми помагаат во врска со чување и благодарна им сум.
     
    На girl-miri, *цветче*, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Уште од почеток им рековме дека помош не ни е потребна околу битните делови - капење, облекување, јадење. Имаше обиди да сугерираат дека бебе треба почесто да јаде и им реков дека како ние ќе кажеме така ќе биде. Формула не му направиле никогаш. Во периодот на грчеви имаше исто совети, пред нив ќе ги применев и ќе воочеа дека нема резултат па прекратуваа коментариѕе. Со свекорот уште тешко се разбирам дека нема потреба од паники кога кенка, ама ќе помине и тоа. Едно време бев обвинета дека демек само јас сум била мајка и само сум ги карала ко они да не знаеле ништо и да сум им дозволувала повеќе. Одговорот ми беше, дур не прозбори јас ќе зборам место него и мене ќе ме слушате, секако и сопругот. Не им беше по ќејф ама прифатија дека сум лош цајкан. И по 4 месеци знам да ги прекорам, може страшно звучам ама тој беше начинот на кој профунциониравме. Дополнително, знаат дека после 20 часот вратата е заклучена и не може да дојдат - тоа беше изјава на сопругот. Битно е да имаме поддршка од мажите и ќе ги доведеме во ред старите. На сите им е мерак да го гушкаат, играат, шетаат ама мора да има граница. За доброто на детето. Ако 6 луѓе активно учествуваат во воспитувањето, кај ќе му е крајот за една година, збунка ќе биде детето.
     
    На Пчела, eatpraylove90, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    -.- мене баба ми ми порасна и благодарение на неа мислам дека сега сум една оформена личност. Не знам што ви пречи толку вашата свекрва ако покажува малку повеќе внимание и сака да ви помогне околу чувањето, капењето на бебето и сл., бидете среќни зошто некои како вас немаат кој да им го чува. Нема потреба за љубомора и страв, нема да ви го земе, фала богу внуче и е, уште поголема среќа од нејзините деца.
    Постои посебна врска и поврзаност меѓу внуците и бабите и дедовците и мислам не треба толку бурно да реагирате. Јас да сум мајка би ми било од огромна помош свекрва ми да ми го чува детето, а тоа лигавење што го спомнуваш сосема е нормално. Бебе е.
    Не знам како можеш да и замериш за тоа што сака да го искапи... биди благодарна што ти помага
     
    На mimi****, mami blue и VladeMila им се допаѓа ова.
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.099
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Работава е што некои не помагаат, туку ја оттурнуваат мајката кога сака сама да се справи. Едно е помагање, друго е наметнување и преминување на границите. Воопшто не се нормални ситуациите опишани погоре.
     
    На DoubleK, Пчела, girl-miri и 7 други им се допаѓа ова.
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не знам можеби мајките така си ја доловуваат ситуацијата. Ако е стварно така оставете го нека го чува повеќе време бабата, ќе и се смачи по извесен период и ќе си наоѓа изговори да не го чува. Обратна психологија малку :)
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    koj saka da pomogne moze da dojde da ispegla, da napeavi rucek, da ponogne vo cistenje... Ne za da go budi bebeto, fa deli glupavi i neprimenlivi soveti, da se nametnuva vo se, da mi go kape bebeto, da mi go budi,itn itn. Pomos e sekogas dobresojdena, ama ovde sw izmesani rabotite sto w pomos, a sto mesanje vo zivotot. I jas porasnav so baba, ama ona bese najblagorodnoto sustestvo na ovaa planeta i vakvi cirkusi ne pravese. Uatoa pak jas se usrekiv, ednata baba ne prasuva zivi li sme, drugata se znae.... Sreka,sto ovaa drugata mi e majka pa moze ako pretera da si ae ispokaram na raat, bez da si zamerime.
     
    На Пчела, awl и VladeMila им се допаѓа ова.
  7. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Jas iskreno kako sto sum 24/7 so bebeto, i ne samo jas, povekjeto od nas, koga doaga majka mi se drhgo bi pravela, perela i peglala i gotvela, i da pojdam da pazaram samo da smenam malky.da ne sum postojano do bebus, i taa da se naviknuva bez mene.
    Majkami znae da kaze ostaj jas ke gi izmijam sadovite sedi ti so malata , ja i vikam neee malku da smenam se toa pa toa.taka ke e dur da trgnam na rabota posle druga pesna
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Тaкa дa, бaбите едвaј чекaaт снaaтa или ќеркaтa дa рoди зa дa oдaт кaј нив дa чистaт, перaт, пеглaaт и сличнo. Кoј мерaк е внуче дa имaш и дa гo гледaш oддaлеку дури си сo метлaтa вo рaкa и дa прaшaш дaли мoже дa гo дoпреш, еднo чудo.
     
