1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блискоста на бабите со внучињата

Дискусија во 'Дете' започната од eatpraylove90, 15 декември 2015.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи не беше тоа прашањето а не е ни темата.
     
    На rose60, ivi1987 и Tinushka им се допаѓа ова.
  2. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Нее јас поголема од неа 5 год. Мајка ми во депресија паѓаше жената колку тоа детето не ја примеќаше заради баба и . Дури и сега мн е поврзана со неа не дај боже да се скараш со неа , како у око да си и брцнала..
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    И заборавив да ја кажам ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА за мојата реакција за баба ми , таа никогаш не ја сакаше мојата мајка и само на тој начин успеа да и го уништи животот . Нема ништо пострашно од тоа некој да ти го одземе детето , а во повеќе случаи затоа се упикуваат . Затоа му реков на мм дома директори не сакам , нека дојде нека си посед . , нека го подржи , амааа мешање во воспитување , начин на чување и сл . фала ама не.
     
    На Pcelka94, rose60, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ова што го пиша и те како не е нормално. Нормално е во нашево балканско поднебје, каде што се уште се живее во заедници, каде што се мешаат баби и жаби, каде што на младите друг им го прави есапот.
    Не велам дека нема млади на кои им одговара тоа. Секакви не има... и такви што молат за бабите да си ги погледнат внуците, и такви што молат да се поттргнат бабите и да им ослободат малце простор на мајките и татковците да се навикнат на новиот член... има и такви што ги заборавија децата кај бабите додека си го живеат животот спокојно...

    Во секој случај, прво скокни па речи оп, доколку сакаш да дадеш толку цврст став. Доколку немаш лично искуство, имај резерва во ставовите.

    После породување не е лесно. Ниту физички, но понајмалку емотивно. Новиот член според мене треба да си е опркужен со мајката и таткото. Бабите се добредојдени, и да го причуваат, поиграат, искапат, пресоблечат, но никако при тоа да ја обезгласат мајката или таткото.

    Не може детето да заплаче, а бабата (мајка, свекрва, неважно) да ја турне мајката на бебето и таа да го думка и смирува. Уште цицка да му даде, ако не - тука е патолошкиот момент кој им смета на мајките. Бабите се многу важен дел од животот на децата, се согласувам, но мора да ги почитуваат методите и рутината на родителите на детето.
     
    На DoubleK, Rama, Annath и 20 други им се допаѓа ова.
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Во многу случаеви е. Не сум само јас пример што не сум поврзана толку со моите. Љубомора во мала возраст си го прави своето. По раѓањето на второто дете, повеќе него ќе му се посветиш, колку сакаш негирај така е и тоа првото утеха кај баба и дедо ќе си бара, зошто добива се што сака итн. :)
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Овде не станува збор за љубомора , но очигледно тебе не ти се јасни работите или пак немаш доволно години да сватиш.
     
    На rose60, leona83 и stefanija70 им се допаѓа ова.
  7. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ni oddaleku ne e normalno, ama veke se sto mislev napisa Kaetana, aj,da ne se povtoruvam. Sto ako ima 5 deca? Koe kaj koja baba uteha ke naoga zasto majkata ke bide privrzana samo so najmaloto? Zal mi e sto citam vakvi raboti i se molam samo da ne docekam eden den moe dete vaka da misli...
     
    На Annath, rose60, girl-miri и 4 други им се допаѓа ова.
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    А за што станува збор ? Јас ти кажувам како дете поврзано повеќе со баба од колку со мајка и тоа што ми кажувале. Како мали сите сме љубомореле на новото бебе кое го добивало цело внимание.
    И доста е веќе со овие оф топици :)

    Кој има пет деца на денешно време ? Не познавам некој таков
     
  9. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Ne gledam nisto loso vo toa deteto da e privrzano za babata,normalno do odredena granica.Na primer sin mi e mnogu privrzan za majka mi,a i taa so nego,bukvalno ne moze da pomine den bez taa da go vidi,dodeka svekrva mi sekoja godina me prasuva dali e roden na 22 ili 24,dotolku e "privrzana"sto duri ni rodendenot ne mu go pameti.Uste od godinka mnogu vreme pominuvase so majka mi,bidejki samo sto go bevme otvorile restorantot i premnogu bevme zafanati so mm,pa poveke vreme bese kaj nea,odkolku doma.U ona ponekogas go vika sine,no ne mi smeta,deteto si znae koja mu e majka,a koja baba.Na svekrva mi nikogas i nemam zabraneto da go gleda,no taa samata ne izrazuva zelba i ne se interesira za nego,nikogas do sega go nema izneseno da go proseta ili da rece samata donesete go nekolku casa da go pricuvam.Si ziveeme sami i koga bese bebe nikoj ne mi se mesase vo cuvanjeto,a majka mi sekoj den dovagase da mi pomogne,iako rabotese i nikoj ne barase od nea,no prvo vnuce i i bese merak.Beskrajno sum i blagodarna za se sto pravi i za mene i za sin mi i voopsto ne mi smeta sto sin mi sekogas place koga majka mi si ode odkaj nas i sto se tolku povrzani eden so drug
     
