Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Боб Марли (Bob Marley)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од x.Daisy.x, 8 ноември 2010.

 1. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.854
  Допаѓања:
  13.364
  Роберт Неста „Боб" Марли (6 февруари 1945 година - 11 мај 1981 година) беше јамајкански пејач-текстописец и музичар. Тој е лидер, текстописец и гитарист на ска, rocksteady и реге бендовите Wailers (1964-1974) и Bob Marley & The Wailers (1974-1981). Марли остана познат и почитуван изведувач на реге музика, и е заслужен за помагање во ширењето на Јамајканската музика и движењето Rastafari ширум светот.
  Најголеми хитови на Марли се: "I Shot the Sheriff", "No Woman, No Cry", "Could You Be Loved", "Stir It Up", "Jamming", "Redemption Song", "One Love" и, заедно со The Wailers, "Three Little Birds", како и постхумно објавените "Buffalo Soldier" и "Iron Lion Zion". Албумот Legend (1984), објавен три години по неговата смрт, е најдобро-продаван реге албум кој достигна 10 кратен платински (дијамантски) тираж во САД и продажба над 20 милиони копии ширум светот.

  Награди и почести
  • 1976: Band of the Year (Rolling Stone)
  • June 1978: Awarded the Peace Medal of the Third World from the United Nations
  • February 1981: Awarded Jamaica's third highest honour, the Jamaican Order of Merit
  • March 1994: Inducted into the Rock and Roll Hall of Fame
  • 1999: Album of the Century for Exodus (Time)
  • February 2001: A star on the Hollywood Walk of Fame
  • February 2001: Awarded Grammy Lifetime Achievement Award
  • 2004: Rolling Stone ranked him #11 on their list of the 100 Greatest Artists of All Time
  • "One Love" named song of the millennium by BBC
  • Voted as one of the greatest lyricists of all time by a BBC poll.
  • 2006: A plaque dedicated to him by Nubian Jak community trust and supported by Her Majesty's Foreign Office.
  • 2010 "Catch a Fire" inducted into the Grammy Hall of Fame (Reggae Album).

  Преземено од Википедија. http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%BB%D0%B8

  Мене лично, многу ми се допаѓа неговата музика, и ја слушам. Ми влева позитивна енергија.

  Мислам дека бил хуманист. Омилени песни ми се No woman no cry, One love, Buffalo Solider, Could you be loved и Three Little Birds.

  Што мислите за реге музиката? Што мислите за Боб Марли? Дали слушате ваква музика? Кои ви се негови омилени песни?

  Плус вегетаријанец бил, и водолија.

  Ако темава е дупла, КЛУЧ.
   
  На Srekicka и HoneyBun им се допаѓа ова.
 2. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  376
  :clap: :clap: :clap: за темава!
  Боб Марли го обожавам и му ја обожавам музиката.... :inlove:
  Најубава музика за опуштање е реге...кога сум нерасположена ,депримирана го слушам и ми е баш chill out....Се опуштам со неговата музика...
  Омилени па скоро сите...сите му ги сакам и само него го служам по дома...Имам и оргинал цд-а...и спуштам од нет....

  http://www.youtube.com/watch?v=sonYFxHHvaM

  ONE LOVE :rock:
   
  На icona.pop, reddevill и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  Респект за човекот :bow: легенда е стварно.
  Мада не му ги знам баш сите песни, не сум баш некој реге тип. Но ете има моменти кога убаво ми е да го слушам (онака, кога сум си ептен лајт расположена) :$
  Кога го слушам, се чувствувам како сум на Хаваите и со коктелче во рака 8). Ма не се замаааарам 8)
  е оваа песна му ја сакам :dance: :dance:

  http://www.youtube.com/watch?v=c5pWZtXB ... re=related
   
 4. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  971
  Пол:
  Женски
  Боб Марли е одличен изведувач.Многу позитивна музика и секогаш ме орасположува. :)
  Иако ние поновите генерации не сме баш по реге-музиката,можам да кажам дека има мн добри песни.Јас лично го обожавам,па сега за кој како. :lol: И се потсетив на неговите песни кои највеќе ги сакам :
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_i-gcWdBUb8?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x402061&amp;color2=0x9461ca"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_i-gcWdBUb8?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x402061&amp;color2=0x9461ca" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
  i ovaa posebno. :lol:
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/S9XEGBrA99E?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/S9XEGBrA99E?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 5. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  192
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  6.008
  One love :) Го почитувам неговото дело, песничињата му се екстра релаксирачки. Уникатна личност. Ми се чини од него го засакав регето....
  http://www.youtube.com/watch?v=ffCmFDzaYyQ
   