    На t-sweet, duffi, *цветче* и 4 други им се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.024
    Пол:
    Женски
    Ај разбирам љубов и радост спрема внуче , ама не до овој степен. Јас фала Богу овој проблем го немав ниту со мајка ми ниту со свекрва ми. Кога се роди ќерка ми многу ми помагаше свекрва ми (инаку живееме одделно , во иста зграда само друг спрат) кога требаше да ја оставам ја оставав па пак ја земав потоа таа доаѓаше кај нас ако требаше некаде да одиме со мм ќе ја почуваше и си одеше и така се до ден денес ќерка ми е 4ипол години и ја носам кај нив да си поиграат 2 саата и пак ја земам , свекор ми знае да ја прошета до некоја игротека , сме немале некои такви испади. Истото е и со мајка ми. :)
     
    На pupi.girl, kallias, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Abe aj ne tuku se silete so merak za vnuceto, se znae ako e od merak dojdi na gosti i cao, odi si za saat vreme, i ne swkoj den. Ako e za pomos i visis sekoj den po 8 saati zemi i pomogni pola saat barem,od tie 8 fati i metla i,pegla. Ova sto go pisuvaat clenkite e cista bolest, mentalna patologija na babite i dosta gi branite. Moze da go vika sine, moze da go banja, moze da se ponasa ko majkata da e vozduh, da trujat so gluposti, a ne moze da napravi nisto drugo. Jaka pomos,,u stavri merak za vnuce 8 saati da trpi majkata sekoj den takov teror,demek i pomaga,nemoj molim,te.
     
    На Пчела, Gosh, Daydream и 7 други им се допаѓа ова.
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи правење на мајката дека е неспособна а бабата знае се, па дури и 100% одлуките за детето да ги носи бабата (како во некои примери погоре) е апсолутно луда работа која никогаш не би ја дозволила.
    Бабите треба да бидат блиски со внуците (и да ги гледаат, играат итн) ама тука се помешани поимите блискост и опсесивност. Се знае која е мајка и што треба да прави, а која е баба и што треба да прави.
     
    На Annath, Пчела, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Абе, јас мислам измешавме поими како капење, играње и слично, со посесивно однесување.
    Нормално дека им е кејф, и сигурна сум дека секоја мајка ќе дозволи од време на време бабата да помогне и во капење, и во преслекување и слично. Ама мајкава да не може да си го искапи бебето оти свекрвата од раце и го зема и и вика не знаеш ти... претерано е. Мислам, ви се молам... знам дека тие што немате помош од мајки и свекрви се чудите на ова и викате камо мене да ми го капеа и прслекуваа детето... ама повремено, така??? Не да немате никаков удел и одлука во животот на детето. Да не се меша поим радост за внуче, со комплекси и потреба да се замислуваат повторно млади мајки (џоа се подмладуваат). И најбитно - омаловажување на мајката како неспособна... треба да се сече в корен!!!
    И што после, овие мајки што не си ги израснале децава, треба после на нивните снаи од раце да им ги чапаат за да осетат како е, а? И така од генерација на генерација, мајката да е секогаш неспособна, а бабата мудрец
     
    На Пчела, Gosh, awl и 13 други им се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас не прочитав некој да речеше дека не е претерано. Јас сум една од тие што нема помош ни од баби, ни од стрини, тетки, па не се согласувам дека е нормално така да се однесуваат бабите како децата да се нивни. Кога би бирала меѓу таа и оваа крајна ситуација попрво би ја одбрала оваа во која сум сега-сама да си ги гледам децата.
    Не дека не ми треба помош, ама не по секоја цена.
     
    На Annath, Пчела, Espadrila и 9 други им се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И јас немам никаква помош од никој, значи сами ги чуваме децата. Ми фалат бабите, штета што не ни се близу,ама да не ми дозволи да го бањам зошто не сум знаела, да го смирам кога плаче зошто не сум знаела и да не набројувам-нема шанси.
    Последното што ми се случи со свекрва ми летото, ми рече да им давам да си лижат шеќер колку сакаат (така и ние сме пораснале, и добар бил шеќерот за нив, а кога ја прашав зошто ми рече дека не знае ама така и неа и викале кога била млада), и после они знаат се, а снаите се мајки по книга и интернет и ништо не знаат.
    И секој ден колку ми е тежок, толку ми е и убав што сме сами.

    п.с-имам снаа и кога мајка ми претерува јас ја исправам и пред неа и викам на снаа ми да не ја слуша.
     
