1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блискоста на бабите со внучињата

Дискусија во 'Дете' започната од eatpraylove90, 15 декември 2015.

  1. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Боже, Боже, мајките пак ја бираат првата опција, детето да биде несреќно и тажно, рече Струмка и остана жива.

    Детето паднало од масата додека бабата (независно која) гледала серија, го качила на шпоретот (што бара мало дете на шпоретот не знам) и од сето тоа ти извлече заклучок дека тоа е ситница и дека мајката е крива и не сака детето да и' е среќно.

    Те читам и низ други теми за деца како си критички настроена спрема мајките, па кога еден ден ќе имаш дете (како што и' пишеш на членката, кога ќе има внуче) дојди прочитај си ги "реалните" постови уште еднаш, ама и тогаш биди реална и признај дали сега си била во право.
     
  2. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Јас не ја познавам психичката состојба на твојата свекрва, зборев во глобала дека сите снаи за се им се виновни секрвите а не снаите. Инаку секако дека не е нормално тие два примери кои ги наведе и не треба да и оставаш дете на психички пореметена особа. Извини ама ако го ставила како што викаш на жешка ринла таа никако не може да е нормална.
    Јас зборев за здрави особи а не за исклучоци со психички пореметувања.
     
  3. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Тоа се примери од постот што ТИ го цитираше, не е од мојата свекрва.
    Пред да цитираш некој и да обвинуваш, треба убаво да прочиташ кој што проблем има и со какви особи си имаат работа.

    Инаку јас со мојата свекрва си немам никаков проблем, само ме иритираше твојот пост оти не се мала работа претходните примери.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Interesna tema se iznacitav mnogu raboti :x Stvarno mnogu retko se zboruva loso za majkite def. temava samo za svekrvite :lol: No, toa e taka zatoa sto na mama mozes se da kazes pa i da se razvikas ako pravi nesto sto netreba so vnuceto, a na svekrvata nemozes da si dozvolis taka (barem poveketo pristojni zeni) i frustraciite se talozat i talozat i pocnuva se da ti smeta.
    Jas ne ziveam so svekor i svekrva no odime za vikendi i preku nedela doagjaat. Privrzani se i dvete so sin mi (prv vnuk im e) no na razlicen naciN. Pr. edna desavka od pred nekoj den koga bevme na rod svekrva mi dojde do nasa masa i pred site mi kaza " fati go poubavo za racinjata ne go drzi taka mu ja izmesti kosulkata " :D Fino lepo mi kaza kako da go drzam sin mi (facepalm) Ali ne i zameruvam stalno znae da me "potsetuva" da mi kaze da mu smenam pampers, da mu dadam da jade, da pustam malku grealka za banjanje (ova vcera)...ali samo ke si se nasmeam i i vikam "aa ne jas koga go banjam ja otvaram nadvoresnata vrata" :lol: i ona samo ke se nasmee i vika znam znam ama ete takva sum se jas da si kazam. Mojata svekrva e def najgrizlivata majka, zena sto ja imam zapoznaeno i znam zatoa e vakva. E sea da se navratam na desavkata na rod deka ne i obrnav vnimanie i rekov samo dobro ali se iznervirav i nervozata op vrz mm nakaj doma, ali sledniot den istata desavka so majka mi kaj nea doma mi vika " fati deteto za dvete racinja ke mu izmestis nesto" e ovde mozam da odgovoram i fino lepo si kazav " ajde dosta mamo ti ke mi kazes kako da go drzam" i lutinata pomina i se zaboravi. Toa e ona sto sakam da kazam zasto ni smeta opsednatosta na ednata baba (svekrva) , a ne na drugata zatoa sto na onoj sto mozes da mu vratis pa i da se iskaras pobrzo ke ti projde, a na onoj sto nesmees se punis vo sebe i toa eden den puka.
    Inace i mojata svekrva ako ne go vidi sin mi pobudaluva (i sve bi dala da sme i doma kaj nea), mu dozvoluva sve i mu se ligavi, trca koga ke zaplace, dodeka go ranam ako nesaka ona zima lazickata i vika daj jas da probam, go uci da vika baba...Ali za toa sto smee sto nesmee da jade me prasuva, sred nok da i se javam da go pricuva trca, za pomos okolu doma odma doagja i se faka za krpa...E sea pa mora da ima i mani nikoj ne e sovrsen :)
     