    На Rama и VladeMila им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Tetka mi ima 5 deca, mozebi ne e denesno vreme bas, no I teta ic ne e stara ;) najstaro 30god najmalo 11god I site si ja sakaat mama poveke od se. Ljubomora da no ne bolna megu decata. Baba e baba niedno ne e otugeno, ni izbegano, ni so baba saka da spie, ni koga e najtesko baba ja bara, mama e vrv, baba da pogali, kupi, nekogas prichuva, poigra... no sekoe koga ke zaplachese site mama ja baraa, a I seuste e isto.
    Delenjeto na semejstvoto e od strana na babite, nekogas roditelite, no nikogas od deteto po svoj izbor I zelba.....
     
    На MilaP, Pcelka94, rose60 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ljubomorata kon novoto dete e sosema normalna, isto tolku kolku sto ne e normalno da se koristi kako izgovor za toa sto ednoto dete ke se povrze mnogu mnogu poveke so baba otkolku so majka. Ljubomorata se nadminuva, blizinata so roditelite citajki go gorniot primer ocigledno nepovratno se gubi. Babite treba da se del od zivotot na vnucite, ama ne na mesto na roditelite, tuku na nivnoto mesto. I ne smetam deka ova e off topic, naprotiv po mene vakvoto razmisluvanje e i te kako vredno da ne podzamisli kakvi roditeli sme. A sega eden off topic, samo kaj mene vo zgrada inaku ima 2 semejstva so po 4 deca, na mladi i obrazovani roditeli.
     
    На Annath, leona83, kristina.k и 4 други им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    А ако се баба и дедо во странство каде ке бара утеха??
    Не оди тоа така.Вакво запоставување на второто или третото се случува во семејства во кои нема добра организација.Или за да и биде полесно на мајката самата таа несвосно ке си го отурне првото од неа,праќајки го кај баба.И не е исто љубомора и чувство на запоставеност .Ова второто е мн мн полошо и може да доведе до сериозни проблеми.И незнам што ви е чудно што некој имал по пет деца во денешно време :О
    Кај керка ми во школо другарче има уште две сестри и едно братче :) .4 дечиња се на возраст од 1-7 години ,мајката е млада 30 год.И само да ги видиш колку се малечките добро воспитани и мирни дечиња.
    Ке отидам оф ама кој може ,може и со пет да изелезе на крај кој не може едноставно ни за едно нема да го биде да е добар родител ;)
     
    На okcenzi, Pcelka94, Mariangel и 17 други им се допаѓа ова.
  13. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    @pupi.girl ocigledno e deka si seuste mala za dlaboko da razmislis i da komentiras vo ovaa tema. Zal mi e sto imas takvo razmisluvanje koe definitivno go imas steknato zatoa sto si izrasnala so baba, si se cuvstvuvala otfrleno od tvoite roditeli i nedovolno si osetila majcinska ljubov spored mene. Nesakam da se raspravame no jas ne sum nitu posesivna nitu opsednata so sin mi ednostavno sum za prv pat vo zivotot majka. Zal mi e sto uste sega si se izjasnila deka nesakas da imas deca...Da se bide majka e najubavoto cuvstvo na svetot, da gusnes malo bebe koe neodamna te klockalo vo stomak e neopislivo...Sekoj mig e bescenet i veruvaj bi ubila ako nekoj mi go odzeme. Jas moram da te popravam zatoa sto svekrva mi e zenata na koja da i se javam sred nok deka mi se jade nesto ili nesto mi treba ke dotrca 20km. Jas zatoa i ne reagurav uzivav dodeka ja gledav kako go mazi go igra i kolku go saka. So nea sum premnogu bliska i do sega 3god nikogas se nemame skarano ( imam pisuvano vo temata snai i svekrvi za toa kolku sum srekna sto ja imam zatoa sto me saka isto kako svoja kerka i za nisto me nema odbieno do sea makar i da e bolna da i kazam da mi pomogne nesto ke dotrca. Svoite sinovi gi ima rasteno sama bez svekrva i do den denes im oblaka corapi i im vrzuva patiki, gi budi nautro so casa mleko vo krevet. NO vnimanieto kon vnukot nemoze da bide isto i da me stava mene vo senka kako jas da sum baba, a ona majka ( mozebi zatoa sto jas dozvoliv. Koga se porodiv se preselivme kaj niv imav tezok poragjaj i mi trebase pomos no i za da uziva so vnukot znaev deka toa ke ja usreki ) stana premnogu posesivna i samo sakam mestoto na baba da si go zavzeme kako sto treba, a mene da mi dizvoli da bidam majka. Tie 40dena ja smetav za normalna taa bliskost no sega sfakam zosto jas mu nemav smeneto ni pampers na sin mi nitu znaev kako...Site ovde se obiduvaat da ti kazat deka babite se bitni za decata no MAJKA SI E MAJKA, A BABA SI E BABA! Mozebi tebe ovie dva poimi ti se izmesani ili nepravis razlika megju niv no jas gi razlikuvam i sakam moeto dete da raste taka i da sprecam da porasne i eden den da zboruva i razmisluva kako tebe zatoa sto toa e smrt za sekoja majka.
     
