1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блокирање сметка од страна на извршител

Дискусија во 'Правни совети' започната од 2112.19.55, 26 март 2013.

  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    Ќе му запира една третина од пензијата,нема да му ја зима целата
     
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Откога ќе отиде во пензија, фирмата каде што работел човекот има должност писмено да го извести Иврпителот и ПИОМ.
    После тоа Извршителот комуницира со ПИОМ и се "кине" 1/3 од пензијата.
     
    На cresa-jagoda и Justicija им се допаѓа ова.
  3. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ако е така може на шалтер да уплати кеш од физичко лице, на поединечни уплатници бидејки претпоставувам е поголема сума и да се реши пензискиот статус. Потоа ќе оди по службена должност. Во секој случај, извршителот не може да му ја пдблокира сметката туку така, без да има црно на бело од што ќе му се крати.
     
    На cresa-jagoda и Justicija им се допаѓа ова.
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    Да да , и јас за тоа зборувам , чудно ми е членката зошто вели да морало од трансакција на пиом да им префрли коа постои и овој начин
     
    На cresa-jagoda и СуперДевојка им се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Пошта заборавате дека моментално не може, поради тоа што пропадна Еуростандард банка, а платниот промет на Пошта одеше преку таа банка.
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    Тоа би требало за брзо време да се среди , битно е дека постои и поинаков начин
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Eca meca

    Eca meca Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ocigledno ne prifakaat drug nacin, na e-mail se uste nikoj ne se udostoi da ni odgovori, gi uplati me parite so PP50 I Sega imame uste pogolem problem. Ni pari ni penzija. Parite ke ni gi vratat vo rok od 2 nedeli do mesec dena I kako da se uplatat ne znam. Ocigledno vo ovaa drzava red nema
     
  8. goranohrid

    goranohrid Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали извршителите може да земат пари од социјална помош(трансакц.еблокирана )и ако добиеш позитивен одговор дека ќе примаш социјална помош,треба некој документ за Трансакц.од ујп или...дека сепак е блокирана,пред да ја однесеш во социјално да ја запишат.
     
  9. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Врз основа на член 116 став 1 точка 3 и 5 од Законот за извршување, примање од права на парична помош од социјална заштита (гарантирана минимална помош, надоместок заради попреченост, надоместок на плата за скратено работно време, додаток за домување, траен надоместок и еднократна парична помош) согласно со прописите од социјална заштита, како и примања од правата за заштита на децата согласно Законот за заштита на децата, СЕ ИЗЗЕМЕНИ од извршување.
    Потребно е писмено да се извести извршителот, со приложување на решението со кое е утврдено некое од погоре наброените права за лицето, по што истиот ќе мора да запре со извршување од неговата трансакциска сметка.
     
    На goranohrid му/ѝ се допаѓа ова.
  10. goranohrid

    goranohrid Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ви Благодарам за одговорот
     
  11. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ве молам некој да ми пресмета една третина од 17.500 колку би било , уствари на две места треба да плаќам од плата 17.500
     
  12. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    1/3 e околу 5800
     
  13. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Добар ден. Имам едно прашање па ако може некој да ми одговори . Имам земено кредит преку брзиве кредити . Кредитот ми е 25000 денари . Пола е исплатен. Моментално немам толку пари да го исплатам целосно а заминувам за странство , не планирам да се враќам назад во Мк подолго време . Прашањето ми е , пошто мојата трансакциска сметка ќе биде затворена , нема да можат откаде да наплатат и сигурно ќе ме дадат на извршител , па на суд..дали ќе имам нешто проблем со законот ако сакам да се вратам во Мк после неколку години ? Да напоменам немам имот ниту нешто вредно на мое име
     
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    Рефкепрв пат слушам за вакво нешто, нели банките прво гледаат во МКБ за историја? Па како ке му дадат кредит ако е нередовен плаќач??
     
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    И на нередовни даваат.
    Ќе проверат во НБРМ или МКБ, ќе ти дадат насока од секока банка каде си во минус или каде имаш долг да ти дадат потврда колку должиш, па ќе те покријат секаде за как нив да плаќаш рата.
    Нирмално, услов е платата да ја префрлиш кај нив за да можат да креираат траен налог за да нема плаќам-неплаќам, кинат на плата и точка.

    Имам видено секакви случаи.
    И до моментално расположение на Банка е, и до референтот за кредитирање...па и до одборот кој решава дали да се одобри некој кредит.

    Некогаш со се потребно нема да одобрат, некогаш пак на некој презадолжен ќе му одобрат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas imav izvrsiteli. Gi pokriv i sega sakam da apliciram za kredit. Dali bi mi odobrile bidejki e pominato samo 1 mesec. A i sum na minimalec prijavena?
     
  17. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Треба да одобрат.
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Нели и стои дека има лоша кредитна историја или нешто такво?
    Што знам дали на такви случаи одобруваат..знам на многу на кои не им одобриле
     
    На Justicija и Forca им се допаѓа ова.
  19. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Тоа е независно од извршувањето т.е. не може заради тоа што била дадена на извршител да не и одобрат кредит, но од друга страна можат да не и одобрат кредит ако во моментот е презадолжена сразмерно на месечните примања, и ако претходно ненавремено (доцнела) во подмирувањето на ратите од претходни кредити, точно е, врз основа на кредитната историја од банката го проценуваат ризикот за одобрување.
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.059
    Пол:
    Женски
    3 години во МКБ ќе стои дека не бил редовен плаќач, сега ако тоа е небитно за некоја банка...