    На Избришан профил 156253, crazylady, Snowflake92 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.436
    Пол:
    Женски
    Шо знам, нормално е детето да е блиско со бабата и дедото ако се во океј односи, посебно ако живеат заедно, ако родителите се на работа па тие заедно живеат, се дружат, врват повеќе време заедно. Вистина е дека старите за многу работи не се разбираат - ама тоа не е тема на муабет сега, верувам дека можи да се реши се со разговор - ако не се преземаат поинакви мерки зависно од ситуацијата.
    Нормално е дека мајката и таткото сакаат детето да им е добро воспитано, приземјено, да не е разгалено па затоа и ќе го искараат и нема секогаш секоја играчка да ја купат, а од друга страна „задача“ на бабата и дедото е да ги разгалат. Мислам татко ми пред некој ден беше кога ми рече дека многу ќе ми ги разгалва децата и мене и на брат ми. Дури некогаш вервам кога ќе речат „Старите повеќе си ги сакаат внуците него децата.“, а можеби зошто едноставно имаат време за себе, си се разбираат, и двајцата имаат „слични“ обврски, нели децата да си играат дома, старите обично во пензија или на некое бавчуле па имаат време да си посветат.
    Ако моите деца, во иднина нели, се блиски со свекрва ми, свекор ми, татко ми и мајка ми. Нема да ми смета. Сите за сега ми изгледаат океј луѓе ете ако се работи за јадење и им речам дека не сакам нешто - ќе ме послушаат, ако не ќе разговараме зошто да, а зошто не. Мислам секогаш би ми било океј кога сум уморна некој да има да го преземи малото и да му зборува само за да не седи постојано и да гледа цртани или да си игра само кога неможам јас.
    Ама нели, ова ми е мислење сега. Јас си имам ветено, ќе пишам пак во темите по неколку години кога ќе имам деца да видиме шо ќе се смени.
     
    На crazylady и Angie1432 им се допаѓа ова.
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Ние живееме сaми,нo недaлеку oд двете бaби тaкa дa честo ги гледa двете,јaс сo свеки имaм пoчит,муaбет,не јa сaкaм oд икс икс причини,штo свеснo или несвеснo дoдекa бевме зaеднo реклa или нaпрaвилa a ме здoбoлелo,нo иди ми дoјдими имaме,гo сaкa мoетo дете му купувa се,истo и мaјкaми,нo кoгa без рaзликa кoјa oд нив ке се зaмешa зa нештo јaс им кaжувaм дaли е зa ден двa тaму дoдoкa сме или oни се,ние сме сaми дететo си имa ред,a тие гo терaaт стaрoтo шкoлo пa зaштo не му дaвaш oвa,ти сo штo пoрaснa или сличнo,нo и нa мaјкaми и имaм кaжaнo oдгoвoрнстa зa дететo е мoјa,кoгa ке требa дa гo зaчувaш ке му дaвaш дa јaде тoa штo сум ти oстaвилa,или ке му нaпрaвиш тoa штo смее дa јaде др немa пoтребa и игрaјте сaкaјте се,a зa ќејфoви,двете истo и дедoвците секoјa негoвa желбa е зaпoвед зa нив пa aкo требa и цел ден ке лaзaт нa пoд,a и зa бaбите aкo требa лoм дa им нaпрaви трoшки или др нее прoблем ЌЕ СРЕДИ БАБА ИГРАЈ МИ СИНЕ :D
     