 7. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  87
 8. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
  Легенда е Марли.Голем респтек за неговото дело..а богами и за делото на неговите синови :)
  http://www.youtube.com/watch?v=Gd5yN43TqCk срце е малово.
   
  На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Stam

  Stam Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  175
  Обожавам да го слушам Марли, секогаш кога слушам негова музика се расположувам и буквално не мислам на проблемите ме исполнува со позитивна енергија :f:
   
 10. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.882
  хахахаха верувале или не, ја најдов темава и ми текна да го постирам малиов... закон е! The Power of Bob Marley!
   
 11. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.842
  Го обожавам човеков и уште од мала го слушам, кога ми купија систем првото цеде ми беше од Боб Марли. Песните ептен ме релаксираат и ме опуштаат, а секоја песна е испеана со посебна енергија и емоции. Омлени ми се No women no cry, Buffalo soldier, Could you be loved, Get up stand up итн....
   
 12. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  66
  Одлична музика...reggae one and only....... :)

  А Боб Марли е едноставно незаменлив.

  Најдобри песнички во негова изведба RED RED WINE

  http://www.youtube.com/watch?v=gtYbF99voEs

  LOOKING IN YOUR BIG BROW EYES

  http://www.youtube.com/watch?v=dSVz_bA1SaM

  COULD YOU BE LOVED

  http://www.youtube.com/watch?v=pad8inWmz9s

  IS THIS LOVE

  http://www.youtube.com/watch?v=XKxCA1r8OF0

  NO WOMAN NO CRY

  http://www.youtube.com/watch?v=jGqrvn3q1oo

  и многу многу други
  :)
   
 13. beached

  beached Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.697
 14. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.572
 15. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Го обожавам!
  Кога ќе го слушнам,расположението ми се крева до максимум..
  Си денсам на песничињата...Човекот е irreplaceable!

  http://www.youtube.com/watch?v=SXmhyc_QynE
   
  На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.472
  Како само успева да ми го крене расположението на високо ниво. :x
  Одма ти иде да си играш, запееш, мафташ со раце... :wasntme:

  Jammin’
  Одма навлекува на играње. Убедливо најдобра песна на Марли за да си заденсаш и ич уво да не те боли.
  I shot the sherif
  Ми се допаѓа како звучи. Певлива е, исто како и сите негови песни.
  No Woman No Cry
  Самиот наслов си кажува. Песната е прекрасна, текстот плени и начинот на кој е испеана.
  Could you be loved
  Get up, Stand up
  Red, red wine

  и така натаму, и така натаму.
  Дури сега гледам дека не можам да одделам најомилена песна од него.
   
 18. hey.you

  hey.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  Веднаш се расположувам кога ќе ги слушнам неговите песнии...особено
  Three Little Birds
  Don't worry bouth a thing,cause every little thing's gonna be all right :)
  -This is my message to you-ou-ou !
   
 19. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212
  Браво за темава :clap: Премногу го поштувам и сакам Боб, заедно со неговата музика. Дефинитивно најдобрата песна од него според мене е One Love!

  “Who are you to judge the life I live?
  I know I'm not perfect
  -and I don't live to be-
  but before you start pointing fingers...
  make sure you hands are clean!” ― Bob Marley


  “love the life you live. live the life you love.” ― Bob Marley (воедно и моето мото)

  “One good thing about music, when it hits you, you feel no pain.” ― Bob Marley
   
 20. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  4.283
  Допаѓања:
  12.353
  No women no cry - песната преубава :inlove: