1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Блокирање сметка од страна на извршител

Дискусија во 'Правни совети' започната од 2112.19.55, 26 март 2013.

  1. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Јас работам во банка и чисто да знаете.
    Банката гледа МКБ и кредитен регистар. Таму има информации за се како сте плаќале од 2009 година.
    Ако сте биле на извршител и сте подмириле долг може после 6 месеци да аплицирате за кредит,а доколку се уште плаќате извршител нема да ви се одобри кредит заради лоша кредитна историја без разлика колкава плата зимате.
     
    На Justicija, T.G. и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.851
    Пол:
    Женски
    Јас доцнев две рати кредит, денес ми беше последен рок да ги платам, пошто сум во странство, пуштив пари на брат ми да ги уплати, не се работи за висока сума ама сепак. Отишол да ги пушти преку банкомат директ на кредит, не дозволило, а на е банка сметка не ми пишува дека е блокирана. Дали веќе е покрената постапка за извршител па затоа не може да се стават пари? Многу се нервирам уште малце имав од кредитот никогаш не сум доцнела, само скорз изумив да оставам пари на сметка пред преселување и сега не знам што да правам. Некое искуство?
     
    На Garry му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Нека проба директно во банка на шалтер. Можеби имало проблем некој на банкоматот како што банките стално имаат.
    Маж ми секоја недела има таква мака со банкоматите коа пробува да извади пари, крш им се системите.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам преку банкомат не може да се плати кредит, туку само на шалтер. Само што може да му прават проблем, треба да биде овластен на твојата сметка.
     
    На g8lQQk, 1209 и Mikha4 им се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.851
    Пол:
    Женски
    Може на тутунска и предходно така плаќав, имам една клиентка од таму што и правев стан па рече ќе заврши работа. Ќе види утре дали ми е блокирана и што треба да се прави, сепак фала ти.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Една пријателка беше во раб.однос ама последниве месеци не и исплаќаа плата. Не можеше да плаќа и извршител и ја блокираше сметката.
    Од 1септ. нема да биде веќе во раб.однос. И дадоа некој денар нејзините и брат и и сака да почне да плаќа по малку за да си го исплати долгот.
    Е сега..прашањето е..

    Дали може да и ја одблокираат сметката т.е дали може да се договори со извршителот да плаќа некоја сума секој месец иако не е во раб.однос?
    Како да успее да и ја одблокираат сметката?

    Гуглав гуглав за да и помогнам и не најдов ништо конкретно па си реков сигурно тука знаете:D
     
  7. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Во конкретниот случај твојата пријателка била должна претходно да го извести извршителот дека истата е во работен однос, со доставување на соодветна потврда. Во таков случај извршителот извршувањето ќе го насочел кон работодавецот и ќе определел забрана на плата во износ од 1/5 од вредноста, (доколку вредноста во нето износ изнесува до 28.721,00 денари, која во овој момент според државниот завод за статистика претставува просечна нето плата), односно 1/3 доколку истата во нето износ изнесува повеќе.
    Извршителот не може да ја држи сметката блокирана доколку биде известен дека должникот е во работен однос, затоа што на тој начин спречува лицето да го подигнува останатиот износ на платата, кој износ не може да биде предмет на извршување; затоа мора истата да ја деблокира и извршувањето да го насочи кон работодавецот. Од друга страна пак, работодавецот е должен редовно да го спроведува налогот за извршување. Доколку работодавецот не го спроведува редовно налогот за извршување, извршителот со налог до носителот на платниот промет кај кој се води сметката на работодавецот, ќе му наложи на носителот на платниот промет паричниот износ во висината на сите пропуштени рати, за кој е издаден налог за извршување, да го исплати на неговата сметка.
    Кога на должникот му престанал работниот однос, налогот за извршување има дејство и спрема работодавецот кај кого должникот потоа засновал нов работен однос.
    Работодавецот кај кого должникот повеќе не е во работен однос е должен без одлагање да го достави налогот за извршување до работодавецот кај кого должникот засновал нов работен однос и за тоа да го извести извршителот.
    Доколку пак нејзе и` престане работниот однос, и истата не заснова нов работен однос кај нов работодавец, и извршителот биде известен за тоа, во таков случај извршителот повторно може да ја блокира сметката на сега веќе невработената.
     
  8. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    Moze da zboruva so izvrsitelot pa so dog toj ke mu odblokira smetkata a ona ke si plati mesecno
     
  9. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ако во случај не е вработена и е корисник на гарантирана минимална помош извршителот нема право да ја блокира сметката.
     