    На crazylady, tincemajmunce и eutixismena им се допаѓа ова.
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    A sto ti si veke baba i imas vnuce,pa znaes kako im e na babite????
    I kaj procita deka pisav ako taa mu dozvoluva deka jas ke nemam avtoritet.Bas naprotiv deteto znae deka ne mu dozvoluvam i ne bara od mene,bara od toj sto go "razmazuva".
    I ne.Ne prefrlam topka nikomu,i kazuvam na fin i kulturen nacin sto mi smeta,a toa sto taa saka taka da pravi toa e druga prikazna.Tuka posle se vklucuva sin i vo razgovor a jas sedam nastrana.Bidejki toj kako sin moze sve da i rece i da se iskaraat i utre da bide kako nisto da ne bilo,kako jas so majka mi.Ne jadam od nejzinoto tengere,jadam od zaednickoto,bidejki ziveeme vo zaednica i isto finansirame doma.
    Nikade ne zboram loso za nea,toa sto mi smeta i go kazuvam i nejze.
    Ne ne gi sakam isto svekrva mi i majka mi,nemam ist odnos sprema dvete.Na majka mi i se obrakjam so 100 pati polos recnik znam deka nema da mi zameri i da se naluti,a za svekrva mi biram zborovi,za da ne ja navredam.
    I ne ne kjuti svkrva mi,bas kako "tebe" e realna i bez vlakna na jazikot.Zboruva duri i premnogu ama prekjutuvam od ednoto use mi vleguva od drugoto izleguva,bidejki ako pocnam i jas da zboruvam sve ne odnese matnata.
    Ne bi si zaminala,i da go ostavam mm zaradi nea.NE vredi i ne i pridavam tolkavo znacenje.
    Ne se mazite smotani zena da najdat moze ne se nasol tebe nekoj da te zeme ili pa ti se pogodil nekoj smotan.Kako sto gi narekuvas.Kako prvo deteto e moe dete pa posle nejzino vnuce,da ne sum go rodela,jas,druga,treta koja bilo neka e na moe mesto nemalo da go ima toa vnuce.I jas biram sin mi da bide sreken i posledniot denar go davam za nego,i naprotiv ne e tazen i nesreken tuku e edno srekno razmazeno detence sto zivee vo harmonicno i funkcionalno semejstvo.I pak ke ti kazam ni sum mu zborela,na sin mi ni pak ke mu zboram deka baba mu necini,naprotiv znaci imam doverba vo nea zatoa i go ostavam da go vardi.Znam deka go saka i sve.I sakanjeto nema vrska so razmazuvanjeto.Jas go sakam premnogu zivotov bi go dala za nego,ama nekoi rabotii ne mu gi dozvoluvam i ne gi toleriram.Ke poplace 3-5 min i zaborava deka sakal igrame so drugo nesto,se guskame si peeme.Ima nacin samo treba da se najde a ne samo deteto sakase,a deteto ima 17 meseci mn znae sto saka za 5 min mu pominuva merakot za sve.

    DA se nadovrzam svekrva mi ne e poremetena licnost,naprotiv zdrava e pozdrava i od mene.Ne mu dozvolila namerno da fati na ringla,ringlata bese isklucena ama 2 min pred toa varev kafe i bese zeska seuste.Se lutam sto go kaci na sporet a ne sto se izgore.Da ne go kacese nemase da se izgori,a sam ne moze da se kaci na sporet.
     
    На eutixismena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека постов е стар 5 години и детето ти е веќе големо може да ми ксжеш каква е сега ситуацијата? Ист случај имам дома, детето ми е една година, олабавена е малку, ама секојпат кога е со неа детето, гледам дека е иста посесивна, само не покажува пред мене зошто демек си го знае местото.
     
    На crazylady и WildMk им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Остај ги де... такви се повеќето.
    Детето нема да заборави која му е мајка.
     
    На Madrugada, thelittle17 и crazylady им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Јас не би ја оставила така. Ќе ми се спојат жичките да му каже дојди кај мама. Или да кажам дека ќе го капам и таа со коритцето да ми дојде. А тоа што плачела и се фаќала за срце баш ме насмеа :) манипулаторска финта ама тоа е.
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    За заборавање знам дека нема да заборави, една е мајка, ама нејзината посесивност искрено дури и ме плаши. Во сите муабети се пика, кушивме трицикл, леле баба ќе те вози, вчера ручек правеше за сите, имавме мајстори дома, знае дека на детето и на мм, јас обавезно им спремам ручек, она ми вика е што му даде на детето да руча, јас и за него направив. Сабајле ми иде и вика е де нека помине вирусов, мајка ти да оди на работа, ти со мене во спалната моја ќе си спиеш. Мм 1000 пати и има кажано дека дете со неа нема да спие, она глува се прави
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    На мојата одпочеток и го покажав местото, само второто бањање како дебил стоев дур она демек го бањаше, па кога си го земав да си го облечам, а она трчаше со други алишта од шкафче си сфати дека и е последно бањање, ама циркус е кога син ми и ден денес ќе заплаче за нешто та она повеќе од него рика, од жал пустата плачело детето неможела да слуша. А дојди кај мама мојата не вика, ама затоа во 1 минута слушам 90 пати баба
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. A.n.g.e.l.a.V