    На Annath, girl-miri, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Морав ова да го цитирам! Милион пати го слушнав од баби, тетки, стринки... мајки по книги и интернет |(, дури имаше коментари ,,повеќе им веруваш на некои кои не ги ни познаваш отколку на нас,, А тие освен ,,така вие пораснавте,, не знаат со друго да те убедат дека се во право. Всушност, не го занемарувам искуството и го применувам кога мислам дека е во ред ама кога е во прашање моето дете главните одлуки ги носам јас и мм, наше дете - наши правла. Старите се овде да помогнат ако можат и сакат, да се порадуваат на малите но улогата на родител им завршила. Сега се баба и дедо и тоа од нив се очекува.
    Еднакво не ги поштувам мајките кои ги забораваат децата кај бабите, исто толку колку што не ги поштувам бабите кои сакаат да играт улога на мајки. Пишав претходно на темата УМЕРЕНОСТ и од двете страни!
     
    На Annath, MilaP, eatpraylove90 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Бабата е во ред да се грижи за своите внучиња , ама не и да им се упика под кожа. Еве чист пример со мојата сестра , таа никогаш не сакаше да спие со мојата мајка и тоа уште на 1 годинка , стануваше сред ноќ вика се дере дете плаче баба му ја бара НЕ МАЈКА БАБА . Преку ден дали ќе седеше со нас 1 саат одма кај баба и во соба , како таа буквално да ја родила . Мојата мајка почина сите бевме мали тогаш ,по 4-5 години разлика никогаш не праша кај е мама ....До ден денеска , она не жали за нашата мајка за неа баба и е свето нешто и тука не постои ни сестра ни татко ни ништо. Па сега видете колку е ок децата да бидат приврзани за бабите .
     
    На Gosh и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  17. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Koga ke stanes majka pisi vo temava ;) Ne me sfakaj pogresno samo moram da te popravam deka ovde ne e problem za koj se debatira ljubovta, vnimanieto, mazenjeto na decata od strana na babite tuku nivnata posrsivnost, opsednatost so vnucite.I mene me izrasna baba mi moite se doktori i stalno bea po seminari, vo stranstvo i na dezurstva no baba mi nikogas mi nemala kazano "aj na mama deteto..." baba mi nikogas ne ja zamenila majka mi tuku mi bila mama+ vo zivotot. A koga ke stanes majka moze ke bides od oni daj deteto na babata i setaj si, a moze i ke bides majka koja ke saka da uziva vo majcinstvoto vo sekoj del od denot so svoeto prvo bebence..Nema da ti bide seedno da saka nekoja koja ne go nosela 9mes i ne se izmacila da go rodi da ti go ottrgne i da go gleda poveke od tebe i da ti kaze deka ona poveke go saka od tebe, TVOETO DETE, deka ti neznaes da se grizus za svoeto dete i ona znae koga ke gladen, koga ke spie, koga e vreme za igra, koga nadvor, kako ke bide oblecen, kako da se banja i koga......
     
    На rose60, Пчела, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Како и да е според мене себично размислуваш, а за мене ич да не се секираш, моментално не ни размислувам да имам деца, а ниту па сакам. Никој нема да ти го земе ТВОЕТО ДЕТЕ, кое си го носела толку месеци, сигурно не свекрвата. Не знам што толку сте опсесивни со бебињата стварно нема потреба. Мене баба ми ви викаше дека најголема среќа се внуци. Очигледно дека не сте во добри односи па затоа такво чувство имаш не само ти сите што не сте во добри односи.
    Не е океј чувство и не би сакала никоја мајка да се чувствува така.

    Леле како го кажуваш ова како ѓаволот да ја излажал. Можеби мајка ти била премногу поврзана со тебе ако си ти помала од сестра ти. Јас имав само една година кога се роди брат ми и си спиев во баба ми. Мајка ми повеќе се грижеше за брат ми и јас бев љубоморна како секое дете и си се приврзав за баба ми. Нормално е ако е мала разликата меѓу браќа и сестри и ако има љубомора првото дете да е приврзано повеќе со бабата или дедото :)
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Се гледа дека си млада и не можеш да разбереш што сакаме да кажеме. Убаво ти напишаа дека не станува збор за љубовта и вниманието од бабите туку за посесивноста. И дали тебе ти е нормално дете да плаче по баба ниту еднаш да не ја побара мајката па дури и кога починала???
     
    На rose60, ivi1987, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  20. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Па ако е мало детето и ако било приврзано повеќе за бабата подобро е да не ја бара мајка му. Како ќе му објасните вие дека нема таа да се врати веќе ? Знаете тоа каков шок е за мало дете
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.