    На Rama, Mariangel, Пчела и 10 други им се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Ако прочита погоре во коментарите,а гледам дека не сфаќаш,тука не се работи за второ туку за прво дете и дека свекрвата се прави мајка на детето а мајката ја става во сенка и не и дозволува да го пипне што се вика.И не,не е нормално децата да се поприврзани со баба отколку со мајка.А родителите се тие што треба да не дозволат второто да биде запоставено кога ќе дојде бебето,туку подеднакво да им се пружи љубов и внимание а за тоа и те како не е потребна бабата пошто таа никогаш неможе да ја замени мајчинската љубов.
     
    На Пчела, girl-miri, jacqueline.s и 4 други им се допаѓа ова.
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Хахаха леле пази детето да не ти е како мене аман зошто очигледно повеќе бабата ако ја сака од тебе не си постигнала ништо во животот. А КАКО РАЗМИСЛУВАМ ЈАС ?! Што точно сакаш со ова да кажеш ? Па не можеш да знаеш ти можеби јас немам мајка, можеби е мртва, можеби ме оставила не можеш да знаеш
    Сега за сега реков дека не сакам да имам деца, нема што ти да ме осудуваш, ниту па некој друг.
    Научете се да ја гледате и другата страна на приказната, зошто не секоја жена може да се нарече мајка.
    Ако е таква алармантна ситуацијата, треба да се разговара и да се каже отворено дека не сакаш таа да има поголема одговорност од тебе околу бебето, ако се осеќаш во сенка. Кажи и ако треба и скарај се, така ќе се налути па ти цело време ќе си со бебето.
     
  16. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не знам за вас, но јас сум дете растено со лимитирано видување со баби и дедо. Сум си ги сакала, не велам не, но за мене мајка ми била една и единствена.

    Малку сум оф, но реплицирам на "нормалноста" на зближувањето на детето со бабата кога ќе дојде нов член. Кога се роди сестра ми, јас немав баба да истрчам кај неа. Имав де, но на 200 км од мене. Но затоа имав мајка која уште пред да се роди ми објасни што значи нов член.

    Кај нас, за чудо, од мене немало никаква љубомора. Јас заедно со мајка ми сум се посветила на новиот член.

    Подоцна, кога сестра ми потпораснала, станала љубоморна на мене. Не ѝ било сфатливо како имало дете пред неа, како треба да ја дели мајка ѝ со мене.

    И еве нѐ, израснати во нормални и здрави луѓе, со одлична релација меѓусебна и со мајка ни, а сепак, без патолошки поврзаности со баби и дедовци.


    Да си кажам кај мене, оти немам пишано. Мајка ми и свекрва ми ја гледаат малата еднаш до макс. два пати неделно, на ручек или гости. Ниту едната, ниту другата има сменето пелени. После породување си дојдов дома и сами со сопругот си го гледавме детето. Нивната улога е да си поиграат со неа.
    Досега никој ја нема чувано, еднаш мајка ми инцидентно и еднаш сестра ми.

    Некако сметав дека е мала и дека понатаму би било чувањето кога повеќе ќе разбира.

    Претходно не размислував, но сега си мислам дека со нашата изразена независност можеби поставивме некоја граница со двете баби. Можеби се очекуваше од нас да бидеме позависни... Не знам. Но, на крај, вака или онака, одлучив дека не е мое да разглобувам, имаат уста да си кажат ако нешто им лежи на душа.
     
    На ZojaP, Annath, joy1 и 11 други им се допаѓа ова.
  17. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Пупи гирл не ти е место во темава. Стани маjка прво па потоа пиши слободно се ова што изнапиша . Ке видиме дали ке го мислиш истото и тогаш.
     