  10. DraxlerMkd

    DraxlerMkd Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    KE VE MOLAM IMAM RATA OD KREDIT NO NE STIGNUVAM DA JA NAPLAKAM NATRUPAN SUM I BRZI krediti... KADE STO GO ZEDIV KREDITOT IMAM TRAEN NALOG NO PLATATA JA PREFRLIV VO DRUGA BANKA KOJ SE POSLEDICITE?? NA MOE IME NEMAM NISTO ZIVEAM SO RODITELI...
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Вчера ти објаснуваа само во друга тема.
    Ако не ги плаќаш ратите ќе ти ја блокираат сметката и ќе те дадат на извршител. Штом немаш ништо на твое име извршителот ќе нема што да ти земе одма, но сметката ќе ти биде блокирана и нема да можеш да располагаш со средствата кои ти легнуваат на неа.
    Све дур не направиш договор со извршителот да плаќаш на рати.
    Но ќе си платиш одблокирање а и плус наградата за самиот извршител е доста голема
     
    На DraxlerMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DraxlerMkd

    DraxlerMkd Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Taa nagrada se naplaka vo novata celokuona suma so zapiranje edna petina? I dali jas se dogovaram direktno so izvrsitelot kaj nego pa mi zadrzuvaat na smetka sekoj mesec ili pustaat do firmata kaj sto rabotam sega druga bev koga go zedov kredito ...i kolku vreme bi traelo taa blokada deblokada fala mnogu odnapred.
     
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Деблокирањето си го плаќаш на банката.
    Наградата е за извшителот. Тој ќе си наплати плус. А висината зависи пред се од самиот долг.
    Ама бааѓи е.
    Ако се договориш за 1/3 може да си направите траен налог и директно од сметка да ти кинат.
     
    На DraxlerMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Леле дечко
    Пишуваш од два профили.
    И вчера ти објаснија.
    Да, и наградата ќе оди во 1/5.
    Само да знаеш. Пошто имаш појќе кредити ( нели имаш и од брзите , па тој големиот, па кред картица...) може сите извршни решенија да ти се паднат кај различни извршители. Тоа значи дека кај секој ќе ја му ја плаќаш наградата ( услугата).
    А ако имаш 3-4 долгови и сите ти се паднат кај различни извршители тоа значи дека ќе имаш дополнителен трошок можда и до 2.000 евра. Плус каматите се огромни.
    Долги долги години ќе си плаќаш рати.
     
    На Feminka22 и DraxlerMkd им се допаѓа ова.
  15. DraxlerMkd

    DraxlerMkd Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    tie drugite bi bile na cekanje kaj drugite no kazimi dali stignuva nesto vo firma ili sve kaj mene privatno . I sam odam kaj izvrsitelot dogovaram da mi zadrzuva .
    Koga ne bi plakal kredit i do pred dogovor so izvrsitel koga mi blokira smetka bi bil sprecen da plakam drugite davacki t.e bi mi dospeale po avtomatizam?

    Izbezumen sum veke kasnam poke od pola mesec...
     
  16. DraxlerMkd

    DraxlerMkd Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    I dali nekogas bi mozele da mi zemat nesto na moe ime imot i slicno no jas da sum dogovoren za 1/5 od plata primanja.
     
  17. MartinS94

    MartinS94 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Добравечер на сите имам кредит и кредитна поради лични причини и еден брз кредит еве веќе 15 дена каснам со уплата на кредит и кредитна кој би биле последиците? Ако неплаќам понатаму да напоменам имам една пријателка која ми е жирант и сум во лоши односи порано бевме многу блиски ми се нафати за кредито со цел банката да ми одобре повише дали и неа би досаѓале пто ако плаќа таа дали е тоа можно ? Во секој случај кој се последициве од сево ова ви благодарам однапред феминки иначе за исплата кредито и кредитна остана уште 12 и 300 евра или 750 000 денари
     
  18. goranohrid

    goranohrid Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo.Jas zemam socijalno smetkata mi ja odbolkiraa zaradi. Toa Sega imam moznost da se vrabotam dali izvrsitelit ke mi ja zeme cela plata treba da razgovaram so niv?Pet izvrsuvajna se 2 vo Ohrid i 3 vo Skopje.E sega ako me primat cela plata dali samo eden izvrsitel te blokira ili?Fala
     
  19. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Ќе ти земат 1/3 или 1/5 зависно колкава плата ќе имаш, еден извршител па откако тој ќе заврши ќе почне следниот да ти зема и.т.н. За да не те блокираат оди предвреме и разговарај со нив
     
  20. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Извршителот ќе пушти налог кај твојот работодавец за да ти задржува 1/5 од плата доколку платата е до просечната или 1/3 доколку е над просечната.
    Извршувањето се спроведува според датум кога е донесено решението односно се додека не се наплати еден извршител не може да почне другиот.
    Извршителите што ќе бидат на ред на чекање сигурно и ќе се обидат со неоснавни закани да те заплашат да им потпишеш или уплаќаш од заштитениот дел од извршување што се разбира дека не е во твој интерес и не треба да потпаднеш под тој притисок.

    Доколку имаш некое дополнително прашање или ти е потребна помош од адвокат можеш да ми пишеш тука или во ЛП.
     
    На MisterXX му/ѝ се допаѓа ова.