    A.n.g.e.l.a.V Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.402
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе, јас сум многу љубоморна за ќерка ми, 3 месеци прави денес. Од кожа ме вадат некои работи како бебе си лежи мирно ( не сака многу во раце, се стега, наведнува нанапред и знае да поврати од што мрда и си го притиска мешето) свекрви ми се качи и го земе, сеа требало да се држат децата. Пред некој ден во исто време кога таа појдуваше на работа ние излегувавме на шетање со количка, да ја носела во раце до таму кај што чека автобус, викам аа не, ако сакаш буткај количката, во раце не. Вчера ми кажува ќерка ми пораснала уште малку ( 5/6 месеци кога ќе била ) доле ќе ја носела на спиење, тоа сигурно нема да се случи. Прееска гости имам од љубезност ја викам да се качи, и велам да и сменам памперсот, таа ќе и го сменела. Кога имаше грчеви плаче, она да ја смирила, јас не ја давам. Еден ден се качи да каже ќе одела на кафе во комшии, се расплака малата, и таа
    - Леле бабе, па да не одам јас, да останам ти плачеш. И мм и рече си има и мајка и татко ако плаче, оди каде си планираш. За на именден кај мојте, бебе ни месец немаше, она да останала со неа, јас да сум идела. Таа ќе ја чувала, викам не, мајката треба да си е со бебето.... и милион вакви работи. Јас разбирам дека и се радува, и прво внуче, ама ме нервираат овие работи. И може и јас си преовеличувам во мојата глава, оти и погоре пишав ептен сум љубоморна кога станува збор за детето ( освен на мм, ние сме му подеднакво на бебенцето потребни) ама мислам дека и свекрва ми си допушта многу. А за мајка ми немам што да кажам, подеднакво ми оди на нерви, ама на неа и кажам што мислам, и како треба и што. Иако се трудам и на свекрвата да и кажам, не сакам па да се навреди, и не знам до мене ли е, до неа ли е.
     
    На thelittle17 и Mnik им се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Па ти што ја викаш горе? Не ја пуштај да доаѓа
     
  15. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Дај бе кажете си отворено шо проблем имате полесен ке ви биде животот.
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Ова оти е бебе , да потпорасне после година сама ќе бараш да ти ја чуваат:D.Се си е со време, хормони итн.
     
    На Jana06, Happyinlove, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.753
    Допаѓања:
    7.820
    Пол:
    Женски
    Па немора да значи. Син ми е 2 години и еве и ден денес коса ми се крева од таа помисла. Свекрва ми е исти калибар ко нејзинава, ко што читам, во све се пронајдов и жената нема да се смени, а ни јас не се сменив. Го гледаат да, ама не дека јас имам потреба од тоа, туку зошто се баба и дедо. Баш дека е поголем, ќе се заигра сам, оди во градинка, посамостоен е и дома. Баш кога ми беше помал повеќе ми требаше помош, ама и тогаш не барав.
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.753
    Допаѓања:
    7.820
    Пол:
    Женски
    Немој да си редиш све при срце. Сите горе доле сме исти за сопствените деца. Само, све во лице ќе си кажуваш на време, ако треба на секое истиот муабет, ко они што напињаат по 1000 пати за едно исто и ние ќе враќаме по 1000 пати на едно исто и да видиме кој повеќе ќе издржи. Ќе порасне уште некоја година, ќе престанат и овие глупости, спиење на дете со нив, напињање да го оставаш со нив, а ти да одиш сама без детето кај твоите, ко друг да нејќе да го види, само она. Све ќе помине. А и ти ќе отрпнеш со време. Само позитива.:hug:
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  19. A.n.g.e.l.a.V

    A.n.g.e.l.a.V Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.402
    Пол:
    Женски
    @Milkiway Е не ја викам, сама си доаѓа. Не можам да не ја пуштам, во иста куќа сме, не ми личи да забранувам...
    @haruki Се обидувам да изнајдам убави зборови, на фин начин да и кажам, или на шала ама џабе е. Не сакам да бидам безобразна.
    @Ava.84 Можеби, не знам, јас знам дека не е здраво ни за бебе ни за мене, да го залепам до мене и да не го давам во никој. Ама не сакам моето дете да им е центарот во животот, причина за живењее.. и такви глупости, они сеа откако се роди како да добија смисла во нивните животи :D.
    Имала уште 2 години за стаж и после можела дома да седи да ми чува децата ( и идните што треба да ги имаме од сеа им се крои капа), викам па ако е за така јас нема на работа да идам јас ќе си ги чувам...
    @Mnik Знам дека нема да се смени, и ќе си повторувам, единствено се тешам што можеби ова лето ќе се оделиме, т.е. на страна треба да одиме, само со пандемијава, не знам како ќе е, дали ќе ни успее.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Абе како не ти личи те личи. Тоа е твој приватен простор. Забрани и слободно. Не и се срами во иднина ќе се нервираш што си допуштала толку. Ти башка викаш си викнала пријатели и си ја поканила. Зошто? Тоа е ваше катче дома викаш кого сакаш. Еве замисли ти така на снаа да се тупнуваш. Ако ја викаш ќе доаѓа полека полека откачувај ја.
     
    На crazylady и A.n.g.e.l.a.V им се допаѓа ова.