1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блискоста на бабите со внучињата

Дискусија во 'Дете' започната од eatpraylove90, 15 декември 2015.

  1. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    За твое добро и доброто на детето дистанцирај се.Многу ти се има собрано,плус она те има осетено дека се нервираш па затоа постојано ги прави и збори истите работи.Ти си таа што ќе го организираш времето што таа ќе го помине со него.А,ниту една баба не умрела за внучето,тоа е само за да се сожалиш па да оставиш отворена врата во секое време што сака и кога сака да прави.
     
    На Kaetana, cresa-jagoda, eatpraylove90 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јави и се и кажи и дека бебушот сега во раце на мама се смее и уживка. Кажи и дека бебуш твој прави посебни мили фаци и посебно смирение/мир покажува кога сте сами вие двајца.
    Јави и се и кажи и дека викендов планираш сами да си го поминете со бебуш. Дека педијатрите ти рекле бебуш повеке време да седи со тебе, дека тоа е ептен добро за неговиот развој. Абе измислувај си причини, кажувај и ги и прави ја будала во очи. Нека сфати.
     
    На snegulkata, Kaetana, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  3. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    @eatpraylove90 se nerviram sto te citam, tolku mlada, nervite ke si gi izgubis za gluposti. Ubavo ti napisaa pogore, maksimalna distanca, sto.porerki gledanja, ova se skroz izmesteni i poremeteni odnosi. Naogaj izgovori i nacini sto poretko da ja gledas, kako znaes i umees. I ne se nerviraj molim te, tek ke ti trebaat nervi vo zivotot.
     
    На Kaetana, rose60, eatpraylove90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Воопшто не! И впрочем се работи за на тато мајка, на мајка ми свекрва. Со која живеевме и во иста куќа. И мајка ми и викаше мамо, и ја почитуваше се дури беше жива.
     
  5. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Од мајка ми сум добила најмногу од било која личност... Ниту за момент не сум барала во некој друг. И воопшто не сметам дека треба да побарам стручна помош од никого. ;)
     
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Aaaa znaci pocitta se izrazuva so toa sto site ke vikaat mamo nekoj sto ne im e majka na site? Aj sto e von logika, i protiv zakon na priroda e zasto imame samo.edna majka, za zal.ne mozeme poveke. I ako veke si dobila najmnogu od svojata majka, togas ja navreduvas so toa sto takov zbor ke.kaz3s na dr licnost,kolku i.da e ok taa drugata. Mojata cudesna Makedonija...
     
    На MissDior, m.i.g, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @eatpraylove90 намерно ти прави така те осетила дека се нервираш, се гледа верувај. Дури живеевме во заедница нерви кинев, само за доење го добивав, ако му зборував некако на мама душа или злато ќе се нацртаа сите над мене и кој погласно ќе му зборува се натпреваруваа. Сега од ко сме сами се преродив од тој аспект. Одиме во недела ама не ги ни слушам, знам дека ќе си одам и не ми ни смета тоа. Телефон кревам ако не сум зафатена со малиот, инаку ми е на бесчујно и кој сака нека се лути што не ме добил. Те советувам истото да го направиш, дистанцирај се максимално, aко ја интересира нешто нека му се јави на мт, ти не кревај исто ко да не си видела. И сега е потопло, шетајте, наоѓај начин да не се видите подолго, ништо нема да и се случи.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    кога ке ти се јави пак речи и дека е сезона на вируси и не сакаш некој вирус дома(таа) да го закачи малиот или речи и дека ке излезете некаде заедно со бебчето и мт кажи и сакаме да поминеме некое време заедно како семејство САМИ
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Што е ова лигавење жити све... Ќе умрела ако не го види еден викенд, во болница ќе завршела, не можела да издржи без да го види?!?! Толку лигавеш собран во една голема глумица.
    А и ти... што толку се потресуваш, од ваков ли проблем нема да преживееш. Нема потреба од толкавс драматургија.
    Мислам ептен го преувеличивте проблемот а доволно е да го примениш советот на @okcenzi за да и го осветлиш филмот во главата дека детето не пати по неа, напротив нормално си расте и во нејзино отсуство.
    Ќе лажам ако кажам дека сеедно би ми било ако детето сака во баба а неќе во мене, ама до толку да паднам психички не би допуштила. Малце и љубомората те фатила и се осеќаш загрозена како мајка. Ако си добра и одговорна мајка никој нема да те потисне од животот на детето. Допрва ќе ти се радува, ќе вика по тебе и ќе плаче за тебе.
    Бабата најверојатно е нападна и претерано опседната со внукот, не знае за граници и умереност... А малото пак си сака лик кој ќе му ја прави интересна и ете се приврзува кон бабата. Јас така го гледам вашиот проблем и решение ти е советот на @okcenzi
    Покажи и дека не се врти се околу неа и дека детето е среќно, згрижено, сакано и весело и во нејзино отсуство.
     
    На azelea, ivi1987, Bridget и 6 други им се допаѓа ова.
  10. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Убаво, ако имате можност да отпатувате некаде ти, сопругот и детето, сами на некој викенд. Ме интересира, дали си на породилно, или почна со работа (не се сеќавам колку старо беше детенцето) и кога си на работа кој го чува?
     
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Муабетов ме потсеќа на ситуација ко во македонски народни приказни, жими сѐ. Стандардна македонска фамилија (да не речам балканска), жената ги почитува сите околу неа, оти така ѝ налага општеството.

    Ама убав избор на зборови - "ја почитуваше се дури беше жива".

    Јас почитувам секакво мислење, но скокање дека не требало да се отворат вакви теми, не е во ред. И за мене има еден тон глупи теми, но која сум јас да судам. Едноставно не читам. Активна сум во темите од мој интерес.
    Така што покрај почитта, не е лошо да се поработи и на општата култура.

    @eatpraylove90
    Не си ненормална. Не се преиспитувај цело време. Емоциите кои ги имаш можеби не се комплетно оправдани од сите, но ги имаш, и тоа е тоа. Можеби се резултат на хормоните, но јас мислам дека од самиот старт кога нешто иритира а се остави така неразјаснето, расте ко балон... И после секоја ситница боде очи...

    За твое добро.. Расчисти ги работите. Побарај безрезервна поддршка од сопругот. Објасни се како се чувствуваш. Дали треба или не, неважно. Тие емоции мора да си ги разрешиш, за твое добро. Ма за ваше фамилијарно добро.

    А падавичарења дека ќе умрела без него, бла бла... Стварно не се на место. Јас на твое место би почнала со многу безобразни зафрканции. Пример, речи ѝ, ти толку влезе во улогата на мајка, што мислам дека може треба да си родиш уште едно... :)

    Ако те прашува за детален извештај за детето, речи ѝ, аман бе, јас на татко му не му давам отчет за детево до толку во детали... Не па на баба му...
    Дали му фалиш? Дааа, еве само што пискаше и викаше баба! Ама не по мајка ми, туку и името ти го кажа! :) ми се чини ќе прооди предвреме само за да се врати кај тебе! Може е ниско, ама откако си ја ослободив душата да си мрчакам уз шала, многу ми е поубав животот. ;)
     
    На fairy88, MissDior, azelea и 7 други им се допаѓа ова.
  12. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Можеби не ме сфати добро, сакав да кажам дека цело време ја почитуваше... Не покажа непочитување ниту еднаш. И знам дека не беше глума тоа, бидејќи мајка ми е едноставно таква.
     
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Добро во ред те разбравме. Ај кажи ни која ти е поентата од ова што го пишуваш на темава? Ти ли си мајката? Тебе ти е свекрва? Тебе ли те подбуцнува и ти го граба детето?
    Што ти е целта де?
     
    На fairy88, ivi1987, victoria и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Одлично те сфатив.
    Ти мене не ме сфати.

    Акцентот го ставам на "почит". Не велиш, многу ја сакаше, и од љубов ѝ викаше мамо.
    Туку до последно ја почитуваше.

    Не може мене како мајка некој да ме убеди дека на мајка ти ѝ било сѐедно, или пак мило дека ти си ја викала свекрва ѝ мамо, а не бабо.

    Ама веројатно како што си пиша, од почит, ќутела.
     
    На fairy88, cresa-jagoda, ZojaP и 6 други им се допаѓа ова.
  15. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Na rabota seuste ne sum pocnala...Inace sin mi e 7m i dogovorot bese bidejki svekrva mi ne raboti ona da go cuva. Spored nea do 3god detd netrebalo da se pusti vo gradinka. Neznam na toa pole kako ke izdejstvuvam ali ima uste malku vreme. Bitno razgovarav so mm i celosno e na moja strana kaza deka ke razgovara so nea i kako odlucime nie taka ke bide, a za ovoj vikend definitivno resivme da ne odime i da prosetame negde :) Vreme samo za nas trojca
     
    На Kaetana, cresa-jagoda, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  16. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Само одлучно и цврсто:)
     
    На Kaetana и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  17. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @Kaetana одлична тактика. Јас така се однесувам одамна сосо безосетни луѓе и многу добро сум разбрана од нивна страна( ова не се однесува на свекрва ми, со неа од старт ги средивме одосите).
     
    Последна измена: 23 март 2016
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Само мене ми е чудно однесувањето на @eatpraylove90 , сериозно доаѓаш до психичко растројство затоа што бебето и се насмевнал на бабата и пружал рачиња по неа, по тоа чувствуваш дека близината што ја имате со бебуш се намалува, сето ово од 7 месеци бебе.
    Мене ово ми делува како многу посесивно однесување, не можеш да очекуваш само затоа што си го родила дека ти мора да му бидеш центар на светот, тоа не е здраво ниту за тебе, ниту за бебето, вакво однесување од најрана возраст на бебето носи утре свекрви од кој што сите се жалите дека се превише посесивни, љубоморни итн.

    Еве не знам ако е нормално однесување на мајка јас досега требаше да бидам во лудница во стрејтџекет, во оние собине со постава од внатре.:lol: Децава мои само што ќе ја слушнат колата на мм трчаат на врата, тато е дома и мене ме баталуваат, исто се случува кога сме кај татко ми, кај родителите на мм, мислам нормално е тоа, досадно им е само мене да ме гледаат, се радуваат на некој друг што ќе им тера ќеиф.
    Не се потресувам ни кога свекрва ми ќе ги праша што јаделе, дали шетале, спиеле, нормално ми е и тоа, што да им збори на децата, за малава мене ме прашува, не го чувствувам како напад туку дека се интересира за внуците, да не прашува е лоша, ако прашува пак лоша.:?:

    Јас сакам децата да ми израснат во самостојни личности, не сакам да ги врзувам за мојата скутница, секое нивно а, мое на, не сакам да сум им центар на светот, тие ми се ама не по цена да баталам се друго, така мислам дека ќе се развијат во самостални индивидуи.

    Тоа е мој начин на размислување и воспитување, што знам може грешам,
     
    На baby-star, fairy88, joy1 и 16 други им се допаѓа ова.
  19. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.442
    Пол:
    Женски
    Не грешиш Битер таман си.
    Ќерка ми ми вика знаеш што мамо, сакам баба и дедо да ми се родители. Тука треба да паднам во депресија, нели? Ама знам моите и одат се по ќеиф, играат со неа сите 2-3саати додека е кај нив. Играм и јас, глумам, читам, бојам, пишувам ама јас сум секојдневие. Кога е на гости кај нив секогаш со негодување си оди.
    Моите се слична приказна, мислам дека нивната љубов кон неа е *10 од родителската, знаат понекогаш да се однесуваат кон мене како да имам 15години и мораат да ме просветлат дека кога е убаво времето на пример треба да ја изнесам надвор|( Ете, јас не го знаев тоа:rofl:
    И кај маж ми бара спас ако јас нешто сум кажала да се направи а нејзе не и било по ќеиф. Тогаш он е татичко а јас сум лошата:devil:
    НО! Нашата взаемна љубов е над се ова, на крајот улогите се од старт поставени онака како што треба. Мајка е една.:l:
     
    На Bojana.20, Tajnaotrovna, joy1 и 10 други им се допаѓа ова.
  20. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    @bittersweet @Bozica1980 Jas potpolno se soglasuvam so se sto imate napisano no mislam deka imate doneseno zaklucok vrz osnova na necelosno moe izjasnuvanje. Konstatacija od tipot deka sum dojdena do psihicko rastrojstvo i deka sum posesivna ti se ednakvi na nula. Ve molam vozdrzete se od komentari od toj tip i ne se potrebni. Nikoj ne e opsednat so deteto zatoa sto ako bilo taka nemase posle poragjaj da se preselime kaj svekrva mi (koja ke poletase od sreka sto ke se grizi za vnuceto) i do 40dena bevme tamu. Posle toa si se grizev sama ali nea i bese dozvoleno doagjanjeto SEKOJ DEN od 8h do 17h. Neznam kako e kaj vas dali ziveete sami ili vo zaednica...
    Nikoj ne spomna deka padnav vo depresuja deka sin mi i pruzil racinja i se nasmevnal (ova e bolno razmisluvanje od tvoja strana). Neznam dali svekrva ti ceka na vrarta da stanat decata i vi uletuva vo spalna da gi izguska.
    I pak ne e se toa. Dali tvojata svekrva te prasala nekad dali se isto srekni tvoite deca so tebe i mt kako sto se so nea?! Dali ima zavrseno so napadi zatoa sto ne gi videla 2 dena?! Dali nekogas ima kazano deka ako tvoite deca ja sakaat majka ti poveke od nea ona ke umre?! Dali ti se javuva sekoj den da te prasa kolku jadele, sto, kako i da te potseti deka treba kapki da mu dades ( kako ti da si bez mozok).......Ima mnogu raboti duso no nesakam da gi povtoruvam i da si go rasipam i ovoj den :)


    Jas kazav deka veke nema da pisuvam, se podgaziv sebesi ali ve molam citajte ubavo pred da donesete zaklucoci i da komentirate. Znam forum e i sekoj sto saka ke pisuva i ima pravo, no nekogas nekoi zborovi bolat i ne se potrebni.

    ps. Povrzanosta na sin mi so mm ne e nigde spomnata i najizrazita da e opravdana e zatoa sto tatko drug nema isto kako sto i majka e edna. No pimite MAMA i BABA se izmesani zatoa e i temava
     
    На Annath, ivi1987, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.