    На MilaP, Mariangel, eatpraylove90 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Temava ja napraviv i sega pak ke dopolnam...
    Sin mi e veke 7m i mi smetase mnogu taa posesivnost na svekrva mi so nego i odluciv na 2/3 dena samo vo nedelata (vikend) da odime kaj niv. Tie denovi mi se kosmar. Samo sto ke otvori ocinja ona kako da ceka na vrata trca i tesko mi e sto i sin mi odma i se smee na glas i pruza racinja da go zeme. Denes imase situacija koga bukvalno od race mi se istegna za da odi kaj nea i ona cela presrekna mu vika sin moj on kaj babicka si saka...
    Srce mi se rasprarcuva, nemozam da se smiram i neznam dali da pobaram pomos od psihijater. Jas sama go cuvam i bolna koga sum nebaram pomos sama se grizam za nego...Neznam dali sum ljubomorna, stanav mozebi jas posesivna za nego, no me boli dusata moram da si priznaam sto ona dva pati vo nedelata ke go vidi i odma i se smee ja bara...I majka mi isto go gleda pa ne e taka so nea. Denes mozebi zgresiv i dusa sto pomisliv duri da ne e vo prasanje nekoja vracarska rabota (ona idese edno vreme po gataci). Na momenti se gadam od sebesi sto mislam taka no nemozam veke padnav psihicki se mrdnuvam osekam nesto cudno so mene se slucuva...
    Koga si go cuvam sama ili i so 100lugje da sme on kaj mene si saka no ako e tuka svekrva mi ja bira nea. Ona si se smee i denes cel den go uci da kaze BA-BA i uste mi dzvoni vo glava toa. Koga sme tamu i nebara ni da cica...Ah ne mi se ni raduva.....
    Morav da se ispraznam pred da odam da si go gusnam i da zaspijam
     
    На rose60 и ninja35 им се допаѓа ова.
  19. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Si razgovarala li so nea ili so mt na temava? I mene mi e ova premnogu shto go kazhuvash, isto bi se chuvstvuvala i jas i ne smetam deka si ljubomorna, smetam deka e normalna reakcijava.. Majka mi ushte ne porodena na nekolku pati se obrati so sinche ili taka nekako i i kazhav deka ne i e sin tuku vnuk, znam deka ne go kazha so losha namera tuku od milost ama podobro na vreme da sprecham preterana bliskost od kolku podocna koga ke treba da uzhivam so sinko da se nerviram so babite..
    Mislam deka treba jasno i glasno da i kazhesh i pokazhesh na zhenichkava kaj i e mestoto :)
     
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас од мајка ми не можам во раце да ја фатам. Ако кекне малата мајка ми одма ја зема во раце. Кога сум кај моите а често сум додека мм е на терен, малата само 4-5 часа е со мене. Најчесто од 2 до 7 сабајле кога татко ми си оди на работа. Тогаш мајка ми ја зема малата и спие со неа. Да се прашува мајка ми, ке ја зема и по цела нок, ама јас не ја оставам за да не му смета на татко ми. Преку ден пак заедно си придремуваат. Јас ке направам ручек ( ретко) или садови ке замијам.
    Не дека мајка ми е опседната со малата, туку смета на тој начин мене ми помага. Дури ме тера почесто да излегувам на кафе, за да се навикне малата. Бидејки сеуште ја дојам, кафето најчесто ми трае 1 час.
    Истата приказна е и кај свекрва ми. Малата си седи со неа додека е будна, кога спие преку ден и кога се бања. Е тамо по цела нок е со мене во креветче, ама секогаш кога ке заплаче ноке, свекрва ми тропа на врата и одма се пушта во помош ( нишкање, пеење, шеткање).
    И тука приказната е иста, само што кај свеки моја ептен ретко и садови да измијам. Најчесто деновиве ми поминуваат до гледање Волшебнички, Очајни домакинки и Жешко во Кливленд.
    За бањање и двете баби ја бањаат, ама секогаш прво ме прашуваат дали можам јас и едвај чекаат да речам ок избањај ја ти. Одма експресно двете се имаат спремено. Дури и кога сакам сама да ја бањам, се тие друго подготвуваат.
    Искрено да ви кажам не знам кај ми е подобро. Најдобро ми е. Кога сакам си се гушкам со малата, а кога сакам одмор одма двете ја превземаат. Срека па и малата ми е мирна.
    Е сега муабети од типот, дете на мама, дете на баба, сине мое од двете баби не ми смета воопшто. Најрадосни се. И не би да им ја кратам таа радост. Мене тетка ми ( сестра на мајка ми ), ден денес знае да ми рече сине мое, мајкино мое, душа на мама... па мајка ми никогаш не и замерила.

    Двете баби се многу послушни во врска со одгледувањето и за се ме прашуваат, дури по 3-4 пати препрашуваат. Никогаш за ништо не ми се контраат, освен за топлината по дома, која секогаш е 24/25 степени, а тоа е многу, ама ај така мислат дека е добро за бебушка да не кивне случајно.

    Денес од досада се шминкав.
     
    На Miss.Sweet, cresa-jagoda, ssweety и 10 други им се допаѓа ова.